Hafta Hafta Gebelik

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

3 haftalık gebelik belirtileri demek, 9 ay boyunca hatta bazı durumlarda 9 ayı geçebilen bir hamilelik sürecinin başı demektir. Gebelik belli dönemlere ayrılmıştır. Tıbbi olarak bu dönemler trimester olarak adlandırılmaktadır. Hamilelikle ilk üç aya ise “1.trimester” denmektedir. Yani 3 haftalık gebelik 1.trimester içinde yer almaktadır. 3 haftalık gebelik içerisinde aslında anne vücudunda gebeliğin en önemli aşaması olan döllenme gerçekleşmektedir. Bundan ötürü gebeliğin bireysel olarak fark edilmesi pek mümkün değildir. Ortalama olarak kadınların çok düşük bir kısmı bunu hissedebilmektedir. Ayrıca 3 haftalık gebelik belirtileri ultrasonda belli olur mu merakları da gebe olduğunu şüphelenen kadınlar tarafından gündeme getirilmektedir. Ancak 3 hafta çok erken olduğu için gebelik farklı kan testlerine göre kesinleşmiştir. Bebek, anne karnında henüz bir hücre topu halinde bulunduğundan ötürü 3 haftalık gebelikte karın şişer mi, hakkında da olumsuz yanıt verilmektedir. İstenmeyen gebeliklerde 3 haftalık gebelik nasıl sonlandırılır hakkında da bu dönem içerisinde uzmanlarla konuşmak doğru olacaktır.

Diğer konumuz: 4 Haftalık Gebelik Belirtileri – 1 Aylık Hamilelik Annedeki Değişiklikler

3 Haftalık Gebelik Belirtileri

Henüz 3 haftalık gebeliklerde bebek zigot olarak adlandırılmaktadır. Ancak oldukça küçük olmasına karşın kadınlar bedenlerine dikkat ettiklerinde belirtileri yorumlayabilmektedir. Özellikle planlanan bir hamilelik söz konusu ise, kadınların hamile olduklarını fark etmeleri daha muhtemeldir. Öncelikle 3 haftalık gebelik belirtileri arasında en belirgin unsur göğüslerdir. Bu dönemde kadınların göğüsleri aşırı derecede hassas hale gelmektedir. Üstelik var olan hassaslık regl öncesi dönemde yaşanan hassaslığın çok üzerindedir. 3 haftalık hamilelik döneminde hamilelerin en çok şikâyet ettikleri konu sık idrara çıkma da kendini göstermektedir. Sık idrar ihtiyacı hamilelik boyunda devam edecektir. Ayrıca 3 haftalık hamileliklerde kadınlar günlük rutinlerinde normale göre daha çabuk yorulmaktadır.

Bu durum bitkin ve halsiz hissetmek olarak da tanımlanabilmektedir. Gebeliğin 1.trimester olarak adlandırılan dönemde kadınlarda özellikle koku duyularında artış yaşanmaktadır. Bundan ötürü ilk üç haftada da normal koşullarda sorun yaratmayan kokular, bir anda yoğunlaşabilmektedir. 3 haftalık hamilelik belirtileri konusunda en çok görülenlerden biri de herhangi bir besinden, nesneden ya da kişiden tiksinme hissidir. Henüz gebeliğin başında olunmasına karşın bazı hamileler, sabah bulantıları ile güne başlayabilmektedir. Bulantılar halk arasında en çok bilinen belirtiler arasındadır. Bulantılara sayılan diğer belirtiler de eklendiğinde bir test yapılması ya da uzmanlara danışılması gebe olunup olunmadığını kesin sonuca bağlayacaktır.

3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

3 haftalık gebelik döneminde annedeki değişimlerin büyük bir bölümü hissiyat olarak kendini göstermektedir. Yani 3 haftalık gebelikte karın şişer mi gibi meraklar yersizdir. Bu dönemde öncelikle bebek henüz bir hücre topluluğu yani zigot şeklindedir. Fetüs olmaya bile erişemediği için, annenin bedeni yeni hücre topluluğuna alışmaya ve onu konumlandırmaya çalışmaktadır. 3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler bedenin farklı hormonlar üretmeye başlaması ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle östrojen hormonu normalin üzerinde salgılanmaya başlamaktadır. Bundan ötürü 3 haftalık hamilelik döneminde koku hassasiyeti gibi şikâyetlerin olması normaldir. Hormon üretimlerinin artması 3 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden en çok rastlananlardan biri olan duygu değişimlerini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca 3 haftalık gebelikte kasık ağrısı da görülebilmektedir. 3 haftalık gebelikte kasık ağrısı regl ağrısına benzese de tam olarak aynı değildir. Bedenin yeni oluşuma karşı gösterdiği bit tepkidir. Buna karşın 3 haftalık hamilelikte normal olarak karşılaşılan kasık ağrısının aşırı boyutlara ulaşması halinde vakit kaybetmeden uzmanlara danışmak gerekmektedir.

3 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

3 haftalık gebeliklerde bahsedildiği gibi kadınların şüphelenmeleri aşırı dikkatli olduklarında gerçekleşmektedir. Üstelik sayılan 3 haftalık hamilelik belirtileri bazı kadınlarda çok hafif şekilde kendini göstermektedir. Bundan ötürü kadınlar bir süre hamile olduklarından yana herhangi bir şüpheye düşmemektedir. Peki, bunlara karşın gebe olunduğu nasıl anlaşılır? 3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler aslında hamile kalındığına yönelik sinyallerdir.

İlgili konumuz: Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Fakat kesin sonuç alınabilmesi için sinyallerin olması yeterli değildir. Bu bağlamda 3 haftalık hamilelik testinin yapılması önerilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki henüz regl zamanı bile gelmediğinden olası gebeliğin en erken dönemlerinden birinde bulunulmaktadır. 3 haftalık hamilelik belirtilerinden kesin olarak emin olmanın en iyi yolu 3 haftalık gebelik kan değeri sonuçlarına baktırmaktır. Bu bağlamda bir sağlık kuruluşundan kan testi yaptırmak doğru olacaktır. Üstelik uzmanlara danışmak, gebelikteki olası sorunları öğrenmek, 3 haftalık gebelik nasıl sonlandırılır ya da neler yapılmalıdır gibi içeriklere karşı bilgi almak açısından da yararlıdır.

3 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu sorusu gebelik şüphesi olan kadınlar tarafından merak edilmektedir. 3 haftalık gebelik gebeliğin en erken zamanlarından biri olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde bebek bir embriyo halini bile almamıştır. Henüz hücre topluluğu olarak nitelendirilen bebek, zigot şeklinde anne karnında tutulmaya çalışmaktadır. Yakın geçmişe kadar 3 haftalık hamilelikten kesin sonuçlar aşmak için kan testlerinin yapılması gerekiyordu. 3 haftalık gebelik ultrason görüntülerinden bakılarak %100 sonuç alınması mümkün değildi. Ancak günümüzde tıbbi ekipmanların gelişmesi 3 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden yola çıkarak ultrason muayenesi yapılmasını mümkün hale getirmiştir.

Ancak 3 haftalık gebelik ultrason görüntülerine bakan anne ve baba adayları tahmin ettikleri şeyi göremeyeceklerdir. Çünkü bahsedildiği üzere ortada henüz bir bebek şekli belirmemiştir. Bu neden yüzünden uzmanlar tarafından gösterilen noktanın ileride bebek haline geleceği ile yetinilmek zorunda kalınacaktır.3 haftalık gebelik ultrason görüntülerinin en iyi yanı gebeliğin kesinleşmesidir. Bu dönemde bebek henüz toplu iğnenin başı büyüklüğündedir. Uzmanlar, anne bedenindeki olası sıkıntılara karşın ultrason görüntüleri ile yetinmeyip kan testleri de yapmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı