Hafta Hafta Gebelik

27. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin ilerlemesinin farklı sonuçları bulunmaktadır. Öncelikle 27. hafta gebelikte annedeki değişikliklerle birlikte annelerin hareket özgürlükleri biraz daha kısıtlanmaktadır. Kilo alımı, karna binen yük neticesinde bel ağrılarının artması da hareket özgürlüklerinin azalmasına neden olarak gösterilebilmektedir. Ancak 27 haftalık gebelikte bebek kilosu dâhil olmak üzere hareketlerde kısıtlanmanın her annede aynı derecede görünmeyeceği bilinmelidir. Çünkü annelerin gebe kalmadan önceki kilolarından vücut tiplerine kadar pek çok unsur bu alanda değişik sonuçlar getirebilmektedir. Ayrıca 27. hafta gebelikte annedeki değişiklikler konusuna her zaman dikkat edilmelidir.

Kaç kilo alınmış olursa olsun ya da kaçıncı gebelik geçiriliyorsa geçirilsin değişmemesi gereken unsurlar da yok değildir. Değişmemesi gereken unsurların başında diğer haftalarda olduğu gibi 27 haftalık gebelik kontrollerinin aksatılmaması sayılmaktadır. Çünkü gebelik ilerledikçe risk faktörleri kendini gösterebilmektedir. Bu durumda artık bebek gelişim hızlarının artması da etkin rol oynamaktadır. Sorunsuz bir gebelik süreci de doğum için 27 haftalık gebelik kontrollerini aksatmamak ve uzmanların uyarılarını dinlemek ilk tavsiye olunan şeylerin başında gelmektedir.

İlginizi çekebilir: 28 Haftalık Gebelikte Kaç Aylıktır ve Bebek Kilosu

27. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebelikte annenin hissettiği değişimler belli haftalardan sonra dışarıdan da fark edilmeye başlanmaktadır. 27.hafta gebelikte annedeki değişiklikler dışarıdan rahat bir şekilde görülebilmektedir. Bu hafta içerisinde anne bedeninin su toplama oranları diğer haftalara göre daha fazla hale gelmektedir. Su toplanması neticesinde ise el ve ayak bileklerinde şişmeler görülebilmektedir. Aynı şekilde anne değişimlerinden biri de varislerdir. Özellikle kırmızı damarların belirgin hale gelmesi anneleri korkutmamalıdır. Çünkü doğum sonrasındaki iyileşme sürecinde varislerin ortadan kaybolduğu bilinmektedir. Vücutta bebek gelişimi için salgılanan hormonlar yüzünden bu hafta içinde yeni bir sorun olan nefes darlıklarının oluşması oldukça normaldir.

27.hafta gebelikte annedeki değişikliklerden biri olan nefes darlıklarını yenebilmek için meydana geldiği anlarda sakin kalınmaya çalışılmalıdır. Ayrıca nefes darlıkları kapsamında yapılması önerilen bir diğer şey ise nefes egzersizleridir. 27.hafta gebelikte annedeki değişiklikler arasında vajina akıntıları da önemli bir yer tutmaktadır. Diğer haftalarda bu akıntıların düşük habercisi olabileceğinin altı çizilmiştir. Ancak bu hafta ve sonrasında akıntının türüne göre tehlike durumu da değişim göstermektedir. Herhangi bir koku bulundurmayan ve renksiz şekilde gelen akıntılar normal kabul edilmektedir. Hatta akıntılar 27.hafta gebelikte annedeki değişiklikler arasında en önemlilerinden biri olarak sayılmaktadır.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu

27. hafta gebelikte annedeki değişikliklerin nedeni tabii ki de bebeklerin büyüyüp gelişmeleridir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 27. hafta gebelikte annedeki değişikliklere yol açan temel etmenlerin başında bebeklerin ihtiyaçları olan vitamin, mineral ve hormonlar bulunmaktadır. Anne bedeni ise bu değerlerin temini için her zamankine göre daha çok çalışmaktadır. Gelişimlerine hızlı bir şekilde devam eden 27 haftalık gebelikte bebek kilosu 1 kg civarında ölçülmektedir. Bazı bebeklerin kiloları bu rakamın çok az altında ya da üzerinde olabilmektedir. Ortalama değerlere uyum gebelikte önemlidir.

Ancak ortalama değerler her anne ve bebek için geçerlilik bulundurmamaktadır. Özellikle anne ya da bebeklerin belli rahatsızlıkları ya da farkları varsa ortalama değerler yerine uzmanlarının önerilerine göre bir değer tutturmaları gerekmektedir. 27 haftalık gebelikte bebek kilosunun sağlığa zarar verecek derecede az ya da çok olması halinde uzmanlar anında müdahale etmektedir. Fakat bu gibi durumda annelerin kafalarına göre diyet yapmak veya vitamin almak gibi işlemlerden uzak kalmaları gerekmektedir. Aksi hallerde 27 haftalık gebelikte bebek kilosunu normale döndürmek yerine sağlıkta bozulma gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

27 Hafta Gebelik Bebek Hareketleri

27 haftalık gebelikte bebek kilosu hakkında bir takım doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Öncelikle tespit edilen 27 haftalık gebelikte bebek kilosunun azlık ya da çokluğu hareketlerin artıp azalmasına yol açmamaktadır. Bazen zayıf bebekler çok hareketli olabilirken bazen durum tam tersi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu neden yüzünden 27 hafta gebelik bebek hareketlerini kişisel olarak algılamak gerekmektedir. Anneler henüz fark etmeseler bile bebeklerinin bir kişilikleri bulunmaktadır.

Detaylı Bilgiler: Gebelikte Bebek Hareketleri ve Hissedilmesi

Hareketli olup olmadıkları da kişiliklerinin özelliklerinden biridir. Yine de 27 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır için yanlış olmayan ortalama değerlerin sunumu mümkündür. Öncelikle 27 hafta gebelik bebek hareketlerinin gerçek bir bebek tarafından meydana getirildiği bilinmelidir. Bu dönemde bebeklerin kaç, kirpik ya da saç gibi detayları neredeyse tamamlanmıştır. Doğumun yaklaşması ile birlikte ise 27 hafta gebelik bebek hareketlerinin daha net hissedilmesine yol açan kas gelişimleri kendini göstermektedir.

Bu bağlamda tekmelerin de yumrukların da kasların gelişiminde etkisi büyüktür. 27 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır için bebeklerin en hareketli olduğu zaman dilimlerinden biri olarak yanıt verilebilmektedir. Çünkü 27 hafta gebelik bebek hareketleri yapılırken anne karnı halen bebek için geniştir. Ancak hareketler her daim devam etmemektedir. Bebekler özellikle uyku saatlerinde tekme, yumruk gibi hareketlerde bulunmamaktadır. Üstelik bazı günler refleksler dışında hareket etmek de istemeyebilmektedirler.

27 Hafta Gebelik Kaç Aylıktır?

27 hafta gebelik kaç aylıktır için artık altı ayın geride kalmak üzere olduğunun söylenmesi yanlış değildir. Bu da hamilik sürecinin büyük bir bölümünün tamamlanmış olduğu anlamına gelmektedir. Kadınlar bu haftadan sonra doğum için gün saymaya başlayacaklardır. Erken doğum ihtimalinin oranları da yine bu haftadan sonra kendini göstermektedir. 27 hafta gebelik kaç aylıktır sorusu için net rakamlar da verilebilmektedir. Bu sayede kadınlar doktor randevuları olmadığında haftalık ve aylık gelişimlerini ortalama olarak takip edebilmektedir. 27 hafta gebelik kaç aylıktır için altı ay dokuz gün denebilmektedir.

Yani bu haftanın atlatılması neticesinde yedinci aya doğru ilerlenmeye başlanacaktır. Gebeliğin gün sayısının artması 27.hafta gebelik görüntüsüne bakılarak da anlaşılabilmektedir. Rahim büyüklüğüne göre karın göğüs kafesinin hemen altı bölümünden itibaren şişkinliğini göstermektedir. 27.hafta gebelikte bebeğin pozisyonu da halen devamlı değişim göstermektedir. Bahsedildiği üzere anne karınlarında sağladıkları alan halen geniş olan ceninler, 27.hafta gebelikte bebeğin pozisyonunun hareketli olması sonucuna götürmektedir.

27 Haftalık Gebelik Anne Kilosu Kaç Olmalı?

27.hafta gebelikte annedeki değişiklikler en çok kilo alımları ile dışarıdan belli olmaktadır. Annelerin almış oldukları kilolar değişim gösterebilmektedir. Bu durum biraz da beslenme düzeni ve genetik yatkınlıkla alakalıdır. 27 haftalık gebelik anne kilosu bakımından haftalık alımların yükselmesi demektir. Annelerin daha önceki haftalarda ortalama olarak 250 gram almaları istenmiştir. Ancak 27 haftalık gebelik anne kilosunun artış rakamı için 500 gram belirlenmiştir. Ancak 27 haftalık gebelik anne kilosunun tümünün yağ alımı olmadığı bilinmektedir. Çünkü plesanta giderek büyümektedir. Bu da amniyotik sıvının artmasına yol açmaktadır. 27. hafta gebelikte annedeki değişiklikler arasında da bundan kaynaklı olarak anne vücudundaki sıvının birikmesi gösterilebilmektedir.

27.Hafta Gebelik Görüntüsü

27 hafta gebelik kaç aylıktır içeriklerinin pek çok farklı konu ile yakından alakası bulunmaktadır. Öncelikle anneler 27 hafta gebelik kaç aylıktır araştırmaları ile 27.hafta gebelik görüntüsü arasında bir bağlantı kurmaktadır. Özellikle uzman kontrollerine haftalık olarak devam edemeyen annelerin bu şekilde bireysel gelişim takibi yapmaları da mümkün olmaktadır. 27 haftalık gebelik anne kilosunun haftalık olarak 500 gram artması rahim büyümelerinden de kaynaklanmaktadır.

Daha önce de açıklanan bu durum artık göbek deliği ve rahim mesafesinin artmasından kaynaklandığı bilinmelidir. 27.hafta gebelik görüntüsüyle alakalı açıklamalarda rahim göbek deliğinden 7 cm kadar yukarıdadır. Bu da 27.hafta gebelik görüntüsünün hamileliğin sonlarına gelindiği izlenimi oluşturmalarını sağlamaktadır. 27.hafta gebelikte bebeğin pozisyonunun değişimi ya da sert tekmeler bazen anneleri yorabilmektedir. Ayrıca devamlı ayakta kalınması da pek çok anneyi yormaktadır.

Son olarak 27.hafta gebelikte kasık ağrısı ve 27. hafta gebelikte kanama bu dönemin en riskli iki olayıdır. 27.hafta gebelikte kasık ağrısı rahim büyümelerinden ileri gelebilmektedir. Ancak ağrıların kasılma şeklinde olup olmadığı anne tarafından mutlak suretle kontrol edilmelidir. Doğum öncesinde yapılan muayenelerde uzmanlar kadınları bu konularda bilgilendirmektedir. Yine de ağrıların kasılma şeklinde olduğundan şüphe edilmesi halinde doktora gitmek çok iyi olacaktır. Çünkü uzmanlar muayeneler ile birlikte şüphelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığına karar verebilmektedir.

Kasık Ağrısı Hakkında Detaylar: Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Kasılmalar varsa da erken doğumu önlemek için gereken müdahaleler yapılmalıdır. Bu hafta içinde 27. hafta gebelikte kanama yaşanmışsa da doktora gidilmesi şarttır. Gebeliğin ilk aylarında kanamalar ya da lekelenmeler bir dereceye kadar normal karşılanmaktadır. Ancak sona doğru yaklaşıldıkça vajinal akıntıların bile şeffaf olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü şeffaf olmayan akıntılar düşük gibi istenmeyen durumlar için tehlike sinyalleri anlamına gelebilmektedir ve acil kontroller gerektirmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı