Adet Dönemi

Adet Düzenleyici İlaçların Kullanımı ve Yan Etkileri

Öncelikle adet düzenleyici ilaçlar kadınlar tarafından doktor kontrolü olmadan kendi başlarına kullanılmayacak ilaç türleri olduğunu hatırlatmak isteriz. Birçok kadın adet düzensizlikleri yaşadığında hekime gitme gereği duymadan adet söktürücü ilaçlar gibi ilaçları kontrolsüzce kullanmaktadır. Adet düzenleyici ilaç gurubunda yer alan ilaçların içeriğinde sentetik östrojen ile progesteron hormonu bulunur. Kadın vücudu zaten bu iki hormonu ihtiyaç halinde üretir ve adet döngüsü bu hormonlar ile gerçekleşir. Ancak dışarıdan sentetik olarak alınan ilaçlar ile adetler düzenlenebilir. Fakat bilinçsizce kullanılmamalı çünkü kadınların doğal adet döngüsüne doğrudan müdahale yapılmış olunur. Doktor kontrolü dışında kullanıldığında bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedirler.

İlginizi çekebilir: Adet söktürücü ilaçlar ve fiyatları

Kadınların birçoğu adet düzensizliği sorunu yaşamakta ve bunun için çözüm yolları aramaktadır. Fakat bütün kadınlarda meydana gelen adet düzensizliğinin nedenleri aynı değildir, farklılıklar olabilmekte ve tedavi süreçleri ile tedavi yolları farklı olabilmektedir. Bu yüzden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca detaylı jinekolojik muayene ve tetkiklerin ardından neden tam olarak tespit edilmeli ve bu doğrultuda en doğru tedavi planı hazırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki birçok tedavi sadece kişiye özel planlanmaktadır.

Adet Düzenleyici İlaçlar Neden Kullanılırlar?

Adet düzenleyici ilaçlar, her ay düzenli biçimde adet olan kadınların bu doğal döngülerinde sorunlar olduğunda uzman hekimlerce tedavi amaçlı reçete edilen ilaç gurubunda yer alırlar. Bu ilaçlar içerisinde hormon bulundurmaktadırlar. Kadınların adet düzensizliklerine bakıldığında birbirlerinden farklı şikayetleri olduğunu görürüz. Bazı kadınlar adetlerimin arası çok uzun derken, bazı kadınlar ise adet kanamalarının zamanları birbirine yakın erken adet oluyorum derler, bazıları ise adet kanamasının fazlalığından, bazıları adet kanamasının az gelmesinden şikayetçidirler. Bütün bu şikayetleri bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına anlatmak en doğru ve güvenilir tedavi yöntemi açsından çok önemlidir.

Uzman hekim tarafından yapılacak olan muayene, ultrason ve birtakım kan tetkikleri sonucunda içerisinde hormon bulunduran adet düzenleyici ilaçları reçete ederek en sağlıklı, en doğru ve en kısa tedavi yolu belirlenecektir. Bu nedenle bu tür ilaçları kullananlar kesinlikle kullandıkları ilaçları başkalarına tavsiye etmemelidirler. Çünkü bunun gibi ilaçlar hekim tarafından kişiler muayene edilerek reçete edilen ilaçlardır.

Bunun yanında uzman hekime gerekli muayeneleri olmadan bilinçsiz şekilde adet düzenleyici ilaç kullanmak bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir ve bu sorunları tedavi etmek daha da zor bir hal alabilmektedir. Ayrıca adet gecikmesinin nedeni meydana gelen bir gebelikse ve bu süreçte adet düzenleyici ilaç kullanılmışsa oluşan gebelik düşük ile sonlanabilir. Bu nedenle hekim kontrolünde kullanılması son derece önem taşımaktadır.

İlgilinizi çekebilir: Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal?

Adet düzensizliği ile karşılaşan kadınlar bu durumdan ciddi anlamda olumsuz etkilenmektedirler, hayat kalitelerinde düşmeler yaşanmaktadır. Örneğin bir plan yapacakları zaman, bir davet veya tatile gideceklerinde sürekli akıllarında acaba ne zaman adet olurum sorusu bulunur. Yada küçük bir yolculuğa çıkmadan önce bile, yolculuk esnasında adet kanamam başlar mı diye düşünülerek rahatsız olunabilir.

Adet düzensizliğinden şikayetçi olan kadınların uzman hekimlerce muayenesi yapılarak tam olarak nedeninin anlaşılması gerekmektedir. Böylece adet düzenleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Bu şekilde bütün yaşanan kaygılardan da kurtulmak mümkündür. Beklenmedik zamanlarda, hazırlıksız olarak başlayan adet kanamaları kadınları büyük ölçüde rahatsız etmektedir. Adet düzenleyici ilaçların içeriğinde sentetik hormonlar bulunduğundan kadınların adet döngüsüne dışarıdan müdahale gerçekleşmektedir. Bu nedenle bilinçsizce kullanımı yapılmamalıdır. Aksi halde istenemeyen yan etkiler ile karşılaşmak muhtemeldir.

Adet Düzenleyici İlaçların İçeriği

Adet düzenleyici ilaçların kullanımında ki amaç, her ay düzenli olarak tekrar etmesi gereken adet döngüsünün bir nevi taklidini yaparak tedavi etmektir. Adet döngüsünün ilk zamanlarında baskın halde olan östrojen hormonudur progesteron baskın halde değildir. Yumurtlama olduktan sonra baskın hale gelen progesteron olmaktadır. Değişen hormon dengesi ile birlikte adet kanaması başlar. Progesteron yükselmesinden sonra bu hormonda düşüşler yaşanır ve adet kanaması bu şekilde başlar. Kanamanın başlaması için progesteronun düşmesi gerekir.

Adet düzenleyici ilaçlar kullanarak adetler yaşanan düzensizliklerin tedavisi mümkün olmaktadır. Tedavi süresince adet döngüsünde yer alan hormonları taklit ederek yükselişlerin ve düşüşlerin istenilen seviyelerde olması sağlanır. Bu şekilde zamanında kanama başlar.

Adet düzensizliği şikayeti ile hekime giden kadınların gereken muayenesi yapıldıktan sonra ilk olarak ilaç reçete edilebilir. Reçete edilen ilaçların içerisinde progesteron vardır. Çünkü dışarıdan alınan sentetik progesteron bırakıldığı zaman vücutta ki progesteronda düşmeler yaşanacağı için adet kanamasının başlaması beklenir. Kullanılan ilaç bırakıldıktan sonra sıklıkla 3 ile 5 gün arasında adet kanamasının başlaması beklenir.

Adet Düzenleyici İlaçların Kullanımı

İlk olarak uzman hekime gidildiği zaman bütün gereken muayene ve tetkikleri yapar ve hangi ilaç kişiye en uygunsa bunu reçete eder. Bu yüzden hekim muayenesi ve kontrolü altında bu tür ilaçlar kullanılmalıdır, her kadında farklı yan etkiler olacağı unutulmamalı ve kendi başına ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Kullanılan ilaç yan etki yaparsa doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

Adet düzenleyici ilaçların kullanımdan önce hekim uygun ilaç gurubuna karar vermek adına; öncelikle fizik muayene arından tetkikler ile tahliller son olarak hastanın sağlık öyküsünü irdelemektedir. Tedavi süresince kesinlikle hasta ile hekim arasında iletişim bozukluğu olmamalıdır. Hasta istenmeyen bir yan etki olduğunda vakit kayıp etmeden hekimi ile iletişime geçmelidir. Hasta kontrol günlerinde hekimini ziyaret etmeli, aksamalar olmamalıdır. Bunun nedeni kontroller yapılırken ilaçların etkisini görmek için hormon seviyeleri değerlendirilir.

Adet Düzenleyici İlaçların Yan Etkileri

Adet düzenleyici özelliğine sahip olan ilaçların içinde hormonlar bulunur. Bu yüzden adet düzenleyici ilaçlar her kadında aynı etkiye sahip olacak diye bir durum söz konusu değildir. Yani birine çok iyi gelen bir ilaç başkasına iyi gelmeyebilir, hatta istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Adet düzenleyici ilaçlar bazı kadınlarda daha fazla yan etki gösterebilir.  Tansiyon hastaları, migreni olanlar ve kolesterol hastalarında yan etkiler daha fazla olabilmektedir. Oluşan yan etkilerse sıklıkla; memelerde hassasiyet, baş ağrısı, bulantı, bel ağrılarıdır. Ancak saydığım yan etkiler geneldir, her kadında farklı yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı