Hafta Hafta Gebelik

39. Hafta Gebelik Doğum Belirtileri – 39 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur

 Hamileliğinin 39.haftası için artık uzun mu uzun bir serüvenin neredeyse sonuna geldin ve neredeyse yeni bir serüvene başlamak üzeresin diyebiliriz. Çünkü artık 39. hafta gebelik doğum belirtileri neler gibi soruların yerine asıl sorulması gereken daha çok doğumdur.  Hamilelikte 39.hafta demek doğum demek. Gebeliğin 37.haftasndan beri gelen doğum olasılığı 39.haftayla birlikte artık tavana çıkar. Her an ve her saniye doğum beklemeniz gereken bir haftadan söz ediyoruz. Dolayısıyla 39. hafta gebelik doğum belirtileri konusunda dikkatli olmanız ve her sinyali ciddiye almanız, olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmadan sağlıklı bir doğum yapabilmeniz açısından çok önemli.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

39. Hafta Gebelik Doğum Belirtileri

Artık her an doğumun gerçekleşebileceği sondan bir önceki haftada, doğum olasılığı yüksektir. Yani illa ki 40. Haftada doğum yapılacağı gibi bir durum yoktur. Dolayısıyla bu haftaya gelen anne adaylarında 39. hafta gebelik doğum belirtileri görülebilir.

Böyle bir olasılık söz konusu olunca her anne adayı için 39. hafta gebelik doğum belirtileri en çok merak edilenlerden biridir. Çünkü 37.haftadan beri her an doğum olma olasılığıyla yaşayan ve sürekli Braxton Hicks kasılmaları olarak da adlandırılan yalancı sancılar ile mücadele eden anne adayları için risk daha da artmıştır. Her an doğum gelebilir ve gelen doğum sinyallerini doğru anlayabilmek, hastaneye yetişememe riskini ortadan kaldırır. Böylelikle evde ya da yolda doğum yapmak gibi her anne adayının korkulu rüyası bir durumla karşı karşıya kalınmaz. Peki 39. hafta gebelik doğum belirtileri nelerdir onlara bakalım;

Rahim ağzında incelme ve yumuşama: Doğum sürecinin başlaması ve ilerlemesiyle birlikte rahim ağzının 2.5 ile 3 santim aralığında olan ağzında ağır şekilde incelme meydana gelir. Bu noktada 39. hafta gebelik doğum belirtileri doğrultusunda rahim ağzı tamamen incelmiş durumda ise doğum için hazırdır.

Rahim ağzının açılması: Doğum için rahim ağzı açılır. Özellikle ilk hamileliklerde 1 ile 1.5 saatlik sürelerde ortalama 1 santim kadar rahim ağzı açılır. Dolayısıyla ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında rahim ağzının doğum için uygun olan 10 santime kadar açılması neredeyse 10 saati bulabilir. Bu nedenle de bu anne adaylarının evde ya da yolda doğum yapma riski gibi bir durumu söz konusu olmaz.

Suyun patlaması: Doğumun başlamasından sonra  “amniyotik kese” içerisinde sızıntı oluşur ve patlama yaşanır. Bu kese doğum esnasında veya hastanede bulunurken patlar. Bazı durumlarda bebeğin durumunu daha iyi kontrol etmek adına doktor tarafından da patlatılabilmesi mümkündür.

Kasılma: 39. hafta gebelik doğum belirtileri arasında en belirleyici olanıdır. Doğum sürecinin başlamasıyla rahimde kasılma meydana gelir. Aslında bu tamamen doğaldır. Çünkü bebek rahimden aşağıya doğru hareketi bu şekilde sağlar. Doğum sancıları bel ile karın bölgesinde kramp ve rahatsızlık hissiyle kendisini gösterir. Pozisyon değiştirilse bile bu kasılmalar geçmez. Aslında Braxton Hicks yani yalancı sancılardan farkını da bu oluşturur.

39 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Gebeliğinin 39.haftasına geldiğinde artık sona gelmişsin diyebiliriz. Dolayısıyla 39 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusunu sorabilirsin. 39 haftalık gebelik kaç aylık olur sorunuzun yanıtı, doğumun sondan bir önceki haftası olduğundan 9.ayına denk gelmektedir.

39 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusu, zorlu ve pek çok sorunla boğuşmak durumunda kaldığınız hamilelik süreciniz dolayısıyla merak edebileceğiniz bir durumdur. 39 haftalık gebelik kaç aylık olur diye merak ediyorsanız 9. Aydır ve daha teknik açıklamayla hamileliğinizin 3.trimester aşamasındasınız.

39 Haftalık Bebek Kilosu

Hamileliğinin artık sonuna yaklaştığından bebeğinin büyümesi de oldukça yavaşlar. 39 haftalık bebek kilosu yine de bir önceki hafta olan 38.haftaya göre önemli bir büyüme yaşamıştır. Öyle ki 39 haftalık bebek kilosu 3 kilogram ile 3.6 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Ancak bunun altında olabilmesi de muhtemeldir.

Bununla birlikte 39 haftalık bebek kilosu 4 kiloyu da bulabilir. Nitekim bunun pek çok örneğini de dünya genelindeki doğumlarda görebilirsin. 39 haftalık bebek kilosu dışında boyunda da uzama bir önceki haftaya göre önemli oranda değişmiş olabilir. Çünkü 39. Haftada bebeğinizin boyu 48 cm ile 53 cm aralığında olabilir. 39 haftalık bebek kilosu ve boyu açısından bu büyüme, hamileliğin son haftalarındaki rahatsızlığınızı da arttırır.

39 Haftalık hamileyim Doğum Ne Zaman?

Eğer 39 haftalık hamileyim doğum ne zaman merak ediyorsanız, her anı doğum için hazır beklemeniz gerek. Çünkü bebeğiniz 39 haftalık rahimdeki gelişim sürecini tamamlamış ve ilk nefesini almak üzere dışarıya çıkmak için hazır şekilde bekliyor. Özellikle de bebeğiniz 37. Hafta ile 38.hafta aralığında rahim içerisinde doğum için uygun pozisyonu almış durumda. Dolayısıyla 39 haftalık hamileyim doğum ne zaman sorunuzun yanıtı şimdi bile yani her an olabilir. Artık tüm hastane hazırlıklarınızı ve doğum sonrası hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız ve doğum belirtilerini yaşamaya başladığınız bir hafta olduğundan 39 haftalık hamileyim doğum ne zaman diye sormanız gerekmiyor. Her an doğum için hazır olun.

39. Hafta Doğum Belirtileri Nelerdir?

Her an doğumu gerçekleştirebileceğiniz 39.haftada pek çok 39. hafta doğum belirtileri size durumu anlamanıza ilişkin yol gösterici olacaktır. Bu yüzden 39. hafta doğum belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız yanlış alarmları ayırabilmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde gerçekten doğumun geldiğini daha rahat şekilde anlayarak, gerekli olan adımları atabilir durumda olursunuz.

  1. hafta doğum belirtileri arasında ilk sırada rahimde yumuşama ve incelme meydana gelmesi bulunur. Bunun dışında 39 hafta gebelikte akıntı çok yüksek seviyede olur. Çünkü doğum belirtilerinden olan sıvı kaygan akıntılar, rahmin doğum için açılmaya başlamasıyla birlikte artar. Bu sıvı doğumu kolaylaştırır. Dolayısıyla daha önceki haftalarda gördüğünüzden çok ama çok daha fazla 39 hafta gebelikte akıntı durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Rahminde meydana gelen açılmalar daha da arttıkça, düzenli olarak şiddetli kasılmalar meydana da gelmeye başlayacaktır. 39. hafta gebelik kasık ağrısı şiddetinin artması da bu süreçte doğal olarak normal bir durum haline gelir. 39. hafta gebelik kasık ağrısı genellikle 50 saniye ile 1 dakika aralığında olacaktır. Bu kasılma süreleri aslında yalancı kasılmalar ile gerçek doğum kasılmasını ayırt etmenizi sağlar. Çünkü gerçek kasılmalar bu sürelerde olur. 39 haftalık gebelikte sancı olmaması gibi bir durum asla söz konusu olmaz. Dolayısıyla da 39 haftalık gebelikte sancı olmaması gibi bir durum yaşıyorsanız her olasılığa karşı mutlaka uzmanınıza başvurmanız ve 39.hafta gebelik muayenenizi olmanız çok önemlidir.

İlgili konumuz: Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

39 Haftalık Gebelikte Bebek Çok Hareketli

39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli şeklinde söylemleri de sıkça dile getirmeye başlayabilirsiniz. Çünkü doğumun başlamasına çok az kalmış olması, bebeğinizin doğru doğum pozisyonunu alabilmesi için fazla hareket etmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla da 39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca 39 haftalık gebelikte bebek çok hareketli diyorsanız doğumun başlama aşamasında olduğunu da anlayabilirsiniz. Bu yüzden uzmanınıza görünmenizde fayda var.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı