Hafta Hafta Gebelik

4 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

4 haftalık gebelik, gebeliğin ilk ayaklarından biridir. Hamilelik boyunca bebeğin gelişim sürecinin hızlı ve yavaş olduğu dönemler bulunmaktadır. 4 haftalık gebelik için gelişimin yavaş olduğu dönemlerden birinde olunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik yapılan istatistiklere göre bu dönemde pek çok kadının hamile olduğunu fark etmediği görülmüştür. Ancak hamileliği planlı bir şekilde isteyen kadınlar, belirtileri yorumlayarak kısa sürede hamile olduklarından yana şüpheler duyabilmektedir. Çünkü 4 haftalık gebelik belirtisi olarak sayılabilecek pek çok farklı unsur bulunmaktadır. 1 aylık gebelikte bebek, henüz bir bebek görünümünde de değildir. Uzmanlar, embriyo olarak adlandırdığı bebekte, gelişimi takip etmeye de bu dönemde başlamaktadır. 4 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin fark edilmesinden sonra gidilen doktorların tavsiyelerine uymak çok önemlidir. Ayrıca anne adayları devamlı doktor değiştirmek yerine frekanslarının uyduğu bir uzmanı bulmalıdır. Bu sayede 4 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerle başlayan doktor ve anne iletişimi gebeliğin sonuna kadar devam edecektir. Üstelik anneler gebeliğin 4.haftasında tanıştıkları doktorları ile ilerleyen zamanlarda kendilerini daha rahat ve güvende hissedeceklerinden ötürü doğumları da daha kolay olacaktır.

Diğer konumuz: 5 Haftalık Gebelik Belirtileri | 5. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

4 Haftalık Gebelik Belirtileri

4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar ortalama olarak aynı semptomları görmektedir. Bu belirtiler karnın büyümesi şeklinde değildir. Daha çok anne adaylarının ruhsal ve fiziksel açıdan bir takım farklılıklar hissetmeleri belirti olarak adlandırılmaktadır. 4 haftalık gebelik belirtileri arasında fiziksel olanlar kısa süre içerisinde yorulmakla başlamaktadır. Ayrıca kadınların göğüslerinde aşırılara kaçabilen hassasiyet de 4 haftalık hamilelik belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Bu dönemde ağızda metalik bir tat hissi ve kokulara karşı aşırı bir hassasiyet de gelişmektedir. Ancak 4 haftalık hamilelik belirtilerinin tümü her kadında kendini göstermemektedir. Kendini gösteren belirtilerin şiddeti de her kadında farklıdır.

Detaylar: Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

Bundan ötürü 4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar arasında sabah bulantılarını şiddetli olarak yaşayanlar olduğu gibi hiç bulantı çekmeyenler de bulunmaktadır. 4 haftalık hamileliklerde idrara çıkmanın derecesi de normalin iki katına ulaşabilmektedir. Ayrıca anne adaylarını en çok endişeye düşüren 4 haftalık gebelik belirtisi kasıklarda hissedilen ağrılardır. Bazı kadınlarda ağrı neticesinde hafif kanama da görülebilmektedir. Kanamaların gebelikte tehlikeli olduğu bir gerçektir. Fakat 1 aylık gebelikte görülen hafif dereceli kanamalar, embriyonun kasığa yerleşmesinden kaynaklanmaktadır. Yine de bir uzmana danışarak muayene olunmasında fayda bulunmaktadır.

4 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar arasında belirti dereceleri farklı olmasına karşın vücut değişimleri aynıdır. Çünkü her normal 4 haftalık hamilelikte bebeklerin ihtiyaçları bellidir. Bundan ötürü 4 haftalık hamilelikte annedeki değişiklikler fiziksel ve ruhsal olarak benzerlik göstermektedir. Öncelikle hamileliğin belirtilerinde de bahsedilen göğüslerin hassaslaşması ve ağırlaşması değişimler arasında ilk sırayı almaktadır. Ayrıca kadınların bedenleri artık bebekleri besleyip geliştirmek için çalışmaya başlayacaktır. Bu da 4 haftalık gebeliğin belirtilerinden de olan aşırı hormon üretimi olarak kendini göstermektedir. Bebeğin gelişiminde kan ihtiyacı da anne vücudunun normale göre daha çok kan üretmesi sayesinde giderilmektedir.

Bunun yanı sıra 1 aylık gebelik belirtilerinde kadınların rahimleri de değişim göstermektedir. Artık rahim kanalları daha yoğun şekilde çalışarak bebeğin gelişiminin sorunsuz şekilde sürmesine gayret edecektir. 1 aylık hamilelik belirtileri de anne vücudunda yaşanan fiziksel değişimlerden ileri gelmektedir. Örneğin 4 haftalık gebelik belirtilerinden olan halsizlik ve yoğunluk nabzın yüksek atması sonrası ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra 4 haftalık hamilelikte annedeki değişikliklerden biri de hormonlardan kaynaklı duygu değişimleridir. Olmayacak şeylere ağlamak, birden mutluyken mutsuz olmak, annenin yaşayacağı değişimlerden birkaçıdır.

1 Aylık Gebelikte Ultrason Görüntüleri

4 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu sorusu hamile olduğunu evde yaptığı testlerle anlayan kadınların ilk araştırma konularından biridir. Bu neden yüzünden 4. hafta gebelik ultrasonda belli olur mu meraklarını olumlu şekilde gidermek faydalı olacaktır. günümüzde gelişen ultrason cihazları sayesinde 4 haftalık hamilelik kesesini görüntülemek mümkün olmaktadır. Bunun için genel olarak kadınlar 4 haftalık gebelik belirtileri gösterdiklerinden şüphelenmektedir. Kan testleri ya da eczanelerden alınan testler neticesinde ise gebelik kesinleşmektedir.

Sonrasında bir jinekologdan randevu alınarak 4 haftalık hamilelik belirtilerinin uzmanlar tarafından onaylanması ve ultrason muayenesine sıra gelmektedir.  4 haftalık gebelikte ultrason görüntülerine bakıldığında bir bebek şekli aranmamalıdır. Çünkü bebek halen embriyo şeklindedir. Ancak artık plasenta ve embriyo gelişim gösterdiği için kesenin de şekillendiğini söylemek mümkündür. 1 aylık gebelik kesesinde sorun olup olmadığına yönelik de ultrason görüntülerinden fayda sağlamak mümkündür. Ancak uzmanlar kesin bir şey söylemek için 4 haftalık gebelik yerine 13.haftaya kadar beklemeyi tercih etmektedir. 4 haftalık gebelikte ultrason görüntülerinde embriyonun üç farklı bölümü görülebilmektedir. Bölümlerde ise beyin ve merkezi sinir sistemi, kalp ve dolaşım sistemi, akciğer ve bağırsak gelişimleri yer almaktadır.

4 Haftalık Gebelik Kesesi

4 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu meraklarından sonra sıra 4 haftalık gebelik kesesi hakkında bilgi edinimine gelmektedir. Bu bağlamda annelerin bebeklerinin henüz 1 mm boyutunda olduğunu bilmesinde fayda vardır. Ayrıca uzmanlar bebeğe embriyo ismi vermeye 8 hafta oluncaya kadar devam ederler. 1 aylık gebelik kesesinde embriyo oldukça küçük olmasına karşın gelişimler başlamış durumdadır. Özellikle kalp ve kafatasının temellerini oluşturacak gelişimler bu dönemde hızlı bir şekilde ilerlemektedir. 4 haftalık gebelikte aynı zamanda bedenin yeni bir oluşuma uyum sağlama dönemi olarak kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

ancak anne adaylarının 4 haftalık hamilelikte ultrason görüntülerine bakmaları, hamile olduklarına yönelik kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Gebeliğin 4.haftasında amniyonik kesenin içeriğinin tam olarak görüntülenmesi mümkün olmamaktadır. Buna karşın kesenin, embriyo gelişimi için ihtiyaç duyulan besin kaynaklarını içerisinde bulundurduğu bilinmektedir. 4 haftalık hamilelikte ultrason görüntülerinden veri elde edilmesine karşın sağlık gelişimlerin kan değerleri üzerinden takibi daha doğru ve uygun olarak kabul edilmektedir.

4 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı

4 haftalık hamilelik üzerine yapılan açıklamalar çerçevesinde hemen herkesin ortak belirtiler gösterdiğini söylemek mümkündür. Ancak hamilelik ve annelik süreçleri kişilere özel şekilde ilerlemektedir. 4 haftalık gebeliklerde pek çok anne benzer şekilde ilerlemesine karşın farklı şikâyetlerde bulunan anne adaylarının olduğu da bilinmektedir. 30 günlük gebelikte annedeki değişiklikler arasında kasık ağrısı da yer etmektedir. Kasık ağrısının şiddeti ve hissedilme sıklığına göre ciddiyet boyutunun değiştiği bilinmektedir. Düşük ve orta şiddetteki kasık ağrısı 1 aylık gebelik belirtilerinden gösterilmektedir.

Çünkü bu dönemde embriyo yeni yerine yerleşmeye çalışmaktadır. Bu da kasıkta bir ağrıya yol açmaktadır. Ancak 1 aylık gebelik belirtileri arasında dayanılmayacak şekilde bir kasık ağrısı yoktur. Bundan ötürü ağrının şiddetinin çok olması ya da sıklığının fazla olması gibi durumlarda anında uzmanlara danışılması gerekmektedir. Son olarak 1 aylık gebeliklerde kasık ağrıları neticesinde hafif kanamalar, bir diğer tabirle lekelenmeler de görülebilmektedir. Gebeliğin 4.haftası için hafif lekelenmeler normal kabul edilmektedir. Bu da embriyonun rahme yerleşmeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Fakat kanama yoğunluğu yüksekse vakit kaybetmeden uzmanlara görünmek çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı