Hafta Hafta Gebelik

31 Haftalık Bebek Kilosu Ne Kadardır?

Gebelikte 31.hafta demek doğuma giderek yaklaşılması anlamına da gelmektedir. Peki, doğum nasıl olacak ya da 31 haftalık gebelik kaç aylıktır? Anneler ve babalar için bu gibi sorular oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Üstelik ebeveyn olmak için gün sayan çiftler 31 haftalık bebek kilosu konusunda da meraklıdırlar. Yakın geçmişe kadar bebeklerin kilo alım hızları şimdiki kadar hızlı değildir. Bu zamana kadar haftalık kilo alım hızları yüksek olsaydı hem kendi gelişimleri zor olurdu hem de anneler için hamilelik olduğundan daha sıkıntılı hale gelirdi. Bu neden yüzünden yaratılıştan kaynaklı olarak bebeklerin kilo alma hızları son üç ay içinde artmaktadır.

Aynı şekilde 31 haftalık gebelikte anne kaç kilo alır için yöneltilen soruların tamamı, kiloların son üç ay içinde hızlı şekilde alınacağına yönelik yanıtlar bulmaktadır. 31 haftalık gebelikte anne kaç kilo alır hakkında net rakamlar verebilmek için annelerin fiziksel özelliklerini bilmek gerekmektedir. Gebelik başlangıcında ve sürecinde zaten çok kilolu olan kadınların sağlıkları için hamilelikleri boyunca çok fazla kilo almaları önerilmemektedir. Ancak standartlara göre bu dönemlerde haftalık olarak 500 gram alınması uygundur. Unutulmamalıdır ki çok kilo almak bebeklerin çok beslenmesine yol açmamakladır. Özellikle bu dönemde alınan aşırı kilolar yüzünden kadınlar günlük yaşamdaki hareketlerini daha çok kısıtlamaktadır.

Göz atmanızda fayda var: 32. Hafta Gebelik Bebek Kilosu – 32 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

31 Haftalık Bebek Kilosu

31 haftalık bebek kilosu geçtiğimiz haftaya göre en az 100 gram daha fazla olmalıdır. Sağlıklı bir doğum için bebeklerin doğuma kadar 1300 ila 2000 gram da almaları gerektiği bilinmektedir. Bazı bebekler iki kilonun üzerinde de alabilmektedir. 31 haftalık bebek kilosu için verilen ortalamaların minimum değeri bir kilo beş yüz gramdan oluşmaktadır. Var olan değerler annelerin beslenmelerine göre değişim göstermektedir. Uzman önerilerine göre sağlıklı beslenen annelerin büyük bir kısmı bebeklerinin gelişimlerine de olumlu etkiler verebilmektedir. Böylelikle 31 haftalık bebek kilosu bir kilo altı yüz gramları bulabilmektedir. Ayrıca 31 haftalık bebek kilosunun artması için çok yemek bir çözüm değildir. Çünkü hamilelik süresince önerilen durum bu aşamada da geçerlidir. Yani 31 haftalık bebek kilosunu artırmak isteyen annelerin sağlıklı beslenmeleri önerilmektedir. Şeker, karbonhidrat gibi besinlere dayalı olarak alınan kiloların büyük bir bölümü annelerde yağ olarak depolanmaktadır. Ancak uzman tavsiyeleri ile hazırlanan sağlıklı beslenme listeleri, bebeklerin ihtiyaç duyduğu takviyelerin elde edilmesini sağlamaktadır.

31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

31 haftalık gebelik kaç aylıktır içerikleri annelerin en merak duydukları alanlardan biridir. Bu durumun ana sebebi pek çok bilgi kaynağında gebelik konusundaki açıklamaların aylar üzerinden yapılmasıdır. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu takiplerin haftalar üzerinden yapılması gerektiğidir. Bebekleri özellikle son zamanlarda daha hızlı şekilde gelişmektedir. Gelişimler ise her hafta başka bir boyuta ulaşmaktadır. Bundan kaynaklı 31 haftalık kaç aydır yerine hafta içinde yaşananlara odaklanılması daha kesin sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Yine de gerek uzmanlar gerek farklı kaynaklar 31 haftalık gebelik kaç aylıktır hakkında açıklamalar yapmaktan kaçınmamaktadır. 31 haftalık gebelik kaç aylıktır içerikleri için gebeliğin 7.ayının 7 gün geçtiğini söylemek mümkündür. Bu da son trimester içinde ilerleme kaydedildiğini göstermektedir. Anneler de bebekler de farkında olmasalar bile aslında bedenleri doğum için çoktan hazırlıklara başlamıştır. Örneğin anneler bebeklerini emzirebilmek için gerekli olan süt bezlerinin daha da büyümeye başladığını hissedebilmektedir.

31 Haftalık Doğan Bebekler Yaşar Mı?

31 haftalık bebek kilosu son haftalar neticesinde bir buçuk kiloyu geçebilmektedir. Bu durum bebeklerin gelişimlerinin hızlandığını göstermektedir. Ayrıca kilonun artması sadece yağlanma olarak algılanmamalıdır. 31 haftalık bebek kilosunun hızlı şekilde artmaya başlaması aynı zamanda bebeklerin organlarındaki gelişmenin de neredeyse tamamlandığını göstermektedir. Organların gelişimlerini sürdürmeleri akıllarda 31 haftalık doğan bebekler yaşar mı, içeriklerinden oluşan sorular getirmektedir. Çünkü bilindiği üzere pek çok anne erken doğum riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki,31 haftalık doğan bebekler yaşar mı ya da 31 haftalık bebek yaşar mı?

İlginizi çekebilir:Riskli Gebelik Takibi ve Riskli Gebelik Belirtileri

Erken doğum sonrasında bebeklerin hayatta kalma ihtimalleri özellikle geçmişe göre daha yüksektir. Bu durumda kuvözlerin ve diğer tıbbi cihazların gelişmesi büyük etki sahibidir. 31 haftalık bebek yaşar mı için yüksek oranlı olumlu yanıtlar verilmektedir. Ancak yanıtların olumlu olması sadece tıbbi cihazlardan kaynaklanmamaktadır. Bu durumda bebeklerin neden erken doğdukları da büyük etki sahibidir. Çünkü herhangi bir istenmeyen durum, kaza ve hastalık yüzünden dünyaya erken gelen bebeklerde 31 haftalık doğan bebekler yaşar mı için verilen pozitif ihtimallerin derecesi düşüktür. Fakat bebeklerde herhangi bir sorun olmamasına karşın doğumun tetiklenmesi de erken doğuma neden olmaktadır. Böyle durumlarda 31 haftalık doğan bebekler yaşar mı hakkında altı hafta kadar kuvözde kalınması halinde yaşayacaklardır denmektedir. Altı hafta içinde aynı zamanda bebeklerin solunum desteği de almaları gerekmektedir. Çünkü bebeklerin ciğerleri henüz kendi başlarına nefes alabilecek kadar gelişmemiştir.

31 Haftalık Bebek Görüntüleri

31 haftalık bebek kilosu bebek görüntülerinin de netleşmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü önceki haftalarda bebeklerdeki yağ oranı düşüktür. Yağ oranlarının düşük olması deride şeffaflığa yol açmaktadır. Lakin 31 haftalık bebek görüntüleri bebeklerin doğumdaki görüntüleri ile neredeyse birebir olarak benzerlik göstermektedir. 31 haftalık bebek görüntüleri incelendiğinde kulak, ağız ya da burum gibi organların tamamının oluşumunun bittiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerde sadece akciğer gibi organların gelişimi sürmektedir. Gelişim tamamlanmadığı için erken doğan bebeklerin solumun desteğine ihtiyaçları bulunmaktadır. 31 haftalık bebek görüntülerinin incelenmesi bebeklerin artık rahimde daha az hareket alanı kaldıklarını da ortaya çıkarmaktadır. Çünkü 31 haftalık bebek kilosunun artmasının yanı sıra boylarda da uzamalar görülmektedir. Bu sayede 31 haftalık bebek görüntülerinde bebeklerin bacaklarının kıvrık oldukları, kısaca cenin pozisyonunda oldukları da söylenebilmektedir.

31 Haftalık Bebek Hareketleri

31 haftalık kaç aydır 7.ayı içeren yanıtlar bulundurmaktadır. Bu neden yüzünden bebek hareketlerini takip etmek daha kolaydır. Çünkü 31 haftalık kaç aydır içeriklerimden de anlaşıldığı üzere bebekler neredeyse doğuma hazırdır. 31 haftalık bebek hareketlerinin hissedilmesi açısından artık annelerin not tutmaya başlaması da gerekmektedir. Çünkü geçen haftalarda bebeklerin dinlenme ve uyku süreçlerinin fark edilmesi çok zordur. Ancak artık anneler 31 haftalık bebek hareketlerinin hemen hepsini net bir şekilde fark edebilmektedir. Böylelikle bebeklerin ne sıklıkla ve ne kadar süreyle hareket halinde olduklarının tespiti yapılabilmektedir.

Normal şartlar altında 31 haftalık gebelikte bebek hareketleri belli bir düzen içinde devam etmektedir. Not tutmanın bu açıdan da faydası vardır. Çünkü bebekler düzenin dışına çıktığında anneler anında fark edebilmektedir. Bu sayede 31 haftalık bebek hareketlerindeki azalmalara karşı uzmanlarla görüşülebilmektedir. Görüşmeler neticesinde plasentadan kaynaklı sorunlar bulunuyorsa giderilebilmektedir. Ancak 31 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalmasından sonra annelerin yürüyüş, egzersiz ya da beslenme gibi seçenekleri denemeleri gerekmektedir. Pek çok bebek annelerinin seslerine ve ışığa da tepki vermektedir. Herhangi bir tepki alınmıyorsa acil olarak doktora gidilmelidir.

31 Haftalık Gebelikte Alt Karın Ağrısı

31 haftalık bebek görüntüleri neredeyse doğuma hazır bir bebek izlenimi vermektedir. Ancak 31 haftalık kaç aydır konusunda açıklandığı için henüz bunun için çok erkendir. 31 haftalık doğan bebekler yaşar mı başlığında büyük ihtimalle bebeklerin yaşayacaklarını gösteren kanıtlar da sunulmuştur. Fakat erken doğum bir seçenek değildir. Bu doğum şekli istenmemektedir lakin gerçekleştiğinde de gereken tüm tedavi sistemleri uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Kadınlar erken doğum için 31 haftalık gebelikte alt karın ağrısı gibi belirtiler görebilmektedir.

31 haftalık gebelikte alt karın ağrısı belli derecelere kadar normal görülmektedir. Çünkü kadınların bedenleri doğumları kolaylaştırmak için şimdiden hazırlıklar yapmaktadır. Ancak 31 haftalık gebelikte rahim ağrısı devamlı olan bir ağrı türü değildir. Ayrıca bu ağrının derecesi de birkaç saatte yükselmemektedir. 31 haftalık gebelikte alt karın ağrısının istenmeyen bu belirtileri göstermesi demek erken doğum riskinin oluşması anlamına gelebilmektedir. Kadınların durumu fark etmeleri neticesinde uzmanlar teşhis koyarak müdahaleler yapabilmektedir. Böylelikle erken doğum ihtimalleri düşürülebilmektedir. Bu neden yüzünden son üç ay kapsamında annelerin bebek gelişimlerini takip ettikleri gibi kendi bedenlerinin verdiği sinyalleri de takip etmelidir. 31 haftalık gebelikte rahim ağrısı hakkında doğum öncesindeki muayenelerde uzmanlar özel önerilerde de bulunabilmektedir. Uzmanların önerileri ve tavsiyeleri ışığında hareket ederek gebeliğin son çeyreğinde de işlerin yolunda gitmesi büyük oranlarda sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı