Hafta Hafta Gebelik

33 Haftalık Bebek Kilosu – 33 Haftalık Gebelik Süreci

Hamileliğin 33.haftası ile birlikte anneler işlerin daha da hızlandığını fark edeceklerdir. Bu kapsamda başta 33 haftalık bebek kilosu olmak üzere pek çok değişik ipucu görülmesi mümkündür. Annelerin ve bebeklerin 3.trimester içerisinde yaptıkları şey aslında doğuma hazırlıktır. Hem anne bedeni hem de bebeğin bedeni bu aşamadan farklı değişimler geçirmektedir. Bebekler genellikle organ gelişimlerini tamamlayıp olmaları gereken kiloya erişim sağlamaktadır. Anneler ise hem fiziksel hem de psikolojik olarak doğum aşamasına gelmek için çaba göstermektedir.

33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler son çeyreğin de doğumun da iyi geçmesi açısından önem arz etmektedir. Bu durumun kanıtı olarak 33.hafta gebelikte annedeki değişiklikler sayılabilmektedir. Gebelik eğlenceli ve heyecanlı olduğu kadar aynı zamanda çok da zordur. Özelikle ilk ve son dönemlerde anneler fiziksel açıdan da psikolojik açıdan da çektikleri sıkıntıları katlayabilmektedir. Kadınların sıkıntılarının minimuma indirilebilmesi için uzman tavsiyelerine göre hareket etmek lazımdır. Bunun yanı sıra 33.hafta gebelikte annedeki değişikliklere adapte olunabilmesi için anlayışlı bir eş de gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda özellikle bu hafta ve sonrasında işler olması gerekenden biraz daha çetin hale gelebilmektedir.

[irp posts=”1523″ name=”34. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Bebek Kilosu”]

33 Haftalık Bebek Kilosu

33 haftalık bebek kilosu gebelikte ilerledikçe haftalık alım oranlarının artması neticesini doğuracaktır. Bu kapsamda bebeklerin bu hafta içerisinde geçen hafta yapılan ölçümlere göre 200 gram daha ağır olmaları beklenmektedir. 33 haftalık bebek kilosunun değişim göstermesine neden olan etmenler yüzünden kilo miktarları hakkında bireysel değerlendirmeler yapmak daha uygundur. Ancak yine de 33 haftalık gebelik bebek kilosu ve boyu için ortalama değerlere ulaşmak mümkündür. Bu sayede anne ve babalar bebeklerinin gelişimlerinin düzeyini takip edebilmektedir. 33 haftalık gebelik bebek kilosu ve boyu için 2000 gram ve 43 cm verilmektedir. Kilo durumu bir sonraki haftaya kadar da en az 200 gram daha artacaktır. Bu dayede 33 haftalık bebek kilosu doğum gününe gelene kadar belki de iki katına çıkmak ihtimali taşımaktadır.

33 haftalık bebek kilosu hakkında pek çok doğru bilinen yanlış da bulunmaktadır. Öncelikle kilosu ortalamanın üzerinde olan bebeklerin hareket kabiliyetlerinin düşük olduğunu düşünülmemelidir. Çünkü 33 haftalık gebelikte bebek hareketleri en aktif olan bebeklerde bile belli derecelerde düşüklükler göstermektedir. Bu durumun temek nedeni ise plasentanın artık bebeklere göre küçük kalmasıdır. Küçüklük yüzünden bebekler tekmeleri için yeterli hız kazanacak alanı bulamamaktadır. Ancak buna karşın 33 haftalık gebelikte bebek hareketleri belli düzenlerde devam etmektedir. Hatta hareket takiplerini iyi şekilde yapan anneler, bebeklerinin uyku ve dinlenme için ayırdıkları zaman dilimlerini bile rahat bir şekilde fark edebilmektedir.

33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler doğum anına yaklaşıldığı için daha uzun bir listeden meydana gelmektedir. Öncelikle artık karın boyutları iyice artmış durumdadır. Ayrıca henüz fark edilmemiş olmasına karşın doğum kısa sürelerde gerçekleşen kolay bir süreç değildir. Hem bu neden yüzünden hem de 33 haftalık doğum risklerinin oluşmasına engel olunması açısından özenli davranılmalıdır. Yapılması gerekli olan şeyler olduğu gibi 33 haftalık gebelikte yapılmaması gerekenlere de dikkat şarttır.

Öncelikle kadınların kendi bedenlerine karşı bebeklerine gösterdikleri hassasiyetleri göstermeleri istenmektedir. Çünkü bu dönem içinde beden doğum için hazırlıklar yapmaktadır. Bazı kadınlarda doğum için gerekli olan açılmalar erkenden başlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda şiddetli ve ani sancılar görülmesi normal karşılanmalıdır. 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında sancı esnasında rahat hissetmeye çalışmak uzman önerilerinden biridir. Ayrıca her sancı erken doğum demek de değildir. Bahsedildiği üzere rahim doğum için esneme çalışmaları yaparak o anın daha kolay hale gelmesine çalışmaktadır.

33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında sancıların sıklıklarını, şiddetini ya da şiddetinin artıp artmadığını kontrol etmek yer almaktadır. Bu şekilde sancıların erken doğum belirtileri olup olmadığına yönelik fikir yürütülebilmektedir. 33 haftalık doğum riskleri oluşturan sancılar genellikle vajinal akıntı ile birlikte gelmektedir. Ancak vajinal akıntı kokusuz ve saydam değil hem kokulu hem de kahverengi tonlarında renklere sahiptir. 33 haftalık gebelikte yapılmaması gerekenlerden biri de günlük yaşamdan komple soyutlanmaktır. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece kadınların olabildiğinde günlük aktivitelerini sürdürmeleri istenmektedir.

33. Hafta Gebelik Görüntüsü

33.hafta gebelik görüntüsüne erişmiş olan kadınlar artık tipik bir hamile görünümü de elde etmiş sayılmaktadır. Çünkü kadınların rahim ağızları göbek deliklerinin neredeyse 13 cm üzerinde bulunmaktadır. Bu da sadece 33 haftalık bebek kilosunun artması değil aynı zamanda annelerin karın şişliklerinin de artması demektir. Üstelik karın şişkinliğinin artmasında 33 haftalık bebek kilosunun artmasından ziyade amniyotik sudaki artış etkilidir. 33.hafta itibari ile rahim içerisinde bulunan su en yüksek seviyelerinden birini görmektedir. 33.hafta gebelik görüntüsü yüzünden kadınların el ve ayaklarındaki şişme oranları da artmaktadır. Bu neden yüzünden mümkün olduğu kadar rahat ayakkabılar ve sıkmayan kıyafetlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Böylece günlük yaşamın kolaylaşması sağlanabilmektedir.

33.hafta gebelik görüntüsü kadınları psikolojik şekilde de etkileyebilmektedir. Özellikle ilk kez doğum yapacak olan kadınların büyük bir bölümünde doğum korkusu boy göstermektedir. Doğum korkusunun aşılması için bebeğin geleceği zamana odaklanmak gerekmektedir. 33.hafta gebelik görüntüsü ile birlikte hissedilen kasılma oranlarına dikkat edilmesi gerektiği her seferinde vurgulanmaktadır. Çünkü kadınlar farkına varamadan kasılmalar doğum sancılarına dönebilmektedir. Erken doğumları engellemek için sancıların gelme aralıklarının ölçülmesi gerekmektedir. Hem düzenli hem de minimum beş dakika ara ile gelen ağrılar doğum sancılarına işaret etmektedir.

33 Hafta Gebelik Kaç Ay Eder?

33 hafta gebelik kaç ay eder annelerin gebelik ve bebek gelişimi takip süreçlerinde her daim merak edilen soruları içinde bulunmaktadır. Pek çok anne 33 hafta gebelik kaç ay edere göre özelikle web üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Ancak uzman önerilerine göre bu takiplerden ziyade haftalık takiplerin gerçekleştirilmesi daha net sonuçlara ulaşılması açısından etkilidir. Böylelikle içinde bulunulan haftaya göre ortalamalarla kıyaslar yapılabilmektedir. Aynı şekilde 33.hafta gebelikte annedeki değişiklikler de haftalık takiple neredeyse nokta atışları gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Yine de anneler bazen çevrelerinde daha kolay anlaşılabilmek adına ay hesaplamalarına ihtiyaç duyabilmektedir.

33 haftalık bebek görüntüsüne ulaşmış olan kadınlar tam olarak 7 ay + 21 günlük hamiledirler demektir. Bu hesaba göre doğuma ne kadar az kaldığı da net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak doğum zamanını 33.hafta gebelikte annedeki değişikliklere göre bebekler karar vermektedir. Bu kapsamda artık pek çok uzman, sezaryen ile doğumu tavsiye etmemektedir. Lakin bu durum sezaryen ile doğum yapmanın zararlı olduğu anlamına gelmemelidir. 33 haftalık bebek görüntüsüne karşın normal doğuma mani olacak etmenler varsa uzmanlar doğumda sezaryen önerilerinde bulunmaktadır.

33 Hafta Gebelikte Beslenme

33 haftalık bebek kilosu annelerin doğru beslenmelerine bağlı olarak sağlıklı bir şekilde artmaktadır. Üstelik her dönemde önemli olan beslenme 33 haftalık bebek kilosunun artış hızını da belirlemektedir. Artık doğuma az zaman kalmasından kaynaklı olarak annelerin beslenmelerinde vitamin alımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Alınması gereken vitamin ve mineraller ise 33 hafta gebelikte beslenme listelerine uzmanlar tarafından eklenmektedir.

33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerin beslenme ayağında halen dengeli bir beslenme rutini oluşturmak bulunmaktadır. Ancak 33 hafta gebelikte beslenme rutinlerinde porsiyonlara geçen haftalara öre daha fazla dikkat edilmesi önerilmektedir. Çünkü rahim maksimum boyutlara ulaştığı için mide dâhil diğer iç organlara baskı yapmaktadır. 33 hafta gebelikte beslenme rutininde porsiyon miktarlarını çok ayarlayan kadınlar mide yanmalarından hazımsızlığa hatta bulantılara kadar pek çok sorun yaşayabilmektedir. Zaten hareket sınırlamaları nedeni ile uyku düzenlerinin bozulması kadınlara sıkıntı yaratmaktadır. Bunun yanına bir de 33 hafta gebelikte beslenme sıkıntılarını eklememek gebeliğin son dönemecinde iyi bir hamle olacaktır. Bu neden yüzünden kadınlara küçük porsiyonlar, sık öğünler ve dengeli olarak beslenmek tavsiye edilmektedir.

33. Hafta Gebelikte Sancı

33.hafta gebelikte sancılar kendilerini ufaktan belli etmeye başlamaktadır. Bundan kaynaklı olarak anında telaşe kapılmamak gerekmektedir. Doğum sürecine ön hazırlık yapan beden, gerek rahim açılmalarına gerek esnekliklere yönelik kasılmalar gerçekleştirebilmektedir. Pek çok sancı kadınları birkaç saniye hareketsiz bırakabilmektedir. Ancak 33.hafta gebelikte kasık ağrısı ile birlikte gelen sancılar devamlı değildir. Bundan kaynaklı olarak sancıdan sonra günlük yaşama dikkatli bir şekilde devam edilmesi mümkündür. Üstelik sancılar sayesinde doğumun daha kolay hale geleceği unutulmamalıdır. Ancak 33 haftalık gebelikte yapılmaması gerekenlerin ilk sırasında sancıları önemsememek bulunmaktadır.

Normal şartlar altında bu sancıların bebeklere hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Ancak her ihtimali söz önünde bulundurmak için 33.hafta gebelikte sancıların sıklıklarının not edilmesi önerilmektedir. Böylece eken doğum risklerinin hesaplanması da mümkün olmaktadır. Sancı sıklıkları mutlaka kontrollerde uzmanlara bildirilmelidir. 33.hafta gebelikte kasık ağrısı sayılarının not edilmesi ile kadınlar da doktorlara başvurmak ihtiyacı duyabilmektedir. Sancılar düzenli aralıklarla geldiğinde hiç zaman kaybetmeden doktora gitmek zaten bir şarttır. Çünkü beş dakikalık aralıklarla gelen sancıların büyük ihtimalle doğumun başladığını gösteren ipuçları olduğunu söylemek yanlış değildir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı