Hafta Hafta Gebelik

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Gebelikte zaman ilerledikçe anne ve bebeğin kavuşma anı da yaklaşmaktadır. Bu bağlamda her doktor muayenesi kapsamında 30 haftalık gebelik kaç aylıktır içeriklerine göre farklı bir heyecan yaşanmaktadır. Öncelikle ceninin bir haftalık süreç içerisinde kat ettiği mesafe çok büyüktür. Doğum yaklaştığı için artık bebekler sadece organ gelişimini tamamlamakla kalmayıp doğuma uygun kiloya gelmek için de harekete geçmektedir. Bundan kaynaklı olarak 30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler biraz daha fazladır. Çünkü aksi durumlarda artık erken doğum gibi bir risk de kendini göstermektedir. Erken doğum bazı kadınlarda gebelik başlangıcından beridir devam eden bir risk olarak gösterilmektedir. Bazı kadınlarda bu risk oranı düşük olmasına karşın istenmeyen nedenler yüzünden erken doğumlar gerçekleşebilmektedir. 30 haftalık gebelik gelişiminin en iyi sonuçları anne karnında verdiğinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak yine de doğum gerçekleşirse artık tıp teknolojilerinin geliştiği unutulmamalıdır. Anneler bu dönemde hem bebeklerinin hareketlerini hem de vücutlarındaki değişimleri daha dikkatli şekilde takip etmelidir. Böylelikle 30 haftalık gebelik gelişimi tamamlanırken erken doğum gibi durumlara karşı da önem alınabilmektedir.

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

30 haftalık gebelik kaç aylıktır, hesabı en kolay yapılabilen haftalardan biridir. Çünkü bu hafta içerisinde anneler tam olarak 7 aylık hamiledirler. 7.ay demek hamileliğin son çeyreği demektir. Son çeyrek ise annelerin ilk zamanlara göre bir derecede daha zorluk çekmeleri anlamına gelmektedir. Onun öncesinde 30 haftalık gebelik kaç aylıktır için cenin yönünden bir hesap yapılması da faydalıdır. Çünkü bu süreçte anneler 30hafta hamileliklerini yaşamalarına karşın ceninler henüz 28.haftalarında bulunmaktadır.

30 haftalık gebelik kaç aylıktır konusu kapsamında iki farklı tür yanıt olmasının nedenleri arasında gebelik başlangıcının sayılması önemli rol oynamaktadır. Çünkü gebelik başlangıçları rahmin hazırlanması ile hesaplanmaya başlanmaktadır. Ancak cenin oluşumu yumurtaların sperm tarafından döllenmeleri ardından kendini göstermektedir. 30 haftalık gebelik kaç aylık konusunda annelerin artık daha çok zorlanma nedenleri ise bedenlerin doğuma hazırlanmaya başlaması ile alakalıdır. Artık yalancı sancılar denen kasılmaya benzer sancılar hafiften hissedilmeye başlanacaktır. Aynı şekilde son üç ay en çok kilo alınan aylardır. Hem anne hem de bebek açısından geçerli olan bu durum karşısında annelerin karınları daha çok şişecektir. Bu da bel ağrılarının artmasına ve hareket özgürlüklerinin kısıtlanmasına yol açacaktır.

Göz atabilirsiniz: 31 Haftalık Bebek Kilosu – 31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

30 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

30 haftalık bebek pozisyonu doğuma yaklaşırken de değişimlerini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra erken doğum risklerinde 30 haftalık bebek pozisyonu da doğum pozisyonu olarak bilinen şekle gelebilmektedir. Ancak uzmanlar son haftalarda kontrolleri sıklaştırdıkları için bu gibi sonuçlara karşın da önlemlerini almışlardır. Böylelikle bebeklerin erken doğum riskleri olabildiğince ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Erken doğumun sakıncaları ise organ gelişimlerinin tamamlanmamasının yanı sıra bebeklerin kilolarından da belli olabilmektedir. 30 haftalık gebelik kaç aylıktır içeriğinde açıklandığı üzere bebekler henüz 7.aylarındandır. Bu bağlamda 30.hafta gebelikte bebek kaç kilo olmalı için 1400 gram yanıtları gelmektedir.

Henüz bir buçuk kiloya bile ulaşmamış bebekler doğum için küçüktür. Ancak gelişimleri açısından haftalarına göre elde edilmiş olan kilo oranı oldukça iyi sayılmaktadır. Ortalamalara göre bu hafta içinde bebeklerin boy uzunlukları ise 43 cm’den oluşmaktadır. Anneler 30.hafta gebelikte bebek kaç kilo olmalı konusunda verilen rakamların sabit olmadığını unutmamalıdır. Yani 30.haftası içinde bulunan bir annenin bebeği 1400 gram olmak zorunda değildir. Bazı bebekler daha ağır bazıları ise daha hafiftir. Ağırlık konusunu etkileyen pek çok farklı değişken sayılabilmektedir. Uzmanlar bebeklerin ağırlıkları anne ve bebek sağlığına olumsuz bir etki riski oluşturması halinde gerekli müdahaleleri yapmaktadır. Bu neden yüzünden ortalama değerlere uyulmaması durumunda strese girmek ya da üzülmek gerekmemektedir.

30.Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler sağlıklı bir doğuma gitmenin altın anahtarlardır. Öncelikle gebeliğin her haftasında önemli olan beslenme önerilerine bu hafta içinde de uymak gerekmektedir. Böylelikle son çeyrekte bebek gelişiminin yavaşlamasının önüne geçilebilmektedir. 30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise beden ağrılarını olabildiğince hafifletmektir. Bilindiği üzere kilo alınması neticesinde gerek ayaklar gerek bel bölümü eskiye göre daha çok yük taşımaktadır. Bu da annelerin hissettikleri ağrıların derecesini artırmaktadır. Aynı şey kasık ağrıları için de geçerlidir. Kadınların doğru nefes ve duruş teknikleri kapsamında yaşayacakları ağrıları minimumlara indirmeleri mümkündür.

30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de bebek hareketlerinin takibidir. Artık bebekler belli bir düzeni takip etmektedir. Anneler bu hareketlerin takibinde doktor önerilerine göre bir yol izleyerek olası sorunları erken zamanlarda fark edebilmektedir. 30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında kadınların endi vücutlarında meydana gelen değişimleri takip etmek de bulunmaktadır. Özellikle kasık ağrılarının şiddeti ya da akıntıların rengi en önemli konular arasında yer almaktadır. Son olarak uzmanların önerdiği sıklıkta ve sıcaklıkta duş almak, ayak kaymaları ya da baş dönmelerine karşı ise çok dikkatli olmak şarttır. Aksi halde düşmelere bağlı kanamalar ya da erken doğumlar gerçekleşebilmektedir.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

30 haftalık gebelik kaç aylık bilindiğine göre bebek hareketlerinin ona göre kontrolü mümkündür. 30 haftalık gebelik kaç aylık konusunda uzmanlardan bilgi talep edilmesi de mümkündür. Bu sayede haftalık hesaplarda minimum yanılma payı bırakılmış olacaktır. 30 haftalık gebelikte bebek hareketleri halen belli sıklıklarda devam etmektedir. Ancak bebeğin hem boyu uzadığı hem de kilosunun artmasından ötürü hareketlerin şiddetleri biraz hafiflemiş gelebilmektedir.

Bu konu hakkında endişe yaşanmasına gerek yoktur. 30 haftalık gebelikte bebeğin hareketlerinin azalması da genellikle endişe yaşanmasına gerek olmayan durumlardan biridir. Artık anneler saatlik olarak hareketleri takip etmelidir. Bebekler genellikle her saatte hareketlerini hissettirmektedir. 30 haftalık gebelikte bebeğin hareketlerinin azalması durumunda anne adaylarının uzman önerilerindeki yürüyüş ya da diğer egzersizleri yapmaları önerilmektedir. Ya da belli besinler tüketilebilmektedir. Bu sayede 30 haftalık gebelikte bebek hareketleri yeniden hissedilebilmektedir. Yapılanlara karşın bir hareketlilik yoksa uzmanlara danışılması önerilmektedir. Dönme, yumruk ve tekmeler 30 haftalık gebelikte bebek hareketleri arasındadır. Bu dönemde bebekler doğuma da hazırlandıkları için nefes alımına yönelik alıştırmalar da yapmaktadır. Yapılan alıştırmalar anneler tarafından hıçkırık gibi hissedilmektedir.

30 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı

30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamına giren konulardan biri de kasık ağrılarıdır. Öncelikle bu hafta içerisinde ya da ilerleyen haftalarda anneler daha çok kilo almaktadır. Üstelik alınan kiloların neredeyse tamamı rahim içinde toplanmaktadır. Bu durum neticesinde ise 30 haftalık gebelikte kasık ağrısı ya da şişkinliği gibi sonuçlar kendini gösterebilmektedir. 30.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler kapsamında kasık ağrılarının takibi bulunmalıdır. Beden doğuma hazırlandığı için yalancı sancıların yaşanması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak sancıların düzene girmesi ya da akıntıların farklı renklerde, kokularda gelmesi erken doğuma yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak uzmanların doğum öncesi kontrollerde bilgilendirdiği 30 haftalık gebelikte kasık ağrısı kalıbına uymayan ağrılarda muhakkak doktora gidilmelidir. Unutulmamalıdır ki artık erken doğum riskleri zamanında teşhis edilerek kontrol altına alınabilmektedir.

30 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

30 haftalık gebelik kaç aylıktır konusunda artık bebek büyüklüğünün ve plasentanın giderek genişlediğinin altı çizilmiştir. Bu durum 30 haftalık gebelik annedeki değişiklikleri de etkilemektedir. Artık bebekler annelerin kaburga kemiklerine de baskı yapmaktadır. Pek çok anne 30 haftalık gebelik yorumlarında bebeklerinin sanki içlerine sığmadıklarını söylemektedir.

30 haftalık gebelik yorumlarının ortak kanılarından biri olan bu düşüncenin tek nedeni kaburgaya yapılan baskılardır. 30 haftalık gebelik annedeki değişikliklerinden biri de rahim ağzı ve göbek deliğinin arasındaki mesafedir. Artık bu uzunluk 10 cm ya da üzerindedir. 30.hafta gebelikte mide bulantısı neden olur da ortaya çıkan değişimler yüzünden sorulmaktadır.

Uzmanlar 30.hafta gebelikte mide bulantısı neden olur için yanlış beslenmeyi öne sürmektedir. Artık rahim büyüdüğü için iç organların hissettikleri baskı da artmaktadır. Sağlıksız ya da yüksek porsiyonlarda beslenilmesi sonrasında hem mide bulantısı hem de mide yanmaları görülebilmektedir. 30 haftalık gebelik yorumlarında bu sorunu yaşayanlar için önerilen beslenme rutinine dönmeleri gerektiği söylenmektedir. Son olarak 30 haftalık gebelik annedeki değişiklikler doğum için hazırlıklardır. Bu hazırlık sadece hastane çantasının düzenlenmesi demek değildir. Annelerin bedenleri rahim kasılmaları ve özel hormon salgılamaları ile kendilerini yavaş yavaş doğum sürecine hazırlayarak doğumu kolaylaştırmaya çalışmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı