Genel Sağlık

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kan şekeri sağlıklı bireylere bakıldığında açlık kan şekeri kaç olmalı sorusunun yanıtı 90 mg/dl değerinin altında olması gerekmektedir. Tokluk kan şekerine bakıldığında ise yemeğin ardından geçen 2. Saatte 140 mg/dl değerinde olmalıdır. Aklınıza şu soru takılabilir eğer açlık kan şekeri 90 mg/dl değerinin üzerinde ise ne yapılabilir. Bunun cevabı şeker yükleme testidir. Bun da OGTT  adı verilir. Kişiye 75 gram şeker verilir ve 3n saatlik bir OGTT yapılmaktadır. Bunun yanında her saat alınan kanlar sayesinde insüline ve glukoz değerleri kontrol edilir.

İlgili konumuz: Şeker Hastalığı Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

Diğer ilgili konumuz: Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Diğer bir durum ise sağlıklı bireylerde açlık kan şekerinin 90 değerinin üzerinde olması durumunda gizli şeker hastalığı olma ihtimali bulunmaktadır. Bunu tetikleyen ailede şeker hastası olması ve fazla kilolar olmasıdır.

Açlık Kan Şekeri Ölçümü

Yapılan açlık kan şekeri ölçümleri sayesinde kişinin normal değerlere sahip olup olmadığı değerlendirilmektedir. Yani gizli şeker, diyabet yada kan şekerinin düşüp düşmediği bu test ile anlaşılmaktadır. Kişiye şeker hastası tanısı konulmuş ise gün içinde birkaç defa kan şekerinin ölçümünün yapılması gerekmektedir. Bulunan değerler not edilerek takip edilir. Açlık kan şekeri ölçümü yapılmadan önce kişi en az 8 saat aç kalmalı ve ardından ölçüm yapılmalıdır.bütün yapılan şeker ölçümleri şeker hastalığı için önem taşımaktadır.

Açlık şekerini doğru ölçmek için sabah kalkındığında kahvaltı yapılmadan açlık kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Bu ölçümden sonra bulunan değer 70 ile 100 arasında ise normal olarak kabul edilir. Tabi ki verdiğimiz değerlerin az miktar üzerinde çıkabilir ama bu ciddiye alınacak bir durum değildir. Ancak değerlerin üzerinde çıkmışsa diyabet hastalığından şüphe edilmeli ve takip altına alınması gerekmektedir. Örneğin yapılan şeker ölçümünde 170 değerinin üzerinde çıkmış ise 2 gün sonra tekrar ölçüm yapılır ve sonuç yine aynı ise kişiye diyabet tanısı konur.

Kişiye şeker hastalığının tanısı konulduktan sonra tedavi amacı ise kişide meydana gelen yakınmaları alt seviyelere çekmek ve yine bu hastalığın neden olabileceği sorunlara karşı önlemler almaktır. Kişinin kan şekeri normal kabul edilmeyen seviyelerde olması sadece şeker hastalığına değil bazı hastalıkların sinyalini de verebilir. Özellikle ileri derecede şeker hastalarında böbrek, göz, kap ve damar sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir.

Kan şekerinin yüksek çıkmasına neden olan hastalıklar ise ; kronik böbrek yetmezliği, cushing sendromu, akromegali ve travma ile kalp krizi diyebiliriz.

Az önceki durumun tam tersi olan kan şekerinin düşmesine neden olan hastalıklar ise ; uzun zaman aç kalınması, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek üstü bezlerinde yetmezlik, alkol, yüksek oranda alınan insülin olarak sıralanabilir.

Gebelikte Açlık Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık şekeri, tüm kişilere uygulanmakta olan ve şeker hastalığı tanısını koymakta fayda sağlayan bir eylemdir. Açlık şekeri ölçümü sayesinde şeker hastalığına erken teşhis konulabilmekte ya da kişiler şeker hastalığı daha da ilerlemeden uyarılabilmektedir. Açlık şekeri ölçümü normal insanlara yapılabildiği gibi, anne adayı olmaya hazırlanan gebe kişilere de yapılabilmektedir. Açlık şekeri ölçümü sonucunda elde edilen değerler herkes için değişkenlik gösterebilecektir. Ancak belirli değerler arasında çıkan sonuçlar için doktorlar kişilerin şeker hastası olduğunu ya da şeker hastası olmadığını söyleyebilmektedirler. Hamilelik söz konusu olduğunda kişilerin aklına direkt olarak gebelikte açlık şekeri kaç olmalı sorusu gelmektedir. Gebelik durumunda oluşan şeker hastalığı tamamen geçici bir durumdur. Doğum sonrasında sona eren bu şeker hastalığı, yine de kontrol altına alınmaz ise kişilere rahatsızlık oluşturabilmektedir. Kısaca gebelikte açlık şekeri kaç olmalı sorusuna cevap vermek gerekir ise, yanıt mutlaka 95 mg değeri olmalıdır. Hamile kişilerin özellikle de diyabet konusunda hassas olmaları ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Gebelikte açlık şekeri

Kişilerin gebelik durumlarında da açlık şekeri ölçümleri yapılabilmektedir. Dolayısı ile diyabet yani şeker hastalığına erken teşhis de koyulabilecektir. Şeker hastalığı çevresel faktörlerin yanı sıra ailesel olarak da kişilerde görülebilmektedir. Gebelikte açlık şekeri ölçümü yaptırmış ve diyabet olduğu anlaşılmış olan kişilerin, şeker hastalığı ailede kalıtsal olarak bulunuyor mu yoksa bulunmuyor mu mutlaka inceleme altına alınmalıdır.

Şeker Hastalığı Risk Grubu

Diyabet yani bilinen asıl adı ile şeker hastalığı, pek çok belirti ile kendisini ortaya çıkarabilmektedir. Şeker hastalığı her insanda rastlanabilecek bir durumdur. Düzensiz beslenme gibi birçok faktör neticesinde oluşabilmekte olan şeker hastalığı için birçok ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Şeker hastalığı risk grubu kısaca şu şekildedir;

  • Ailesinde kalıtsal olarak şeker hastalığı bulunan kişiler
  • Fazla kilolu insanlar
  • Önceden yapılan doğum esnasında 4 kg üzerinde bebek dünyaya getirmek
  • Hamilelik esnasında düşük yapmış olan kişiler

Daha birçok risk grubunda yer alabilecek kişiler bulunabilmektedir. Şeker hastalığı tanısının yapılabilmesi için yalnızca doktor kontörlünde yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı