Adet Dönemi

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı? Yada adetliyken hamille kalınır mı? Diye sorular kadınlar tarafından çok merak edilmekte ve bizlere oldukça fazla soru gelmektedir. Bu konuyu sizler için detaylı şekilde inceleyerek güvenilir bilgiler ile bir makale hazırladık.

İlk olarak unutulmamalıdır ki, üreme çağında olan bütün kadınların adet döneminde olsalar bile korunmasız biçimde cinsel ilişkiye girdikleri taktirde gebelik oluşma şansı her zaman bulunur. Eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsanız gebelikten korunmak için, doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız gerekmektedir.

İlgili yazımız: Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımları

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski

Sağlıklı kadınlarda her ay adet dönemi içerisinde yumurtlama olur ve yumurtlama zamanı kadının hamile kalması için şansınız en yüksek olduğu zamandır. Bir çok kadın adetlerinin 4. Gününde yumurtlama evresine girer ve yumurtalıklarda yeni yumurtalar meydana gelmeye başlar. Önemli bir nokta var cinsel ilişki esnasında rahim içerisine eğer sperm girerse ortalama 72 saat kadar sperm hücreleri canlı kalabilir. Bu nedenle adet kanamasına 2-3 gün varken korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilmesi ve adet kanaması zamanı boyunca düzenli şekilde 7-10 gün cinsel ilişkiye girmek adet döneminde gebe kalma şansını oldukça yukarıya çekmektedir.

Kadın vücudu her ay adet döneminde bir sonraki aya hazırlık yaparak yeni yumurtalar yapmaktadır. Bu süreçte rahmin iç dokusunda kalınlaşmalar görülür. Kadınların ilk adet gördükleri zamandan tutunda, menopoza girene kadar vücut kendisini her ay olası bir gebeliğe hazırlar. Bu dönemde yumurta hücresi ile sperm hücresi birbirini bulur ve döllenme gerçekleşirse hamilelik meydana gelir. Eğer hamilelik olmazsa her ay gebelik oluşmadığından rahmin iç duvarında kalınlaşma olur ve adet kanaması ile tabaka vajinal yol ile dışarıya atılır. Adet döneminde hamile kalınır mı? Sorusuna tam net bir cevap vermek aslında çok zor, fakat gebelik şansı olduğu için hamilelik istemeyen kadınların adetliyken de korunarak cinsel ilişkiye girmeleri gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  Adet Görememe Nedenleri Neler?

Adetliyken Nasıl Hamile Kalınır?

Hormon dengeleri her kadında aynı olmayabilir. Bu yüzden her kadının vücut işleyişinde farklılıklar olabilir. Buda yumurtlama zamanının her kadında farklı zamanlarda olabileceği anlamını taşır. Bu dönemde metabolizmada gerçekleşen değişimler hormon dengelerini etkisi altına alabilmektedir. Bununla birlikte hormonel dengesizlik kadınlarda adet düzensizliği sorununa neden olabilir.

Adetliyken hamile kalır mıyım? Diye merak eden kadınların bilmesi gereken yumurtlama dönemi ile ilgili olmasıdır. Ancak sperm hücrelerinin yapısal özellikleri de önemlidir. Sperm hücrelerinin özelliğine bakıldığında rahim sıcaklığında 3 güne kadar canlı kalabilme yetenekleri vardır. Geçen bu süre zarfında sperm hücresi kaliteli ise herhangi bir hasara uğramadan kalır, bunun anlamı 72 saate kadar sperm hücresi yumurtayı dölleyebilecek işlevde olmasıdır. Adetliyken hamile kalır mıyım? Sorusu aslında sperm hücresinin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Adet döneminden sonra yaşanan kahverengi akıntı ve lekelenme şeklinde gelen kanamalar adet döneminde hamile kalınır mı? Korkusunu devam ettiren konulardandır. Bunun nedeni bu dönem de yumurtlama hücrelerinin aktif olmasıdır. Bazı kadınlarda adetten sonra gelen lekelenme tarzı kanamalar, rahmin temizlenmesi anlamına gelebilirken bazı durumlarda yumurta hücrelerinin aktif olması ve işlevselliği de bu tür kanamalara neden olabilmektedir.

Adet Döneminde Korunarak Cinsel İlişkiye Girmek

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek öncelikle gebelik ve enfeksiyon gibi risk durumlarını taşımaktadır. Fakat adet döneminde yine de cinsel ilişki isteniyorsa, bu dönemde en sağlıklı korunma yolu prezervatif olacaktır. Böylece hem olası bir hamilelikten hem de enfeksiyonlardan korunulmuş olunur.

Bütün kadınlar için adet dönemi özel bir zamandır ve kadınlar bu dönemlerde kendilerini oldukça hassas hissederler. Adet kanamasının sürekli olması ve diğer adette yaşanan ağrılar, sancılar, psikolojik değişimler ile kendilerini temiz hissedemezler. Bazı kadınlar adet süreçlerini sancılı ve ağrılı geçirirler tıp dilinde dismonere olarak isimlendirilir.

İlginizi Çekebilir:  Doğum Kontrol Hapları ve Kullanımları

Bazı kadınlar kendilerini bu denli zorlayan bir dönemde cinsel ilişki yaşamak istemezler bu gayet normal bir durumdur. Adetliyken hamile kalır mıyım? sorusu olan kadınların ve adet döneminde ilişki yaşamak isteyenlerin kesinlikle korunma yöntemleri arasında yer alan prezervatifi eşlerine kullandırmaları gerekmektedir. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek bazı riskleri vardır, ancak son kararı çiftler verecektir.

Adetliyken Korunmasız Cinsel İlişkinin Riskleri Neler?

Adet kanaması devam ederken korunmasız şekilde ilişkiye girildiğinde her zaman gebe kalma olasılığı bulunur. Unutulmamalıdır ki adet döneminin dışında kalan zamanlara göre hamilelik şansı oldukça düşük olsa da, her zaman gebelik oluşma ihtimali vardır.

Adet döneminde kadınlar genital enfeksiyon riski açısından daha korunmasızdırlar, bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahim içinde laktik asit meydana gelir ve bu asit rahmi enfeksiyonlardan korumak için olan bir sıvı ile rahmin iç duvarını kaplamaktadır. Fakat adet kanaması ile beraber vücut bu asidi üretmeyi bırakır. Bunun anlamı adet döneminde rahim başta olmak üzere genital organlar enfeksiyonlara karşı açık ve korunmasızdır.

Rahmin iç tabakası kalınlaşır ve adet kanaması yardımı ile vajinal yol ile dışarı atılır. Bu süreçte kanamanın rahat olabilmesi adına rahim ağzı normal zamanlardan daha fazla açık olur. Bu yüzden adetliyken cinsel ilişkiye girmenin hamile kalma riskinde başka hem kadın, hem de erkek için hastalık riski taşıdığı da bilinmelidir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı