Genel Sağlık

Aç Karnına Asla Yapmamanız Gereken Şeyler

Aç Karnına Asla Yapmamanız Gereken Şeyler Nelerdir? Sabahlar hepimiz aç karnına uyanıyoruz. Güne başlarken yapmamamız gereken bazı şeyleri yapmamız durumunda gün boyu ciddi sıkıntılar çekebiliriz, gün boyu enerjimiz düşebilir halsiz hissedebilir midemiz ekşiyebilir. Bu nedenle Aç Karnına Asla Yapmamanız Gereken Şeyler bilinmek zorundadır.

Anti-enflamatuar İlaçları Kullanmayın

Aç karnına tükettiğiniz bazı ilaçlar gün boyu sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Aç karnına içeceğiniz aspirin, asetaminofen, ve steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar vücüdunuzda ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu ilaçlar aç karnına alındığında mide zarını delebilir ve hatta kanamalara dahi neden olabilir.

Bu ilaçların yarattığı negatif etkiyi en aza indirmek için ilaçları sütle almalısınız. Eğer evde süt bulunmuyorsa ilacı tükettikten sonra mutlaka bol su için.

Kahve İçmek

Aç karnına asla yapmamanız gereken şeyler listemizde ikinci sırada kahve var. Kahve tiryakisi olan pek çok insan güne başlarken mutlaka bir bardak kahve tüketirler. Ancak bu kahve aç karnına içildiğinde ciddi negatif etkilere neden olabilir. Kahve içmeden güne başlayamayan bireyler mutlaka kahve içmeden önce az da olsa bir şeyler atıştırmalılar. Kahvenin zarar yapıcı etkisi sadece kafeinde değildir. Kahvenin içeriği midedeki asit üretimini artırır ve mide yanmasına neden olur. Halihazırda reflü hastasıysanız kesinlikle aç karnına kahve içmeyin. Ancak tok karnına içilen kahve kadar da sağlıklısı yoktur.

Göz atabilirsiniz: Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Aç Karnına Alkol Tüketmek

Belki bunu çoğumuz yapmıyoruz bile, ancak yine de aç karnına alkol almadan güne başlayamayan insanlar da var. Sabahları içeceğiniz bir bira bir kadeh şarap veya bir shot viski, mide asit üretimini artırıp sizi gün boyu rahatsız etmeye yetecektir. Mide boşken alkol iki kat daha hızlı emilir ve her zaman içtiğiniz ama sizi sarhoş etmeyecek bir tüketim aç karnına iken sizi sarhoş edebilir. Ayrıca aç karnına alkol alındığında toksinler çok daha az atılır bu da ciddi anlamda alkol zehirlenmesine neden olabilir. Normal şartlarda sizi sarhoş edebilecek bir tüketim aç karnına iken alkol komasına sokabilir.

Aç Karnına Yoğun Egzersiz

Vücudumuzun en önemli enerji kaynağı karbonhidratlardır. Karbonhidrat miktarı vücutta azaldığında ciddi anlamda yoksunluk belirtileri ve yorgunluk hissedilir. Vücutta karbonhidrat kalmadığında yağlar yakılmaya başlar. Ancak vücudumuz yağ stoklarının hızlıca erimemesi için yeteri kadar enerjik davranmayacaktır, yani çabucak yorulduğunuzu hissetmeniz gayet normal. Ek olarak aç karnına yapılan spor kas kütlesini azaltır. Çünkü vücutta karbonhidrat kalmamıştır, proteinler ve yağlar yakılmaya başlar.

İlginizi Çekebilir: Göbek Düşmesi, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı