Hafta Hafta Gebelik

35 Haftalık Gebelikte Sancı Nasıldır?

Annelerin gebelik yolculuğuna ilk çıktıklarında bebekleri bir haşhaş tohum tanesi kadardır. Ancak 35.haftaya ulaşan bebekler ananas boyutlarına gelmiş kabul edilmektedir. Üstelik artık hamilelik serüveninin de sonlarına gelinmektedir. Bu da annelerin şimdiden belli korkular hissetmeleri anlamı taşımaktadır. Özellikle 35 haftalık gebelikte sancı süreçleri doğum sancıları ile karıştırıldığı için de pek çok annenin büyük korkular yaşadığı bir gerçektir. Sancıların derecelerine göre doğum sancısı olup olmadığının fark edilmesi mümkündür. Hem bu dereceler arasındaki farkı öğrenmek hem de 35 haftalık doğan bebek yaşar mı gibi hassas sorulardan net yanıtlar alınabilmesi için doktor kontrollerinin kaçırılmaması gerekmektedir.

Doktor kontrolleri gebeliğin her aşamasında gereklidir. Böylece annelerin de bebeklerin de sağlıklarında meydana gelecek olası sıkıntılar erken müdahaleler kapsamında engellenebilmektedir. 35.hafta gebelik görüntüsü de gebeliğin ilerleyen safhalarından birini işaret etmektedir. Ancak gebeliğin ilerlemiş olması bebeklerin doğuma tamamen hazır oldukları anlamına gelmemektedir. Bu neden yüzünden doktor kontrolleri sırasında 35.hafta gebelik görüntüsü ile alakalı olarak verilen bilgiler dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Böylece annelerin beden değişimlerini ve sancı sıklıkları gibi ayrıntılarda fikir yürütmeleri sağlanabilmektedir. Fikir yürütmenin sağlanmasından sonra ise annelerin gebeliklerinin son haftalarını da iyi şekilde geçirmeleri imkânı tanınmış olmaktadır. O halde 35 haftalık gebelikte sancı hakkındaki tüm detayları yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

35 Haftalık Gebelikte Sancı

35 haftalık gebelikte sancı ayrımlarının iyi bir şekilde yapılması çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede kadınlar rahim açılmaları neticesinde hissedilen ağrılar, yalancı sancılar ve doğum sancıları konusunda net kararlar verebilmektedir. Öncelikle 35 haftalık gebelikte sancılar bazı kadınlarda rahim açılmasına bağlı olarak yaşanmaktadır. Bu tip açıklık sancılarında ani bir bıçak sağlanması hissi rahimde kendini göstermektedir. Ancak rahim açılmalarının başlaması demek kısa süre sonra doğumun gerçekleşeceği anlamına gelmemektedir. 35 haftalık gebelikte sancılar doğuma hazırlık demektir.

Göz atmanızda fayda var: 36 Haftalık Bebek Kilosu – 36.Hafta Gebelik Sancıları

Rahim doğuma haftalar kala da açılmaya başlayabilmektedir. Bu sayede kadınlar aslında doğum yapacakları günlerde daha az zaman harcayacaklardır. Çünkü rahim, gerekli olan açılma çalışmalarına haftalar öncesinde başlamış olmaktadır.

35 haftalık gebelikte sancılarının hazırlık sancıları olup olmadığını da zorlanmadan anlaşılabilmektedir. Kadınların sancı esnasında derin nefes alarak kendilerini dinlemeleri gerekmektedir. Çünkü hazırlık sancılarının en büyük belirtisi sadece rahim içi ve rahim ağzında yoğunlaşmamış olmalarıdır. Yalancı olarak da nitelendirilen 35 haftalık gebelik sancıları genellikle kasık bölgesinin ve belin tamamında görülmektedir. Bazı kadınlar sancı ile birlikte mide bulantısı da hissedebilmektedir. İstisnalar olmakla birlikte bahsedilen belirtilerin tümü yalancı sancılara ait olmaktadır. Bu sancı tipleri zaman aralıklarına bakarak da farklarını belli edebilmektedir. Çünkü 35 haftalık gebelik sancılarının yalancı olanlarında hiçbir düzen bulunmamaktadır. Ancak gerçek manada doğumun başladığını gösteren sancıların dakika aralıkları ölçüldüğünde beşer dakika aralıklı düzenli zamanlar görülecektir. 35 haftalık gebelikte baş ağrısı da sancı tiplerinden biri olarak kendini gösterebilmektedir. Ancak normal şartlar altında 35 haftalık gebelikte baş ağrısının fiziksel bir nedeni bulunmamaktadır. Kadınlar doğum korkusu, uykusuzluk ya da stres gibi etmenler yüzünden başlarında ağrı hissetmektedir.

35 Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

35 haftalık gebelikte sancıların görülmesinden sonra istenmemesine karşın doğumun başlaması da mümkündür. Öncelikle doğumun erken başlaması halinde annelerin kendilerini suçlamamaları gerekmektedir. Bazı durumlarda 35 haftalık gebelikte sancılarının düzenli kontrolü, sağlıklı beslenme ve maksimum dikkatle devam eden gebeliklerde bile erken doğumlar yaşanabilmektedir.

Erken doğum neticesinde 35 haftalık doğan bebek yaşar mı içerikleri hakkında bilgi edinimi ve hemen her şeye hazırlıklı olunması gerekmektedir. Ancak her şeye rağmen erken doğum yapan kadınlar kabahati kendilerinde aramaktadır. Bu neden yüzünden eşlerin birbirlerine destek olmaları çok önemlidir. Üstelik 35 haftalık doğan bebek yaşar mı için günümüzde umut verici yanıtlar alınmaktadır. Öncelikle bebekler her ne kadar sağlıklı olarak dünyaya gelirlerse gelsinler 37.hafta öncesindeki doğumlarda prematüre bebek şeklinde bir isim almaktadır. Bu da genellikle oksijen ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamamaları anlamı taşımaktadır.

35 haftalık doğan bebek yaşar mı sorusunun olumlu yanıt alabilmesi için hastane ortamında bulunulması gerekmektedir. Çünkü bebekler çok büyük bir ihtimalle oksijen desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Oksijen desteği ise kuvöz bakımları ile desteklenmektedir. Böylece bebekler gelişimleri kendilerini idare eder seviyeye gelene kadar profesyonel bir bakım almaktadır. Elde edilen analiz verilerine göre 35.haftada doğan ve kuvöz desteğine ihtiyaç duymayan bebek sayısı çok azdır. Bu durum bebeklerin organ gelişimlerine, kilolarına ya da sağlık derecelerine göre farklılıklar göstermektedir.

35 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

35 haftalık gebelik bebek kilosu artış eğilimindedir. Öncelikle kilo artışı gebeliğin ilk haftalarından bu yana görülmektedir. Fakat bu artış 35 haftalık gebelikte sancılarının artması gibi son haftalara geldiğinde derecelerini yükseltmektedir. Geçen haftalarda 200 gramlık kilo artışları normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu hafta ve sonrasında bebeklerin haftalık 300 gram kadar almaları beklenmektedir. Yani 35 haftalık gebelik bebek kilosunun son ölçümden 300 gram fazla olması istenmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen ortalamalar kapsamında kilo değer olarak 2 kilo 500 gram sonucuna ulaşılmaktadır. Ancak 35 haftalık gebelik bebek kilosunun 300 gram kadar artması annenin kilosunun da bu kadar artması anlamına gelmemektedir. 35 haftalık gebelik bebek kilosu sadece bebeğin oralarından oluşmaktadır. Ancak annenin kilo alımları hem bebeğin hem kendinin hem de rahim içindeki amniyotik sıvının artışı anlamına gelmektedir.

Bu neden yüzünden anneler son haftalarda bebeklerinden daha çok kilo almaktadır. 35.haftada beslenme düzenine dikkat edilmesi halinde de haftalık 500 gram alınması normaldir. Anneler genellikle alacakları kiloyu bu haftalarda rahim sıvısının artmasına bağlamalıdır. Özellikle 35.haftada beslenmesinin sağlıklı şekilde devam etmesi halinde yağ depolama oranları minimumlara inmektedir. Böylelikle kiloların büyük bir bölümü ortadan kaybolmaktadır. Anneler, bedenlerinde su toplanıp toplanmadığını ayaklarının ve ellerinin şişip şişmediğine göre yorumlayabilmektedir. Son aylarda bebekler çok sayıda besine ihtiyaç duydukları için vücut sadece kan değil su da depolamaktadır. Depolamalar ise çok fazla ayakta kalındığında ya da günlük işler kapsamında el ve ayaklarda şişme olarak kendini göstermektedir.

35. Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

35 haftalık gebelik yorumları arasında bazı soruların diğerlerinin önüne çıktığı görülebilmektedir. Anneler her hafta düzenli olarak o haftanın hangi aya tekabül etiğini bilmek istemektedir. 35.hafta gebelik kaç aylık olur da bundan dolayı popüler sorulardan biri olarak nitelendirilmektedir. Aynı oranda sorulan bir diğer soru ise 35 haftalık doğan bebek yaşar mı hakkındadır. 8 ay + 5 gün 35.hafta gebelik kaç aylık olur konusuna yönelik yapılan hesaplamalardan alınan sonuçtur. Bu bağlamda bebeklerin doğum için son haftalarda olduğu görülebilmektedir. Son haftalara girildiği için ise gelişimlerin büyük bir bölümleri tamamlanmış olmaktadır. Bu sayede 35.hafta gebelik kaç aylık olur soruları aslında erken doğan bebeklerin yaşayıp yaşamayacaklarına dair yüzdelerin anlaşılmasında da etkin rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler kapsamında bu haftalarda doğan bebeklerin büyük bir bölümü hayatta kalmaktadır. Ancak 35 haftalık gebelik yorumları arasında olumsuz olanlar da bulunmaktadır. Doğuma hazırlanan annelerin bu tip yorumları okuyarak negatif düşüncelere kapılmamaları önerilmektedir.

35 Haftalık Gebelik Ekranı

35 haftalık doğan bebek yaşar mı aslında 35 haftalık gebelik ekranına bakılarak da anlaşılabilmektedir. Pek çok anne hamile kalmalarının hemen ardından 35 haftalık gebelik ekranı içeren uygulamalar üzerinden gereken takip bilgilerine sahip olabilmektedir. Üstelik bu bilgiler kapsamında bebeklerin gelişim seviyelerinden o haftada gerçekleşebilecek olan durumlar da detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. 35 haftalık gebelik ekranı son aylarda erken doğum risklerine karşı da uyarmaktadır.

Kadınların doğumlarına yaklaşmaları demek akıntı yoğunluklarının da artması anlamına gelebilmektedir. 35 haftalık gebelikte beyaz akıntı, bu dönem içerisinde normal kabul edilen akıntı şeklidir. Rahim doğumu kolaylaştırmak için belli sıvılar salgılamaktadır. Bu da 35 haftalık gebelikte beyaz akıntılarının derecesinin artmasına yol açmaktadır. Ancak akıntılar beyaz olmasına karşın farklı bir koku hissedilmesi de normaldir. Bu gibi durumlarda uzmanlara danışılması önerilmektedir. 35 haftalık gebelikte kahverengi akıntı da görülebilecek diğer akıntı türüdür. Bu akıntı genellikle sorunlara işaret etmektedir. 35 haftalık gebelikte kahverengi akıntı kapsamında plasenta içinde bir takım bakteri üremeleri gerçekleşebilmektedir. Akıntının kokusunun da bulunması halinde doktorlar konu hakkında bilgilendirilmelidir. Hatta pek çok doktor akıntının renkli gelmesinden sonra koku ölçeğini önemsemeden haberdar olmak istemektedir.

35 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı

35 haftalık gebelik bebek kilosunun artması da 35 haftalık doğan bebek yaşar mı konusunda yaşanan endişeler de annelerin sıkıntılı zamanlar geçirmelerine yol açmaktadır. Geçirilen sıkıntılı zamanlar ise gerek psikolojik gerek fiziksel olarak etkilerini göstermektedir. Bu durumda en çok görülen belirtilerin başında 35 haftalık gebelikte mide bulantısı bulunmaktadır.

Anneler 35 haftalık gebelikte sancılarından ötürü de doğum korkularından ötürü de midelerinde bulantı hissedebilmektedir. Yaşanan bulantı sorunu kimi zaman mide yanması ile birlikte de gelebilmektedir. İki durumda da bu sorunun çözülmesi annelerin son haftaları daha iyi geçirmelerini sağlayacaktır. Öncelikle 35 haftalık gebelikte mide bulantısının neden olduğu bulunmalıdır. Zaman zaman bulantıların kaynağı yanlış beslenmedir. Son haftalarda porsiyon ayarlarını kaçırmak, sağlıklı besin alımına rağmen mide bulantısı oluşturabilmektedir. Çünkü artık midenin hissettiği baskı oranı daha fazladır.

35 haftalık gebelikte mide bulantısının nedeni psikolojik ise annelerin bebeklerini kucaklarına alacakları ana odaklanmaları önerilmektedir. Bunun yanı sıra hem doğumu kolay hale getirmek için hem de mide bulantılarını ortadan kaldırmak için 35 haftalık gebelik egzersizlerine başlanması da önerilmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen 35 haftalık gebelik egzersizleri arasında yoga ilk sırada olanlardan biridir. Ayrıca son yıllarda hamile pilatesinin de faydaları kesinleştirilmiştir. Bu gibi imkânları olmayan annelerin ise düzenli nefes egzersizleri yapmaları istenmektedir. Böylece annelerin kendilerini psikolojik açıdan da rahat hissetmeleri böylece doğumda daha güçlü olmaları sağlanmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı