Hafta Hafta Gebelik

37 Haftalık Bebek Kilosu  –  37.Hafta Gebelik Sancıları ve Doğum Belirtileri

Büyük bir heyecanla beklenen doğum tarihine yavaş yavaş yaklaştığınız 37. Haftada sizin de dışarıdan fark edeceği gibi bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Hamileliğinizin 37.haftasında bebeğinizin gelişim durumu takibi 37 haftalık bebek kilosu ve boyu gibi veriler üzerinden yapılır. Artık doğumun neredeyse ucunda olduğunuz ve hamileliğin gerçekten en zor evrelerinden birisinde olduğunuz 37.haftada hem bebeğinizin gelişim durumu, hem de yaşayabileceğiniz durumları yazımızda detaylıca aktardık.

37 Haftalık Bebek Kilosu

Doğumun her an başlayacağı bir dönem olduğundan 37 haftalık bebek kilosu da modern tıbbın imkanlarıyla tespit edilebiliyor. Bebeğin gelişim durumunun takip edilebilmesi açısından en değerli verileri bakılabilen 37 haftalık bebek kilosu bilgileri vermektedir. Hamileliğin her haftasında bebeğinin gelişim durumunu yakından takip eden anne adayları, 37 haftalık bebek kilosu kaç olursa, sağlıklı olur merak edebiliyor. Standart hamilelik kontrolleri çerçevesinde yapılan incelemelerde bebeğin gelişim durumu için 37 haftalık bebek kilosu hesaplanır. 37.haftada temel olarak bebekler yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram gibi bir kiloya ulaşmıştır. Bu kilo değerlerinde aşağı-yukarı yönlü ufak oynamalar olabilir. Aslında 37.haftada bebeğin kilosu, 36. Haftadaki kilo değerlerine göre yaklaşık 200 gram kadar artış gösterir.

37 haftalık bebek kilosu için belirtilen değerlerin çok aşağısında ya da çok yukarısındaki değerler ise bebeklerin sağlıklı gelişimleri açısından bir sorun olduğuna işaret edebilmektedir. 37 haftalık bebek kilosu ve boyu anne rahmi için fazla olmaya başlaması dolayısı ile hamileliğin ilk haftalarında olduğu gibi çok fazla hareket edemez. Çok fazla hareket edemiyor olsa da bebeğiniz, uzun hamileliğiniz boyunca artık alıştığınız o sizi mutlu eden ve ben buradayım diyen minik tekmelerini atmaya ise devam eder.

Hamileliğinizin 37.haftasında bebeğiniz alacağı ilk nefesin kısmen ilk hazırlıklarını yapmaya başlar. Bunun için ciğerlerine “amniyon sıvısı” dediğimiz sıvıyı çeker ve boşaltır. Ayrıca başparmağını emer, gözlerinde kırpma hareketi yapar ve rahimde diğer yöne doğru kayış gerçekleştirir. Tüm bu etkenlerle 37 haftalık bebek kilosu bu haftada doğum yapmanızda herhangi bir risk olmamasını sağlıyor. Yani son derece sağlıklı bir şekilde bu haftada yapacağınız doğumla bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.

37.Hafta Gebelik Sancıları

Uzun hamileliğinizin 37.haftasına geldiğinizde hem bebeğiniz hem de sizin açınızdan doğumun etkileri ortaya çıkmaya başlayacağından, pek çok önemli değişim bekliyor. 37.hafta gebelik sancıları görülmeye başlandığı haftadır. Özellikle de 37.haftada hem bebeğinizin gelişimi hem de sizin durumunuz doğum yapabilmeye imkan vermektedir. Uzmanlar 37.haftada artık doğum yaparak, bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabileceğinizi belirtiyor. Ancak bu kesinlikle 37.hafta gebelik sancıları için her zaman gerçek doğum sancısı anlamına gelmemektedir. Çünkü hamileliğin son haftalarında doğum sancıları meydana gelebilir. Bu sancıların gerçek mi yoksa yalancı sancı mı olduğunu ise aslında biraz deneyiminizle anlayabilmeniz mümkün olur.

Her 37.hafta gebelik sancıları doğumun geldiğini göstermez. Ancak böyle bir ihtimal olduğunu da göz ardı etmemeniz bebeğinizin sağlıklı doğumu için çok önemli. 37.hafta gebelik sancıları meydana geliyor ve gerçekten doğuma başlanıyorsa bu 37.hafta erken doğumu olarak isimlendirilir. Çünkü bebeğiniz 37. Haftada alacağı ilk nefes için kısmen egzersiz yapmaya yeni başlamıştır. Bu açıdan en normal doğum süresi olan 40. Haftadan önce yapacağınız doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir.

37 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte geldiğiniz 37 haftada doğum olur mu merak edebilirsiniz. Ancak bu haftada doğum olur. Çünkü doğum için uygun bir zamandır ve kısmen erken olarak nitelendirilmiyor. Bu bilgi de doğal olarak 37 haftalık gebelik doğum belirtileri neler ve 37.hafta gebelik sancıları nasıl olur sorularını karşımıza getiriyor. Normal şekilde devam eden bir hamilelikte doğum, 37. Hafta ile 42. Hafta arasında bir günde gerçekleşebilir. Bu yüzden 37.hafta gebelik sancıları mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle 37 haftalık gebelik doğum belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız, gerçekten doğumun gelip, gelmediğini anlayabilmeniz için çok faydalı olacaktır.

Her gebelikte en fazla endişe duyulan şey doğum için hastaneye gitmeye geç kalmaktır. Bu durumda doğum ya evde ya da yolda olacaktır ki bu da pek çok anne adayının korkulu rüyasıdır. Bu yüzden 37.haftada yaşayacağınız gebelik sancıları aslında sizin bu tip durumlarla karşılaşmamanızı sağlayacak en önemli belirtilerdir. Nitekim uzmanlar 37 haftalık gebelik doğum belirtileri konusunda 37.haftada yaşadığınız bu gebelik sancılarının düzenini ve şiddetini takip etmenizi öncelikli olarak öneriyor. Çünkü gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancılarını ayıran tek nokta düzeni ve şiddetidir.

37 haftalık gebelik doğum belirtileri ile verilen en temel bilgilerden birisi gerçek doğum sancısının başta düzensiz sonrasında sistematik ve uzun süreli olduğudur. Ayrıca yanlış alarmda alt karnınız, gerçek doğum sancısında acı sırta başlayarak, alt karna doğru iner. Yalancı sancıda 37. hafta gebelikte kasık ağrısı görebilmenize neden olur. Yani 37. hafta gebelikte kasık ağrısı olağan belirtilerden birisidir.

En belirleyici 37 haftalık gebelik doğum belirtileri arasında hangi şekli alırsanız alın bir türlü sancılarınız ve yan etkileri geçmemesi gelir. Bu gerçekten doğum geldiğini gösterir.

Tüm bu sancı özelliklerine rağmen hamileliğiniz özellikle ilk hamileliğinizse endişe etmeyin. Çünkü doğum için rahim ağzının 10 cm açılması gerekir. İlk hamileliklerde 1 ile 1.5 saatte sadece 1 cm rahim ağzı alır. Dolayısıyla doğum sancıları geldikten sonra 10 saate kadar doğumun sürmesi mümkündür. Dolayısıyla yolda doğurma gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Sonuç olarak 37 haftada doğum olur mu demeyin, olma ihtimali düşündüğünüzden yüksek. 37. Haftada doğum yapabilme ihtimalinize karşı sadece 37 haftalık gebelik doğum belirtileri takip edin.

37 Haftalık Gebelikte Vajinada Baskı

37 haftalık gebelikte vajinada baskı görülebilir. Çünkü 37.haftadaki gebelikte çatı kemikleri birbirinden ayrılmıştır. Ayrıca 37.hafta gebelik bebek hareketleri yoğunlaşır. Özellikle de bebeğin rahimde doğum pozisyonunu almış olabilmesi bile muhtemeldir. Böyle bir durumda bebeğin baş kısmı vajina bölgesinde baskı oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla 37 haftalık gebelikte vajinada baskı, 37.hafta gebelik bebek hareketleri dolayısıyla oluşabilir. Uzmanlara göre 37.haftada sezeryan olanlar yani sezeryanla doğum yapacaklar, bu haftada doğumu gerçekleştirebilir. Günümüzde hamileliğin bu haftasındaki bebek gelişim durumu dolayısı ile 37.haftada sezeryan olanlar azımsanmayacak sayıdadır.

Uzmanlar 37 haftalık gebelikte vajinada baskı için normal kabul edilebilir tespitinde bulunuyor. Hatta 37 haftalık gebelikte vajinada baskı için “Braxton Hicks Kasılmaları” şeklinde bir isim dahi verilmiştir.

37. Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

Hamileliğin son haftalarına geldiğinden 37. hafta gebelik kaç aylık olur merak edebilirsiniz. 37. hafta gebelik kaç aylık olur sorunuzun yanıtı aslında basittir. Çünkü hamileliğinizde geldiğiniz 37.hafta, hamileliğinizin 9.ayına denk gelir.

Aslında hamilelikte 37. Haftaya gelmeniz ve bunun 9. Ay’a denk gelmesi 37. hafta gebelik kaç aylık olur sorusunun yanıtını merak etmenizi normal hale getiriliyor. Çünkü 37. hafta gebelik kaç aylık olur sorusu gebeliğin neredeyse tamamlanmış olarak kabul edildiği haftaların başlangıcıdır. Normal bir doğum haftası olarak kabul ediliyor.

37 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

37 haftalık koskoca hamilelik serüveninizde her gün yaşadığınız mide bulantılarınıza artık alışmış olabilirsiniz. Ancak doğum için uygun dönem olması 37 haftalık gebelikte mide bulantısı neden olur? Sorusunu ortaya çıkartıyor. Hamileliğinizin 37. Haftasında yaşadığınız mide bulantıları doğumun habercisi olabilir.

37 haftalık gebelikte mide bulantısı neden olur? Merak ediyorsanız bulantı şiddetine ve sürekliliğine dikkat etmelisiniz. Eğer süreklilik varsa ve alıştığınız mide bulantısından çok daha şiddetliyse en hızlı şekilde kadın doğum uzmanına başvuruda bulunmalısınız.

 

 

 


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı