Adet Dönemi

Adet Kanaması Nedir? Nasıl Oluşur? Evreleri Nelerdir?

Adet kanaması kadınların rahim içinde meydana gelen dokuların kan yardımı ile dışarı atılmasıdır. Adet kanamasının diğer adı ise regli kanaması olarak bilinmektedir. Tıbbi adı ise regl, endometrium olarak tanımlanır. Bunun anlamı rahim iç tabakasının her ay düzenli olarak dökülmesi ve kendini yenilemesidir. Östrojen hormonu sayesinde rahmin iç bölümü adet döngüsünün ilk başladığı zaman kalınlaşma sergiler. Buna ise tıpta proliferasyon adı verilir.

İlgili konumuz: Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir – Fiyatları ve İsimleri

Adet döngüsünün ortasında kalan bir bölüm vardır buna da ovulasyon diğer adı ile yumurtlama dönemidir. Azalan progesteron hormonu sayesinde rahim iç tabakasında dökülmeler başlar ve adette kanama meydana gelir. Vajinal yol ile atılımı sağlayan kan rahmin içinden gelen kandır. Bazen ilk defa adette kanama yaşayan kızlar bu durumu yadırgayabilir ve hastalık olarak değerlendirebilirler. Oysaki adat kanaması çok doğal bir olaydır ve doğurganlığın olabilmesi için gereklidir.

Bu durum kesinlikle korkulacak yada endişe duyulacak durumlar arasında yer almaz. Adet kanamasında gelen kan batın içinde yada yumurtalıklardan gelmez, rahimden gelir. Belli bir süre geçtikten sonra rahim iç tabakası tekrar kalınlaşır, bunun nedeni tekrardan yükselen östrojen hormonudur. Ardından tekrar yeni bir adet dönemin içine girilmiş olunur. Bu anlattıklarımız bir bütün olarak adet kanamasının başlangıcı ve bitişi sürecini içine alır.

Adet Kanının İçeriğinde Neler Vardır?

Adet kanaması rahim iç tabakasının dökülmesi ile meydana gelir. Vajinal yol ile rahim içi tabakası vücut dışına atılmaktadır. Rahim duvarı kalınlaşarak kanama azalır ve durur ve sonraki adet kanamasına kadar kanama beklenmez. Böylece her ay kanama sayesinde rahmin içinde bir temizlik olur ve rahim olası bir gebeliğe kendini tekrar hazırlar.

Adet Kanı Kirli mi?

Adet kanı kirli mi yada adet kanı pis mi? Diye halk arasında bir düşünce vardır. Bu sorunun cevabı hayır adet kanı kirli yada pis bir kan değildir. Gelen kan rahmin içinden gelir ve bu şekilde rahim içi de tamamen temizlenmiş olur. Bu sayede rahim içi tam bir sterilizasyona aşamasından geçer. Ardından adet kanaması sona erdikten sonra gebe kalma olasılığı da yükselmiş olur. Yumurtlama döneminde gebe kalma ihtimali en yüksek seviyeye çıkar.

Rahim içi hem steril hem de temiz bir yerdir. Bu şekilde olmasa bebek oluşma ihtimalide olmazdı. Bu nedenle buradan gelen kan temizdir ve kirli kan değildir. Halk arasında bilinenin tam tersidir. Yani rahim içi steril bir yerdir. Vücut her ay olası bir gebelik için hazırlanır ve bebek rahmin içinde meydana gelerek büyür ki bir bebeğin kirli ve steril olmayan bir ortamda oluşması imkansızdır.

Adet Kanamasının Evreleri Nelerdir?

 • Adet döneminin başında endometrium olarak bilinen bölgede prpliferasyon fazı devreye girer bunun anlamı östrojen hormonunun yükselmesi ve buna bağlı endometrium (rahim içi) kalınlaşması meydana gelir.
 • Adet döngüsünün ortalarında ise yumurtlama oluşmaktadır.
 • Adet kanamasının oluşabilmesi için progesteron hormonu devreye girerek sekretuar faz oluşur. Progesteron hormonunda azalma olduğunda adet kanaması başlayarak rahim içi dokusu dökülür ve kan ile vücut dışına atılır.
 • Adet döngüsünde birkaç gün içinde rahim içi dokusu tekrardan kalınlaşma sergiler bunun sonucunda adet kanaması kesilir. Sürekli olarak her ay düzenli biçimde bu döngü sürer. Gebelik, menopoz durumlarda adet kanaması yaşanmaz.

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet olayı, sağlıklı bir kadında ortalama 2 ile 7 gün arasında sürmekte olup değişkenlik gösterebilir. İfade edilen süreler normal adet kanaması süresi olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında kalan bir gün süren kanamalar normal dışı olarak değerlendirilerek nedeninin araştırılması gerekir. Bunun dışında 7 günden daha uzun süren adet kanamaları da normal sayılmaz, uzun sürdüğü için altta yatan nedeni bulup tedavi etmek gerekir.

Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır? Kaç Günde Bir Adet Görmek Gerekir?

Her kadının adet döngülerinin süreleri farklıdır. Yani bütün kadınlar 28 yada 30 günde bir adet kanaması yaşamazlar. Adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında gerçekleşiyorsa bu normal olarak kabul görmektedir. Adet döngüsü süresinin hesabı yapılırken adet kanamasının gerçekleştiği ilk günden bir sonraki gelecek olan ilk adet kanamasının ilk günü arasında geçen zaman baz alınarak yapılır.

Adet Kanamasının Miktarı Ne Olmalıdır?

Adet kanamasındaki süre kadar ne kadar kanın geldiği de önemli bir faktördür. Ancak adet kanamasının ne kadar geldiğini yani az mı yada çok mu olduğunu öğrenmek biraz zordur. Bunun nedeni ise her kadının değiştirdiği ped süreleri aynı değildir. Adet kanamasının miktarını anlayabilmek adına ve ortalama bir değer için günde kaç adet ped değiştirdiğine bakılarak öğrenilebilir. Günlük olarak 5 pedden daha fazla kullanılıyorsa adet kanaması fazla olarak düşünülebilir.

Adet Kanaması Takibi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliğini anlamak için adet kanamasının takibi aşağıda sıraladığımız bilgilere göre yapabilirsiniz.

 • Adetin başlangıç ve bitiş tarihleri not edilir
 • Kullanılan tampon veya ped sayılarına bakılır
 • Cinsel ilişkiye girdikten sonra akıntı var mı yok mu? Diye bakılır?
 • Normal adet döngüsü ile kıyaslandığında meydana gelen değişimlere bakılarak adet kanaması takibi yapılabilir.

Ara Adet Kanaması Nedir?

Sağlıklı olarak adet döngülerini tamamlayan kadınlar 2 ile 7 gün arasında adet kanamaları sürmektedir. Yani 7 gün üzeri ve 2 gün altında gerçekleşen adet kanamaları normal dışı kanamalardır. Adet kanaması dışında bir kanama meydana gelirse ara adet kanaması olarak isimlendirilir.

Ara Adet Kanamasının Nedenleri

Ara adet kanamasına neden olabilen birçok neden bulunur. Ancak bu soruna neden olan en önemli etkenlerin başında kadınların yaşı bulunmaktadır. Yaş ve cinsel ilişki sorunlarının ne zaman süredir devam ettiği ara adet kanamasının tedavisi planlanırken önemli yapı taşlarındandır. En sık görülen nedenleri ise şunlar;

 • Düşük öyküsü bulunması
 • Gebelik
 • Dış gebelik
 • Myomlar
 • Rahim ağzında veya rahimde iltihap
 • Doğum kontrol haplarının kullanımı
 • Polipler
 • Rahim kanseri
 • Rahim ağzı hastalığı
 • Pıhtılaşma sorunları yaşayanlar
 • Şeker hastalığı
 • Trioid
 • Kronik rahatsızlıklar

Adet Kanaması İlk Olarak Ne Zaman Başlar

Görülen ilk adet kanaması 10 ile 16 yaşları arasında olup her kız çocuğunda farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak sıklıkla 12 yaş gibi ilk adet kanaması başlamaktadır.

Adet görmeye başlayan kızların 3 dönem boyunca hiç adet olamaması yada en az 6 ay adet görmemiş amenore olarak isimlendirilir. Bunun nedeni kızlık zarının kapalılığı, vajenin doğumsal yokluğu ve hormonal ile kronik hastalıklardır.

Adet kanamasının son olarak görüldüğü zaman ise menopoza girmeden öncedir. Menopoz ile birlikte adet kanaması da son bulur. Erken menopoz belirtileri bulunan 40 yaşının altında ki kadınlarda adet düzensizliği sorunu oluşabilir. Sıklıkla kadınlar son adetlerini 45-55 yaşları arasında görerek menopoza girmektedirler.

Adet Ağrısını Ne İyi Gelir?

Öncelikle adet kanaması dönemlerinde aşırı derecede ağrıları olanlar kendi başlarına ilaç kullanmamalı, bir hekime başvurarak bunun nedenini öğrenmeli ve tedavilerini olmalıdırlar.

Ağrılı geçen adet dönemlerinde sıklıkla reçete edilecek olan ilaçlar ağrıyı hafifletir. Bu nedenle hekim muayenesi oldukça önemlidir. Çünkü doğru ilaç kullanımı gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı