Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?
16.05.2019
236
A+
A-

Kan şekeri sağlıklı bireylere bakıldığında açlık kan şekeri kaç olmalı sorusunun yanıtı 90 mg/dl değerinin altında olması gerekmektedir. Tokluk kan şekerine bakıldığında ise yemeğin ardından geçen 2. Saatte 140 mg/dl değerinde olmalıdır. Aklınıza şu soru takılabilir eğer açlık kan şekeri 90 mg/dl değerinin üzerinde ise ne yapılabilir. Bunun cevabı şeker yükleme testidir. Bun da OGTT  adı verilir. Kişiye 75 gram şeker verilir ve 3n saatlik bir OGTT yapılmaktadır. Bunun yanında her saat alınan kanlar sayesinde insüline ve glukoz değerleri kontrol edilir.

İlgili konumuz: Şeker Hastalığı Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

Diğer ilgili konumuz: Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Diğer bir durum ise sağlıklı bireylerde açlık kan şekerinin 90 değerinin üzerinde olması durumunda gizli şeker hastalığı olma ihtimali bulunmaktadır. Bunu tetikleyen ailede şeker hastası olması ve fazla kilolar olmasıdır.

Açlık kan şekerinin ölçümü

Yapılan açlık kan şekeri ölçümleri sayesinde kişinin normal değerlere sahip olup olmadığı değerlendirilmektedir. Yani gizli şeker, diyabet yada kan şekerinin düşüp düşmediği bu test ile anlaşılmaktadır. Kişiye şeker hastası tanısı konulmuş ise gün içinde birkaç defa kan şekerinin ölçümünün yapılması gerekmektedir. Bulunan değerler not edilerek takip edilir. Açlık kan şekeri ölçümü yapılmadan önce kişi en az 8 saat aç kalmalı ve ardından ölçüm yapılmalıdır.bütün yapılan şeker ölçümleri şeker hastalığı için önem taşımaktadır.

Açlık şekerini doğru ölçmek için sabah kalkındığında kahvaltı yapılmadan açlık kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Bu ölçümden sonra bulunan değer 70 ile 100 arasında ise normal olarak kabul edilir. Tabi ki verdiğimiz değerlerin az miktar üzerinde çıkabilir ama bu ciddiye alınacak bir durum değildir. Ancak değerlerin üzerinde çıkmışsa diyabet hastalığından şüphe edilmeli ve takip altına alınması gerekmektedir. Örneğin yapılan şeker ölçümünde 170 değerinin üzerinde çıkmış ise 2 gün sonra tekrar ölçüm yapılır ve sonuç yine aynı ise kişiye diyabet tanısı konur.

Kişiye şeker hastalığının tanısı konulduktan sonra tedavi amacı ise kişide meydana gelen yakınmaları alt seviyelere çekmek ve yine bu hastalığın neden olabileceği sorunlara karşı önlemler almaktır. Kişinin kan şekeri normal kabul edilmeyen seviyelerde olması sadece şeker hastalığına değil bazı hastalıkların sinyalini de verebilir. Özellikle ileri derecede şeker hastalarında böbrek, göz, kap ve damar sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kulak Ağrısı Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Kan şekerinin yüksek çıkmasına neden olan hastalıklar ise ; kronik böbrek yetmezliği, cushing sendromu, akromegali ve travma ile kalp krizi diyebiliriz.

Az önceki durumun tam tersi olan kan şekerinin düşmesine neden olan hastalıklar ise ; uzun zaman aç kalınması, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek üstü bezlerinde yetmezlik, alkol, yüksek oranda alınan insülin olarak sıralanabilir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.