Hafta Hafta Gebelik

36 Haftalık Bebek Kilosu Ne Kadardır?

Hamilelik süreci her kadın için oldukça özel bir zaman diliminden oluşmaktadır. Kadınlar gebeliklerinde 36.haftya ulaşmaları ile birlikte 36.hafta gebelik sancılarına da merhaba demektedir. Üstelik bu haftadan sonra gebeliğin son ayına girişmiş olarak kabul edilmektedir. Bu da 36 haftalık bebek kilosu ve gelişim takibine kadar hemen her şeyin maksimum derecede imtina edilmesi sonucunu oluşturmaktadır. Üstelik anne ve babalar 36 haftalık gebelikte doğum olur mu konusunda da büyük bir telaş göstermektedir. Bu nedenlerden ötürü 36.hafta gebelik görüntüsüne erişim sağlanmasından sonra süre aslında çok hızlı geçmektedir.

Fakat hızlı geçen sürecin her zaman kolay olmayacağının bilincine erişilmiş olmak zorundadır. Kadınlar gebelik süreçleri neticesinde dünyaya yeni bir can kazandırmaktadır. 36.hafta gebelik görüntüsü de işin son aşamalarından biridir. Bundan kaynaklı olarak gerek ağrılardan gerek vücudun ağırlaşması yüzünden biraz sıkıntı yaşanmasına hazırlıklı olunmalıdır. 36.hafta gebelik görüntüsünde olan kadınların acıya karşın hazırlık yapmamış olmaları halinde son ayları olması gerekenden daha ağrılı geçebilmektedir. Aynı şekilde herhangi bir hazırlık yapılmadığı için fiziksel acının yanı sıra psikolojik çöküntüler de yaşanma ihtimali ortaya çıkmaktadır.

İlgili konumuz: Gebelik Haftalık Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

36 Haftalık Bebek Kilosu

Anneler için uzmanlar tarafından hazırlanan 36 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler listesindeki maddeler giderek artmaktadır. Bu sayede doğuma kalan son dört ya da beş haftanın kontrollü bir şekilde tamamlanması planlanmaktadır. 36 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bebeğin kilo ve sağlık durumunu etkileyen sağlıklı beslenme rutinlerine özen gösterilmesi önemli bir yere sahiptir. Normal şartlar altında 36 haftalık bebek kilosu 35.haftadan en az 200 gram daha fazla olmalıdır. Bu oran 250 grama kadar da artabilmektedir. Artışlarda annelerin yeme özelliklerinden genetik faktörlere kadar pek çok değişken rol oynamaktadır.

Bu bağlamda ortalama ölçümlere göre 36 haftalık bebek kilosu 2 kilo 750 gram civarında bulunmaktadır. Uzmanlar genellikle her doğum öncesindeki muayenede anneleri kilo konusunda bilgilendirmektedir. Bunun nedeni ise 36 haftalık bebek kilosunun da önceki haftalardaki kiloların da ortalama değerlerinin herkes için geçerli olmamasıdır. Bilindiği üzere her insanın ideal kilo oranları birbirleri ile eşdeğer değildir. Durum bebeklerde de kısmen bu şekildedir. 36 haftalık bebek kilosu bebeklerin boylarına göre değil de daha çok annelerin fiziksel özellikleri ile bağdaşmaktadır. Örneğin annelerde bulunan çeşitli rahatsızlıklar yüzünden bebekler ortalama üzerinde ya da aşağısında kalabilmektedir. Ancak doktorlar bir tehlike oluşturduğunu söylemiyorsa bu durum yüzünden telaş etmeye gerek yoktur.

36. Hafta Gebelik Sancıları

36 haftalık bebek kilosunun geçen haftalardan bu yana artması yeni hamilelik belirtilerine yol açabilmektedir. Bu belirtiler arasında kadınların kendilerini çok dolu hissetmeleri bulunmaktadır. Çünkü rahim kaburga altlarına baskı yapmaya başlamaktadır. Pek çok kadında baskı 36 haftalık gebelikte sancı nedenleri arasında sayılmaktadır. Ancak 36.hafta gebelik sancılarının görülmesinde farklı etmenler daha çok kendini göstermektedir. Öncelikle kadınların 36.hafta gebelik sancıları yaşıyor olmaları anında doğum yaşayacakları gibi bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü beden ve bebek halen doğum için hazırlık aşamasındadır.

Bunun yanı sıra 36 haftalık gebelikte sancı nedenleri de ağrıların doğum başlamasından kaynaklı olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu hafta içinde pek çok kadında rahim açılmaları başlamaktadır. Bazı anneler açılmalarla geçtiğimiz haftalarda da tanışmış olabilmektedir. Açılmalar neticesinde ağrılar anlık ve şiddetli bir şekilde kendini göstermektedir. Bu türe giren 36.hafta gebelik sancıları doğumun başladığını göstermemektedir. Ancak 36.hafta gebelik sancıları yalancı sancılar olmasına karşın daha çok ve sık şekilde hissedilebilmektedir. Bunun için annelerin kendilerini mümkün olduğu kadar az yormaları istenmektedir. Ayrıca son aya girildiğinde dinlenme oranlarının artırılması hem 36.hafta gebelik sancılarının hem de gerçek doğum sancılarının çekilmesi için güç toplanması anlamına da gelmektedir.

36 Haftalık Doğum Belirtileri

Anne ve babalar için 36 haftalık gebelikte doğum olur mu, içerikleri gebeliğin 9.ayı içinde bulunulmasından ötürü önem kazanmaktadır. Pek çok annenin 36 haftalık doğum belirtileri göstermesi mümkündür. Ancak bu belirtiler doğumun hemen meydana geleceği şeklinde yorumlanmamalıdır. 36 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler, aslında annelerin de bebeklerin de doğuma hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Öncelikle 36 haftalık bebek kilosunun artması doğum sonrasında kendi başına hayati işlevlerini sürdürmesi için bir belirti olarak gösterilebilmektedir.

Bunun yanı sıra 36 haftalık doğum belirtileri arasında annelerin bedenlerinde farklı hormonların salgılanmaya başlaması gösterilmektedir. 36 haftalık doğum belirtileri arasında gösterilen hormonlar gerek süt bezlerinin dolması gerek vajinal akıntılar olarak sıralanabilmektedir. Doğuma yaklaşıldıkça rahim kanalı boyunca salgılanan sıvılar neticesinde doğumun kolaylaşması mümkün olmaktadır. 36.hafta gebelik kasık ağrısı da bir doğum belirtisi şeklinde yorumlanabilmektedir. Ancak doğumun ne zaman olacağı günümüzde bebeğin kararı olarak nitelendirilmektedir. Annelerin 36 haftalık doğum belirtilerini iyi şekilde yorumlayabilmesi zaman hakkında ipucu vermektedir. Örneğin 36.hafta gebelik kasık ağrısının beş dakikada bir düzenli şekilde gelmesi doğumun yaklaştığını göstermektedir. Lakin ağrılar düzensiz şekilde ve uzun aralıklarla geliyorsa beden halen doğum için hazırlık yapıyor demektir.

36. Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

36 haftalık bebek kilosundan daha çok önemsenen konulardan biri de 36.haftanın hangi aya denk geldiği ile alakalıdır. Bu süre. 9.ayın başları olarak kabul edilmektedir. Annelerin bebeklerine kavuşmak için 4 ya da duruma göre beş hafta daha sabretmeleri gerekmektedir. 36.hafta özellikle ilk bebeklerini kucaklarına alacak olan anneler açısından daha çok sıkıntılı geçmektedir. Çünkü daha önce doğum tecrübesi olmadığı için annelerin sancıları ayırt etmeleri zor olabilmektedir.

36 haftalık gebelikte akıntılarının kontrol edilmesi, tehlikeli olup olmadıklarına karar verilmesi de bazen anneleri zorlamaktadır. Üstelik 36 haftalık gebelikte akıntılarının yanı sıra doğum korkusu pek çok annenin yaşadığı durumların başında bulunmaktadır. Yaşanan doğum korkusunu yenmek için 36 haftalık gebelik egzersizleri yapılabilmektedir. Bu egzersizler doğum esnasında rahim kasılmaları sırasında yapılacak olanlara benzerlik göstermektedir. Böylelikle amaç olan kasılmaların kolaylaştırılması gerçekleştirilebilmektedir. 36 haftalık gebelik egzersizleri sadece nefes egzersizleri ile de devam ettirilebilmektedir. Nefes egzersizleri de pek çok kadın için sancı anlarında rahatlama yollarından biri olarak kabul edilmektedir.

36 Haftalık Bebek Hareketleri

Anneler için 36 haftalık gebelikte doğum olur mu kadar sıkıntı içeren sorulardan biri de 36 haftalık bebek hareketleri ile alakalıdır. Bebekler bu hafta itibari ile hareketlerini eskiden olduğu şekilde yapmayacaklardır. Çünkü fark edildiği üzere 36 haftalık bebek kilosu da boyu da artış eğilimindedir. Üstelik sahip olunan artış eğilimi plasentaya göre daha fazladır. Bu da 36 haftalık bebek hareketlerinin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Ancak kısıtlanma demek bebeklerin tam olarak hareketsiz kalmaları anlamına da gelmemektedir. Anneler halen bebeklerinin hareketlerini hissedebilmektedir. Lakin hissetme sıklığı ve derecesi eskiye oranla daha azalacaktır.

36 haftalık bebek hareketlerinde azalma görülmesinin nedenlerinden bir diğeri de bebeklerin yeni pozisyonları ile alakalıdır. Çünkü artık bebeklerin kafaları kemik çatıda bulunmaktadır. Bu da 36 haftalık bebek hareketlerinin kısıtlamasındaki bir başka nedendir. Bu sayede beneklerin doğum pozisyonu almaları da daha kolay ve çabuk şekilde gerçekleşecektir. 36 haftalık bebek hareketleri ile başın doğum pozisyonuna gelmesi pek çok anneyi korkutmaktadır. Ancak kafa büyük olmasına karşın kemikler henüz çok sert olmadığı için rahim kanalından geçilme aşamasında beklenmeyen bir zorluk yaşanmayacaktır.

36 Haftalık Gebelikte Doğum Olur Mu?

36 haftalık bebek kilosunun da giderek artmasından sonra 36 haftalık gebelikte doğum olur mu soruları ya da endişeleri sıralarını almaktadır. Pek çok ebeveyn 36 haftalık gebelikte doğum olur mu konusunda korku duymaktadır. Öncelikle artık 9.ayın içinde bulunulmasına karşın bebek 37.haftaya öncesinde doğmuşsa prematüre olmaktadır. Fakat bu durum 36 haftalık doğum belirtilerinin doğuma yol açmasına mani olmayacaktır. Her annenin ve bebeğin süreçleri farklı ilerlemektedir.

Bazı bebekler gelişimlerinden ötürü 36 haftalık doğum belirtilerini göstererek dünya gelmektedir. Üstelik gelişim düzeylerine göre sağlıklarında da bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Yani 36 haftalık gebelikte doğum olur mu olumlu şekilde yanıt alan sorulardan biridir. Ancak 36 haftalık sezaryen olur mu için aynı şeyin söylenmesi mümkün değildir. 36 haftalık doğan bebeklerin neredeyse tamamı kendi istekleri neticesinde normal şekilde dünyaya gelmektedir. Anneler bu hafta içinde bebeklerini kendi istekleri ile sezaryen yöntemini kullanarak doğuramamaktadır. Bahsedildiği gibi bebekler 37.hafta sonrasında prematüre olmadan doğmaktadır. Ancak 36 haftalık sezaryen olur mu sorusu tamamen olumsuz şekilde yanıtlanmamaktadır. Bazen gerekli şartlar oluştuğunda sezaryen yöntemiyle de 36 haftalık doğan bebekler olabilmektedir. Şartlar arasında anne ve bebek sağlığının tehlike altına girmesi ilk sırada yer almaktadır.

36. Hafta Gebelik Görüntüsü

36 haftalık gebelikte doğum olur mu, bebeklerin görüntüleri ile de açıklanabilmektedir. Çünkü artık bebekler başları annelerinin kasıklarına gelecek şekilde aşağıda tutmaktadır. Bu da 36 haftalık gebelikte doğum olur mu için olumlu yanıtlar alınmasının yanı sıra doğumların acı derecesini azaltmaktadır. Çünkü her zaman için bebeklerin başlarının aşağıda bulunması doğum aşamasında bir kolaylık olarak görülmektedir. 36 haftalık gebelikte sancı nedenleri de görüntü kaynaklı olabilmektedir.

Artık annelerin karşın şişliklerinin derecesi bir hayli artmış durumdadır. Rahim başı ve göbek deliği arasındaki 14 santimlik mesafe deride çatlaklara yol açabilmektedir. Üstelik annenin genel kilosuna 36 haftalık bebek kilosu da eklenmektedir. Bundan ötürü annelerin hareket özgürlüklerinin büyük bir kısmının kısıtlandığını söylemek mümkündür. 36 haftalık bebek kilosu fazla olduğunda kısıtlanma ve şişkinlik hissi de fazla olacaktır. Anneler için son düzlükte el ve ayak şişme oranlarının artacağını da söylenmektedir. Çünkü artık bebekler dünyaya gelmek için neredeyse hazırlardır. Bu neden yüzünden anne vücudunun bebekleri için ürettiği sıvı miktarı maksimumlara erişmiştir. Maksimumlara erişim sağlayan sıvı miktarı ise el ve ayaklarda şişme olarak kendini göstermektedir. Son haftalarda ayakkabı numaralarının büyümesi de beklenen ve doğum sonrası kaybolan sonuçlardandır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı