Hafta Hafta Gebelik

29.Hafta Gebelik Kaç Aylıktır?

Gebelikle haftaların geçmesi ile birlikte hamilelik sürecinin de sonuna doğru yaklaşılmaktadır. 29.hafta gebelik kaç aylıktır konusu da 3.trimesterde olduğundan ötürü son dönemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Üstelik 29 haftalık gebelik bebek kilosu da yine son dönemlerde olunmasından kaynaklı geçmişe göre artış hızını yükseltmiştir. Artık annenin bedeni de bebek de doğum için hazırlıklara başlamış sayılmaktadır. Lakin bebekler ne zaman doğacaklarının kararlarını aslında kendileri vermektedir. Herhangi müdahale edilmesi gereken bir durum olmadığı takdirde annelere sadece beklemek düşmektedir. Buna karşın 29.haftanın doğum için çok erken olduğu da unutulmamalıdır. Bebeklerin gelişimlerini tamamlamasından sonra bekleme sürecine geçilmesi daha doğru bir karardır. 29 haftalık bebek anne karnında nasıl durur konusu da değişik yanıtlar almaktadır. Çünkü bebekler 32.haftaya kadar en hareketli dönemlerini geçirmektedir. Bundan kaynaklı olarak hareketlerinde değişimler fark edilmesi mümkündür. 29 haftalık bebek anne karnında nasıl durur için doğum öncesindeki ultrason muayenelerinde uzmanlardan görüş almak doğru olacaktır. Ek olarak 29.hafta gebelik kaç aylıktır sorusuna verilecek tüm yanıtlar yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

29. Hafta Gebelik Kaç Aylıktır?

29.hafta gebelik kaç aylıktır ve bebeğin kilosu ortalama değerle sahiptir. Bundan ötürü özellikle haftalık muayenelere gidemeyen annelerin 29.hafta gebelik kaç aylıktır sorusuna göre hem kendi gelişimleri hem de bebeklerinin gelişimlerini takip etmeleri mümkündür. Fakat unutulmamalıdır ki bu gibi konularda kesin değerlere sahip olunabilmesi için mutlak bir doktor kontrolü yapılması gerekmektedir.

Verilen bilgiler sadece fikir edinmek amaçlı olmaktadır. Verilerle annelerin durumları birbirilerinden farklı da olabilmektedir. Böyle sonuçların elde edilmesinden sonra endişe yaşamak yerine bir uzmandan görüş almak daha iyi olacaktır. 29.hafta gebelik kaç aylıktır hamilelikle 7 aylık olarak kabul edilmektedir. 29.hafta gebelik kaç aylıktır içeriklerinin cenin gelişimi açısından sorulması ile birlikte alınacak olan yanıt ise 6 ay + 23 gün şeklindedir. Ancak iki şekilde de bebeklerin hangi evrede oldukları değişim göstermemektedir. Artık anneler 3.trimester içindedir. Bu da bebek gelişimlerinin tamamen bittiği aşamadır. Lakin 7.ay bu dönemin başıdır. 29 haftalık gebelik bebek kilosu dönem ilerledikçe artmaya devam etmektedir. Dönem içerisinde özellikle akciğer gibi organların gelişimleri de sürecektir.

29 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

29 haftalık gebelik bebek kilosu bebeğin giderek büyüdüğünün ilk kanıtlarından biridir. Miligramlarla başlan hamileliklerde artık bebekler kilogram cinsinden ölçülen kilolara erişmişlerdir. Kilo değerlerinin ortalama rakamlarının hemen her bebek için uygun olduğu bilinmelidir. Ancak verilecek olan 29 haftalık gebelik bebek kilosunun istisnaları da yok değildir.

Annelerin ve bebeklerin sağlık durumlarını bir tehlikeye sokmuyorsa ortalamanın altında ya da üzerinde kiloya sahip olmak anneleri üzememelidir. Bu alanda uzman muayeneleri sırasında sorun teşkil olasılıkları varsa zaten gereken tedbirler alınmaktadır. Ayrıca bebeklerin kilo durumları annelerin vücut kilo endekslerine göre de farklar oluşturabilmektedir. 29 haftalık gebelik bebek kilosunun standart bir hamilelikte en az 1 kilo 250 gram olması beklenmektedir. Bu değer ortalama değerlerin minimum rakamlarını oluşturmaktadır. 1 kilo 350 gram ise 29 haftalık gebelik bebek kilosunun maksimum rakamıdır. Bebekler verilen değer aralıklarında kiloya sahip olmaları halinde de normal kabul edilmektedir. Fakat daha önce de altı çizildiği gibi ortalama kilolara uyum sağlamayan bebekler sağlıksız demek değildir. Annelerin bu dönemlerde evham dereceleri çok yüksektir. Bu neden yüzünden kilo konusunda içlerini rahatlatmak içim doğum öncesindeki muayenelerde uzmanlardan bet bilgiler talep etmeleri önerilmektedir.

Göz atabilirsiniz: 30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır? – Bu Dönemde Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

29.hafta gebelik kaç aylıktır içeriklerinden de anlaşıldığı gibi anne karnındaki bebeklerin gelişimleri artık daha hızlıdır. Üstelik bebeklerin büyüme miktarları anne rahminin büyümesinden bir derece daha fazladır. Son olarak bebekler sadece kilo alımı ile değil boy uzaması ile de gelişme kaydetmektedir. Bu da doğrudan 29 hafta gebelik bebek hareketlerini etkilemektedir.

Peki, 29 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır? Bu sorunun yanıtının net bir şekilde kavranması için geçmiş dönemlerdeki hareketlerin hatırlanması gerekmektedir. Bebeklerin kemik ve kas yapılarının gelişmeye başlamasından sonra annelerin hareketleri daha iyi bir şekilde hissettikleri bir gerçektir. Ancak bu hafta bebekler daha çok kilo almaktadır ve rahimde kapladıkları alanlar artmaktadır. Böylece 29 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır için eskiye göre daha kısıtlıdır yanıtları gelmektedir. Bebekler halen anne karınlarına tekme atmaktadır. Lakin atılan tekmede alan dar olduğu için anneler bu tekmeleri geçen haftalara kıyasla daha az şekilde hissetmektedir. 29 hafta gebelik bebek hareketlerinde tekmelerin hissedilme oranının azalması ilerleyen haftalarda daha da artacaktır. Çünkü bebekler doğuma kadar kilo alımlarına devam edeceklerdir. 29 hafta gebelik bebek hareketlerinden biri olan yumruk ya da dirseklerin vurmaları ise anneler tarafından halen eskisi gibi hissedilebilmektedir. Aynı şekilde hıçkırmaların da hissedilme derecesinde bir değişim görülmemektedir. Üstelik bebekler artık sese ve ışığa karşın daha hızlı şekilde tepki vermektedir.

29 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Yanılması

Bebeklerin anne kanında gelişimleri, annelerin hassasiyetleri kapsamında sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Bu bağlamda sağlıklı doğumlar için normal şartlarda dokuz aya kadar beklenmektedir. Fakat olası kazalar ya da erken doğumlar neticesinde 29.haftada doğumun gerçekleşmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu da 29 haftalık bebek yaşar mı içeriklerinin gündeme gelmesine yol açmaktadır. Geçmiş zamanlarda ne yazık ki bu kadar erken doğan bebeklerin hayatta kalma şansları nerdeyse hiç yoktu. Ancak günümüzde prematüre bebeklerin yaşama şansları yüksektir. Fakat gelişimlerini tamamlayana kadar kuvözde kalmaları gerekmektedir. Bir diğer merak edilen konular arasında 29 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması olup olmayacağı ile alakalıdır. Uzmanların net görü almaları halinde bu haftada cinsiyetin yanlış bilinme ihtimali neredeyse hiç yoktur. Ancak bazen bebekler her kontrollerinde sırtlarını dönerek net bir sonuç alımına engel olabilmektedir. 29 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması sorunu gebelik muayenelerinde ultrason kullanımlarının yeni yeni yapıldığı dönemlerde görülmüştür. Özelikle ikiz gebeliklerde bu durum daha sık yaşanmıştır. Lakin bahsedildiği gibi artık 29 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması durumu söz konusu değildir.

29. Hafta Gebelik Görüntüleri

Annelerin 29.hafta gebelik kaç aylıktır öğrenmelerine paralel olarak 29.hafta gebelik görüntülerinin kıyas etmeleri mümkün olmaktadır. Bu dönemlerde sona yaklaşıldığından ötürü rahim ağzı göbek deliğinden 10 cm kadar yüksektir. Yani anne karnı giderek büyümektedir. Büyüme ise 29 haftalık gebelik şikâyetlerinin artmasına yol açabilmektedir. Şikâyetlerin iyi şekilde takibi çok önemlidir. Çünkü 29 haftalık gebelik şikâyetlerinin iyi şekilde takibinin yapılmaması erken doğuma bile götürebilmektedir.

Kadınlarda genellikle 29 haftalık gebelikte sancılar ve 29 haftalık gebelikte akıntılar şikâyet olarak algılanmaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Öncelikle 29.hafta gebelik görüntülerinden de anlaşıldığı gibi artık hamileliğin sonlarına gelinmektedir. Bu da bedenin yavaş bir şekilde doğuma hazırlandığı anlamı taşımaktadır. 29 haftalık gebelikte sancıları da doğum için bir hazırlık olarak görülmelidir. Fakat sancıların düzene girmesi ya da derecesinin artması halinde bir uzmanla görüşülmelidir. Sancılarla birlikte 29 haftalık gebelikte akıntısında renklenme fark edilmesi de ciddi bir soruna yol açabilmektedir. Akıntıların normal olanları şeffaf ve kokusuz bir sıvı şeklindekilerdir.

29. Hafta Gebelikte Annedeki Geçmişi

29.hafta gebelikte annedeki geçmişine bakıldığında 29.hafta gebelik kaç aylıktır konusuna göre büyük bir ilerleme kaydedildiği görülecektir. Çünkü 29.hafta gebelik kaç aylıktır açıklamalarında da belirtildiği gibi anneler artık son çeyrekte bulunmaktadır. Bu neden yüzünden hamilelik belirtileri doğum belirtileri ile aynı anda gelişim göstermektedir. 29.hafta gebelikte annedeki geçmişinde en önemli farklardan biri annelerin saç yapılarından kaynaklanmaktadır.

Pek çok annenin bu dönemde hormonları yüzünden saçlarının eskiye göre daha gürleştiği bir gerçektir. 29 haftalık gebelik bebek kilosu ve doğumun yaklaşmasından kaynaklı olarak yalancı sancılar da bu hafta ya da sonrasında görülmeye başlamaktadır. Sancılara kasılmalar da eklendiğince uzmanlardan bilgi alımı önerilmektedir. Böylece erken doğum gibi risklere karşın hazırlık yapılabilmektedir. 29.hafta gebelikte annedeki geçmişi ile ortak bir özellik de idrara çıkma sıklığıdır. Ancak bu dönemde idrara çıkmak ihtiyacı daha fazladır. Çünkü rahim büyüdüğü için idrar kesesine daha çok baskı yapmaktadır. Üstelik kadınlar öksürme, hapşırma ya da çok gülme gibi nedenler yüzünden idrarlarını da kaçırabilmektedir. Bu durum çok normaldir. 29.hafta gebelikte annedeki geçmişine göre daha az rahat hareket edilebilen bir dönemdir. Bazı uzmanlar annelerin durumuna göre dinlenmeyi şart koşmaktadır. Ancak doktorundan bu şekilde uyarı almayan anneler kendilerini yormayacak şekilde günlük hayatlarına devam etmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı