Anne & Bebek

3 Aylık Bebeğin Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle 3 aylık bebeklerde görülen karın ağrıları her zaman rastlanılan durumlardan birisidir. Bu karın ağrılarının 3 aydan daha uzun sürede devam etmesi durumunda bebeklerde kronik olarak ağır vakalar görülebilir.

3 Aylık Bebeğin Kronik Karın Ağrısı

3 aylık bebeklerde karın ağrılarının meydana gelme süresine göre kronik olup olmadığı belirlenmektedir.  Özellikle bebeklerde kısa süreli oluşan karın ağrılarının sonucunda vücutlarında bazı hastalıkların görülmesi sağlanır. Bu hastalıkları genellikle bağırsak dönemleri ve tıkanıklıkları, yeni doğan bebeklerde gelişim bozuklukları veya mekonyum tıkacı olarak sıralayabiliriz. Kısa süreli karın ağrıları ile bu hastalıkların tedavileri yapılabilir.

Fakat 3 aylık bebeklerde 3 aydan daha uzun süreli meydana gelen karın ağrılarının sonucunda kronik rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kronik karın ağrılarının sonucunda bebeklerde fonksiyonel dispepsi, iritable bağırsak sendromu, abdominal migren gibi hastalıklar meydana gelir.  Bu hastalıkların kalıcı olma durumları da oldukça fazladır.

3 Aylık Bebeğin Kolikten Kaynaklı Karın Ağrısı

3 aylık bebeklerde görülen koliğe bağlı karın ağrılarının belirtileri genellikle huzursuzluk ve çok ağlama şeklinde ortaya çıkar. Kolik, bebeklerde gaz sancısı şeklinde meydana gelir. Eğer 3 aylık bebeklerde gaz sancısı ile birlikte kusma da oluşuyorsa, bu durum reflünün olduğunun göstergesidir. Bunun dışında bağırsak tıkanıklıkları, karın içerisinde bulunan organlarda meydana gelen yapısal rahatsızlıklara veya iltihaplara da bu belirtiler neden olabilir. Bu rahatsızlıkların görülmesinden sonra bebeklerde iştah kaybı meydana gelir. Bununla birlikte ekşimsi kusmalar ve çok yüksek derecede ateşlenme durumları oluşur. Bu belirtilerin sonucunda tetkiklerin yaptırılması gerekir.

3 Aylık Bebeğin Ateş Ve Karın Ağrısı

3 aylık bebeklerde karın ağrısının yanında aynı zamanda ateşinde görülmesinden sonra bebeklerin karınlarının içerisinde bulunan iç organlarda enfeksiyon veya iltihapların oluşması görülür. Bu durum genellikle kısa süreli karın ağrılarında rastlanır. Fakat uzun süreli karın ağrılarında yüksek ateş varsa, bebeklerin ailevi Akdeniz ateşine yakalanma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda ateşle birlikte bebeklerin vücutlarında eklem şişliği oluşuyorsa, romatolojik rahatsızlıkların olacağına işaret gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

3 Aylık Bebeklerde Karın Ağrısı Yapan Diğer Nedenler

3 aylık bebeklerde görülen karın ağrılarının başka nedenleri de vardır. Bu nedenler aşağıda detaylı bir şekilde listelenmektedir:

 • Bebeklerin huzursuz bir şekilde olması ve sürekli ağlaması durumunda karınlarında ağrılarının olduğu anlaşılır. Özellikle soğuk algınlığına yakalanmış bebeklerde karın ağrıları görülür.
 • Bunun dışında kabızlık gibi durumlarda da bebeklerin karınlarında ağrılar oluşur. Aynı zamanda kabız olan bebekler sırt üstü yatamaz.
 • Bunun yanı sıra midesini üşütmelerinden dolayı da bebeklerin karınlarında ağrılar olur. 3 aylık bebeklerde mide üşütmesi daha çok görülen bir durumdur.
 • Bebeklerin doğduktan sonra bazı yiyecek ve içeceklere alerjileri olabilir. Bu durumun sonucunda da gıda alerjisi ile karşı karşıya kalarak karınlarının ağrımalarına neden olur.
 • Özellikle katkı maddesi içeren yiyeceklerin 3 aylık bebeklere yedirilmesi durumunda bebeklerde besin zehirlenmesi meydana gelir. Bunun sonucunda da kusma ve şiddetli karın ağrısı ortaya çıkar.
 • Bebeklerin bağırsaklarında bağırsak solucanlarının oluşması durumunda da karın ağrıları sıklıkla meydana gelir.

Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

3 Aylık Bebeklerde Karın Ağrısını Geçirme Yöntemleri

3 aylık bebeklerde uzun ve kısa süreli karın ağrıları meydana gelir. Bu karın ağrılarının evde de geçirilebilmesi mümkündür. Aşağıda ebeveynlerin bebeklerinin karın ağrılarını geçirmelerinde evde uygulamaları gereken yöntemler ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Karnı ağrıyan bebeklerin ağrısını hafifletmek için sıcak bir duşa girdirmeniz gerekir.
 • Bunun dışında bebeğin yattığı yerde bulunan hareketli cisimleri bebekten uzaklaştırın ve yattığı odanın ışığını daha az bir seviyeye indirin.
 • Bunun yanı sıra karnı ağrıyan bebekleri rahatlatmak için karnının üzerine sıcak su torbasını yerleştirin. Ardından sıcak su torbasının sürekli olarak bebeğin karnının etrafında gezdirin. Daha sonra badem yağı ile bebeğinizin karnına masajlar yapın. Bu sayede badem yağının yumuşatıcı özelliği ile bebeklerin karın ağrısı geçmiş olur.
 • Bunun dışında bebeklerin karnının ağrımasında annenin gereksiz yere emzirmesi neden olur. Gereksiz yere fazladan emzirme durumlarında bebeklerin karnı şişer ve ağrımaya başlar. Bu yüzden çok fazla emzirme yapılmaması gerekir.
 • Ayrıca kabızlıktan dolayı da bebeklerin karnı ağrır. Bu durumun önüne geçilmesi için kabız yapan yiyecekleri bebeğinize yedirmeyiniz. Özellikle şeftali veya şeftali püresi kabızlığı tetikleyen yiyeceklerden birisidir.
 • Bunun yanında bebeklere bol miktarda su verilmesi de kabızlığı engelleyen davranışlardan birisidir.
 • Gaz sancılarının olması durumunda da bebeklerde karın ağrısı görülür. Gaz sancısının önüne geçmek için bebeklere gazlı içeceklerin içirilmemesi gerekir. Bunun yerine süt gibi karın ve mide rahatlatıcısı içecekler verilmelidir. Günde bebeklerin yarım litreden daha fazla süt tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Bol miktarda sebze ve meyvenin de yedirilmesi durumunda bebeklerin karın ağrıları geçirilmiş olur.
 • Ayrıca ballı suyun içirilmesi durumunda bebeklerde meydana gelen bağırsak ağrılarına çözüm bulunur. Bağırsak ağrıları azalan bebeklerin karnında da ağrılar geçmeye başlar.
 • Muz da bebeklerde karın ağrısının geçirilmesi için en çok önerilen besinlerdendir. Muzu en küçük parçalara ayırıp ezerek bebeğinize yedirmeniz durumunda karnında ağrılar geçer.
 • Yoğurt da karın ağrısı için etkili bir çözümdür. Üstelik yoğurtta bulunan vitaminler sayesinde bebeklerin bağırsakları daha hızlı bir şekilde çalışır.
İlginizi Çekebilir:  Kabakulak Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı