Hafta Hafta Gebelik

28 Haftalık Gebelikte Kaç Aylıktır ve Bebek Kilosu

Bebek gelişimlerinin hız kazandığı haftalardan biri olan 28.hafta farklı önemleri de içinde barındırmaktadır. 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır konusuna bağlı olarak 28.hafta gebelikte bebek kilosu da değişimler göstermektedir. Bunun yanı sıra annelerin buraya kadar gelmeleri neticesinde önlerinde çok az bir zaman kalmış demektir. Üstelik bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde anneler, hamilelik sürecinin üç ana bölümden oluştuğu hakkında bilgilendirilmektedir. Yapılan bilgilendirmelerde bu bölümlere trimester ismi verildiği de açıklanmaktadır. 28.hafta gebelikte annedeki geçmişine bakıldığında annelerin artık son yani 3.tirmesterde olduklarını söylemek mümkündür. Hamilelik sürecinin son çeyreğinde olduğunun söylenmesi de yanlış değildir. Ancak bu süreç ilk zamanlara göre hem daha fazla kilo alınan hem de biraz daha zorlu geçen zamanlardan oluşmaktadır. 28 haftalık gebelikte rahim ağrısı gibi durumlara karşın kadınların kendilerini hazırlamaları istenmektedir.

İlgili konumuz: 29. Hafta Gebelik Kaç Aylıktır? 29 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

28 Haftalık Gebelikte Kaç Aylıktır?

28 haftalık gebelikte kaç aylıktır süreç takipleri açısından halen önem arz etmektedir. Bu neden yüzünden her hafta gelişimi neticesinde gebeliklerin kaçıncı ayında olunduğunun da öğrenilmesi önerilmektedir. Özellikle bazı yerlerde gebelik gelişim takvimleri aylardan oluşturulmuştur. aylık olarak net bilgilerin edilmesi bu açıdan da kadınlara yarar sağlamaktadır. 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır yedi aya tekabül etmektedir. Ancak bilindiği üzere gebelik gelişimi ile cenin gelişimi birbirinden farklı zaman dilimlerini içermektedir. Olaya cenin tarafından bakılarak sorulan 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır sorusu ise 6 ay + 16 gün yanıtını almaktadır. İki yanıt da doğrudur. Ancak gelişim rakiplerinde hangi soruya yanıt alınmışsa ona göre araştırmalar yapılmalıdır. Bu sayede bebeklerin gelişimi ve gelişimle birlikte annelerde ortaya çıkan farklılıklar net şekilde saptanabilmektedir. Üstelik 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır içeriklerinin hesaplanması anneleri psikolojik olarak da rahatlatmaktadır. Çünkü yedi aylık hamilelik pek çok kadını haftalık hesap söylemlerine göre daha iyi hissettirmektedir. Bunun nedeni ise doğuma kalan sürenin kolay bir şekilde kendini göstermesidir.

28. Hafta Gebelikte Bebek Kilosu

Gebeliğin son çeyreğine girerken sadece 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır konusu önemsenmemektedir. Hem annenin hem de bebeğin kiloları da son dönemeçte büyük bir öneme sahiptir. Öncelikle iki kilonun da belli bir düzen içerisinde artacağı kabul edilmelidir. 28.hafta gebelikte bebek kilosu ilk haftalara kıyasla daha hızlı ve yüksek oranlarda artacaktır. Çünkü artık bebekler organ oluşumlarından sonra organ gelişimlerinin de büyük bölümlerini tamamlamışlardır. Bu sırada organ gelişimlerini tamamen sona erdirmek ve doğum için hazır hale gelmek bulunmaktadır.

Bebeklerin doğum hazırlıkları içinde kilo alımı da önemli bir yere sahiptir. Üstelik kilo alımları neticesinde uzun süre şeffaf olan bebek derileri artık normal şekline de gelmektedir. 28.hafta gebelikte bebek kilosu bir kilonun üzerine çıkmaktadır. Bebekler boyut olarak ise patlıcana benzetilmektedir. Kiloların ortalama değerlerinin tümü birin üzerinde seyretmeseler de bir kilo üzeri normal olarak kabul edilmektedir. Hatta 28.hafta gebelikte bebek kilosu için verilen en az değer 1100 gramdan oluşmaktadır. Yani bebekler bir kilo yüz gramın altındalarsa ortalama değerlerin de altında kalmışlar demektir. Ancak 28.hafta gebelikte bebek kilosu uzmanlar tarafından kontrol edilmektedir. Bazen kilonun ortalamanın altına düşmesi bebek ve anne sağlığı açısından bir sıkıntı yaratmamaktadır. Aynı şekilde ortalama üzerindeki durumların da sorun yaratmadığı dönemlerin olduğu bilinmektedir. 28.hafta gebelikte bebek kilosunun ortalama üzerine çıkabilmesi için ölçümlerden 1300 gramın üzerinde rakamların elde edilmesi gerekmektedir. Bu da bir kilo üç yüz grama denk gelmektedir.

28 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

28 haftalık gebelik bebek hareketleri bakımından kontrollü davranılması gereken haftalara başlangıç yapmak demektir. Çünkü bebekler uyku ve dinlenme zamanları haricinde hareket halindedirler. Üstelik hamilelik seyri ilerlediği için anneler bebeklerinin ufak hareketlerini bile hissetmeye başlamışlardır. Geçtiğimiz haftalarda dışarıdan da belli olan tekmelerin fark edilme oranları da giderek artmaktadır. 28 haftalık gebelik bebek hareketlerinin daha iyi hissedilebilmesi için uzmanların birkaç önerisi bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre özellikle sırt üzeri yatınca hareketlerin duyum oranları artmaktadır. Bundan ötürü anneler bebeklerinin hareketlerini hissedemediklerinde sırt üzeri yatıp onlarla konuşmayı deneyebilmektedir. 28 haftalık gebelik bebek hareketleri artık konuşmalara ya da ışıklara aşırı tepki verir hale gelmiştir. Bunların fayda sağlamaması halinde bebeklerin hareketlenmesi için uzmanların önerdiği gıdalar tüketilebilmektedir. Ancak bebekler sürekli hareket halinde olmak zorunda değildir. Hareketlerin azalması kötü düşüncelere yol açmamalıdır. Üstelik hareket için şekerli gıda ya da çikolata tüketiminin artması 28 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı içeriklerine uygun davranılmamasını beraberinde getirmektedir. Uzmanlar 28 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı için bu haftaya kadar en çok 11 kilo yanıtı vermektedir. Fakat kadınların hamile kaldıkları kilo ve vücut kütle endeksleri rakamların değişmesine yol açabilmektedir.

28 Haftalık Gebelikte Kahverengi Akıntı

28 haftalık gebelik bebek hareketlerinde meydana gelen artış kadınların kendilerini daha yorgun hissetmelerine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda 28 haftalık gebelikte kahverengi akıntı sorunu da kendini gösterebilmektedir. Öncelikle bu sorunun altında pek çok değişik neden gösterilebilmektedir. İlk zamanlar bebek rahme alıştığı için lekelenmeler normal kabul edilirken 28 haftalık gebelikte kahverengi akıntılar belli sorunlara işaret edebilmektedir. Ancak hemen endişelenmek de yersizdir.

Örneğin 28 haftalık gebelikte kahverengi akıntı cinsel ilişkilerden ötürü meydana gelmişse uzmanlara danışılabilmektedir. Farklı bir pozisyon denemek veya uzman önerilerine göre cinsel birlikteliklere ara vermek akıntıların gelmesini önlemektedir. 28.hafta gebelikte annedeki geçmişine göre normal olan akıntıların artık sorun teşkil etmesi doğumun yaklaşmasından ileri gelmektedir. 28 haftalık gebelikte kahverengi akıntı kanama şeklinde ise vakit kaybı yaşanmadan doktora gidilmelidir. Çünkü kanamalar plasenta kaynaklı olabilmektedir. Üstelik kanamalar ağrı ile birlikte geliyorsa durumun önem derecesi de artmaktadır.

28 Haftalık Gebelik Görüntüleri

28 haftalık gebelik görüntüleri annelerin kendilerini gergin hissetmelerine yol açabilmektedir. Gerginlik hissinin oluşmasında vücutta toplanan su miktarının artması da etkili olmaktadır. Öncelikle 28 haftalık gebelik görüntüleri rahim boyutları ile yakından alakalıdır. Artık rahim başı ve göbek deliğinin arasındaki mesafe 8 cm ya da biraz daha üzerindedir. Kadınların göbeklerindeki kasılmayı rahatlatmak için krem ya da yağ uygulamalarına düzenli bir şekilde devam etmeleri önerilmektedir. Bunun yanı sıra uzman kontrolleri sırasında 28 haftalık gebelik ekranından gelişim takipleri de yapılabilmektedir.

Gelişim takipleri için 28 haftalık gebelikte kaç aylıktır bilgilendirmelerinden istifade edilerek hareket planları oluşturulmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Annelerin 28.haftada ayak ve el bileklerindeki şişlik oranları da artabilmektedir. Şişlikler özellikle ayakta kalma süreci fazla olduğunda kendini daha çok göstermektedir. Bu neden yüzünden annelerin artık çok yorulmamaya dikkat etmeleri istenmektedir. Uzmanlar 28 haftalık gebelik ekranı kontrollerinde yolunda gitmeyen bir durum tespit ettiklerinde zaten gereken uyarıları yapmaktadır. Bunun haricinde kontrollerini aksatmayan kadınların belli sınırlar çerçevesinde günlük yaşamalarına devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

28.Hafta Gebelikte Annedeki Geçmişi

28 haftalık gebelikte kaç aylıktır annelerin sadece bebek değil kendi gelişimlerini takip etmelerini de sağlamaktadır. Öncelikle 28 haftalık gebelik bebek hareketleri diğer haftalara göre daha fazladır. Bir sonraki hafta ise bu haftaya göre daha hareketli bir bebek olduğu gözlemlenecektir. Çünkü bebekler her geçen gün daha güçlenmektedir. 28.hafta gebelikte annedeki geçmişine bakıldığında bebek hareketlerinden başka konular da saptanmaktadır. Öncelikle artık haftalık olarak 500 gram alınabilmektedir. Bu da aylık iki kilo olarak kendini göstermektedir. 28.hafta gebelikte annedeki geçmişine göre daha fazla kilo alındığı için sağlıklı beslenme önerilerine de daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Anneler kendilerini ve bebeklerini aç bırakmadan en iyi şekilde beslenmelidir. 28.hafta gebelikte annedeki geçmişinde normal kabul edilse de bu hafta sıkıntılara yol açabilecek fürumlar da bulunmaktadır. Bu durumların başında ise 28 haftalık gebelikte kasık ağrısı yer almaktadır. Kasık ağrıları gebelikte rahim büyümesine verilen bir tepki olarak görülmektedir. Fakat 28 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşandığında daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise ağrıların kasılmaları tetikleyebilme ihtimalidir. Geçmişte ağrılar vajinal akıntılarla birlikte görüldüğünde endişe durulması önerilmişti. Ancak vajinal akıntılar olması bu haftada normal karşılanmaktadır. 28 haftalık gebelikte rahim ağrısı ile birlikte gelen vajinal akıntıların renkleri şeffaf değilse bir sorun olabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak artış gösteren ağrılar ya da renkli ve kokulu vajinal akıntılar olduğunda uzmanlara görünmek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı