Hafta Hafta Gebelik

8 Haftalık Gebelik – 8 Haftalık Gebelik Belirtileri

8 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin kendini bariz olarak gösterdiği haftalardandır. Anca bu de-işimler direkt olarak karın şişmesi olarak algılanmamalıdır. 8 haftalık gebelik belirtileri genel kapsamda günlük yaşamı etkileyen mide bulantıları ya da aşırı uyuma gibi etmenlerden ileri gelmektedir. Bunun yanı sıra 8 haftalık gebelik annedeki değişikliklerde olduğu kadar bebekteki değişiklerde de önem derecesini göstermektedir. Uzmanlar bu haftaya kadar bebeklerden embriyo olarak bahsetmektedir. Ancak bu haftadan sonra fetüs haline geldikleri için onlara fetüs denmeye başlanmaktadır. Fetüs kelimesi ise Latincede genç olan şeklinde bir anlama sahiptir. 8 haftalık gebelik belirtileri gebeliğini birkaç hafta öncesinde öğrenmiş olan kadınlar tarafından aşılışmış olmasına karşın geç öğrenilen gebeliklerde belirtiler daha sıkıntılı süreçleri gerekli kılabilmektedir.

İlgili yazımız: 9 Haftalık Gebelik Görüntüsü – 9. Hafta Gebelik Belirtileri

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler mide bulantılarının daha çok hissedilmesi ile başlamaktadır. Yapılan araştırmalar her kadının mide bulantısı yaşamadığını ortaya koymuştur. Ancak yine yapılan araştırmalar ve analizlere göre bu oran sadece üçte birdir. Geride kalan üçte ikilik kısım mide bulantıları ile baş etmek zorunda kalmaktadır. 8 haftalık gebelik annedeki değişikliklerden olan mide bulantılarına genellikle sabah bulantıları şeklinde isim verilmektedir. Ancak bu durum bulantıların illa sabah saatlerinde görülmesini zorunlu kılmamaktadır. Artık bir fetüs haline geçen embriyo annenin beslenme ve sağlık durumuna göre gelişimini hızla devam ettirmektedir. Gelişim konusunda birden büyüme sağlanması 8. hafta gebelik kanamasına yol açabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hamilelikle ilk üç ay maksimum önem taşımaktadır. Düşüklerin büyük bir bölümü de bu ilk üç ay içerisinde yaşanmaktadır. 8. hafta gebelik kanaması genellikle bebeklerin rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülmektedir. Fakat lekelenme boyutunu geçen ve yoğunluğu artan kanamalar, düşük yapıldığına yönelik belirtiler olarak da algılanabilmektedir. Bu neden yüzünden vakit kaybetmeden uzmanlara danışılması şarttır. Çünkü düşüğün belli safhaları bulunmaktadır. Erken safhalarında pek çok düşük gereken müdahalelerin yapılması ile engellenebilmektedir.

8 Haftalık Gebelik Belirtileri

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler aslen 8 haftalık gebelik belirtileri gösterilmesinden ileri gelmektedir. Bu dönemde pek çok kadın özellikle bazı kokulara karşı hassasiyet geliştirmektedir. Kokulara karşı olan hassasiyet yüzünden mide bulantılarının derecesinde de artış görülebilmektedir. Bu dönemde mide bulantılarını daha çekilebilir kılmak için aç karna kraker tüketilebilmektedir. Aynı şekilde doktor önerilerini dinlemek de bir hayli yüksek önem taşımaktadır.8 haftalık gebelik annedeki değişikliklerden bir diğeri olarak kan akışının hızlı olması gösterilmektedir.

Ayrıntılar: Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

Artık bir fetüs olan bebeğin ihtiyaçları artmaktadır. Bundan ötürü annenin bedeni daha fazla çalışmaktadır. Birbirine bağlı olan zincirler ise anne adaylarının daha çabuk yorulmasına neden olmaktadır. 8 haftalık gebelik görüntüsüne bakıldığında bir bebek siması seçilebilmektedir. Çünkü henüz minimal boyutlarda olmasına karşın bebeklerin hemen hemen bütün organları gelişmeye başlamaktadır. 8 haftalık gebelik görüntüsünde el ve ayaların yanı sıra parmak oluşumları da seçilebilmektedir. Ancak parmakların arası henüz perdeli olarak görülmektedir. 8 haftalık gebelik belirtileri bazı kadınları yorsa da bazıları bu dönemi kolay şekilde atlatabilmektedir.

8 Haftalık Gebelikte Kalp Atışı Duyulmaması

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler hamilelik süreci ile eşzamanlı şekilde ilerlemektedir. Ancak 8 haftalık gebelik kalp atışı bu konuda aynı sonuçlara götürmemektedir. Normal bir hamilelikte 8 haftalık gebelik kalp atışına gelene kadar 6 ya da 7.haftalarda kalp atışların duyulmuş olması gerekmektedir. Ancak bahsedilen haftalarda 8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler meydana gelmesine kaşın bir kalp atışı duyulmayabilmektedir. Bundan ötürü 8 haftalık gebelik kalp atışı beklenmektedir. 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması halinde ise uzmanların önerisini dinlemek gerekmektedir. Öncelikle 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması kesenin içinin boş olduğu anlamına gelmektedir. Bu da bol gebelik olarak nitelendirilmektedir. Gebeliğin devam etmesi halinde anneler fiziksel ve duygusal olarak zarar görebilmektedir. 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması durumlarında beden kendi kendine düşük yapabilmektedir. Bu olmadığı durumlarda ise uzman müdahaleleri ile gebelik sone erdirilmektedir.

8. Hafta Gebelik Kesesi

8 haftalık gebelik görüntüsü ile artık bir fetüs haline gelen embriyolar varlıklarını iyiden iyiye hissettirmektedir. Bundan dolayı 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması ciddileşmeye başlayan bir sorundur. 8 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması var olan kesenin içinin boş olduğunu göstermektedir. Fakat bu durum her kadının başına gelmemektedir. Ayrıca olası boş gebelikler sonraki dönemlerde yeniden gebe kalınmasına da herhangi bir engel teşkil etmemektedir. 8 haftalık gebelik kesesi içinde bulunan fetüs normal şartlar altında 15 mm boyutlarındadır. Üstelik bu hafta içinde kasları ile hareket etmeye de başlamaktadır.

Lakin bu hareketler çok minimaldir. Kadınlar tarafından hissedilmesi henüz olanaklar dâhilinde bulunmamaktadır. 8 haftalık gebelik görüntüsünde ağız ve burun kanalları da geçen haftalara nispeten daha net şekilde görülebilmektedir. Aynı şekilde gözkapaklarının oluşumları da tamamlanmak üzeredir. Fakat oluşan gözkapaklarının halen yapışık olduğu unutulmamalıdır. 8 haftalık gebelik kesesinde bulunan fetüste bir diğer önemli gelişim ise sütdişlerinde yaşanmaktadır. Çünkü bu aşamada bebeklerin sütdişlerinin uç kısımlarının bulunduğu bölümler belirginleşmektedir.

8 Haftalık Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler kapsamında yeni bir hayat düzeni oluşturulmalıdır. Bu durumun nedeni ise artık bedenin ihtiyaçlarının aynı olmamasıdır. Pek çok kadın hamile kalmadan önce beslenme alışkanlıklarına özen göstermemektedir. 8 haftalık gebelik annedeki değişiklikler beslenmenin de değişmesine yol açmaktadır. Her şeyden önemli olan şey alkol ya da tütün ürünlerinin kullanımına gebelik süresinde son vermektir. Bu durum istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. 8 haftalık gebelik beslenme önerileri arasında çinko takviyesi almak da çok önemlidir. Fakat çinko ta da magnezyum gibi takviyeler bilinçsiz bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar vermeme oranları yükselmektedir. Bu durumda yapılacak en iyi şey uzmanlara danışmaktadır.

Kontroller Nasıl Olmalı?

Haftalık ya da aylık olarak devam edilen kontroller sırasında doktorlar kan testi başta olmak üzere değişim gösteren bir takım testler istemektedir. Yapılan testler neticesinde ihtiyaçlara göre vitamin ve mineral takviyesi yapılabilmektedir. 8 haftalık gebelik belirtileri kapsamında uzmanların yazdıkları beslenme listesinde sağlıklı olan ürünlerin isimleri dikkat çekmektedir. Örneğin et kaynakları sağlıklıdır. Fakat hamilelikle bu ürünlerin nasıl tüketildiği de çok önemlidir.

İlgili konumuz: Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Kadınlar gebeliklerinde etlerin tümünü en iyi şekilde pişirerek tüketmelidir. Pişmesine özen gösterilmesi gerekli olan sağlıklı yiyeceklerden biri de yumurtadır. Uzmanlar tarafından aksi belertilmediği sürece 8 haftalık gebelik beslenmesinde besinlerin neredeyse hepsinin net bir şekilde pişirilmesi şarttır. Bunun yanı sıra beslenme sayesinde 8. hafta gebelikte mide bulantısının da miktarları düşürülebilmektedir. Çünkü mide bulantısına karşı iyi sonuçlar veren çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu önerilerden ilki midenin dolu olması ile alakalıdır. Çünkü boş mide daha çok bulanmaktadır. 8. hafta gebelikte mide bulantısını önlemek için iyi şekilde dinlenmeye de özen gösterilmelidir. Yatak kenarlarına tuzlu krakerler koyarak uyanmanın ardından bunları atıştırmak da ayağa kalkar kalkmaz baş dönmesi ile gelen mide bulantısını hafifletmektedir.

 Göz atabilirsiniz: Erken Gebelik Belirtileri – Erken Gebelik Neden Olur?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı