Adet Dönemi

Adet Düzensizliği İçin Yapılan Testler Nelerdir?

Adet Düzensizliği Tedavisinde Yapılan Testler

Adet düzensizliği şikayeti olan kadınlara ilk olarak düzensizliğe neden olan etkenlerin tam olarak bilenebilmesi için bir takım testler ve muayenelerin yapılması gerekir, elde edilen verilere göre tedavi planı oluşturulur. Normal olmaya kanama şikayeti ile hekime başvurulduğunda hekim bazı testler ister. Bunlar; idrar, kan ve pelvik muayene gibi incelemelerdir. Adet düzensizliği şikayeti ile hekime giden kadınları neler bekliyor bunları bilmek hastalara daha iyi hissetmelerini sağlayabilir.

Aşağıda açıklamalarını verdiğimiz testlerin hepsini yaptırmaya gerek olmayabilir. İlk aşamada fizik muayene olacaktır, sonrasında ise kan tahlilleri istenecektir. Sonra görüntüleme tetkikleri ve, radyoloji ve gerekli olursa biyopsi gibi tetkikleri hekim gerekli görürse ister. Hasta hekime ile bütün detayları paylaşmalıdır. Özellikle her türlü kanama bozukluğundan bahsetmek gerekir, bunun nedeni, özellikle yapılacak biyopside daha dikkatli davranılmasıdır. İşte sizleri bekleyen testler;

Pelvik Muayene

Pelvik muayene sayesinde pelvik organlar incelenerek değerlendirilmektedir. Bunun yanında rahim, yumurtalık, serviks alanları ve büyüklüklerinin kontrolleri sağlanır. Vajina, vulva ve serviks fiziksel muayeneden geçer ve hekim tarafından değerlendirilir. Bu aşamada hekim gerekli gördüğü taktirde vajinanın iç kısmını el ile muayene edebilir, bir eli ile de karna baskı uygular. Doktor yumurtalıkları bulup hissetmeye çalışır. Yapılan pelvik muayenenin bütün verileri toplanır ve sorun olup, olmadığına hekim karar verir.

Vajinal Muayene

Eğer uzman hekim gerekli görürse rekto-vajinal muayeneye karar verebilir. Bunun amacı rahim bağlarını incelemektir. Pelvis kısmında bulunan dokuları hissetmek için rektum ile vajinaya parmak ile bakılmakta ve değerlendirilmektedir. Yapılan muayene sonrasında hekim utersun arka tarafında ve vajinanın alt duvarında oluşabilen sorunlar ait bilgi sahibi olur.

İlginizi Çekebilir:  Adet Görememe Nedenleri Neler?

Pelvik Ultrason

Pelvik ultrason sayesinde alt pelvik organlarına muayene yapılmaktadır. Bu sayede; uterus, serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve mesane incelenerek değerlendirilir. Kullanılan ultrason cihazı ses dalgalarını kullanarak çalışır. Ses dalgalarından üst düzeyde yararlanmak için cilt üzerine jel uygulanır. Eğer doktor gerekli görürse rahmi detaylı incelemek için, vajina veya rektum kısımlarına iç kısımdan bakarak inceler, yapılan bu işleme ise rektal ultrason ve transvajinal ultrason ismi verilir.

Bunların yanında adet düzensizliğine neden olan etkenleri saptamak için pelvik ultrason uterusun çeperlerini değerlendirme adına çok yararlıdır. Yapılan işlemde ultrasonun zararı var mı diye aklınızda soru varsa, herhangim bir zararı yoktur çükü ses dalgalarından yararlanılmaktadır.

İlgili konumuz: Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Transvajinal ultrason

Transvajinal ultrason tekniği kullanılarak fallop tüpleri, yumurtalık, serviks kısımları gibi üreme organları incelenmektedir. Yapılan inceleme işlemi için ses dalgalarından yararlanılır. Ayrıca transvajinal ultrason işleminin gerçekleşmesi için vajinaya 5cm’lik aparat yerleşimi yapılır.

Histeroskopi

Histeroskopi ile rahim içine doktor rahatlıkla görebilir ve inceleyebilir. İşlem için histeroskop isimli alet kullanılmaktadır. Histeroskop adında ki alet hastanın vajinasına, rahim ağzına ve rahme konumlandırılır, aletin uç kısmında ışık bulunur. Doktorun elde ettiği görüntüler ile rahim zarı incelemesi, biyopsi örneği alınması, küçük polüplerin alınması gibi birçok işlem yapılabilmektedir. Histeroskopi işlemi ameliyathanede olabileceği gibi muayenehanede de olabilir.

Histerosalpingografi (HSG)

Bu teknik ile fallop tüpleri ile uterusa özel yapıya sahip olan bir boya verilmektedir. Boya verilmeden sonra ise röntgen çekilmektedir. İşlemde vajinanın içine ve rahim ağzına, rahime yerleştirilen küçük bir tüpün içinden boya geçirilmektedir. Histerosalpingografi ile rahimde bir yapısal sorun var mı yok mu diye bakılarak tanıda oldukça faydası vardır. Ayrıca bu teknik ile fallop tüplerinin ne durumda oldukları net olarak öğrenilebilir yani açık yada kapalı olduklarını net olarak görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir - Fiyatları ve İsimleri

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG-MRI)

Bu teknik vücudun iç kısmını gerçekten detaylı şekilde görüntüleme imkanı vermekte. MRI manyetik alan kullanır, manyetik rezonans yapılır. Hastaların aşırı derecede adet kanaması var ise bu teknik kullanılarak neden olan sorun araştırılır.

Pap smear

Pap smear sayesinde servikal hücrelerden örnekler alınmaktadır. Bunun yanında altta kanserli hücrelerin olup olmadığına da bakılmaktadır. İşlemi gerçekleştiren doktor örnek alabilmek için, vajinaya sekulum adı verilen alet yardımı ile açar ve küçük bir fırça ile spatulanın yardımı ile serviksten örnek alma işlemini tamamlar. Pap smear işlemi yapılırken hastalarda kramplar meydana gelebilir.

Endometrial biyopsi

Endometrial biyopsi sayesinde endometrium ayrıntılı bir şekilde incelemeye alınabilmektedir. Ayrıca endometrial biyopsi ile uterusun zarında rahatlıkla örnek alınabilir. İşlemi gerçekleştirebilmek için emme tüpü adı verilen bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Toplamda işlem 10 veya 15 dakika aralığında tamamlanmaktadır. İşlem esnasında kramplar yaşanabilir. Ayrıca işlemde sonra vajinal kanama ihtimalide bulunmaktadır.

Kolonoskopi

İşlemin gerçekleştirilebilmesi için kolonoskopi adında bir cihaza ihtiyaç vardır. Cihazın esnek bir hortumu bulunmaktadır. Ayrıca cihazın uç kısmında ışık ve kamera bulunmaktadır. Cihaz rektuma yerleştirilir ve kolon ile ince bağırsak incelenecek değerlendirilmektedir. Ekrana yansıyan görüntüler doktor tarafında değerlendirmeye alınır ve kolonda endometrial bir buldu olup olmadığına bakar. Bu yöntem her zaman kullanılmaz ancak bazı durumlarda kolonoskopi adet düzensizliğini tespit adına kullanılabilir.

Sistoskopi

İşlem için gerekli olan sistoskopi cihazıdır. Cihazın ince yapıda olan bir hortumu bulunur. Ayrıca ucunda ışık ve kamera bulunmaktadır. İdrar yolundan girilerek mesaneye kadar ilerlenir be bu noktaya yerleştirilir. Böylece mesane içerisinde ki bütün görüntüler doktorun monitörüne yansır ve gerekli olan değerlendirmeyi hekim yapar. Adet düzensizliği tanısında bu işlem çok nadir uygulanır. Yapılma nedeni ise mesanenin içerisinde endometrial dokuların olup olmadığına bakmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal?

Bu Konu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adet döngülerinizde son zamanlarda bir anormallik görüyorsanız, özelliklede kanama miktarlarında ve büyük kan pıhtıları görürseniz, adetler ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor, sürelerini not etmek büyük fayda sağlayacaktır. Adet düzensizliği tedavisi için doktorunuzda bazı bilgilere ihtiyaç duyar bunlarsa; kansızlık var mı yada başka sorunlarınız var mı bilmek isteyecektir, bunun içinse vajinal kültür ve kan testleri isteyecektir.

Adet düzensizliği için yapılan testlerin sonucuna göre bazı ek testlere de gerek duyulabilir. Bu yüzden yukarıda bahsedilen testlerin dışında da testlerin yapılması gerekebilir. Buna gittiğiniz doktor karar verir. Adet düzensizliğine birçok etken neden olabilmektedir. Bu nedenle detaylı bir muayene ve tetkik aşamaları gerekebilir. Özellikle erken tanı için hastalar doktorlarına adet düzensizliği dışında kalan rahatsızlıklarını da aktarmaları son derece faydalı olacaktır. Bu nedenle hastalar doktorlarına bütün sağlık sorunlarından bahsetmelidirler.

İlginizi çekebilir: Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir – Fiyatları ve İsimleri


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı