Hafta Hafta Gebelik

6 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü

Gebelik süresi her anında farklı aşamaları bulunan bir zaman diliminden meydana gelmektedir. Bu bağlamda 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü de anne adaylarının göstermiş olduğu 6 haftalık gebelik belirtileri de daha önceki haftalara benzememektedir. Aynı şekilde belirtiler ilerleyen haftalarda da daha farklı olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü henüz bir nar tanesi büyüklüğüne anca erişmiş olan cenin giderek büyümektedir. İnsan vücudu aradan geçen milyarlarca yıla rağmen pek çok konuda gizemini sürdürmeye devam etmektedir. Bu neden yüzünden 6 haftalık gebelikte neler olura genel yanıtlar verilmektedir. 6 haftalık gebelikte neler olur için uzmanlarla kişisel olarak görüşülme sağlanmasından sonra daha kesin ve bireysel yanıtlar alınması mümkündür. Çünkü pek çok anne adayı 6 haftalık hamileyi hiç belirtim yok, diyebilmektedir. Bunun yanı sıra anne adaylarının biyolojik ve genetik özelliklerine göre 6 haftalık gebelikte mide bulantısı da görülebilmektedir. Ancak anne adayları genellikle mide bulantılarının yoğunluğunu 6.haftadan sonra hissetmeye başlamaktadır.

Diğer konumuz: 7 Haftalık Gebelik Belirtileri | 7 Haftalık Gebelik Kalp Atışları Hakkında

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü henüz pek bir bebeğe benzememesine karşın 6 haftalık gebelik belirtileri pek çok kadın tarafından yoğun bir şekilde gösterilmektedir. Öncelikle beden halen bir alışma sürecindedir. İçinde yeni bir canlı oluşmaya başladığı için kalp normale göre daha çok atmaktadır. Bu da kan akışının hızlanmasına bağlı olarak göğüslerde hassaslaşma belirtisinin görülmesine yol açmaktadır. 6 haftalık hamileyi hiç belirtim yok diyen anne adaylarında bile göğüslerde hassaslık görülmektedir. Bunun yanı sıra 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler sindirim sisteminde de farklı etkiler yapmaktadır. Bu hafta içerisinde kabızlık sıkıntısı oluşabilmektedir.

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü diğer haftalara eriştiğinde annelerin kabızlık şikâyetini yinelemeleri muhtemeldir. Çünkü gebelikte sindirim sistemi oldukça fazla etkilenen vücut bölümlerinden biridir. 6 haftalık gebelikte mide bulantısı da başlayabilmektedir. Fakat bulantılar anne adaylarının büyük bölümünde henüz başlangıç aşamasındadır. İlerleyen haftalarda daha sık şekilde görüleceklerdir. 6 haftalık gebelik belirtilerinden biri de uykudur. Haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden biri olarak da sayılan uyku annelerin kendini halsiz hissetmelerine de neden olmaktadır.

6 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü halen kuyruklu şekildedir. Yani kesenin uç kısmında kuyruğa benzeyen bir oluşum bulunmaktadır. Buna karşın 6 haftalık gebelik kesesi diğer haftalara göre bebeğin yüz hatlarının daha belirgin hale gelmesini sağlamaktadır. 6 haftalık gebelik kesesi içinde bulunan bebeklerin yüz hatlarının ilk gelişim evrelerine geçilmiş demektir. Ancak belirginleşme henüz gözle fark edilmeyecek seviyededir. 6 haftalık gebelik kesesinde kol ve bacak oluşumu için gerekli olan kabarcıklar oluşmaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra bebeklerin baş kısımları da 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsünde bulunmaktadır. İlerleyen haftalarda göz ve burun olacak kısımlar 6 haftalık gebelik kesesinde kendini göstermektedir. 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler de bebek gelişimleri ile eşzamanlı şekilde ilerlemeye devam etmektedir.

Göz atabilirsiniz: Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü henüz çok minik olmasına karşın anne adaylarının bedenleri değişim göstermeye başlamaktadır. Öncelikle bu aşamada kilo değişimlerinin görünmesi normal karşılanmaktadır. Özellikle henüz mide bulantıları başlamamış olan 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsüne sahip kadınlar bir ya da iki kilo alabilmektedir. Mide bulantıları ile erken tanışanlarda ise durum tam tersine işlemektedir. Çünkü bulantılar yemeye engel olduğu için ilk aylarda kilo verilmesi ile de karşılaşılabilmektedir. 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler ilk ya da ikinci gebelikte olunup olunmadığına göre de farklar göstermektedir. Daha önceden gebelik yaşamış olan kadınların bedenleri duruma daha bilinçli tepkiler verebildiği için hamile oldukları en azından kendi gözlerinde anlaşabilir hale gelmektedir. Ancak ilk gebeliklerde genellikle bu zaman diliminde hamile olunduğu fark edilmemektedir. 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler ilk gebeliklerde kadınların fiziklerine göre farklı şekillerde ipuçları vermektedir. Kimi anne adaylarının bel bölgelerinde kalınlaşmalar başlamaktadır. Kimileri sadece göğüslerinde ya da sadece bacaklarından kilo almaktadır.

6 Haftalık Gebelik Kalp Atışı Duyulur Mu?

6 haftalık gebelik belirtilerine göre kendini gösteren 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler farklar yaratabilmektedir. Buna karşın 6 haftalık gebelik kalp atışı açısından çok önemlidir. Bebekler günden güne hatta haftadan haftaya gelişim göstermektedir. 6 haftalık gebelik kalp atışı dinlenmesinin mümkün olduğu hafta olarak bilinmektedir. Bundan ötürü 6 haftalık gebelik belirtileri olduğu kesinleştirilen anne adayları, bebeklerinin kalp atışlarını dinleyecekleri bir ultrasona girmektedir. 6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler bebeklerinin kalp atışlarını duymalarından sonra duygusal açıdan maksimum seviyelere çıkmaktadır. Bir dakika içinde ortalama seksen kez atması yönüyle oldukça hızlı kabul edilen bu vurular, ceninin gelişimini sağlamaktadır. 6 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması da muhtemeldir. Ancak standart gebeliklerin tümünde 6 haftalık gebelik kalp atışı alındığı hafta olarak kabul edilmektedir. Uzmanlar 6 haftalık gebelikte kalp atışı duyulmaması halinde gereken tedbirleri alıp muayenelerini yelleyerek kesin bilgiler vermektedir.

6 Haftalık Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü alınmasından sonra beslenmeye normale göre çok daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü ve kalp atışları ile birlikte kadınların artık hormonları ekstra olarak çalışmaya başlamaktadır. Hormon gelişimi ve sağlıklı bir gebelik için sağlıklı bir beslenme rutini oluşturulması gerekmektedir. 6 haftalık gebelik beslenme rutinleri uzmanların önerileri ışığında devam ettirilmelidir. Çünkü anne adaylarına kan testleri yapılmaktadır. Çıkan sonuçlar bazı besinlerden uzak kalınmasını zorunlu hale getirebilmektedir. Ancak ortalama olarak 6 haftalık gebelik beslenme rutinleri benzerlik göstermektedir. Anne adaylarının vitamin ve mineral yönünden zengin olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Marketlerde hazır olarak satışa sunulan gıdalardan ise uzak durulmalıdır. Gebelik süreci boyunca organik beslenmek anneyi de çocuğu da olumlu etkilemektedir. 6 haftalık gebelik beslenme düzeninde olası kabızlıkların önüne geçilmesi için lifli gıdaların tüketilmesi de atlanmamalıdır.

Detaylar: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

6 Haftalık Gebelik Kahverengi Akıntı Nedir?

6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü rahim içinde henüz şekillenmeye yeni başlamış bir canlı olduğunu kanıtlamaktadır. Üstelik 6 haftalık gebelik kalp atışı alınmasından sonra bu durum kesinlik de kazanmaktadır. Anne adaylarının 6 haftalık gebelik kalp atışı almaları bazı konularda artık dikkat etmeye zorunlu olmadıkları anlamına gelmemektedir. Çünkü bu süreç henüz gebeliğin başı olarak görülmektedir. 6 haftalık gebelik belirtilerine uygun şekilde hareket edilmediği durumlarda ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. 6 haftalık gebelikte kahverengi akıntı ya da 6 haftalık gebelikte kanama anne adaylarını en çok korkutan durumlardan biridir.

Kanama sadece ilk aylarda değil sonraki aylarda da ciddi sorunlara işaret edebilmektedir. Ancak 6 haftalık gebelikte kahverengi akıntı genellikle bebeğin rahme yerleşmesi gibi bir anlam içermektedir. Yine de 6 haftalık gebelikte kahverengi akıntı sıklığını ve yoğunluğunu uzmanlara danışmakta fayda vardır. 6 haftalık gebelikte kanama da bazı durumlarda normaldir. Ancak kanamanın yoğunluğu bebeğin düşürülmesi anlamına da gelebileceğinden ötürü vakit kaybetmeden uzmanlarla görüşülerek gereken önlemlerin alınmaya başlaması önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı