Cinsel Sağlık

57 Yaşından Sonraki Seks Erkekler İçin Riskli

Yapılan araştırmalara göre cinsel istekler yaştan yaşa farklılık gösterdiği gibi, aynı zamanda kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Örneğin aynı yaşta olan iki erkeğin cinsel istek seviyeleri birbirinden farklı olabilmektedir. Yine de genel olarak yaş ilerledikçe cinsel arzu azalmakta ve kişiler cinsel birliktelik konusunda problemler yaşamaktadır. Testesteron seviyesi yaş ilerledikçe düşme göstermektetir. Testesteron seviyesinin düşmesi kişilerde aynı zamanda libidoyu da düşürecek ve cinsel arzunun da azalmasına sebebiyet verecektir. Bu durum özellikle orta yaş grubu erkeklerin kabusu niteliğinde olmaktadır. Bu nedenle 57 yaşından sonraki seks erkekler için ne kadar riskli sorusuna yanıtlar aranmaktadır.

İleri Yaştaki Erkeklerin Cinsellikten Olumsuz Etkilenmeleri

57 yaşından sonraki erkeklerin sağlık problemlerinin artması ve testesteron seviyelerinin düşmesi ile birlikte, cinsel hayatlarında yaşadıkları başarısızlıklar kendilerini psikolojik anlamda da etkilemektedir. Ayrıca 57 yaş üzerindeki erkeklerin sertleşme problemleri de cinselliği yaşama konusunda kendilerine engeller çıkartmaktadır. Antropoza giren erkeklerde ayrıca psikolojik olarak cinsel güçlerini kaybedecekleri korkusu oluşmaktadır. Bu endişe fiziksel olarak herhangi bir problemleri bulunmamasına rağmen, cinsel yaşamlarında kendilerine başarısızlık getirecek etkilere sebep olabilmektedir. O halde 57 yaşından sonraki seks erkekler için riskli olabilir.

İlginizi çekebilecek konu: Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

İleri Yaştaki Erkeklerin Sağlık Sorunları ve Cinselliğin Riskleri

Belli bir yaş seviyesinden sonra cinsel yaşam erkekler için riskli olabilmektedir. Özellikle tansiyon ve kalp hastaları seks yaşantıları konusunda çok dikkatli olmalıdır. Tansiyon kalp krizlerini tetiklemekte ve ölüm riskini de beraberinde getirmektedir. 57 yaş ve üzeri erkeklerde testesteron eksikliği söz konusu olmaktadır. Antropozun da etkileri ile birlikte 57 yaşın üzerindeki erkeklerdeki fiziksel problemler; eklem ve kas ağrısı, uyku problemleri, kas gücünde azalma, güçsüz hissetme ve sabah ereksiyonu sayısında azalma olarak gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla 57 yaş ve üzeri erkeklerin cinsel hayatlarında başarı sağlama oranı düşmekle birlikte, aynı zamanda sağlık açısından da cinsellik tehdit oluşturmaktadır.

Yaş İlerledikçe Seviyesi Düşen Hormonlar

Yaş ilerledikçe hormon seviyeleri de düşmektedir. Bir çok hormon seviyesinin düşmesi cinsel yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Sertleşme sorunları, ereksiyon problemleri ve cinsel isteksizlik bunların başında gelmektedir. Antropoza giren erkeklerde testisler ve böbrek üstü bezleri de yavaş çalışmaktadır. Bununla birlikte androjen hormonlarını salgılama seviyesinde azalma görülmektedir. Androjen hormonunun azalması; kemikler, kaslar, beyin ve cinsel işlev üzerinde etki göstermekte ve cinsel işlev konusunda problemler yaratmaktadır. Yine de antropoza giren erkeklerin ve 57 yaş üzerindeki erkeklerin de cinsel yaşamlarını aktif bir şekilde sürdürdüklerine şahit olunabilmektedir. Hatta 57 yaşın üzerindeki erkeklerin çocuk sahibi olma ihtimali de bulunmaktadır.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

57 yaşın üzerindeki erkekler hem cinselliği yaşama, hem de cinselliğin kendilerinde yaratabileceği riskleri ve olumsuzlukları ortadan kaldırma noktasında bilinçli olması gerekmektedir. Bu riskleri ve olumsuzlukları ortadan kaldırma noktasında mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Cinsel yaşam doktor tavsiyesi ve gözlemi altında devam ettirilmelidir.57 yaş üzeri erkeklerin şikayetleri penis küçülmesi, çok yavaş ya da geç sertleşme, eski sertleşme seviyesine ulaşamama, geç ya da zor boşalma ve boşalma sıvısının azalması olarak sıralanabilir. Bütün bu problemleri ortadan kaldırmak için kişiler yanlış ilaç kullanımına başvurabilmektedirler. Ayrıca bu problemler erkeklerin cinselliği yaşamaları konusunda risk teşkil etmektedir.

Prostatın Etkisi

Negatif etkiler arasında sıralayabileceğimiz bir başka etki de, erkeklerde prostat bezinin büyümesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlardır. Prostat büyümesi iyi huylu veya kötü huylu olabilmektedir. Bu durum prostat kanserini de beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca kalp-damar hastalıkları, depresyon, hipertansiyon ve hormon düzensizlikleri cinselliği olumsuz yönde etkilemektedir. Orta yaşın üzerindeki kişilerin cinsel yaşamları konusunda dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır.

İlgili konumuz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Sağlığınıza Dikkat Etmelisiniz

57 yaşından sonraki seks erkekler için sağlıklı cinsel yaşamın sırrı, sağlıklı olmak veya sağlık problemlerini en aza indirgemektir. Sağlıklı yaşam için özellikle beslenmeye dikkat etme, kontrollü beslenme ve düzenli doktor kontrolü gerekmektedir. Elbette ki hiçbir sağlık problemi olmayan veya genetik olarak kolesterol, hipertansiyon vs. gibi hastalıklara sahip olmayan kişiler, ileri yaşta olmalarına rağmen cinsel yaşantıları konusunda problemler yaşamama şansına sahiptir. Bu kişilerin cinsel yaşamlarında çok fazla risk yaşamayacak olmaları, bedensel olarak sağlıklı olmalarından kaynaklı olarak gelişmektedir. Bu tip hastalıklar dışında aynı zamanda salgılanan hormonların seviyesi ve sağlıklı hormon salgılanımı da önem arz etmektedir.

İleri yaşlarda cinselliği yaşama konusundaki riskleri azaltmanın birçok yolu bulunmaktadır. Erkeklerin kendi vücutlarını tanımaları, sağlık geçmişlerini bilmeleri ve cinsellik konusunda bilinçli olmaları bu riskleri en aza indirgeme noktasında önemli anahtarlardır.

57 Yaşın Üzerindeki Erkeklerin Cinsel Gücü Arttırıcı İlaç Kullanımı

Testesteron eksikliği erkeklerde travma etkisi yaratmakta ve erkekleri bunu kontrol altına alma amacıyla bazı ilaçların kullanımına sürüklemektedir. Doktor kontrolü dışında satılan tezgah altı ilaçlar online alışveriş siteleri üzerinden de kolaylıkla satın alınabilmekte ve kişilerin sağlıklarını tehdit etmektedir. Cinsel gücü artırıcı ilaçlar, kalp krizi riskini tetiklemektedir.

57 Yaşın Üzerindeki Erkeklerde Beslenme ve Cinsellik

Cinsel birlikteliğin kalitesini etkileyen sağlık problemlerini tespit etmek amacıyla düzenli olarak doktor kontrolünde bulunmaları önem arz etmektedir. Onun dışında cinsel yaşamın sürdürülmesi açısından, 57 yaşın üzerindeki erkeklerin sağlık problemlerini azaltmak amacıyla, beslenmesine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Çok fazla yağlı ya da karbonhidrat ağırlıklı yemekler kolestrol riskini artırmaktadır.

57 Yaşın Üzerindeki Erkeklerde Kolesterol ve Cinsellik

İleri yaşta erkeklerin cinsel hayatları konusunda yaşayabileceği problemlerin temelini oluşturabilecek hastalıklardan bir tanesi de kolesteroldür. Kolesterol cinsel isteksizliğe yol açmakta ve sertleşme sorununu da beraberinde getirmektedir. Kolesterolün yüksek olması, direkt olarak ereksiyon problemi yaratmamaktadır. Kolesterol damar sertliğine yol açmaktadır. Kolesterolün damar sertliğine sebep olması, penis damarlarını tıkamakta ve erkeklerin cinsellik konusunda problemler yaşamasına sebebiyet vermektedir. Bu problemler özellikle sertleşme problemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Kolesterolün dolaylı yoldan sertleşme problemini beraberinde getirmesi bu şekilde açıklanabilmektedir. Bu sebeple ilerleyen yaşlarda kolestrol riskinin artması, 57 yaş üzeri erkeklerin cinsel yaşamlarında problemler yaşama riskini de artırmaktadır. 57 yaş üzerindeki erkeklerin cinsel yaşamlarındaki problemleri en aza indirgemeleri için, sık sık hareket etmeleri, düzenli olarak yürüyüş yapmaları, günde ortalama 2 litre su içmeleri ve yağlı yemek tüketimine dikkat etmeleri kendilerinin yararına olacaktır.

İleri Yaşta Cinselliğin Faydaları

Yapılan araştırmalara göre düzenli cinsel yaşam yüksek tansiyon riskini düşürmektedir. İleri yaştaki erkekler doktor kontrolünde cinsel yaşamlarını sürdürmekle birlikte, aynı zamanda yüksek tansiyon riskini de azaltabilmektedirler. İlerleyen yaş, seks yaşantısı üzerinde negatif etkiler yarattığı gibi, aynı zamanda pozitif etkiler de yaratmaktadır. Hayatın ileriki dönemlerinde cinselliğin riskleri dışında aynı zamanda faydaları da bulunmaktadır. Kişiler kendilerini psikolojik ve manevi anlamda daha huzurlu hissetmekte ve yaşam kaliteleri artmaktadır. Cinsellik aynı zamanda egzersiz yerine geçmekte ve kişilerin zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. İleriki yaşlarda kişilerin fiziksel ve zihinsel anlamda zinde kalmaları için, düzenli olarak cinsel yaşantılarını devam ettirmeleri gerekmektedir.

Herhangi Bir Sağlık Problemi Yoksa Sorun Yok

Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan ve cinselliği yaşama konusunda engelleri olmayan 57 yaş üzerindeki erkekler, cinsel yaşantılarını devam ettirebilmekte ve yaşam standartlarını üst noktalara taşımaktadır. İleri yaşlarda libido seviyesinin düşmesi, kişilerin artık vücutlarını ve isteklerini tanıması noktasıyla dengelenmektedir. İleri yaşlardaki kişilerin, cinsel yaşantılarında meydana gelebilecek riskleri en aza indirgeme noktasında gerekli önlemleri aldıktan sonra, cinselliği yaşamaya devam etmeleri, yaşam kalitelerini yükseltecek ve kendilerine hem fiziksel hem de zihinsel anlamda birçok katkıda bulunacaktır…

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı