Hafta Hafta Gebelik

40. Hafta Gebelik Doğum Belirtileri – 40 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

 Hamileliğinde gördüğün 40.hafta demek, hamileliğinin artık en sonu demek. Çünkü 40.hafta artık doğumun yüksek olasılıkla olacağı haftadır. Eğer hamileliğiniz 41. Haftaya uzarsa, gebeliğinizin uzatmalarına geçmiş olursunuz. Bu ihtimal var mıdır? Evet vardır. Yani 40.haftada da doğum yapamayabilir ve 41. Haftaya ve hatta daha ilerisine gidebilirsiniz. Ancak bu çok nadir görülür ve pek de uygun değildir. Bunları boş verirsek, hamileliğinin 40.haftasında yani son haftasındasın ve 40. hafta gebelik doğum belirtileri ne bilmiyorsan, biran önce öğrenmen doğum başladığında sana çok önemli kolaylıklar sağlayacaktır. En basitinden doğumun başlayıp, başlamadığını ya da yalancı sancı yaşayıp, yaşamadığını fark edebilmen için bile 40. hafta gebelik doğum belirtileri hakkında bilgi edinmen lazım.

Göz atmanızda fayda var: Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

40. Hafta Gebelik Doğum Belirtileri

  1. hafta gebelik doğum belirtileri aslında çok belirgindir. Yani artık her saniyenin doğumun başlama ihtimalinin bulunduğu bir hafta olması sebebiyle doğum başlama belirtileri de çok belirgindir ve rahatlıkla anlaşılabilir. Gebeliğinin 40.haftasındasın ve doğum başladığında anlamak istiyorsan çok değil sadece 3 maddelik belirtileri bilmen doğumu anlaman için yeterlidir. Buna göre 40. hafta gebelik doğum belirtileri şu şekilde;

Nişan gelmesi: Özellikle toplumda bu şekilde isimlendirilen yoğun vajinal akıntı durumudur. Yani iç çamaşırınızda yüksek miktarda ve sıkça olacak şekilde vajinal akıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu akıntıların bu denli artması ve sıklaşması temel olarak doğum için hazırlanan rahim ağzının açılmaya başlamasından kaynaklıdır. Aslında söz konusu kaygan sıvı/akıntı doğumu daha rahat şekilde yapabilmenize de yardımcı olur.

Amniyotik sıvı ve su gelmesi: 40. hafta gebelik doğum belirtileri arasında en belirleyici maddelerden birisidir. Çünkü rahimdeki su keseceği doğumun başlamasıyla birlikte su sızıntısına neden olur. Hani sürekli duyduğumuz “suyum geldi” terimi de buradan geliyor. Bu su sızıntısının yaşandığı su keseceği kendiliğinden patlayabilir. İşte o zaman çok şiddetli şekilde akış meydana gelir. Bazen bebeği daha rahat yönlendirebilmek için doktor tarafından da patlatılabiliyor.

Doğum sancıları ve kasılmaları: 40. hafta gebelik doğum belirtileri arasında sancılar ve kasılmalarda doğal olarak yer alıyor. Ancak hamileliğinizin son haftasında olsanız dahi Braxton Hicks kasılmaları da olarak bilinen yalancı kasılmalar yaşanabilir. Bu nedenle her ikisi arasındaki ayrımı biliyor olmanız yanlış alarmı sık sık yaşamak durumunda kalmazsınız. Çünkü fazlasıyla sıklaşabilir. Normal ve gerçek doğum sancısı başta düzensiz ancak sonrasında belirli bir sistematik içerisinde meydana gelir. Süreleri 50 saniye ile 1 dakika aralığında olur ve çok şiddetlidir. Ayrıca yalancı kasılmalarda şekil değiştirmeniz çözüm sağlarken, gerçek kasılmalarda hangi şekli alırsanız alın, kasılma ve sancılar devam edir.

Bu gibi maddelerin dışında 40. hafta gebelik doğum belirtileri arasında rahatlama hissi, iştah kapanması ve kilo kaybı, vücutta enerji hissedememe gibi belirtilerde söz konusu olabilir. Bu gibi 40. hafta gebelik doğum belirtileri ile doğum başlangıcını anlayabilirsiniz. 40. hafta gebelik kasık ağrısı da şiddetli olarak görülebilir.

40 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

40 haftalık gebelik kaç aylık olur sorunuzun yanıtı en genel hamilelik süresinden oluşur. Yani hamileliğinizin 40. Haftasına geldiğiniz ve 40 haftalık gebelik kaç aylık olur merak ediyorsanız hamileliğinizin 10.ayındasınız demektir.

40 haftalık gebelik kaç aylık olur şeklinde doktora da sorduğunuzda 10.ayda diyebilir. Bu durumda 9 aylık hamilelik süreci nedeniyle doğumda geç kaldığınızı düşünebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken hamileliğin normal şekilde 9 ay 10 gün olduğudur. Dolayısıyla 9.ayın ardından geriye kalan 10 günlük süre işte 10.ayı oluşturuyor. Bu yüzden 40 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusunun yanıtı 10.ay oluyor.

40 Haftalık Bebek Kilosu

40 haftalık bebek kilosu aslında bir önceki hafta olan 39. Haftayla çok farklı değildir. Sadece 39. Haftada bebek kilosu 3 kilogram ile 3.6 kilogram aralığındayken, 40 haftalık bebek kilosu 3 kilogram ile 4 kilogram aralığındadır. Bebeğiniz 40.haftada bu aralıkta bir kilograma sahip olabilir.

40 haftalık bebek kilosu bu haftada da 3 kilogramın altında olma ihtimaline sahiptir. Ancak normal bir bebek gelişimi açısından çok altında olmaması ve çok üzerinde olmaması gerekir. 40 haftalık bebek kilosu dışında boyu da biraz uzar. Ancak 39.haftayla aynı seviyedir. Çünkü 39.haftayla birlikte artık büyüme ve gelişim açısından rahimde sınırlarını zorlar duruma gelmiştir. Dolayısı 40 haftalık bebek kilosu ve boyu 39.haftayla aynı seviyelerdedir.

İlginizi çekebilir: Doğum Sonrası Anneler İçin Yaşam

40 Haftalık hamileyim Doğum Ne Zaman?

40 haftalık hamileyim doğum ne zaman merak ediyorsanız aslında merak etmeyin. Çünkü her an doğum olasılığı bulunmaktadır. Uzmanlar bile 40 haftalık hamileyim doğum ne zaman sorusunun yanıtını şu an bile olabilir diye yanıtlıyor. Artık hamileliğinizin son haftasındasınız ve normal koşullarda doğumunuz bu haftada gerçekleşecektir. Dolayısıyla 40 haftalık hamileyim doğum ne zaman sorusunun yanıtı her andır.

40. Hafta Doğum Belirtileri Nelerdir?

Ulaştığınız bu haftayla birlikte artık 40. hafta doğum belirtileri kendisini göstermeye başlar. Her an başlayabilecek doğumun çok bariz anlaşılabilecek belirtileri vardır. Sancılar, akıntılar ve çok daha fazlası ile size kendisini hissettirir. 40. hafta doğum belirtileri arasında doğal olarak en önemli belirti doğum sancısı şiddetidir. Branx Hicks kasılmaları olarak da belirtilen ve yanlış alarmlara yol açan yalancı kasılmalara karşı 37.haftadan beri artık deneyim kazanmış durumda da olduğunuzdan gerçek kasılmaları kolayca anlayabilirsiniz.

Gerçek doğum kasılmaları temel olarak sırtınızdan başlar ve sonrasında bel ve karın altı kısmına giren sancılar oluşturur. Yalancı kasılmalarda sadece karın altında sancı olur. Ayrıca yalancı kasılmalarda hareket/pozisyon değişikliği sancının geçmesini sağlar ama gerçek doğum sancısında asla böyle bir durum söz konusu olmaz. Bu da en belirleyici 40. hafta doğum belirtileri arasında bulunur. Ayrıca bu kasılmalar 50 saniye ile 1 dakika aralığında sürer.

Nişan gelmesi olarak da belirtilen vajinal akıntıda 40.haftadaki gerçek doğum belirtileri arasında bulunmaktadır. 40 hafta gebelikte akıntı doğum başlangıcına işaret edebilir. 40 hafta gebelikte akıntı çok şiddetli olarak meydana gelir. Çünkü rahim ağzı doğum için açılmaya başlamıştır. Bebeğiniz vajinal bölgeye ve kasığa baskı yapacağından, 40. hafta gebelik kasık ağrısı şiddetli olarak görülür.

40 Haftalık Gebelikte Bebek Çok Hareketli

37.haftayla birlikte normal doğum sürecinin başlaması nedeniyle bebeğinizin artık sabırsızlanmaya başladığını söyleyebiliriz. 40 haftalık gebelikte bebek çok hareketli diye söylemleri 40 haftalık hamilelerde çok sık görebilirsiniz. Dolayısıyla 40 haftalık gebelikte bebek çok hareketli normaldir. Çok çok aşırı bir olağandışılık bulunmuyorsa aslında hamileliğinizin artık bu son haftasında dile getirdiğiniz 40 haftalık gebelikte bebek çok hareketli söylemleriniz tamamen normaldir.

  1. haftadaki gebelikte sancı olmaması ise hamileliğinizin başından beri doktorunuzun size söylediği bir durumdur. Hamileliğin 40.haftasına kadar uzayan doğum oranı günümüzde 50% civarındadır. Dolayısıyla 40 haftalık gebelikte sancı olmaması durumunda hamileliğiniz 41. Ve hatta 42. Haftaya kadar uzayabilir.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Bebek Hareketleri ve Hissedilmesi

40 haftalık gebelikte sancı olmaması durumunda doktorunuz tarafından daha dikkatli bir hamilelik son süreci takibi için kontrolleri 3 güne kadar düşürebilir. Bu yüzden sancı yaşamıyorsanız mutlaka uzmanınıza başvuruda bulunun.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı