Şifalı Bitkiler

Acı Biberin Faydaları ve Zararları

Yemeğinize ve sofralarınıza eklediğini acı biber yiyerek vücudunuza iyi bir şey yapıyorsunuz. Kapsaisin barındıran acı biber kanserin önlenmesinde, sindirimin rahatlamasında ve vücudun ihtiyacı olan bir çok aktivite de acı biber etkili yiyeceklerdendir. Özelikle acı biberin faydaları olarak tüketmek metabolizmayı ve zayıflamayı kolaylaştırır.

Acı Biberin Genel Sağlığa Faydaları

  • Dolaşımı Arttırır: Acı biberde yer alan kapsaisin maddesi birçok probleme iyi geldiği gibi sindirime de iyi gelmektedir. Organik olarak yetiştirilen acı biber dolaşımın sağlıklı olmasını sağlayarak sizi dış etkenlere karşı koruyarak vücudu hastalıklardan ve kış hastalıklardan korur.
  • Kolesterolün Düşmesine Yardımcı Olur: Acı biber kalp sağlığı için önemli bir yere sahip olan kolesterol seviyesini düşürmekte etkilidir. Aşırı kolesterolün düşmesinde sağlık açısından faydalı olan acı biber sabah kahvaltılarında tüketilmesi tavsiye edilir.
    Sindirimi Kolaylaştırır: Sindirim için gerekli olan kapsaisin maddesi bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Antioksidan içeren acı biber enzimlerin işleyişini geliştirerek sindirimin desteklenmesini sağlar.
  • Kanseri Önler: Kapsaisin maddesi kanser türevlerinden olan prostat kanserinde hcüre büyümelerini engellediği ve iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda acı biber tüketmek prostat kanseri başlamasında da önleyici etkiye sahiptir. Sadece prostat kanseri değil; akciğer kanserine de iyi geldiği bilinmektedir.
  • Gribe Savaş Açar: Acı biber beta karoten ihtiyacını karşılamakta tek başına yeterli bir besindir. Günde 1 kez yenmesi bile yeterli olan acı biber C vitamini etkisi olduğundan vücudun savunma mekanizmasını arttırır.
  • Kabızlığı Önler: Kabızlık için özellikle tavsiye edilen acı biberden 1 tane yiyerek sindirim sistemini çalıştırır kabızlık probleminizin önüne geçebilirsiniz.
  • Ağrıları Azaltır: Acı biberin en büyük özelliği kapsaisindir. Kapsaisin içeren acı biber vücudun anlık tepkisini sağlayarak vücudun ağrı kesici etkisini arttırır.
  • Bronşit İçin Acı Biber: Acı biber tüketmek solunum yollarını rahatlatarak kronik oluşan öksürüğe iyi gelir, bronşiti hafifleterek boğazda yer etmiş balgamın sökülmesine yardımcı olur.
  • Mideye İyi Gelir: Acı biber mideye zarar verecek gibi bir izlenim oluştursa da mide yaralarına iyi geldiği bilinmektedir. Yinede ülser rahatsızlığın varsa doktorunuza mutlaka danışarak tüketin.

Acı Biberin Diğer Faydaları

Vücudunuzda rüzgardan veya özel dönemlerde oluşan ödem ve şişliğin giderilmesi için yenebilir.
Kanserli hücrelerin doğal yöntemle iyileşmesinde etkilidir.
Sinüsler baş ağrısı ve birçok hastalığa neden olabilir. Dolu sinüsleri boşaltarak rahatlamasını sağlayabilir.
Düzenli bağırsak çalışmalarına yardımcı olur.
Acı biber depolanmış yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Vücudu dış hasarlara karşı savunmaya hazırlar.
Kan akışının hızlanmasında etkilidir.
İktidarsızlık problemlerinde yardımcı besindir.
Romatizmadan kaynaklı ağrılar için acı biber ağrı kesici etkisi bulunur.
Kış hastalıklarından vücudu korur.

Şekerin normal seviyede kalmasını sağlar. Buradan şeker hastalığı nedir makalemize ulaşabilirsiniz
Vücudu daha diri ve genç kalmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Acı Badem Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Acı Biberin Zararları

Acı biber stresi arttırabileceğinden ruh hali bozuk kişiler için tavsiye edilmez.
Aşırı tüketimi olan acı biber hemeroidin azmasına sebep olabilir.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi mide yaralarına iyi geldiği söylense de tam tersini savunan doktorlarda yok değil. Bu nedenle yemeden doktora danışın.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı