Adet Dönemi

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir? Yan Etkileri Neler? Nasıl Kullanılır?

Adet dönemini geciktirmek için bir çok kadın adet geciktirici ilaçları kullanmaktadır. Her kadın hayatında birkaç defa çeşitli nedenlerden dolayı adet geciktirmek konusunda araştırmalar yapmaktadır. Adet geciktirici ilaçlar içerisinde progesteron hormonu bulundurmaktadır. Bu hormon sayesinde rahim içi tabakasının dökülmesi engellenir. Adet kanamasının olması gereken zamanında değil de daha geç olmasını sağlayan bu ilaç gurubunun yumurtlamaya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ve yumurtlamaya etki etmeden adet kanamasını engeller.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici ilaçların kullanımından kaynaklı kalıcı olarak sorunlar ortaya çıkmaz ve üreme fonksiyonları üzerinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmazlar. Ayrıca bu tür ilaçların kilo aldırma gibi yan etkileri yoktur. Sadece adet kanaması zamanının üzerine etki ederek olması gereken zamandan daha geç olmasını sağlarlar. Buna bağlı olarak adet kanamasının zamanı değişerek, adet döngüsü yeni bir düzene girer yani adet döngüsü revize edilmiş olur denilebilir. Adet istenildiği kadar geciktirildiğinde ve adet kanaması başladığında bir sonraki kanam bu tarihe göre olacaktır. Adet geciktirici ilaçlar sıklıkla şu yan etkileri yaparlar;

  • Kabızlık
  • Gerginlik, şişlik
  • Baş ağrısı gibi yan etkileri bulunmakta olup, karşılaşılan bütün yan etkiler kalıcı değildir, bütün etkiler geçicidir.

Adet Geciktirici İlaç Bitti Ne Zaman Adet Kanamam Başlar?

Adet geciktirici ilaç alımı sona erdiğinde genellikle adet kanaması 2 ile 3 gün içinde başlamaktadır. Ayrıca ilaç kullanımı bırakıldığında bütün yan etkilerde ortadan kalkar. İlaç kullanıldığı süre boyunca adet olunmasının önüne geçer ve adet kanamasını ileri bir tarihe atar.

İlginizi Çekebilir:  Adet Kanaması Kaç Gün Olur? Normali Kaç Gün?

Adet Geciktirici İlacı Ne Zaman Kullanmaya Başlamalıyım? Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici ilaçların kullanımında dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi adet kanamasının olmasına 4 yada 5 gün kala alınmaya başlanmasıdır. Ancak ilaç alınmaya başlandığında bazen adet kanamasına 4 günden daha az bir zaman kalmışta olabilir, bu durumda bazen ilaç etki edip adet kanamasını durdurmayabilirken bazı durumlarda etkisini gösterip adeti geciktirebilmektedir. Değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle adet geciktirici hapları gününde ve zamanında alınmaya başlanması önemlidir, özellikle ilaç alımına başlandıktan sonra düzenli olarak alınmasıdır. Bu tür ilaçlar kullanılırken bazı durumlarda leke gibi kanamalar olabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Adet Geciktirme Özelliği Var mı?

Aslına bakılırsa doğum kontrol hapları kullanan kadınların ne zaman adet olacaklarını kestirmek daha kolay bir hal almaktadır. Bu yüzden ilaç kutusu bitiminde ara vermeksizin diğer kutuya geçilerek, adet kanamasının gecikmesi istenilen sürelerde olabilmektedir.

İlgili konumu: Doğum kontrol hapları ve kullanımları

Adet Kanamam On Günden Fazla Gecikirse Ne Olur?

Adet geciktirme konusunun bir diğer önemli noktalarından birisi ise ne kadar gecikme istenildiğidir. Adet kanamasını on günden daha fazla geciktirmek bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu etkilerse şunlardır;  vücutta meydana gelen ödem ve göğüslerde şişkinlik olarak görülür. Bunun yanında adet kanaması seviyesinde yükselme yada kanamanın daha fazla olması gibi yan etkiler yaygın olarak görülmekte. Bu etkilerin dışında adet gecikmesi sağlayan ilaçların bilinen yan etkileri bulunmamaktadır.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici ilaçların kullanımı konusunda kadınların bilmesi gereken en önemli nokta ilacın on günden daha uzun süre boyunca kullanılmamasıdır. Eğer on günden daha uzun süre adet gecikmesine ihtiyaç duyulursa kadınlar bunu kendileri değil bir uzman hekime muayene olarak planlaması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet geciktirici ilaçlar adeti geciktirmeleri için kanama başlamadan 4 gün önce alınmaya başlanması gerekmektedir. Bir takım ilaçlar günde 2 doz halinde kullanılırken, bazıları 3 doz olabilir. Burada ilacın dozunu formu belirler.

Adet Geciktirici İlaçlar Vücuda Nasıl Etki Etmektedir?

Adet geciktirici gurubunda olan ilaçların kadın vücudunda köklü değişimlere neden olduğunu söylemek doğru değildir. Fakat adet döneminden önce yaşanan ruh halinde değişimler, göğüs bölgesinde dolgunluk hissi, sinirlilik gibi durumlar artışlar olabilir. Adet geciktirici ilaç alındığında ve etki gösterdiğinde adet kanamasının önüne geçer, fakat kanamaya az bir zaman kaldığında alınırsa etki etmez ve kanama başlar. Bu nedenle adete 4 gün varken alınmaya başlanması önemli noktalardan birisidir. İlaç alındığında ilgili hormonun seviyesindeki düşüşü engeller ve böylece kanamanın önüne geçilir.

Adet Geciktirici İlaç Kullanıyorum Hamile Kalma Şansım Var Mı?

Adet geciktirici ilaçların yumurtlamaya etkisi olmadığından hamile kalamama gibi bir durumu da ortadan kaldırır. Gebeliğin oluşmasını engellemek bu ilacın işi değildir, doğum kontrol haplarının işidir.

İlacı Ne Kadar Kullanabilir?

Bu tip ilaçların sürekli olarak kullanımı hekimler tarafından kesinlikle tavsiye edilmez. Bu tür ilaçlar içerisinde hormon bulundururlar. Kadın vücudunun doğal dengesine müdahalede bulunarak adeti geciktirirler. Bu yüzden sürekli olarak kullanımı hiçbir zaman önerilmez.

Bir genelleme yaparsak bu tür ilaçların bir yıl içerisinde en fazla 3 defa kullanılması gerekir. Çünkü doğal dengeye müdahale edildiği için ne kadar az müdahale olursa o kadar iyidir.

İlaç Kullanımından Sonra Adet Döngüsünün Durumu

Adet geciktirici ilaçlar kullanılır ve kullanımı sona erdirilir, bunun ardından adet kanaması ne zaman başarsa bu tarih referans alınarak diğer kanamalar gerçekleşir. Bunun anlamı ilacı almayı bıraktıktan sonra ilk kanama ne zaman olursa bir sonraki kanamada aynı zamanlarda olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir - Fiyatları ve İsimleri

Adet Geciktirici Kullanımı Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Adet geciktirici ilaçların kullanımı öncesinde bazen bazı kadınların ultrason ile rahim muayene edilerek görüntülenmesi gerekebilir. Ardından östrojen ile progesteron hormonları değerlendirmeye alınarak seviyelerine bakılır. Bunun nedeni adetin bu iki hormon sayesinde gerçekleşmesidir.

Adet geciktirici özelliği olan ilaçların içinde progesteron hormonu bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken noktaysa progesteronun çok az bile olsa östrojenik bir yapıda olmasıdır. Verilen geciktirici ilaçlar çok az östrojeniktir ancak önemli nokta rahim içinin ne kadar kalın olduğudur.

Adet Kanamasını Geciktirmek Ne Kadar Doğrudur?

Öncelikle bu tür ilaçları kadınlar kendi başlarına değil bir uzman hekim kontrolünde kullanmaları gerekmektedir. Gerçekleşen muayenelerde herhangi bir sorun görülmezse adet geciktirici ilaç reçete edilir. Genel olarak bütün hekimlerin bu tür ilaçların kullanımına ve adeti geciktirme konusuna bakış açıları olumsuzdur. Bakış açısı olumlu olan hekimler bile bu konuda sizlere bu fikrin iyi bir fikir olmadığını, bir daha düşünmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Adet geciktirici ilaç ile adeti ertelemek konusunda kararlıysanız, bir uzman hekime başvurarak en sağlıklı şekilde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Adeti Geciktirmenin Zararları Nelerdir?

Özellikle adeti geciktiren ilaçların kullanımında ilk birkaç aylık denemde şu semptomlar ortaya çıkabilir; kanamalar ve lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Bunlar sıkça karşılaşılan etkilerdendir.

Vücudun doğal bir dengesi vardır, dışarıdan müdahale ile bu doğal denge bozulur ve tekrardan adaptasyon süreci bulunur. Bu süreçte kanama sıklığında azalmalar görülebilmektedir.

Adet geciktirici ilaçlar kullanılarak adeti ertelemek mümkün olmaktadır, ancak bu durumda gebelik varsa, oluşmuşsa bunu anlamak gerçekten zor olabilir. Sabah kendisini gösteren mide bulantıları, halsizlik hissi, uyku hali, yorgun hissetme, sürekli uyuma ihtiyacı gibi durumlarda kesinlikle gebelik testi yapılmalıdır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşundan yardım istemekten kaçınmayınız.

İlginizi Çekebilir: https://www.saglikliyol.com/adet-sokturucu-ilaclar-ve-fiyatlari/ 


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı