Hafta Hafta Gebelik

9 Haftalık Gebelik Görüntüsü – Gebelik Belirtileri

Gebelik her kadın için unutulmaz bir süreç olarak tanılandırılmaktadır. İçinde bir can büyüten kadınlar vücutlarında haftadan haftaya belli değişimler yaşamaya başlamaktadır. 9 haftalık gebelik görüntüsü de 9.hafta gebelik belirtileri de bu haftaya özgü bir takım içerikler bulundurmaktadır. Giderek gelişip büyüyen bebekler aslında bu haftadan sonra tam bir bebek şeklini almaya başlayacaktır. Bu da artık onlara bebek ya da fetüs şeklinde hitap edilmesini mümkün kılmaktadır. Üstelik şekil itibari ile de bebekler bu hafta neticesinde ebeveynler tarafından da algılanmaya başlanmaktadır. 9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler ise diğer haftalara göre kendilerini baskın olarak hissettirecektir. Bebek büyüdükçe annelerdeki değişim de gözle görülür bir hal almaktadır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

9 Haftalık Gebelik Görüntüsü

9 haftalık gebelik görüntüsünde algı farklarının olmasının temel nedeni bebeklerin gerçek manada büyümüş olmalarından ileri gelmektedir. Çünkü ilk haftalarda bir hücre bütünü ya da leke olarak görülen bebekler artık kendilerini belli edebilmektedir. 9 haftalık gebelik görüntüsünde en büyük farklardan biri kuyruk görünümünün yol olmasından kaynaklanmaktadır. Henüz yeterince büyük olmamasına karşın 9 haftalık gebelik ultrason görüntüleri incelendiğinde bebeğe benzetilmesi daha kolay olmaktadır. 9 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde uzmanlar ek ve ayakların gelişimlerini takip edebilmektedir. Bu hafta içerisinde bebeklerin hem kolları hem de bacakları şekillenmeye başlamaktadır.

Ancak henüz parmak gelişimleri için erken bir dönemdir. Parmaklar bir tomurcuk şeklinde bir süre daha kalacaktır. Bu dönem içinde bebeklerde gelişimler hızlı şekilde görünme aşamasına geçmektedir fakat bakıldığında 9 haftalık gebelik bebek boyu halen çok küçüktür. Normal ya da ortalama hamileliklerde 9 haftalık gebelik bebek boyu 2,5 cm civarında olmaktadır. Henüz 2.5 cm olmasına karşın 9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler belirgin hale gelmektedir. Bu neden yüzünden hamileliğin 9.haftası oldukça önemlidir. Diğer haftalarda da olduğu gibi bu dönem içinde de uzmanların önerilerinin aksatmadan yerine getirilmesi gerekmektedir.

9. Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

9 haftalık gebelik görüntüsünden bebek boyutlarının çok küçük olmasının tespit edilmesine karşın anne adayları, bebeklerini yakından hissedebilmektedir. Çünkü 9.hafta gebelik belirtileri bakımından artış gösterdiği dönemlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Öncelikle gebeliğin ilk zamanlarından beridir anne adaylarının göğüslerinde bir hassaslaşma görülmektedir. Var olan hassaslık 9.haftada çok üst düzeylere çıkmaktadır. Bu durumun nedeni olarak ise süt bezlerinin yavaş bir şekilde çalışmaya ya da hormonların meme başlarında yağ üretmeye başlaması gösterilmektedir. 9.hafta gebelik belirtilerinden biri de göğüslerin büyümesidir.

Bu büyüme bebek doğana kadar hatta emzirme dönemi sona erene kadar devam edecektir.  9 haftalık gebelikte kanama olması normal olarak karşılanan belirtilerden biri değildir. Gebeliğin her ayında kanama konusunda özenli davranılması şarttır. Çünkü kanama düşüklerin ya da rahim sorunlarının habercisi olabilmektedir. 9 haftalık gebelikte kanama oranlarına bakılarak uzmanlara danışılması şarttır. Ayrıca kanamanın kesilmesi içe kanamanın olmadığı anlamına gelmemektedir. 9 haftalık gebelik görüntüsü hakkında cihazlarla inceleme yaparak bilgi veren doktorlar kanamanın devam edip etmediği konusunda da kesin bilgiler verebilmektedir.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

9 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğin gelişme göstermeye başlaması annelerde de kendini hissettirmektedir. 9.hafta gebelik belirtileri kapsamında anne adayları gerek fiziksel gerek duygusal olarak değişimler yaşamaktadır. Bu değişimler ise annelerin fizyolojik özelliklerine göre derecelendirilmektedir. Yani her anne adayının 9.hafta gebelik belirtilerini ve değişimlerini aynı oranda göstermek ve hissetmek gibi bir mecburiyetleri bulunmamaktadır. 9 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğin büyümeye başlaması annelerin bir takım ağrılar duymasına neden olabilmektedir. 9 haftalık gebelik kasık ağrısı da bu ağrılardan biridir. Anne adayları ilk başlarda bu ağrıları regl sancısına benzetmelerine karşın zaman içinde farklı olduklarını anlamaktadırlar. Ancak 9 haftalık gebelik kasık ağrısının boyutlarının yüksek olmaması gerekmektedir. Bu ağrılar bebeğin rahime yerleşmesi ve büyümesinden kaynaklanmaktadır.

Boyutlarının büyük olması ise bir takım sorunlara işaret edebilmektedir. 9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında erken varis oluşumları gösterilebilmektedir. Lakin varis oluşuma karşın korunmak kolaydır. Bunun için ilk etapta çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterilmelidir. Sonrasında ise yatma pozisyonuna gelinerek ayaklar bir yere dayanıp havaya kaldırılmalıdır. Varis gibi 9 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden korunmanın bir diğer yöntemi kilo kontrolüdür. Zannedilenin aksine hamileliğin bu döneminde yüklü kilo alımı bebeğin gelişiminden değil düzensiz beslenmeden kaynaklanmaktadır.

9 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

9 haftalık gebelik görüntüsü dışarıdan bakıldığında henüz bir hamilelik ipucu vermemektedir. Bu bağlamda kadınların beden özelliklerine göre ilerleyen aylarda hamile oldukları fark edilmektedir. Pek çok kadın 9 haftalık gebelik görüntüsünden ziyade haftaların aylarla ifade edilmesinde sorunlar yaşamaktadır. Öncelikle uzmanlar tarafından muayene edilmeden gebeliğin kaçıncı haftasında ya da kaçını ayında olduğunun anlaşılabilir hale gelmesi pek mümkün değildir.

9 haftalık gebelik kaç aylık olur merakları ise kısa bir hesaplama ile ortaya çıkabilmektedir. Bir ay içerisinde dört hafta bulunmaktadır. Bu neden yüzünden 9 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusu için iki ay bir haftalık demek doğrudur. Bebek gelişimlerinde ilk üç ay çok önemlidir. Anne adayları hamilelik süresinde pek çok şeye dikkat etmektedir. Ancak bebeğin rahme tutunabilmesi ve ilerleyen aylarda sorunsuz şekilde gelişme sağlayabilmesi için bu üç ay içerisinde ekstra hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca anne adaylarının ilk üç aylık dönem içinde kendilerini güvende hissettikleri ve sorunsuz şekilde iletişim kurabildikleri bir uzman bulmaları da gerekmektedir. Bu sayede 9.haftanın sonunda da doğuma yaklaştıkça da ortaya çıkabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olmak daha kolay hale gelmektedir.

İlgili konumuz: 10. Hafta Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu? 10 Haftalık Gebelik Görüntüleri

9 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme insan hayatının her döneminde önem arz eden bir süreci oluşturmaktadır. Ancak 9 haftalık gebelik görüntüsüne ulaşmış olan anne adaylarının beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. 9 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin olumlu olarak sürmesi için hem almaları hem de kaçınmaları gereken pek çok ürün bulunmaktadır. Uzmanlar sadece bu hafta içinde değil genel hamilelik sürecinde paketli olarak satılan ürünlerden mümkün olduğunda uçak kalınmasını önermektedir.

Özellikle çok pişmemiş et ürünlerini tüketmeyi bırakmak çok önemlidir. 9 haftalık gebelik beslenme rutininde hemen her şey çok pişmiş olarak tüketilmek zorundadır. Yumurta da bu besinler arasında bulunmaktadır. Ayrıca pastörize süt ve süt ürünlerinden vazgeçilmesi de gerekmektedir. Bunun yerine uygun şekilde hazırlanmış olan organik besinlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Yemeklerin yeniden ısıtılarak yenmesi yerine taze şekilde yenmesi de önemli noktalar arasında bulunmaktadır. 9 haftalık gebelik beslenme rutinlerinde anne adaylarına özel listeler de çıkarılabilmektedir.

Ayrıntılar: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Her kadının sağlık durumları ve bedenlerinin ihtiyaçları farklıdır. Üstelik alerjen etmenler gibi unsurlar da beslenme rutinlerinde değişimler oluşmasına yol açabilmektedir. Bu neden yüzünden 9.hafta gebelik belirtileri kapsamında bir uzmanla görüşen kadınlar ilk aşamada gerekli kan testlerini ve ölçümlerini yaptırmalıdır. Sonrasında ise uzmanların onaylamış olduğu sağlıklı beslenme önerileri bulunan listeyi temin etmelidir. İlerleyen aylardaki muayeneler ihmal edilmemelidir çünkü var olan liste aylık ihtiyaçlar çerçevesinde değiştirilecektir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı