Hafta Hafta Gebelik

34. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annelerin gebeliklerinin 34.haftalarına gelmiş olmaları, doğum için sadece haftalar kaldığını göstermektedir. Bu kapsamda 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili aslında her duruma harfiyen uyulması gerekmektedir. Öncelikle kadınların büyük bir bölümü için anında doğum gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Ancak bu durum ihtimallerin elenmesine mani olmamalıdır. Yani kadınlar son dönemeçlerinde kendilerine farklı gelen vücut değişimlerini, kasılmalarını ya da sancılarını mutlak suretle doktorları ile paylaşmalıdır. Ülkemizde doğuma yardımcı olması ve annelerin bilgilendirilmesi amacı ile doğum ebeleri de görev yapmaktadır. Bu kapsamda gerek devlet hastanelerinden gerek özel hastanelerden ya da direkt ebelere erişim sağlanarak bilgilendirmeler alınması mümkündür. Böylelikle sadece 34.hafta gebelik bebek kilosunun ortalamaları öğrenilmekle kalmamaktadır. Anneler, doğumda nasıl hareket etmelerinden başlayarak başlarına gelebileceklere karşı nasıl bit yol izlemelerine kadar hemen her şeyi öğrenmektedir.

Göz atabilirsiniz: 35 Haftalık Gebelikte Sancı – 35 Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

34. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler konusu oldukça kapsamlıdır. Ancak bu alanda temelde annelerin bilinçli olması önem arz etmektedir. Çünkü bedenlerde yaşanan farkların dışarıdan anlaşılması güçtür. Kadınlar artık vajinal akıntılarından kasılma sıklıklarına kadar her şey üzerinde bir kontrol elde etmek zorundadır. Aynı kontrol zorunluluğu bebek hareketlerinin sıklıklarını saymak açısından da geçerlidir. Hatta 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bebek hareketlerinin takip edilmesi en önemlilerindendir. Anneler için bu hafta neticesinde sancılar normal karşılanmalıdır. Fakat sancıların sıklıkları ve uzunlukları henüz doğum aşamasına gelmemiş boyutlarda olmalıdır. Özellikle ilk kez doğum yapacak kadınların bu durumun ayırt etmeleri zorlaşabilmektedir. Yalancı sancılar yüzünden doğum yaptığını zanneden kadınların sayısı da oldukça fazladır.

34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında sancıların sıklık derecesini hesaplamak da bulunmaktadır. Doğum için sancıların hem düzenli hem de beş dakika aralıklarla gelmesi gerekmektedir. 34 haftalık gebelikte kasılmalar yüzünden de doğum yapıldığı zannına kapılmak mümkündür. Pek çok kadının rahim genişlemeleri bu dönemde başlamaktadır. Ancak birkaç kasılma olması doğum yapıldığı anlamı taşımamaktadır. Beden, kendini yavaş bir şekilde doğum için hazırlamaktadır. Ancak kasılmalar neticesinde 34 haftalık gebelikte kanama da yaşanıyorsa bu durum ciddi sorunlar yüzünden kaynaklanıyor olabilmektedir.

34 haftalık gebelikte kanama görülmesinden sonra doktor muayenesinden geçilmesi şarttır. Böylece olası plasenta sorunlarına karşı bilgi edinilmiş de olmaktadır. Üstelik 34 haftalık gebelikte kasılmaların kanamaya neden olup olmadığı da belirlenmiş olmaktadır. Kadınların fiziksel durumlarına göre 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler değişim gösterebilmektedir. Bundan ötürü en ideal reçeteler bireysel muayeneler neticesinde doktorlar tarafından verilmektedir.

34. Hafta Gebelik Bebek Kilosu

34.hafta gebelik bebek kilosunun ortalama değerleri haftalık artışlarına devam etmektedir. Çiftler tarafından 34 haftalık bebek kaç kilo olur konusundaki bilgilendirmeler haftalık olarak anılması gereken ortalama değerlerin bilinmesini sağlamaktadır. Son aylarda bebeklerin bir hafta içinde en az 200 gram almaları beklenmektedir. Bu kapsamda 34 haftalık bebek kaç kilo olur hesaplamaları yapmak isteyen çiftlerin 33.hafta kilosuna minimum 200 gram eklemeleri gerekmektedir.

Ölçümlere göre ülkemizde 34.hafta gebelik bebek kilosunun ortalama değerleri 2200 gram kadardır. Ancak 34.hafta gebelik bebek kilosunun bu değerde olmaması bebeklerin sağlık sıkıntıları olduğunu göstermemektedir. Bebekler annelerinin ve babalarının genetik durumlarına göre de kilo değişimi gösterebilmektedir. Üstelik bazen anneler kilolu bebekler zayıf olabilmektedir. 34.hafta gebelik bebek kilosundan ziyade bebeğin bu kiloda sağlıklı olup olmadığına yönelik araştırmalar yapılmalıdır.

34. Hafta Gebelik Sancıları

34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında uzmanların en çok uyarıda bulundukları bölümlerden biri sancılarla alakalıdır. Kadınları özellikle ilk hamileliklerinde bu durum karşısında farklı zanlarda bulunabilmektedir. Bunun için uzmanlardan 34.hafta gebelik sancıları hakkında maksimum bilgi edinimleri istenmelidir. Pek çok uzman ultrason muayeneleri esnasında gereken bilgileri annelere vermektedir. Ancak bu konuda verilen bilgilerin yanı sıra oluşan soruların yöneltilmesi de önemlidir. Böylelikle annelerin doğum sancıları ile yalancı sancılar arasındaki farklı hissetmeleri sağlanabilmektedir.

Yalancı sancılara doğuma hazırlık sancısı şeklinde isim verilmesi de mümkündür. 34.hafta gebelik sancılarının büyük bir bölümü yalancı sancılardan oluşmaktadır. Bu sancıların en büyük özellikleri herhangi bir düzene sahip olmamalarıdır. Bir anca hissedilen ağrı hissi sonrasında yok olmaktadır. Üstelik sancılar rahim ağzı ve başlangıcında toplanmak yerine daha yayılımcılardır. 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerde sancıların doğum sancısına dönüp dönmediğinin kontrolünü yapmak yer etmektedir. 34.hafta gebelik sancılarına döndüğü takdirde artık düzenli bir şekilde gelmeye başlayacaklardır. Ayrıca ağrı boyutları da daha şiddetli şekilde hissedecektir. Yalancı sancıları çeken pek çok kadın 34.hafta gebelik sancıları olarak gelmesini derecesinden ötürü kolaylıklı fark edebilmektedir.

34 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

34 haftalık gebelik kaç aylıktır konusu hakkında nerdeyse sekiz aylık olunduğuna yönelik yanıtlar vermek hiç de yanlış değildir. Çünkü 34 haftalık gebelik kaç aylıktır kapsamında yapılan hesaplamalar 7 ay + 28 gün sonucuna götürmektedir. Ancak hesaplamaların doğru sonuç verebilmesi için gebelik haftası hakkında emin olunması şarttır. Hafta konusundaki verilerin net olmaması halinde ay bakımından da kesin konuşulması mümkün olmayacaktır. 34 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusu ile 34 haftalık bebek kaç aylıktır sorusu aynı yanıtlar almamaktadır. Çünkü gebeliğin başlangıcı sayılan dönem ve embriyonun oluşumu farklı dönemlere denk gelmektedir. 34 haftalık bebek kaç aylıktır hesaplamalarının yapılmasında rahim hazırlıkları işe dâhil edilmektedir. Üstelik bu dönemde henüz döllenme bile yaşanmamıştır. 34 haftalık bebek kaç aylıktır ise döllenme sonarındaki zamanı içermektedir. Yani işe bebek tarafından bakıldığında henüz 32 haftalık bir gelişim gösterdiğini söylemek mümkündür. 32 haftalık gelişim ise 7 ay + 14 gün anlamına gelmektedir.

34 Haftalık Gebelik Görüntüleri

Kadınlar için 34 haftalık gebelik görüntüleri artık doğuma iyice yaklaşılmış olduğu anlamı içermektedir. Çünkü rahim ağzı ile göbek deliğinde artık ortalama olarak 14 cm mesafe bulunmaktadır. Üstelik bebeğin gelişimi için vücut, kan ve sıvı üretimini halen normalin üzerinde gerçekleştirmektedir. Bu da karın şişliğinin yanı sıra el ve ayak şişliklerinin devam ettiği anlamına gelmektedir. 34 haftalık gebelikte bebek hareketleri ise dışarıdan bakıldığında karının oynaması ile birlikte bile fark edilir hale gelmiştir.

Kilo alımında abartıya kaçmamış olan annelerde 34 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin izlenmesi daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Son olarak 34 haftalık gebelik görüntüleri hakkında dikkatin de elden bırakılmamasının altı çizilmektedir. Çünkü annelerin karın bölgeleri de bel bölgeleri de artık çok kalın hale gelmektedir. Bu da belli denge bozukluklarına ve baş dönmelerine yol açabilmektedir. Kadınların bu aşamada özellikle banyo şekil, süre ve sıcaklıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. 34 haftalık gebelik görüntüleri incelemelerinde uzmanlar banyonun nasıl olması gerektiği hakkında bilgilendirmeler yapmaktadır. Genellikle çok sıcak ve süresi uzun olan banyolar yerine kısa süreli ılık duşların tavsiye edildiği bir gerçektir.

34 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı

34.hafta gebelik bebek kilosunun artması için bazı kadınların beslenme alışkanlıklarını değiştirme durumları söz konusudur. Özellikle bebeklerinin kilosunun ortalama değerlerin altında olan kadınlar beslenme alışkanlıklarına ekstra karbonhidrat ya da şeker gibi kilo aldırıcı besinler eklemektedir. Ancak bebeklerin sağlıklı kilo almaları için bu tip besinlere ihtiyaçları bulunmamaktadır. 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında uzmanların beslenme önerilerine uymak da bulunmaktadır.

Uzmanlar, bebek ve anne sağlıkları için her daim ölçümlerde bulunmaktadır. Ölçümler kapsamında bebek kilosunun düşük olduğunun tespit edilmesi halinde zaten gereken vitamin ve mineral destekleri verilmektedir. Bundan kaynaklı annelerin beslenme alışkanlıklarını kendi istekleri neticesinde değiştirmeleri doğru değildir. Yanlış beslenme 34 haftalık gebelikte mide bulantısı hissinin geri dönmesine yol açmaktadır. 34 haftalık gebelikte mide bulantısı yaşamamak için geçen dönemlere göre daha küçük porsiyonlarda beslenilmesi önerilmektedir. Çünkü rahim büyümeleri yüzünden mideye olan baskı da artmaktadır. Beslenmede aşırıya kaçılması sonrasında midede hem yanma hem de bulantı görülebilmektedir.

Beslenme açısından 34. hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında lifli gıda tüketimlerinin artırılması da iyi sonuç veren çözüm önerilerindendir. Bunun başlıca nedeni olarak son dönemlerde boyutu artan kabızlık hissi bulunmaktadır. Üstelik tuvalete çıkmak konusunda uzun süreli sıkıntılar da 34 haftalık gebelikte mide bulantısına yol açabilmektedir. Bu konuda piyasada pek çok bitkisel çözüm önerisi yer almaktadır. Ancak bitkisel ürünlerin hamileler için zararları dokunabilmektedir. Kabızlık konusunda da lifli gıdaların tüketim oranları konusunda da en sağlıklı ve nihai sonuçlar için danışılması gerekli olan merci doktorlardan başkası değildir.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması (Ventrikulomegali)

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı