Adet Dönemi

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda yaşanan adet düzensizliği problemi yanında bir çok sorun ile birlikte gelebilirken, adet düzensizliğine neden olan en büyük etken stres olmaktadır. Kadınlar bazı zamanlarda aşırı kilo verip alırlar ve bu dönemlerde büyük stres altına girmektedirler. Özellikle günlük işlerin yapılamaması, günlük işlerin aksaması gibi etkenler en sık karşılaşılan stres nedenleri arasındadır. Bunun gibi etkenlere bağlı olarak adet düzensizliği ortaya çıkarak, adet düzensizliği tedavisi gündeme gelmektedir. Ayrıca adet düzensizliği nedenleri konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Yeni adet görmeye başlayan kız çocuklarında ilk birkaç yıl düzenli adet göremeyebilirler bunun nedeni hormonların tam anlamı ile faaliyete geçmemesidir. Ayrıca aynı durum menopoza girmeye yakın dönemlerde de görülmektedir. Adet görmenin son bulması yani menopoz, son meydana gelen adet döneminden sonra bir yıl geçmesinin ardından başlar. Bir takım sistematik hastalıklarda adet düzensizliği sorununa neden olur.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliğine neden olan içinde hormon bulunduran doğum kontrol hapları olmaktadır. Bunun gibi içeriğinde hormon bulunduran ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılması gereken ilaç gurubunda yer alır. Doğum kontrol hapları türü ilaçlar yumurtanın bırakılmasına engel olarak gebelik şansını en aza indirmekte hatta ortadan kaldırmaktadır. Tabi bu tip ilaçlar uzun süre boyunca kullanıldığında ve bırakıldığında bir takım sorunlara neden olabilmektedir. Eğer bir defa adet düzeni bozulursa, tekrardan normal döngüye döndürülmesi bazı durumlarda 6 ayı bulabilir. Adet düzensizliğine neden olan etkenleri incelersek şu şekildedir;

Endomenriozis

Adet düzensizliği sorununa yol açan nedenlerin en başında endomenriozis gelmektedir. Rahmi tamamen kaplayan endomenriozistir. Kadınlar her ay düzenli biçimde adet oldukları zaman vajinal yol ile vücut dışına atılan endometriyal dokular eğer rahim dışına gelerek büyüme gösterirlerse endomenriozis oluşur. Oluşan bu durum adetlerde düzensizliğe, adetlerin tamamen kaybolmasına neden olur. Eğer duruma müdahale ederek tedavi yapılmazsa uzun süre boyunca adetlerin tamamen kesilmesine neden olabilmektedir. Böyle bir durumda vakit kayıp etmeden uzman bir hekime giderek tedavi edilmesi gerekir. O halde adet düzensizliği nedenleri arasında bu durumun mutlaka göz ardı edilmemesi gerekir.

Yumurtalık Yetmezliği

Adet düzensizliği sorununa yol açan nedenler arasında yumurtalık yetmezliğidir. Bu durumda yumurtalar görevlerini yeterince yerine getiremezler. Sıklıkla yumurtalık yetmezliği 40 yaş ve altı kadınlarda görülmektedir çünkü 40 yaşının üzerinde olan kadınların yumurtalıklarının işlevleri zaten yavaştan azalmaktadır. İşte bu nedenle sıklıkla 40 yaşının altındaki kadınlarda daha sık görülür.

Yumurtalıkların görevlerini yerine getirememesi veya işlev bozukluğu gibi durumlar adet düzensizliğini de beraberinde getirebildiği gibi adetlerin tamamen kesilmesine de yol açabilmektedir. Bu hastalık genellikle genetik geçişlidir. Ayrıca bu rahatsızlık bazen ağır kemoterapi alan hastalarda da görülebilmektedir. Yüksek derecede radyasyona maruz kalan kadınlarda da yumurtalık yetmezliği görülme oranı daha yüksektir. Elbette adet düzensizliği nedenleri arasında yumurtalık yetmezliği de oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet Düzensizliğine Neden Olan Rahatsızlıklar

Adet düzensizliği hastalığına neden olabilen birçok etken bulunmaktadır. Şeker hastalığı olanlar bazı evrelerde adetlerinde düzensizlikler yaşayabilmektedir. Bunun yanında rahim kanseri olanlarda adet düzensizliklerinin yanında tamamen adet görememe şikayetleri oluşabilir.

Pıhtılaşma problemi olanlarda ve bunun için ilaç kullananlarda, ilacın etkisi ile adet düzensizliği oluşabilir. Ayrıca vücudun kaslarını geliştirmek amaçlı kullanılan steroid ilaçlarda adet düzensizliğine neden olur. Bir takım psikiyatrik ilaçların kullanılması adet düzensizliğine neden olur, hatta bazı ilaçlar kullanımı boyunca adetleri tamamen durdurabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet düzensizliği ile karşı karşıya kalan kadınlar bu sorunu nasıl aşabilirim tedavisi nasıl yapılmakta ve hekime başvurmalı mıyım? Gibi sorular sormaktadırlar. Adet düzensizliği yaşayan kadınların ilk olarak bir kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Her hastanın tedavi planı ve tedavisi aynı olmaz, gereken testler ve muayeneler sonucunda hastanın tıbbi öyküsü değerlendirilerek ve yaşam biçimi irdelenerek en doğru tedavi yapılmaktadır. Bu süreçte adet düzensizliği nedenleri incelendikten sonra tedavi sürecine geçilecektir.

Hekime gidildiğinde öncelikle doktor sorunun neden kaynaklandığını bulmak için detaylı bir inceleme yapacaktır. Yapılan ilk muayene ve konulacak tanı tedavi için çok önemli bir yer tutar. Bütün veriler bir araya getirilerek en sağlıklı ve doğru tedavi yapmak mümkündür.

Adet düzensizliği tedavisi için genellikle adet düzenleyici ilaçlar reçete edilerek tedavi gerçekleşmektedir. Reçete edilen bu ilaçların içerisinde hormon bulunduğundan kesinlikle hekim tarafından reçete edilerek kullanılması gerek, kendi başına kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. İlaç tedavisi ile sıklıkla orun ortadan kalkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Adet söktürücü ilaçlar ve fiyatları

Adet Görmek Nedir?

Adet görmek tanımını yaparsak; endometrium diğer adı ile rahmin iç tabakasının kan ile vücut dışına atılma işlemidir. Sağlıklı kadınlar her ay bu durumu yaşarlar. Adet dönemi totalde üç ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bunlar;

Birinci kısmı foliküler faz olarak bilinir. Bu ilk kısımda yumurta seçilmektedir. Bunun yanında 20mm çapa ulaşana kadar olgunlaşma evresi devam edecektir.

İkinci kısımda ise ovulasyon yani yumurta vardır. Olgunlaşan yumurta çatlar ve patlar böylece yumurtalıktan ayrılmış olur.

Üçüncü kısım yani son bölümde ise kendini gebelik için hazırlayan rahim eğer bir gebelik söz konusu olursa embriyonun rahme yerleşmesine uzanan bir hazırlık aşamasıdır.

Yukarıda anlattığımız döngü içerisinde bir hamilelik söz konusu olursa, embriyonun rahme ulaşması ile beraber hormon seviyelerinde içerisinde ki rutin olaylarda değişmeler olacağından adet kanaması olmaz. Eğer herhangi bir hamilelik söz konusu olmazsa üremek için hazırlıklar yapan rahmin iç dokusu da düşüşe geçen progesteron hormonu sayesinde vücut dışına vajinal kanal ile atılmaktadır.

Bazı durumlarda rahim iç zarı aniden ve bütün şekilde dökülmeye yapabilir bu nedenle ağrılar söz konusu olabilir. Adet görememe ise tıp dilinde amenore olarak isimlendirilir. Emzirme, gebelik, menopoz gibi dönemlerin dışında kalan adet görememe durumuna amenore denir.

Kadınların üreme fonksiyonunun gerçekleşebilmesi için adet görmeleri gerekmektedir. Bu yüzden daha önceden hiç adet görmemiş, daha yeni adet görmeye başlayan genç kızlar üreme fonksiyonlarını kazanmış olurlar. Gebelik oluşması her zaman mümkün değildir ancak sadece yumurtlama dönemlerinde gebelik oluşur.

Adet Kanı Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Sağlıklı kadınlarda görülen adet kanaması ortalama olarak 2 ile 8 gün aralığında sürmektedir. Buda günlük ortalama 3 ped değiştirmek anlamına gelir. Ancak kadın sprial kullanıyorsa bu miktarda değişimler olur. Günlük kullanılan ortalama ped sayısı dört olmakta ve toplam adet süreleri 10 güne kadar uzayabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ara adet kanaması neden olur?

Toplumda adet döneminde gelen kanın kirli ve pis olduğuna dair inanışlar bulunur. Hatta ne kadar çok kan gelirse o derecede kirli kandan kurtulduklarını söylerler. Tıbbi olarak bu inanışlar kesinlikle doğru değil yanlış bilgilerdir. Adet kanı kirli değildir. Bu dönemde aşırı kanama olursa kansızlık sorununa neden olabilir.

Adetlerin Düzensiz ve Aşırı Olması

Adetler düzensiz  ve aşırı seviyede olması durumunda ilk olarak aklımıza yumurtalama problemleri ve sonrasında ise myom, kanser, polip, hiperplazi, enfeksiyon, dış gebelik, bir takım ilaç alımları, troid hastalıkları ve adenomyosis gibi hastalıklar gelir.

Karşımıza gelen bu durular söz konusu olursa ve hasta 35 yaşını geçmişse, adet düzensizliği yaşıyorsa rahim içinde parça almak yada histereskopi yapmak kaçınılmaz olabilir.

Son olarak adet düzensizliği ile karşılaşan kadınların bunu ciddiye almalarını ve biran önce bir kadın doğum uzmanına başvurmalarını öneririz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı