Adet Dönemi

Adet Kanaması Kaç Gün Olur? Normali Kaç Gün?

Adet kanaması kaç olur? Yada adet kanaması ne kadar sürer ve adet kanaması miktarı ne olmalıdır? Bu konular kadınların her ay gördükleri adet döngülerinde önemli kriterlerdir.  Normal kabul edilen adet kanamasının süresi 2 ile 7 gün aralığında değişmektedir. Ancak adet kanaması 1 gün sürüyorsa burada yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu akıllara gelmeli ve gereken muayeneler ile araştırmalar yapılarak uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Adet kanamasının seviyesi her kadında aynı olmayabilir ve bu gayet normal bir durumdur. Bunun yanında kadınların adet kanamasının seviyelerini karşılaştırmakta zor olacaktır. Fakat ped kullanımı olarak hesaplama yapılırsa, adet kanamasının gerçekleştiği zamanlarda günde 5 adetten fazla ped değişimi yapılıyorsa kanamanın fazla olduğu kabul edilebilir. Kanama olduğu zamanlarda günlük 2-3 ped aralığında ped kullanımı ise normal olarak kabul edilir.

Adet döneminde kanamanın miktarlarından daha önemli olan kanamanın ne kadar süre devam ettiği olmaktadır. Ayrıca her kadında değişkenlik gösteren kaç günde bir adet olunduğudur. Bütün kadınların 21 gün aralık ile adet olmalarının imkanı zaten yoktur. Bazı kadınlar 28 günde bir olur, bazıları 30, bazıları ise 35 günde bir adet olmaktadırlar. Buradan yola çıkarak 21 ile 35 gün aralığında adet görme normaldir diyebiliriz.

Adet Kanı Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Adet kanının miktarına bakarsak, inceleme ve araştırma olmadan net olarak saptamak biraz zor olacaktır. Bunun nedeni her kadının ped değiştirme sıklıklarının aynı olmamasıdır. Bazı kadınlar kanamalarının çok az olmasına rağmen rahatsızlık duyup, ped değiştirebilirler. Bazıları ise kanama fazla olsa dahi sık ped değiştirmeyi tercih etmezler. Yine buradan yola çıkarak ortalama olarak günlük değiştirilen ped sayısı 4 yada 5 adetten fazla oluyorsa kanamada doğru orantılı olarak fazla olacaktır.

Fakat önemli noktalardan birisi ise az miktarlar kan geldiğinde dahi ped değiştiren bir kadın günlük 4-5 adet ped değiştirebilir, ancak az geldiğinde değiştirdiği için kanamasının çok olduğu anlamını gelmez. Rahatsız olduğundan dolayı değiştirdiği için kanaması normal seviyelerde kabul edilebilir. Bazı kadınlarda ise günlük yalnızca bir ped kullanırlar ve buda normal olarak kabul edilebilir. Yukarıda belirtildiği gibi adet kanamasının süresi daha önemlidir ve en az 2 gün süre ile devam etmelidir.

Kaç Günde Bir Adet Olunmalıdır?

Sağlıklı kadınlarda normal olarak kabul edilen adet olma aralığı 21 ile 35 gün aralığında olmaktadır. Bunun anlamı 21 günden daha kısa sürede adet olunuyorsa erken adet olma, 35 günden daha uzun sürede adet olunuyor ise eç adet olmaya girmektedir.

İlgili konumuz: Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal?

Bütün kadınlar 28-30 gün aralığında adet olmazlar, bu durum kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bunun anlamı 21 ile 35 gün aralığında bir zamanda adet döngüleri kendisini tekrarlıyorsa normal olarak kabul edilir.

Adet süreleri hesaplanırken adetin başladığı ilk günden başlayarak, bir sonraki adet kanamasının ilk günü aralığında geçen zaman baz alınır. Ancak bazı kadınlar şu hatayı yapabilir; adetin son gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan zamanı hesaplayabilirler bu yanlış bir hesaplama olacaktır.

Adet Kanaması Neden Uzun Sürer?

Adet döneminin süresi aslında vücudun üretmiş olduğu östrojene göre değişiklik göstermektedir. Çünkü östrojen hormonu fazla olursa, rahim iç tabakası normalden daha fazla kalınlaşır ve daha kalın olan bir tabakanın da doğal olarak dökülme süresi daha fazladır. Bu durumda adet kanaması süresi uzar.

Bunun yanında miyom, polip ve kist gibi üreme sisteminde oluşan durumlarda, adet süresini uzatan etkenler arasında kendisine yer bulur. Adet dönemi uzun süren kadınlara bakıldığında en sık karşılaşılan neden tiroit bezlerinde ki bozukluktur. Ayrıca kanı inceltme özelliği olan ilaçlar ve polikistik over sendromu, rahim kanseri, endometriozis, ektopik gebelik, düşük yada pelvik inflamatuar rahatsızlıklar da adetlerin uzun süre olmasına neden olan etkenler arasında kendilerine yer bulmaktasdırlar.

Genç Kızlarda Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kız çocukları sıklıkla ilk adetlerini 12 ile 14 yaş aralığında görmektedirler. Adet görülmeye başlanan ilk yıllarda adet düzensizliği normal kabul edilebilir. Bir kız ilk defa adet gördükten sonra 2 veya 3 yıl boyunca adetlerinde düzensizlikler yaşaması normal kabul edilebilir ve herhangi bir tedavi sıklıkla yapılmaz. Çünkü hormon düzenlerinin oturması ve adetlerin kendiliğinden düzene girmesini beklemek en doğru karar olacaktır.

Kızlar yeni adet görmeye başladıkları zamanlarda düzensizlikler ile karşılaştıklarında stres yaparak üzülmektedirler, bu gibi durum ile karşılaşanlar kesinlikle üzülerek stres yapmamalıdırlar. bu sorun zaman geçtikçe düzelecektir.

Burada önemsenecek en önemli nokta kanamanın miktarı olur. Aşırı şekilde kanamalar meydana geliyorsa nedenlerinin araştırılması gerekir. Adet kanaması bir haftadan daha uzun süre devam eder ve aşırı derecede olursa kansızlık meydana gelebilir ve buna yönelik tedavi gerekir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı