Hafta Hafta Gebelik

7 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

7 haftalık gebelik belirtileri artık iyiden iyiye kendini göstermeye başlamaktadır. Anne adayları bu bağlamda kendilerini halen sürece alıştırmaya çalışmaktadır. Ancak 7.hafta gebelikte kalp atışı açısından ekstra öneme sahip olan bir hafta dilimidir. Fakat bundan dolayı anne adaylarının strese girmemeleri önerilmektedir. Çünkü 7 haftalık gebelik belirtileri zaten duygu yoğunluklarını tepetaklak etmektedir. Yaşanan olayların üzerine bir de stres eklendiğinde durum olması gerekenden daha zor hale gelmektedir. Gebelikle en büyük iş anneye düşmektedir. Lakin anne adaylarının bu sürecin tamamında eşlerinin desteğine ihtiyaçları bulmaktadır. Bundan ötürü 7 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin daha kolay alışılması için baba adaylarının destek konusunda ellerinden geleni yapmaları şarttır.

İlgili konumuz: 8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler – 8 Haftalık Gebelik Belirtileri

7 Haftalık Gebelik Belirtileri

7 haftalık gebelik belirtileri açısından anne adaylarının belli sıkıntılar yaşadıkları haftalar arasındadır. Buna karşın unutulmamalıdır ki her kadının bedensel özellikleri farklıdır. Bu da belirtilerin yoğunluklarının farklı şekilde hissedilmesine yol açmaktadır. Kadınlar, özel şekilde yaptırmış oldukları kan testleri ve muayeneler kapsamında belirtilerinin yoğunlukları ya da normal olup olmadıkları hakkında bilgi edinimi sağlayabilmektedir. 7.hafta gebelikte kalp atışı açısından oldukça önemli noktalardan biridir.

Anne adaylarının 7 haftalık gebelik belirtileri arasında bebeğin kalp atışını net şekilde duyulması hemen hemen ilk sırada yer almaktadır. 7.hafta gebelikte kalp atışı için uzman muayenelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca embriyo artık iyiden iyiye büyümeye başlamaktadır. Bunu hızlı ataklar olarak algılamak da mümkündür. Büyüme hızının artması ile birlikte sabah bulantılarının sıklıkları da şiddetleri de artabilmektedir. Yine embriyonun büyümesi ile bağlantılı olarak 7.hafta gebelik kasık ağrısı da yaygın olarak rastlanan belirtilerden biridir. Kasıklarda ağrı ilk zamanlar regl sancısına benzetilmektedir. Fakat ilerleyen zamanlarda bu ağrının farklı olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır. 7.hafta gebelik kasık ağrısının altında yatan ana sebep embriyonun rahime olan tutunma derecesinin artmasıdır.

7 Haftalık Gebelik Kalp Atışları Duyulmazsa?

7.hafta gebelikte kalp atışı dinlenmesi için özel ultrason tekniklerinden istifade edilmektedir. Bu bağlamda anne adaylarının randevu alarak doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir. Ancak pek çok anne adayı 7 haftalık gebelik kalp atışları konusunda olması gerektiğinden daha fazla stres yaşamaktadır. Bu durumun temel nedeni olarak ise 7.hafta gebelikte kalp atışı duyulmazsa kaygısı gösterilmektedir. Normal şartlar altında günümüzde 6 haftalıkken ya da 7 haftalık gebelik kalp atışları duyulmaya başlanmaktadır. Fakat her hamilelik farklı bir süreçtir. Bu yüzden 7 haftalık gebelik kalp atışlarını anında duyulmasını gerekli kılmamaktadır. Ultrasonda kese görülmesine karşın 7.hafta gebelikte kalp atışı duyulmazsa uzmanlar anne adayının sağlık Değerlerinin durumuna göre bir karar almaktadır. 7.hafta gebelikte kalp atışı duyulmazsa hakkında alınan kararlar genellikle bir hafta ya da duruma göre iki hafta daha beklenmesinden oluşmaktadır. Bazen döllenme olması gerektiğinden geç yaşandığı için kalp atışlarının başlaması daha uzun sürebilmektedir.

7 Haftalık Gebelik Görüntüleri

7 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin temel nedeni aslında embriyonun değişim göstermesinden kaynaklanmaktadır. Embriyo her hafta daha çok bebeğe benzemektedir. 7 haftalık gebelik kalp atışları alınmasına karşın 7.hafta içerisinde gelişim açısından kafa daha öndedir. Bu haftalarda embriyoların kafa bölgeleri bedenlerine kıyasla oldukça büyük şekilde görünmektedir. 7 haftalık gebelik görüntülerinde bebeklerin uzunlukları da 12 mm olarak ölçülmektedir. Ancak her bebek bu uzunlukta değildir. Anne ve babaların genetik özelliklerine göre daha uzun ya da daha kısa olunması normaldir. 7 haftalık gebelik görüntülerinde bebeklerin artık kafalarının yanı sıra sindirim ve solunum sistemlerinin de gelişmeye başladığı anlaşılmaktadır. Bu haftanın önemli olmasının bir diğer nedeni de organ oluşumlardır. Üstelik ek ve ayakların gelişimleri de kendilerini belli edecek seviyeye gelmiştir. Üstelik tüm bunlar embriyo henüz 12 mm büyüklüğünde ilen gerçekleşmektedir.

7 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

7 haftalık gebelik kalp atışlarının kesin olarak duyulmasından sonra anneler büyük bir duygu yoğunluğu yaşamaktadır. Zaten hormonlar yüzünden sıklıkla duygu değişimleri yaşayan anne adayları bu aşamadan sonra 7 haftalık gebelik belirtilerinin diğerlerini de göstermeye başlayacaklardır. Öncelikle rahim yeni bir oluşuma ya da bir diğer değişle baskıya alışmaya çalışmaktadır. Rahimde hissedilen bu baskı neticesinde 7 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin en barizi olan sık idrar sorunu ortaya çıkmaktadır. Çünkü oluşan baskı aynı zamanda idrar torbalarında bir sıkışmaya yol açmaktadır. Bu da normal olarak olması gerekenden daha sık şekilde tuvalete çıkmak ihtiyacının doğmasına yol açmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

7 haftalık gebelik belirtileri yine rahim baskısı yüzünden artan sabah bulantıları şeklindedir. Fakat bazı anne adayları hiç sabah bulantısı yaşamadan hamileliklerini tamamlayabilmektedir. Bazılarında ise bulantılar daha sonraki aşamalarda görülmektedir. 7 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında önceli haftalardaki değişimlerin devam ettiği de bilinmektedir. Yorgunluk ve uyku hissinin geçmemesi ise buna bir kanıttır. 7 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler yeme içme düzenlerine göre ağır ya da hafif olarak derecelendirilebilmektedir. Bu bağlamda sağlıklı ce uzman önerilerine göre beslenilmesi halinde benek de anne de daha iyi zamanlar geçirebilmektedir.

7 Haftalık Gebelik Kese Var Bebek Yok İse?

7 haftalık gebelik kalp atışlarının duyulması aslında genel hamilelik sürecini yakından ilgilendirmektedir. 7 haftalık gebelik kalp atışlarının duyulmasından sonra gebeliğin kesin olarak yaşandığına yönelik buldular elde edilebilmektedir. Ancak 7 haftalık gebelik görüntüleri her kadında aynı şekilde olmamaktadır. Pek çok anne adayı 7 haftalık gebelik kese var bebek yok sıkıntısı ile karşılaşmaktadır. Bilindiği üzere kese oluşumu ilk haftalarda tespit edilirken embriyonun kalp atışlarının duyulması 6 ya da 7.haftayı bulmaktadır.

Anne adayları ancak 7 haftalık gebelik görüntülerinin elde edilmesinin ardından bebeklerinin durumları ile alakalı olarak kesin verilere kavuşabilmektedir. Bazı durumlarda uzmanlar 7 haftalık gebelik kese var bebek yok şeklinde açıklamalarda bulunmaktadır. Bu koşullarda uzmanlar tarafından acil müdahaleler yapılmamaktadır. Ancak sağlığı tehdit eden unsurlarda acil müdahale de şarttır. Fakat normal şartlar altında birkaç hafta beklenmektedir. Buna karşın yapılan özel ultrasonu muayenelerinde embriyo görünmeyebilmektedir. Bol gebelik olarak adlandırılan bu durum anne sağlığı açısından kesenin alınması ile sonlandırılmak zorundadır.

İlginizi çekebilir: Amniyosentez Nedir? Nasıl Yapılır?

7 Haftalık Gebelikte Kanama Olur Mu?

7 haftalık gebelik kalp atışlarının duyulması ile birlikte anne adayları açısından daha iyi geçmektedir. Çünkü adaylar gerçek bir can taşıdıklarının kanıtını da duymuş olmaktadır. Bu bağlamda 7 haftalık gebelik belirtileri biraz daha dikkate alınmaktadır. Kadınlar özellikle 7 haftalık gebelik kahverengi lekelenmesi ya da 7.hafta gebelikte kanamaya karşı dikkatli olmalıdır. Bu haftalarda embriyo hızlı şekilde büyümeye başlamaktadır. Büyüme hızı ise kahverengiye yakın lekelenmeler yaşanmasına yol açabilmektedir. Uzmanlar 7 haftalık gebelik kahverengi lekelenmesi ve boyutları hakkında anne adaylarını öncesinden bilgilendirmektedir. Bundan kaynaklı olarak genel şartlar altında lekelenmelerin sıklığı ve yoğunluğu artmadıkça normal kabul edilmektedir. Ancak lekelenmeler 7.hafta gebelikte kanamasına dönüştüğünde işler ciddiye dönüşebilmektedir. Dışarıda olmamasına karşın bazen içerde kanama devam edebilmektedir. Bundan ötürü vakit kaybetmeden uzman hekimlere gidilerek muayene olunması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı