Hafta Hafta Gebelik

38. Hafta Bebek Kilosu – 38.Hafta Gebelikte Doğum Belirtileri

Gebeliğin 38.haftasıyla birlikte artık rahminizdeki bebeğini hayli büyüdü. Hatta 38. hafta bebek kilosu ve yanı sıra boyu doğum için ideal seviyelere geldi. Artık doğum için ihtiyaç duyulan cilt dökülmesi ve tüy gelişimi gibi en son detaylarda tamamlanmaya başladı.

Bir önceki haftaya nazaran hem sizin için hem de bebeğiniz için yaşanacak değişimler oldukça küçük kapsamlı ama oldukça önemli değişimlerden oluşuyor. Özellikle de 38. hafta bebek kilosu artmaya devam ediyor ki sağlıklı bir doğumda olması gereken kiloya ulaşmak üzere. 38. hafta bebek kilosu artışıyla birlikte beyin ve sinir sistemi açısından da son ufak gelişimler yaşanıyor. 38.hafta gebelik muayenesi ise sağlıklı doğum için mutlaka atlanmamalıdır. Peki artık doğumun her an olabileceği 38. hafta bebek kilosu ne kadar?

38. Hafta Bebek Kilosu

Hemen şimdi olma ihtimali olan doğum için bebeğinizin kilosunun ve diğer gelişimlerinin uygun seviyede olup, olmadığınızı merak ediyorsanız 38. hafta bebek kilosu doğum için gayet normaldir. Sağlıklı bir doğum için 38. hafta bebek kilosu yaklaşık olarak 3 kilogramdır. Doğum artık normal şekilde olma ihtimalinin başladığı bir önceki haftaya göre 38. hafta bebek kilosu artışı hemen hemen 100 gram kadar.

Bu 1 haftalık gelişim süreci doğrultusunda 38. hafta bebek kilosu artışı gibi bebeğinizin boyu da uzamaya devam ediyor. 37.haftada 2.9 kilograma, 48 cm olan bebeğinizin gelişim durumu 38. hafta bebek kilosu yaklaşık 3 kilograma, 49 cm’dir. Yani aradan geçen bir haftalık süreçte bebeğiniz 1 santim daha uzamıştır.

38.Hafta Gebelikte Doğum Belirtileri

Gebeliğinizin 38.haftasıyla birlikte artık doğumu her an bekleyebilirsiniz. Çünkü hamileliğinizin 38.haftasında yapacağınız doğum, erken doğum olarak değerlendirilmez. Nitekim 38.hafta gebelikte doğum belirtileri iyiden iyiye görülebilir. Dolayısıyla da 38 hafta gebelikte doğum belirtileri konusunda dikkatli hareket etmelisiniz. Çünkü her an gerçekten doğum gelebilir.

Aslında 38.hafta gebelikte doğum belirtileri çerçevesinde hamilelik sürecinin her bir özelliğini içerisinde barındırmaktadır. Artık “karnı burnunda” deyiminin neredeyse gerçeğe döndüğü, bebeğinizin çıkmaya hazır olduğu ve vücudunuzun artık doğum için son detayları şekillendirdiği bir haftadır; 38.hafta.

38.hafta gebelikte doğum belirtileri temel olarak;

Uyku sorunları:

Hamileliğinizin son haftalarının gelmesiyle birlikte doğum korkusu/endişesi uyutmuyor olabilir. Bununla birlikte 38.hafta gebelikte doğum belirtileri arasında bulunan ağrı ve acılarda uykunuza engel olabilir. Ancak mümkün olduğunca uyumanız çok ama çok önemli.

Vajinal akıntıda artış:

“Nişan gelmesi” olarak da bilinen bu akıntılar, aslında rahim ağzının doğum için genişlemeye başlaması sonucunda oluşur. Yani her bir vajinal akıntı doğuma sizi bir adım daha yaklaştırır ve tamamen doğal bir durumdur.

Göbekte kaşınma:

Bebeğinizin içeride artık iyice büyümesi, daha önceki haftalara nazaran göbeğizin daha fazla gerilmesine ve daha hassas olmasına yol açar. 38.hafta gebelikte doğum belirtileri arasında en belirleyici belirtilerden birisidir. Cilt nemlendiriciler ve bol su tüketmek işinize yarayabilir. Ancak olağandışı, aşırı bir kaşıntı ve eşlik eden kızarıklık varsa uzmana görünmeniz çok önemli.

Ayak ve bileklerde şişkinlik:

38.haftada artık vücudunuzun doğum için tamamen hazır hale gelmesinin bir etkisidir. Dinlenmek ve dinlenmekte başka çareniz yok.

Anksiyete:

Normal bir hamilelikte bile çok olağan bir durum olan anksiyete 38.hafta gebelikte doğum belirtileri için normaldir. Hele ki bir de ikiz falan bekliyorsanız çok daha normaldir. Yapmanız gereken olumlu düşünmek, doğum korkusunu unutmak ve keyif verecek şeyler izlemek.

Braxton Hicks kasılmaları:

Kısaca yalancı doğum kasılmaları da denebilir. Özellikle 37.hafta ile birlikte çok sık yaşamaya başlamaşsınızdır.

Gibi etkilerden oluşmaktadır. Bu 38.hafta gebelikte doğum belirtileri bu haftada olağan şekilde görebileceğini etkilerdir.

9 aylık uzun mu uzun bir serüveninin her an sonuna gelebileceğiniz hamileliğinizin 38.haftasında dürtü ve duygularınız doruk noktasındadır. Özellikle de 9 aylık bir periyodun birikimi de bu konuda etkilidir. Nitekim pek çok anne adayı 38 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi merak ediyor. Kadın doğum uzmanları 38 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi sorusu en fazla sorulan sorulardan birisidir.

Uzmanlar anne adaylarının 38 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi sorusu için doğuma son 4 haftada cinsel birlikteliği asla tavsiye etmediklerini belirtiyor. Çünkü artık rahmin ve bebeğin doğum için hazır hale geldiği bu süreçte 38 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi sorusu fazlasıyla sakıncalıdır. Bu yüzden 38 haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi yerine hamileliğin artık sona ermesi ve doğum sonrasındaki lohusa döneminin geçmesinin beklenmesi sağlıklı bir cinsel birliktelik için, bebek ve anne adayı için çok daha iyi olacaktır.

İlgili konumuz: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

38. Haftada Doğum Olasılığı Nedir?

  1. haftada doğum olasılığı artık gerçekten kendisini göstermeye başlar. Çünkü 38.haftada her an gerçekleşebilecek doğum için hem sizin vücudunuz hem de bebeğiniz tamamen hazırdır. Zaten 38. haftada doğum olasılığı için uzmanlar erken doğum söyleminde bulunmaz. Çünkü 38.haftada yapacağınız doğum artık olağan/normal bir doğumdur. Hatta 37.haftada olasılığı başlamışken 38. haftada doğum olasılığı oldukça yüksektir.

38 Haftalık Bebek Hareketleri

Doğum yaklaştığı hamileliğinizin son haftalarında veya günlerinde bebeğinizin hareketliliğinde azalma yaşamanız normaldir. Çünkü 38 haftalık bebek hareketleri oldukça azalabilir. Bebeğiniz rahimde artık doğum için pozisyon almıştır, boy ve kilosu da anne rahminde fazla hareket edebilmesini kısıtlamaktadır. Dolayısıyla 38 haftada bebek hareketlerinde artma olmaz ve 38 haftalık bebek hareketleri azalabilir. 38 haftada bebek hareketlerinde artma olmasa da yaşanacak bu azalma belirli bir ölçüde kalmalıdır. Çünkü 38. Haftada bebek hareketleri açısından çok fazla azalma olması bir probleme işaret edebilir. Böyle bir durumda her ihtimale karşı uzmanınıza görünmelisiniz.

38.Hafta Gebelik Sancıları

38.hafta gebelik sancıları artık çok sıktır. Ancak 38.hafta gebelik sancıları ile 37. Haftadan itibaren yaşamaya başladığınız Braxton Hicks kasılmaları karıştırılmamalıdır. Çünkü bu haftada bu sancılar çok yüksek oranda görülebilir. Eğer yaşadığınız 38.hafta gebelik sancıları için gerçek doğum sancısı olduğunu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken tek şey, sancının sürekliliği, sıklığı ve şiddetidir. Çünkü gerçek doğum sancılarının en belirleyici özelliğinin başında düzenli aralıklarda meydana geliyor olmasıdır.

Uzmanlara göre 10 dakikada ortalama 3 defa sancı yaşanır ve her bir kasılmanın süresi 50 saniye kadardır. Ayrıca 38.hafta gebelik sancıları gerçek ise şekil değiştirmeye rağmen gitmez ve şiddeti artmaya devam eder. Braxton Hicks kasılmalarında ise şekil değiştirmeniz şiddeti hafifletir ve tamamen sancıyı yok edebilir bile.

38.Hafta Gebelikte Karın Sertleşmesi

Hamileliğinizin 38.haftasının etkileri arasında 38.hafta gebelikte karın sertleşmesi de bulunur. Aslında gebelik dönemi boyunca çok sık karın sertleşmesi yaşayabilirsiniz. Ancak rahminizde bebeğinizin artık iyice büyümesiyle birlikte 38.hafta gebelikte karın sertleşmesi çok daha etkin şekilde görülebilir. Üzerine bir de fazla yemek yemeniz midenizin zorlanmasına ve karın sertleşmesinin daha da ileri seviyede meydana gelmesine yol açacaktır. Dolayısıyla 38.hafta gebelikte karın sertleşmesi normaldir. Nitekim göbeğinizde bu sertleşme ve gerginliğe bağlı olarak çok ciddi bir hassasiyette meydana gelir. Tabii ki 38.hafta gebelik muayenesi ile takibini yapmanız olağandışı bir durum mevcutsa tespit edilerek, erkenden müdahalesinin yapılabilmesi için şans oluşturur. Özellikle de her an doğum yapabileceğiniz düşünüldüğünde, muayene gerçekten çok önemli.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı