Şifalı Bitkiler

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Adaçayı yağı faydaları arasında en bilinen etkileri antiseptik, antimikrobiyal ve antibakteriyel etkilere sahip olmasıdır. Antioksidan değeri çok yüksek olan adaçayı yağının faydaları arasında bir diğer özelliği de bağırsakları aktif çalıştırarak müshil etkisinin bağırsakları uyarmasıdır. Masaj salonlarında ve kozmetik sektöründe birçok kişinin rahatlaması ve cildin güzelleşmesi için adaçayı yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Ağız Bakımı Yapar: Yapılan araştırmalar sonucunda adaçayı yağının komple ağız bakım yaptığı görülmüştür. Özellikle adaçayı yağının diş etlerinde yerleşmiş mikropları ve iltihaplanmaları azalttığı ve diş etinde oluşan problemleri gidermeye yardımcıdır. Bunun için adaçayı yağını 1 fincan suyun içerisine birkaç damla damlatın ve ağzınızda bu karışımı gargara yapıp çıkarın. Hem nefesin tazelenmesi hem de ağız içinde mikrobikler giderilir.
  • Antioksidan Değeri Yüksektir: Adaçayı yağını da cildinize ve saçlarınıza rahatlıkla uygulayarak içeriğindeki antioksidan değerinden faydalanabilirsiniz. Antioksidan sayesinde serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan adaçayı yağı cilt hücrelerinin yeniden yapılanmasına ve dokuların iyileşmesinde etkendir.
  • Beyin Gelişimini Destekler: Uzmanların yaptıkları çalışmalar sonucunda adaçayı yağının bellek gelişimini desteklediği ve Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkların oluşumunu engeller.
  • Cilt Çatlamalarını Engeller: Aşırı kilo alımı veya bayanların hamileliği sonrasında bazı kişilerin vücutlarında çatlamalar oluşur. Adaçayı yağını oluşmuş çatlaklara akşamları yatmadan masaj yaparak yedirin. Bu uygulama oluşan çatlakları da izlerinde oluşumunu azaltır.
  • Bağışıklığı Güçlendirir: Adaçayının kendisi gibi yağıda bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Özellikle kış mevsiminde görülen gribal enfeksiyonların ve vücutta biriken virüslerin giderilmesi için kullanılabilir ve astımın getirdiği solunum sorunlarını onarılır.
  • Regl Dönemini Rahatlatır: Bayanlarda hormonların dengede kalmasını sağlayarak regl döneminde yaşanan sıkıntıların ve ağrılı sürecin yaşanması engellenebilir. Sinirlilik hali, yorgunluk ve baş ağrılarının bu dönemde oluşumunu engelleyen adaçayı yağı düzensiz ve dengesiz gelen reglnin normale dönmesine yardımcıdır.
İlginizi Çekebilir:  Marulun Faydaları Nelerdir?

Göz atabilirsiniz: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adaçayı Yağının Genel Faydaları

Antioksidan kaynağı güçlü bir yağdır.
Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonlarını önleyerek cilt sorunlarına iyi gelir.
Küçük kazalardan kaynaklı cilt kesiklerinin ve yaralarının hızlı iyileşmesini sağlar.
Cilt rahatsızlıklarından sedef ve egzama sorunlarına iyi geldiği için tavsiye edilir.
Bağırsaklarda oluşan mikropları temizleyerek karın ağrılarını azaltır.
Vücuda yerleşen özellikle kulak, kolon, boğaz ve burun bölgesinde bulunan mikropların çoğalmasına engelleyicidir.
Sağlıklı sindirimi destekleyen adaçayı yağı kabızlık rahatsızlığı bulunanlar için önerilir.
Mide yaraları için adaçayı yağı kullanılabilir.
Vücuttaki mikroplar yüzünden ateşin engellenmesini sağlar.
Terletme etkisi olduğu için toksinleri hızlıca vücuttan atar.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

Adaçayı yağını tek başına kesinlikle kullanmayın. Çünkü etkili ve güçlü bileşenlere sahiptir.
Direk olarak cilde tek başına uygulandığında büyük hasarlara neden olabileceği için cilde Hindistan cevizi yağı ile harmanlanarak yada badem yağı kullanılarak uygulanmalıdır.
1 fincan suya adaçayı yağından 2 – 3 damla ekleyerek karıştırın ve ağız bakımı için bu şekilde kullanın.

Adaçayı Yağının Zararları

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişilerin adaçayı yağı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yağı seyreltmeden cildinize kesinlikle sürmeyiniz.
Migren rahatsızlığı bulunanlar için zararlı olabilir.
Ciddi bir rahatsızlığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız adaçayı yağı kullanımını önce doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir: Ahududu Meyvesi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı