Adet Dönemi

Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir – Fiyatları ve İsimleri

Adet Düzenleyici İlaçlar

Adet düzenleyici ilaçlar ve adet söktürücü ilaçlar doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçların başında gelmektedir. Birçok kadın herhangi bir uzman doktora danışmadan adet söktürücü ilaçlar veya adet düzenleyici ilaçlar kullanarak adet döngüsüne müdahale etmektedir. Bu ilaçların içeriğinde progesteron ve östrojen gibi hormonlar bulunduğundan dolayı uzman doktor tavsiyesi olmadan kullanmak bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Adet Düzenleyici İlaçlar Ne İşe Yarar?

Kadınların adet kanamalarında gecikmeler olduğunda, adet düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasında, adet görememe durumunda adet düzenleyici ilaçlar uzman doktorlarca reçete edilerek kullanılmaktadır.

Adet Düzenleyici İlaçların İçeriği

Kadınların adet döngüsünün başlangıcı vücuttaki östrojen hormonu miktarının artarak progesteron hormonuna baskın gelmesidir. Adet döngüsünün başlaması ile östrojen yavaş yavaş düşüş gösterir ve progesteron tekrar yükselir. Progesteron yükseldikçe vücut yumurtlama için hazırlık yapar. Yumurtlama ile birlikte progesteron hormonu düşerek tekrar östrojen hormonu yükselir. Bu son hormon değişimi ile de vücutta adet kanaması denen olay meydana gelir.

Adet düzenleyici ilaçların çalışma mantığı da tam olarak bu şekildedir. Adet döngüsü içerisinde yaşanan hormon değişimlerini taklit ederek adet döngüsünün olması gereken dönemlerde yaşanmasını sağlamaktadır. Adet düzenleyici ilaçların içeriği genellikle sentetik progesterondur. İlaç kullanıldığı zaman vücuttaki progesteron hormonu yükseleceği ve bırakıldığı zamanda düşeceği için adet kanaması yaşanır. İlaç kullanılıp bırakıldıktan 3 ile 5 gün içerisinde genellikle progesteron hormonu düşer ve adet kanaması başlar.

Adet Düzenleyici İlaçların Yan Etkileri

Adet düzenleyici ilaçların içeriğinde maalesef hormonlar bulunmaktadır. Bu nedenle ister istemez bazı kadınlarda yan etkiler ortaya çıkarabilir. Özellikle belli hastalıkları olan kadınlarda yan etkiler daha ciddi ve sert şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Adet düzenleyici ilaçların yan etkileri genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, meme ve çevresinde hassasiyet, mide bulantısı, kusma, bel ağrısı gibi durumlardır.

İlginizi çekebilir: Adet Düzenleyici İlaçların Kullanımı ve Yan Etkileri

Adet Düzenleyici İlaçlar Kilo Aldırır Mı?

Adet söktürücü ilaçlar kilo aldırır mı belki de bu ilaçlar ile ilgili en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı kesinlikle ve kesinlikle hayırdır. Adet söktürücü ilaçlar kesinlikle kilo almaya neden olmamaktadır. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan hormonların kilo almayı etkileyen hormonlar olmamasından kaynaklıdır. Hatta bazı kadınlarda kilo kaybı bile gözlemlenmektedir.

En Sık Kullanılan Adet Düzenleyici İlaçlar Hangileridir?

Piyasade en fazla bulunan ve eczaneden kolay temin edilen adet düzenleyici ilaçlar:

 • Tarlusal
 • Duphaston
 • Cyclo

Yukarıda yer alan adet düzenleyici ilaçları sizler için detaylı olarak ele aldık ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Adet düzenleyici ilaçların şuanda büyük bölümü kapsül, hap, draje ve tablet  şeklinde satılmaktadır. Fakat bazı durumlarda adet düzenleyici iğnede doktor tarafından önerilebilir.

Adet Düzenleyici İlaçlar Hangileridir?

Adet düzenleyici ilaçlar gerek hap olsun gerek iğne olsun kesinlikle kullanım amacı dışında kullanılmamalıdır. Ayrıca alanında uzman doktorların kontrolünde reçete ile kullanılmalıdır. Peki piyasada yer alan adet düzenleyici ilaçların isimleri nelerdir, fiyatları ne kadardır?

1- Cyclo – Progynova Adet Söktürücü Draje

cyclo-progynova draje

Ana etken madde olarak Estradiol Valerat ve Norgestrel kullanılan bu ilacın eczanelerdeki fiyatı 8.60 TL’dir.  Adet düzensizliği yaşayanların ve menopoza bağlı östrojen eksikliği olanların kullandığı bu ilaç eğer hala adet görüyorsanız adetin 5. gününde başlanmalıdır. Adet görmüyor iseniz istediğiniz zaman başlayabilirsiniz.

İlacın kutusu içerisinde toplamda 21 adet draje bulunmaktadır. Bu drajelerden 11 tanesi beyaz renkte iken 10 tanesi kahverengidir. Tedaviye başladığınız ilk 11 gün içerisinde her gün 1 adet beyaz draje içmeniz gerekmektedir. Devamındaki 10 gün içerisinde ise her gün 1 adet kahverengi draje almanız gerekiyor. Adetin döneminin devamındaki 7 gün içerisinde iste herhangi bir draje alınmamalıdır.

2- Tarlusal 5 Mg Adet Düzenleyici Tablet

tarlusal 5 mg

Ana etken maddesi Medroksiprogesteron Asetat olan Tarlusal adet söktürücü tabletin eczanelerdeki satış fiyatı 8.65 TL’dir. Aşırı östrojen salgılanmasına bağlı olarak gelişen şiddetli ve düzensiz adet kanamalarının tedavisinde ve endometriozis  adı verilen endometrium dokusunun rahimde farklı bir alanda bulunması hastalığının tedavisinde kullanılır. İlacın kullanım alanları farklı olduğu gibi bu kullanım alanlarına göre kullanım şekli de değişiklik göstermekte.

Endometriozis Tedavisinde Tarlusal 5 Mg Nasıl Kullanılır?

Adet döneminin ilk günü itibari ile 3 ay süresince Tarlusal kullanılması gerekmektedir. 3 ay boyunca günde 3 defa 10 gm Tarlusal kullanılmalıdır. Tarlusal tablet kullanıldığı süreçte düzensiz olarak damla şeklinde kanama oluşması normal karşılanmaktadır

Düzensiz Adet Kanamaları Tedavisinde Tarlusal 5 Mg Nasıl Kullanılır?

Son adet döneminin başlaması itibari ile 16. günde ilaca başlanmalıdır. 10 gün süreyle Tarlusal 2.5 Mg veya 10 Mg kullanılmalıdır. 10. gün itibari ile ilacı bıraktığınız zaman adet kanaması benzeri kanama yaşanabilir.

Adet Görememe Tedavisinde Tarlusal 5 Mg Nasıl Kullanılır?

3 ay arka arkaya tekrarlayarak 10 gün süreler ile Tarsual tablet kullanılmalıdır. Tableti kullanmayı bırakmanızı takip eden birkaç gün içerisinde genellikle adet kanaması yaşanmaktadır.

3- Duphaston 10 Mg Adet Düzenleyici Tablet

duphaston-tablets

Ana etken maddesi didrogesteron olan Duphaston adet söktürücü tabletin eczanelerdeki satış fiyatı 27.25 TL’dir. SGK tarafından karşılanan bu ilacın içerisinde 20 adet tablet bulunur. Her tablet 10 mg kadar ana etken madde olan dirogesteron içermektedir.

Duphaston Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Düzensiz adet dönemlerini düzenlemek için
 • Endometriozis tedavisi için
 • Ağrılı adet dönemleri için
 • Progesteron düşüklüğüne bağlı oluşan kısırlık tedavisi için
 • Düşük tehdidini azaltmak için
 • Adet öncesi dönemde (PMS) meydana gelen rahatsızlıkların ve belirtilerin tedavisi için
 • Kadın hormon tedavisi için
 • Menopoz döneminde rahimde meydana gelebilecek anomalileri önlemek için

Duphasyon Adet Düzenleyici Yan Etkileri

Nadiren karaciğer problemleri, alerjik reaksiyonlar ve nefes darlığı yaşanabilir. Bu yan etkilerin  ortaya çıkması durumunda en yakın hastanenin aciline başvurulması gerekmektedir. Ayrıca şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi mide bulantısı, kusma, vajinal kanama, karın ağrısı ve kimyasal gebelik gibi yan etkilerde yaşanabilir.

Adet Düzenleyici İğneler Hangileridir?

Adet düzensizliği tedavi sürecinde doktor tarafından reçete edilen hap, draje, kapsül gibi ilaçlardan fayda görülmediği zaman iğneler kullanılmaktadır. Kesinlikle doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gereken bu adet söktürücü iğneler içerisinde yüksek oranlarda hormon bulundurmaktadır. Ağırlıklı olarak progesteron hormonu içeren bu iğnelerle yapılan tedavi sonucunda adet dönemi başlar. Doktorlar tarafından en çok reçete edilen adet düzenleyici iğneler ise şunlardır:

1- Progestan İğne

Progestan 50mg igne kullanımı ve fiyatı

 

Progestan iğne etken madde olarak her ampul içerisinde 50 mg progesteron hormonu bulundurmaktadır. Sadece kas içine yapılan uygulamalara müsaittir. Adet görememe durumlarında adet söktürücü olarak, adeti düzenli olmayan kadınlarda adet düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Tedavi duruma göre 6 ile 10 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Gebelerde ve emziren annelerde kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Progestan İğne Fiyatı 2019 yılı itibari ile 48.21 TL’dir.

2- Farlutal İğne

farlutal 500mg iğne kullanımı ve fiyatı

Doktor tavsiyesi üzerine yine doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Hamile olan kadınlarda ve emzirme döneminde olan kadınlarda kullanılmamalıdır. Farlutal iğne fiyatı 2019 yılı itibari ile 9.12 TL’dir.

3- DI-PRO (Oleosum Ampul)

Dı-Pro adet düzenleyici iğne adet kanamasının geciktiği zamanlarda veya adet bozukluğu olan kadınlarda hekim önerisi ile kullanılmaktadır. Ayrıca menopozun erken dönemlerinde de Dı-Pro adet söktürücü iğne olarak kullanılabilmektedir. Bu iğnelerin kullanım süresi 3 ile 5 gün arasında değişiklik göstermektedir. Tedavinin bitimi ile adet başlar.

Hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanılması kesinlikle önerilmez. Ayrıca karaciğer ve böbrek rahatsızlığı bulunan kadınlar içinde kullanılması risklidir. Bu nedenle tahlil sonuçlarına bakılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca Di-Pro adet düzenleyici iğnenin birçok yan etkisi bulunmaktadır. İlacın kullanımı öncesinde prospektüsün incelenmesi önerilir.

Dı-Pro ilaç fiyatı 2019 yılı itibari ile belirli değildir. Üretici şirketin Sağlık Bakanlığı ile ilgili yaşadığı ruhsat problemleri nedeniyle geçici süreyle ülkemizde satışı durdurulmuştur.

4- Synergon (Ampul) İğne

synergon iğne kullanımı ve fiyatı

Adet düzenleyici iğneler arasında yer alan bir diğer iğne ise Synergon adet söktürücü iğnedir. Synergon adet söktürücü iğne;

 • Adet olamayan kadınlarda adet söktürücü olarak
 • Adet döngüsü bozukluğu olan kadınlarda adet düzenleyici olarak
 • Erken menopoz hastalarında adet söktürücü olarak doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Synergon iğne normal ilaç tedavilerinin ve diğer iğne tedavilerinin fayda sağlamadığı durumlarda kullanılmaktadır. İçeriğinde yoğun derecede hormon bulunmaktadır. Hasta kişinin fiziksel durumuna ve hastalığının durumuna bağlı olarak 2 ile 10 gün arasında kullanım süresi gerektirmektedir. Adet başlaması ile birlikte ilacın bırakılması gerekmektedir. Kullanım sırasında adet görülmezse 10 gün kullanımı takip eden 2. gün itibari ile adet kanamasının başlaması beklenir.

Synergon adet söktürücü iğnenin içeriğinde çok yoğun miktarda hormon bulunduğundan dolayı gebelerde kesinlikle ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca emziren anneler içinde ilacın süte karışabileceğinden dolayı bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle emziren anneler tarafından da kullanılması önerilmemektedir.

Synergon adet düzenleyici iğne aynı zamanda kalp yetmezliği, hipertansiyon, karaciğer bozukluğu ve böbrek problemi yaşayan hastalarda da risk teşkil edebileceğinden dolayı kullanılması önerilmemektedir. Diğer hastalıklarda kullanılıp kullanılamayacağı hakkında detaylı bilgiyi ilacın prospektüsünden ve doktorunuzdan alabilirsiniz.

Gebeliği Sonlandırmak İçin Adet Söktürücü İlaç Kullanmak

Korunmasız olarak cinsel ilişki yaşayan kişilerin ilişki sonrasında hamile kalmaktan korkması olağan bir durumdur. Bu gibi durumlarda gebelikten korunmak amacıyla veya  var olan bir gebeliği sonlandırmak amacıyla adet söktürücü ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar doğum kontrol ilaçları olmadığı gibi herhangi bir doğum kontrol yöntemi de değildir.

Göz atmanızda fayda var: Adet Söktürücü İlaçlar ve Fiyatları

Bu ilaçlar var olan gebeliği sonlandıramadığı gibi aynı zamanda kadın vücudunun hormon dengesi ile oynayarak bebeğin fiziksel veya zihinsel anomaliler ile doğmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle adet düzenleyici ilaçları hamileliği sonlandırmak amacıyla kesinlikle kullanmamalısınız.

Hamilelik şüphesi taşıyan kadınların kesinlikle ve kesinlikle adet söktürücü iğne ve ilaçlardan uzak durması gerekmektedir.

Güncelleme: 28.08.2019


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı