Hafta Hafta Gebelik

32 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Bebek gelişimi ile alakalı olarak bilinmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır. Özellikle son haftalara gelindikçe 32 haftalık bebek kilosuna da 32 haftalık gebelik kaç aylıktır gibi unsurlara da maksimum oranlarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Normal şartlar altında belli bir gelişim hızlı bulunan bebeklerin son aylara yaklaşıldıkça gelişim hızlarını artırmaları gerekmektedir. Gebeliğin doğası gereği durumun bu şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Böylelikle bebekler doğuma aşamasına gelene kadar gerek organ gelişimleri gerek kiloları bakımından eksiksiz hale gelebilmektedir.

Ancak gebelik sürecinin en dikkatli olunması gereken aşamalarından biri de son aylardır. Anneler ilk aylarda bebeklerinin rahme tutunması için çaba sarf etmişlerdir. Bu seferki çaba ise bebek hareketlerinin takip edilerek doğum sürecinin başlayıp başlamadığına yönelik tespitler yapmaya yöneliktir. 32 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler de son muayenelerde uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Böylelikle bilinçli hale gelen annelerin erken doğum gibi istenmeyen ihtimalleri mümkün olduğu kadar ekarte etmeleri sağlanabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: 33 Haftalık Bebek Kilosu – 33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

32 Haftalık Bebek Kilosu

32 haftalık bebek kilosunun takip edilmesi aynı zamanda bebeklerin normal gelişim hızlarına sahip olup olmadıklarını da ortaya çıkarmaktadır. Bebeklerin haftalık kilo alım hızlarının artık artmış olması gerekmektedir. İki yüz ila üç yüz gram alınması ortalamalar kapsamında normal kabul edilmektedir. Yani geçen hafta bin beş yüz gram olan bebekler 32 haftalık bebek kilosu olarak bin sekiz yüz gramları göstermelidir. Bu gibi sonuçların alınması bebeklerin gelişimlerin olması gerektiği gibi devam ettiğini göstermektedir. Üstelik 32 haftalık bebek kilosu doğum anına kadar minimum iki bin gram daha artacaktır. Ancak annelerin kilo konusunda önemsemeleri gereken şey rakamların ortalamalara uyup uymadığı değildir. Öncelikle her annenin vücut kitle endeksleri ve gebe kaldıklarındaki kiloları farklıdır. Bu da doğrudan ya da dolayı olarak 32 haftalık bebek kilosunu etkilemektedir. Uzmanlar muayeneleri sırasında bebeklere de annelere de ideal kiloları belirlemektedir. Bu neden yüzünden ortalamalardan ziyade uzmanların söylediklerine önem verilmelidir. Doktorlar bebeklerdeki kilo durumunun endişe yarattığını söylemeden ortalama değerlere bakarak bir stres ve sıkıntı yaşanmasına gerek yoktur.

32 Haftalık Gebelik Görüntüleri

32 haftalık gebelik annedeki değişiklikler bir önceki hafta ile kıyaslandığında bile kendini belli etmektedir. Bunun nedeni ise artık 32 haftalık gebelik görüntülerinin fiziksel olarak daha kolay algılanabilmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin geçen hafta herhangi bir sorun olmayan gebeliklerde göbek deliği ve rahim ağzı arasında yaklaşım olarak on santimlik bir mesafe bulunmaktadır. 32 haftalık gebelik görüntüleri incelendiğinde bu mesafenin bir hafta içerisinde iki santim daha arttığı gözlemlenmektedir. Gebelik süresinde kilo ama konusu hakkında farklı noktalar bulunmaktadır.

Örneğin 32 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin başında annelerin kilo alım hızlarının artması bulunmaktadır. Genel olarak bebeğin gelişim hızı arttığı için annelerin bedenleri daha çok kan üretmektedir. Aynı şekilde su depolama ve plasenta büyüklüğü de genişlemektedir. Bu unsurlar birleştiğinde ise yüksek kilolarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Fakat bahsedilen kilo alım nedenleri arasında fark edildiği üzere yağlanma bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak annelerin kilo nedeni ile üzülmelerine gerek yoktur. Sağlıklı beslenmek şartı ile 32 haftalık gebelik görüntülerindeki kilo artışı bedenin su toplamasıdır. Hatta su toplama oranı çok fazla olduğu için anneler çok ayakta kaldıklarında ya da dar çoraplar ve ayakkabılar tercih ettiklerinde ayakları şişebilmektedir. Ayak ve ellerde şişme sorunları doğuma kadar devam edecektir. Fakat doğum esnasında bebekten sonra plasentanın da vücuttan ayrıldığı unutulmamalıdır. Üstelik doğumu takip eden günlerde vücut eski düzenini bularak biriktirmiş olduğu fazla suyu olması gereken boyutlara çekebilmektedir.

32.Hafta Gebelikte Kasık Ağrıları

32 haftalık bebek kilosunun artmasına bağlı ya da bağımsız olarak annede belli etkiler görülebilmektedir. Bu duruma 32 haftalık gebelik annedeki değişiklikler kapsamında incelemeler getirilmektedir. 32 haftalık gebelik annedeki değişiklikler arasında fiziksel ve psikolojik olarak iki aşamalı değerlendirmeler yapılmaktadır. Çünkü doğumun yaklaşmasından ötürü pek çok kasın psikolojik olarak da sıkıntı duymaktadır. Öncelikle 32.hafta gebelikte kasık ağrıları sıklıkla şikâyet edilen fiziksel belirtilerden biridir. Bahsedildiği üzere 32 haftalık bebek kilosu hızlı bir şekilde artma eğilimi göstermektedir. Bebeğin kilosunun artması plasenta içerisindeki sıvı oranında da artış meydana gelmesine yol açmaktadır.

Detaylı bilgi: Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

32.hafta gebelikte kasık ağrıları da artan baskıdan ileri gelebilmektedir. Üstelik hissedilen baskı sadece kasık kısmında görülmemektedir. Anneler kaburgalarında hissettikleri baskı yüzünden nefes darlık sıkıntıları ile de baş etmek zorunda kalabilmektedir. 32.hafta gebelikte kasık ağrılarının bir başka nedeni daha bulunmaktadır. Bilindiği üzere doğum kolay bir süre. Değildir. Üstelik sadece kâğıt üzerinde bilgilendirmeler edinmek de doğumun kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamayacaktır. Bu neden yüzünden 32 haftalık gebelikte sancılar görülebilmektedir. Kasık ve rahim bölgelerindeki sancılar bir nevi doğuma hazırlık anlamına gelmektedir.  32 haftalık gebelikte sancı konusunda uzmanlar gereken tüm detayları annelerle paylaşmaktadır. Çünkü 32.hafta gebelikte kasık ağrılarının düzenli kasılmalara dönmesi ya da renkli vajinal akıntılarla birlikte gelmesi erken doğum anlamı da taşıyabilmektedir.

32.Hafta Gebelikte Beslenme

32 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler her geçen gün daha çok önemli hale gelmektedir. Kadınların özellikle 32.hafta gebelikte beslenme düzenlerinin dışına çıkmamaları önerilmektedir. Çünkü beslenme sadece kilo alımı ya da kilonun dengede tutulması anlamına gelmemektedir. Beslenme ile 32 haftalık bebek kilosunun ayarlanmasının yanı sıra doğumda kolaylıklar da yaşanmaktadır. Çünkü uzmanlar beslenme listelerinde alınması gereken vitamin desteklerini de bulundurmaktadır. Böylece kadınların beden gelişimleri ile doğuma hazır hale gelmeleri sağlanmaktadır. Üstelik 32.hafta gebelikte beslenme doğum öncesindeki hareket özgürlüklerinin maksimum derecede sağlanmasında da etkin rol oynamaktadır.

Öncelikle 32 haftalık gebelik kaç aylıktır ve 32 haftalık bebek kilosuna katkıda bulunmak için vitamin ve mineral desteklerini doğa bir şekilde almak gerekmektedir. Beden zaten çok fazla su topladığı için çok tuzlu yiyeceklerden de kaçınmak şarttır. 32 haftalık gebelikte mide bulantısı yanlış beslenen kadınların şikâyetleri arasındadır. Bu şikâyet midenin çok doldurulması ile ortaya çıkmaktadır. Bahsedildiği üzere plasenta artık çok geniştir. Bu neden yüzünden 32.hafta gebelikte beslenmesinde öğünler midenin çok dolmayacak miktarlarda olmalıdır. Çok yağlı, tuzlu ya da şekerli yiyeceklerden uzak kalmak da 32 haftalık gebelikte mide bulantısının önüne geçmeden etkilidir.

32 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

32 haftalık gebelikte bebek hareketleri açısından önemli haftalardan biridir. Yanlış bilgilendirmeler yüzünden pek çok anne bu hafta içinde endişe yaşamaktadır. Öncelikle artık bebeklerin gerek boyları gerek kiloları yüzünden daha çok yer kapladıkları bilinmelidir. Ancak buna karşın karın içinde sahip oldukları alan çok yeterli değildir. Bebeklerin gelişim düzeyleri 32 haftalık gebelik kaç aylıktır başlığından kontrol edilebilmektedir.

Bebekler hareket alanları kısıtlandıkça istedikleri şekilde hareket edemeyeceklerdir. Bu da annelerin artık tekmeleri ya da yumrukları daha hafif şekilde hissetmelerine yol açacaktır. Bu durumda endişe edecek bir şey bulunmamaktadır. Ancak 32 haftalık gebelikte bebek hareketleri konusunda bilinmesi gereken önemli noktalar da yok değildir. Öncelikle annelerin hafif de olsa en çok iki saatte bebeklerini hissetmeleri gerekmektedir. Hissedilen hareketlerin sayısı ise minimum on olmalıdır. Eğer bahsedilen rakamlara ulaşılamamışsa rahatlayıp bebeğin harekete geçmesi biraz daha beklenmelidir. Herhangi bir hareket olmadığı durumlarda doktora gitmek gerekmektedir.

32 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır

32 haftalık gebelik kaç aylıktır demek annelerin giderek sekizinci aya yaklaşmaları demektir. Yapılan hesaplamalara göre 32 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunun net yanıtı 7 ay + 14 günden oluşmaktadır. Pek çok anne için bu hafta kapsamında hareket etmek zor hale gelmektedir. Üstelik bebekler kaburgalardan sonra akciğerlere de baskı yapmaya başlamaktadır. Oluşan baskı kapsamında annelerin rutin hareketleri nefes nefese kalmaları ile sonuçlanabilmektedir.

Üstelik annelerin 32 haftalık gebelik görüntüleri ile doğuma çok az kaldığını fark etmeleri de bu haftada yaşananlar arasındadır. Daha önce doğum gerçekleştirmemiş anneler için bu süreç daha korkulu geçmektedir. Doğum korkusu kadınların büyük bir bölümünde yaşamaktadır. Ancak korku yerine doğum konusunda doğru bilgi kaynaklarına erişim sağlamak ya da doğumu kolaylaştırmak için egzersizler yapmak önerilmektedir. Böylece annelerin ilk doğumları bile olsa daha bilinçli şekilde hareket etmeleri sağlanacaktır. 32 haftalık gebelik görüntülerine göre bu haftadan sonraki doğumlarda bebeklerin yaşama ihtimalleri düşük değildir. Fakat sağlıklı gelişim açısından erken doğum istenen bir netice değildir. Annelerin erken doğum yaşanmaması için kendi sağlıklarına dikkat etmeleri, bedenlerinin doğum sinyallerini iyi değerlendirmeleri şarttır. Haliyle 32 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusuyla ilgili tüm yanıtlar bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı