Adet Dönemi

Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal?

Adet gecikmesi neden olur? Adet gecikmesi nedenleri gibi konular adetlerinde sorun yaşayan kadınların sıklıkla araştırdıkları ve çözüm aradıkları konuların başında gelmektedir. Adet gecikmesi kaç gün normal diye araştırmalar yapılmaktadır. Bizde sizlere adet gecikmesi nedenleri nelerdir? Sorunuza ayrıntılı yanıtlar bulabileceğiniz bir makale hazırladık.

Bütün kadınlar ergenlik döneminde adet görmeye başlarlar ve menopoza girene kadar bu döngü her ay kendini tekrarlayarak üreme fonksiyonu başarılı olarak çalışır. Sağlıklı her kadın menopoza girene kadar her ay düzenli biçimde adet kanaması yaşar. Tabi adet düzensizliği, gebelik gibi durumlar dışında.

İlginizi çekebilir: Ara Adet Kanaması Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal Kabul Edilir?

Adet gecikmesi bir hafta ve daha fazla olursa bu durum normal olarak karşılanmamaktadır. Fakat bir haftaya kadar olan gecikmeler normal karşılanır. Adet kanaması bir hafta ve daha fazla gecikirse kadınların akıllarına ilk olarak gebelik gelir. Tabiki bu durum sıklıkla korunmasız biçimde düzenli cinsel yaşamları olan kadınlar içindir. Ancak tek neden hamilelik değildir, hormonel dengede bozulmalarda adet gecikmesi sorununa neden olabilmektedir.

Bir diğer durum ise ilk defa adet görmeye başlayan kızlar ile menopoza girmek üzere olan kadınlarda oluşan adet düzensizlikleri de normal karşılanır. Ancak ilk defa adet görme ve menopoza giriş öncesi arasında kalan zamanlarda gebelik gibi durumlar söz konusu değilse adet gecikmesinin nedenleri araştırılarak tedavi yapılması son derece önemlidir.

İlgilinizi çekebilir: Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir? Yan Etkileri Neler? Nasıl Kullanılır?

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Özellikle ilk defa adet görmeye başlayan kızlarda, ilk birkaç yıl hormonlar tam olarak oturmadığından dolayı adetlerde düzensizlik ve gecikmeler olması normaldir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama 45-55 arasında olmaktadır. Menopoza  tam girmeden yine gecikmeler olabilir. Çünkü vücut yeni sisteme geçiş sırasında ve adapte olma esnasında bu tür düzensizlikler yaşanabilir.

İlgili konumuza göz atabilirsiniz: Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Sağlıklı olan bir kadının iki adet dönemi arasında olan süre 21 ile 35 gün aralığındadır. Böylece sağlıklı bir kadın her ay düzenli biçimde adet kanamasını yaşar. Adet gecikmesi olayı ise adet kanaması zamanlarının devamlı olarak tarihlerini değişmesi ve sürekli olarak daha ileri bir tarihe atması anlamına taşır. Ancak bir yıl içerisinde birkaç adet gecikmesi yaşanabilir bu durum normaldir. Ancak daha fazla gecikmeler ile karşılaşılıyorsa bir sorunun sinyalleri arasında yer alabilmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi neden olur sorusunun cevabı aslında tek bir nedene bağlı olmamaktadır. Sıklıkla en çok adet gecikmesine neden olan etkenler şunlardır.

Hamilelik

Kadınların sağlıklı ve korunmasız cinsel yaşamları varsa, adet gecikmesi yaşadıklarında ilk akıllarına gelen gebelik olmaktadır. Bunun nedeni sağlıklı kadınların korunmasız şekilde düzenli cinsel yaşamları varsa çok kolay biçimde gebe kalabilirler.

Genellikle adet kanaması bir hafta ve daha fazla olduğunda, ilk olarak eczanelerden çok rahatlıkla alınabilecek idrarda gebelik testi yaparak ön bir sonuç almak mümkündür. Ancak erken gebelik belirtileri durumu söz konusu ise yapılan idrarda gebelik testinde sonuç çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda test bir hafta sonra tekrar yapılabilir veya bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırılarak en doğru sonuç alınabilinir.

Stres

Stres özellikle artık günümüzde bütün hastalıklara neden olabilmektedir. Adet gecikmesi nedenleri arasında da yerini almaktadır. Bunun nedeni stresin hormonları olumsuz etkileyerek dengelerini bozması ve bunun sonucunda adet gecikmesine neden olmasıdır. Adet kanaması yumurtalamaya bağlı bir olaydır, yumurtalama ise hormonların dengeleri ile ilgili bir olay olduğundan, stresten dolayı kolayca hormon dengeleri bozulabilmekte ve adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Aşırı derece yaşanan stres, ani ve aşırı kilo alımı ayrıca ani kilo verilmesi de adet gecikmelerine neden olabilir. Şayet stresten dolayı adet gecikmesi yaşanıyorsa gevşeme hareketleri ile rahatlanmaya çalışılmalı ve hayat tarzında değişiklere gidilmeli ayrıca düzenli ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Stres aşılamıyor yada depresyona doğru gidiyorsa bu sefer uzmanlardan yardım almak en sağlıklısı olacaktır.

Aşırı Zayıflık

Hormonların olması gereken seviyelerde olması için kişilerin kiloları olması gerektiğinden çok yukarıda veya çok aşağıda olmaması gerekir. Bu yüzden özellikle yeme bozukları olanlar yani bulimia yada anaroksiya hastaları olan kadınlarda adet gecikmesi görülebilmektedir. Bu durum yalnızca kadınlarda değil sağlıklı bir hayat sürmek için erkekler için de geçerlidir. Bu nedenle herkes olması gereken kilolarına özen göstermelidir.

Kadınlarda ideal kilonun %10’un altına düştüğünde hormon dengelerini olumsuz yönde etkileyerek yumurtlama sorunlarına ve buda adet gecikmelerine neden olabilmektedir. Eğer adet gecikmesi zayıflıktan dolayı oluyorsa ideal kiloya gelmek adetleri düzene sokacaktır.

Aşırı Kilo

Yukarıda bahsettiğimiz zayıflık durumu adet gecikmelerine nasıl neden olabiliyorsa, aşırı kilolu olmakta hormonlar üzerinde olumsuz etkiler yaratarak gecikmelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Obez aşırı kilosu olan kadınlarda normal adet düzeni olması çok beklenen bir durum değildir. Bu kişiler adet düzenlerinde sorunlar yaşarlar. Gecikmeler kilodan kaynaklanıyorsa uzmanlardan yardım alarak istenilen kiloya gelindiğinde otomatik olarak adetlerde düzene girecektir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu demek yumurtalıklarda bir çok kistin oluşmasıdır. Bunun yanında kadınların vücudunda erkelere oranla daha fazla andorjen salgılaması olur. Hormonlar düzensiz şekilde çalışmaya devam ederlerse bunun sonucunda yumurtalıklarda kist oluşur. Meydana gelen kistler yumurtlamayı düzensiz hale getirebileceği gibi hiç olmamasına da neden olabilmektedir. Bu şekilde kadın vücudunda olması gereken doğal denge bozulmuş olur. Eğer adet gecikmesinden sorumlu neden polikistik over ise tedavide dikkat edilecek nokta oluşan semptomları en aza indirmektir. Bunun yanında hekim tedavi planında doğum kontrol hapları reçete edebilir.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Yumurtalıkların işlevinin önüne geçerek engelleyen doğum kontrol haplarının içerisinde bulunan progesteron ve östrojen adlı hormonlardır. Bu yüzden uzun zaman boyunca doğum kontrol hapları kullanılırsa adet düzeninde değişikler görülür. Ancak hap alınması kesildikten 6 ay sonra adet düzeni kendisini toparlar. Bu yüzden kadın vücudunda gerçekleşen doğal döngüye müdahale için dışarıdan alınan her türlü ilaç adet gecikmesi nedeni olarak karşımıza gelebilir.

Kronik Hastalıklar

Bazı kronik hastalıklar özellikle de şeker hastalığı, çölyak gibi kronik tablosu olan hastalıklar doğal dengeyi bozabildiğinden adet gecikmesi ile karşı karşıya kalınabilinir. Bunun nedeni kan şekerinde meydana gelen değişimler hormon değişimleri ile direkt ilgilidir. Eğer şeker hastalarının kan şeker değerleri kontrol altına alınıp, istenilen değerlerde tutulmazsa adet gecikmesi ve düzensizlikleri yaşanabilir.

Çölyak hastalığı ise vücudun ihtiyacı olan besinlerin alınmasına izin vermeyen bir hastalıktır. Bunun yanında çölyak hastalığında ince bağırsakta hasar bırakabilecek iltihap bulunur. Bu durumsa hormon dengesi üzerinde olumuz etkiye sahip olduğundan adet gecikmesi yaşanabilir.

Erken Menopoz

Menopozun anlamı adetlerin kesilmesi, üreme fonksiyonun son bulması ve bir daha hamile kalma şansının bulunmadığı bir durumdur. Fakat menopoza birden bire girilmez, kademeli olarak geçiş yapılır. Adet döngüsü devam ettiği sürece üreme yeteneği de çalışıyor demektir.  Ancak menopoza giren kadınlarda adet kanaması gerçekleşmez ve hamile kalamazlar. Ülkemizde ortalama olarak menopoz yaşı 45-55 yaş aralığında olmaktadır. Ancak 40  yaş gibi menopoza girmek üzere olan kadınlar erken menopoza gireceklerdir. Bu durum yumurtlamanın olumsuz etkilenmesine ve üreme fonksiyonunun bozulması anlamına gelir ve adetlerde gecikmeler olabilir. Geçiş sürecini tamamlar ve menopoza girerse adetler tamamen kesilir.

Tiroid Hastalıkları

Hepimiz için troid bezenin işlevleri oldukça önemlidir. Kadın yada erkek fark etmez. Troid bezinde oluşan bir bozukluk, çok veya az çalışması kadınlarda adet gecikmesine neden olabildiği gibi adet düzensizliklerinin de yaşanmasına sebep olur. Troid bezinin fonksiyonları vücudumuzun bütün işlemlerini düzenlemektedir. Bu nedenle kadınların hormonlarını da etkileyerek adet düzensizliklerine ve gecikmelere neden olabilmektedir. Genellikle tiroid bezinden kaynaklanan adet gecikmeleri reçete edilecek ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Adet söktürücü ilaçlar ve fiyatları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı