Adet Dönemi

Adet Kanaması Neden Az Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve üreme çağında olan kadınlar her ay düzenli olarak adet görürler bazen yaşanan kanamalar normalden daha az gelebilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınlar adet kanaması neden az gelir diye sorular sormaktadırlar. Adet kanamasının az gelmesi tıbbi olarak hiponemore olarak adlandırılmaktadır. Adet kanamasının az olması sıklıkla hormonel denge ile ilgili olmaktadır. Normal kabul edilen adet kanamalarına bakıldığında 2 gün sürmektedir ve günlük değiştirilen pet sayısı ortalama 2 olmaktadır. Ancak 2 günden daha az sürede adet kanaması sürüyorsa az olarak kabul edilmektedir.

Bir çok kadının düşüncelerine bakıldığında 2 yada 3 gün adet kanaması yaşadıklarını söylerler ancak bu sürenin az olduğunu savunurlar. Ancak adet gören bütün kadınların kanamaları 5-6 gün devam edecek diye bir kural söz konusu değildir. Adet kanaması 2-3 gün devam ediyorsa bu kesinlikle az adet görme değildir. Ancak 2 günden daha az süren kanamalarda akıllara hemen adet kanaması neden az gelir sorusu gelmeli ve gerekli muayenelerin yapılarak tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu hatırlatırız.

İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Nedir? Nasıl Oluşur? Evreleri Nelerdir?

Adet Kanaması Neden Az Olur? Nedenleri Nelerdir?

Kadınların karşılaştıkları adet kanamasının az olması durumu sıklıkla yaş ilerledikçe ve menopoz dönemi yaklaştıkça ortaya çıkmaktadır. Buradan bu durumun hormonlar ile ilgili olduğu ortaya çıkmaktadır. Adet kanamamasının az olması durumuna progesteron ve östrojen hormonlarının salgılanmalarında ki düşüş neden olmaktadır ve bu iki hormon sorumludur. Ülkemizde menopoz yaşı 45-55 arasında değişmektedir, erken menopoza giren kadınların adet kanamalarında azalmalar olduğu gözlemlenmiştir. Progesteron ve östrojen hormonları kadınlık hormonudur ve azalmaları halinde adetin azalmasına neden olacaktır.

Ancak bütün vücudu etkileyen tiroit hormonunda da azalmalar yaşanırsa, yine adet kanamasında azalmaların görülmesi olasıdır. Bu durum daha çok hipotirot hastası kadınlarda oluşur.

Çok nadirde olsa karşılaşılan bir durum ise kürtaj olmuş kadınlarda rahim duvarının bir birine yapışması sonucunda da adet kanamasında azalmalar olabilir. Bunların yanında bazen histereskop ile yapılan rahim içi rezeksiyonu yapılan kadınlarda da az adet kanaması yaşanabilmektedir.

Aşağıda adet kanamasının azalmasına neden olan etkenleri daha ayrıntılı olarak sizler ile paylaştık.

Bunlarsa;

Kullanılan İlaçlar

Adet olmayı sağlayan progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerini olumsuz yönde etkileyen ilaç kullanımı adet döneminde az kan gelmesine neden olan etkenlerdendir.

Hormon Bozuklukları

Hormon üretiminde önemli yere sahip olan hipofiz ve tiroit bezidir. Bu iki hormon adet kanamasının az gelmesine neden olabilmektedir. Tiroit hormonunda yaşanan düşüklük, yükselen prolaktin seviyesi, yüksek insülin seviyeleri, yüksek androjen seviyeleri hormonları olumsuz etkileyerek adetin az gelmesi sorununa neden olabilir.

Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları

Karaciğerin ve böbreklerin hormon üretiminde etkisi bulunmaktadır. Bu organlarda oluşan hastalıklar hormonların az veya çok üretilmesine neden olur, bunun sonucunda adet kanamasının az gelmesi ile karşılaşılabilinir.

Asherman Sendromu (Rahim İçi Yapışıklık)

Asherman sendromu sıklıkla kürtajın ardından enfeksiyon ve rahimde parça kalması nedeni ile rahim içinde yapışıklık oluşmasıdır. Bazen ise sezaryen doğumdan sonra asherman sendromu görülebilmektedir. Ayrıca herhangi bir ameliyat yada cerrahi girişim olmadan verem ve birtakım enfeksiyonal hastalıklar nedeni ile de oluşabilmektedir.

Yapısal Anormallikler

Baz hastalıklar adet kanamasını olumsuz yönde etkileyerek az adet kanaması olmasına neden olmaktadır. Bunlar; polikistik over, miyom, polip, rahim içi tabakasının rahmin kas tabakasına ilerlemesi ve rahmin kalınlaşması durumu tıbbi adı ile adenomiyozis. Ayrıca hastada zaten polikistik over sendromu varsa bu durum yumurtlamayı olumsuz etkiler ve sonucunda adet düzensizliği meydana gelir.

Menopoz

Kadınlar menopoza girdiklerinde kadınlık hormonlarında azalmalar meydana gelmektedir. Bu durumda adet kanamasının azalmasına neden olan etkenler arasındadır.

Erken Yumurtalık Yetmezliği

Erken menopoz durumundan daha farklı bir durum olan yumurtalık yetmezliğinin anlamı 40 yaşına gelmemiş kadınlarda yumurta üretiminin olmamasıdır. Yani menopoz doğal bir durum olurken yumurtalık yetmezliği değildir. Buda adet düzensizliği ve adet kanamasının az olmasına neden olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Sheehan Sendromu

Sheehan sendromu doğumun ardından meydana gelen kanamalar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Oluşan aşırı derecede kanama hipofiz bezinde hasara sebebiyet vererek, hipofiz bezinin az çalışmasına neden olmaktadır. Böylece kadınlık hormonu olan progesteron ve östrojen hormonları seviyelerinde düzensizlikler olur ve adet kanaması az olur.

Rahim Anormallikleri

Rahim anormallikleri bazen cerrahi işlemler sonucunda bazense doğuştan oluşabilir ve adet kanamasının az gelmesine neden olabilir.

Adet Kanamasının Az Olmasının Tedavisi

Eğer adet kanamasının az olduğuna dair şüpheler varsa, ilk olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek gereken tedavi için muayenenin ve testlerin yapılması gerekmektedir. Şikayetiniz ile hekime başvurduğunuz zaman ilk olarak sizlere adet kanamanızın kaç süre ile devam ettiği ve günlük kaç adet pet kullanıldığı konusunda sorular sorulmaktadır. Verilen cevaplara göre doktor bir karara varıp, eğer adet kanamasının az olduğunu düşünürse gereken hormon testlerini yapacaktır. Eğer sorun hormonlardan kaynaklanıyorsa, hormonları düzene sokacak ilaçlar reçete edecektir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı