Hafta Hafta Gebelik

26 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Annenin Kilosu

26 haftalık gebelik görüntüsüne ulaşan anneler ceninleri de 24.haftalarına ulaştırmış demektir. Bilindiği üzere hamilelik haftası ve cenin haftası değişim göstermektedir. Uzmanlar annelerin gelişimlerini 26 haftalık gebelik annenin kilosu ve 26 haftalık gebelikte bebek kilosuna göre takip etmektedir. Ceninin takip haftasının geriden başlamasının nedeni ile gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilen zaman dilimi ile alakalıdır. Çünkü gebelik başlangıcı rahmin gebelik için kalınlaşması ile başlamaktadır. Cenin oluşumu ise spermin yumurtayı döllemesinden sonra gerçekleşmektedir.

Bu bağlamda değişen oldular olduğu gibi değişmeyenler de bulunmaktadır. Öncelikle annelerin kilo alımları artık eskine göre daha hızlı şekilde gerçekleşecektir. Aynı şekilde bebekler de doğuma kadar kilolarını katlayacaklarıdır. Buradan yola çıkarak 26 haftalık gebelik görüntüsünün annelerin kendilerini şiş hissedecek boyutlara yaklaştığını söylemek mümkündür. Ancak halen hareket konusunda ilerleyen dönemlere göre daha rahat olunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak annelerin ileriki dönemlere hazırlık için kendilerini yoracak ağır işlerden kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Kalın bu durum günlük hayattan tamamen soyutlanmadan gerçekleştirilmelidir. Aksi hallerde kadınların psikolojik açıdan kendilerini kötü hissetmeleri muhtemel sonuçlardan biridir.

Göz atabilirsiniz: 27. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler ve Bebek Kilosu

26. Hafta Gebelikte Bebek Kilosu

26.hafta gebelikte bebek kilosunun ortalama değerleri değişim gösterebilmektedir. Değerlerin farklı olmasında ise kiloya bağlı değişkenler önemli rol oynamaktadır. Öncelikle 26.hafta gebelikte bebek kilosunun açıklanan ortalama değerleri 910 gram şeklindedir. Ancak bebeklerin 1 kg olmaları da normal karşılanmaktadır. Kilonun ortalama değerlerin altında ya da üzerinde olmalarında anne ve babanın yapısal özellikleri etkilidir. Bazen 26.hafta gebelikte bebek kilosu daha da yukarılara çıkabilmektedir. Özellikle hem anne hem de baba ortalamaların üzerinde boya sahip olduklarında bu durumla karşı karşıya kalınmaktadır. 26 haftalık gebelik kilo alımının bebek kilosu ile çok yakından alakası bulunmamaktadır.

Anneler uzmanların verdiği ortalama değerlerin altında kilo almamaya dikkat etmelidir. Aynı şekilde ortalama değer üzerinde kilo alımı da sakıncalıdır. Zannedilenin aksine 26 haftalık gebelik kilo alımı ne kadar fazla olursa bebek de o kadar sağlıklı ve kilolu olmamaktadır. Bebeklerin ihtiyaç duydukları besin miktarları aynıdır. Anneler bu besin kaynaklarını ne kadar sağlıklı olanlarından alırlarda bebekler de o kadar sağlıklı olmaktadır. 26 haftalık gebelikte bebek kilosu anne ve bebek sağlığını etkileyecek yükseklik ya da düşüklükte ise uzmanlar gereken müdahaleleri yapmaktadır. Kilo çok düşükse vitamin takviyeleri yüksekse diyetler önerilmektedir. Ancak iki durum da muhakkak doktor önerilerine göre gerçekleştirilmelidir. Aksi halde kötü sonuçlar alma ihtimali oldukça yüksektir.

26 Haftalık Gebelik Annenin Kilosu

26.hafta gebelikte bebek kilosu ile birlikte annenin kilosunun da artması gerekmektedir. 26.hafta gebelikte bebek kilosunun ne kadar artması gerektiğinin ortalama değerleri bulunmaktadır. Aynı şey annelerin kiloları için de geçerlidir. Çünkü haftalık olarak alınması gereken kilo annelerin asıl boy ve kiloları hesaplanarak ortaya çıkarılmaktadır. Öncelikle 26 haftalık gebelikte beslenmesini yöneten uzman tavsiyeleri de annelerin vücut kitle endekslerine göre kendini göstermektedir.

Normal kilolarında gebe kalmış olan kadınların bu haftaya kadar maksimum 10 kilo almaları gerekmektedir. 7 kilo ya da üzerinde alımlar da normal olarak kabul edilmektedir. Kilo alımına bağlı olarak 26 haftalık gebelik anne karnının büyüklüğü de değişim göstermektedir. Ancak 26 haftalık gebelik anne karnı rahim ağzına bağlı olarak genişlemektedir. Artık rahim ağızları annelerin göbek deliklerinin beş ya da altı cm daha yukarısında bulunmaktadır. 26 haftalık gebelikte beslenme anne ve çocuk sağlığının sağlanması ve kilo alımını olması gereken rakamlarda tutması açısından önemlidir. 26 haftalık gebelikte beslenme önerileri arasında omega3 takviyeleri yapmak ilk sıralarda bulunmaktadır. Balık tüketimine karşı hassasiyetleri olan annelerin omega3 alımları için farklı tohum ya da kuruyemişleri tercih etmeleri de mümkündür. Ancak hangi tohum ve kuruyemişlerin tüketileceği öncesinde uzmanlara danışılmalıdır.

26 Hafta Gebelikte Annedeki Geçmişi

26.hafta gebelikte bebek kilosunun ortalama değerleri de 26 haftalık gebelik annenin kilosunun ortalama değerleri de sadece vücut kitle endeksine bağlı değildir. Öncelikle kadınlar birden fazla kez gebelik geçirebilmektedir. Bu da uzmanlar tarafından 26 hafta gebelikte annedeki geçmişinin değerlendirilmesine yol açmaktadır. Geçmişteki gebeliklere göre bu sefer devam eden gebelikler kıyaslanabilmektedir. Yapılan kıyaslar neticesinde gebelik için olumlu bir gidişatın sürüp sürmediği ortaya çıkmaktadır.

Aynı şekilde 26 hafta gebelikte annedeki geçmişi o gebelikle de kıyaslanabilmektedir. Annelerin 26.haftada karın büyüklükleri artmaktadır. Beller de kalınlaştığı için artık bel ağrıları da kendini göstermektedir. Bel ağrılarının artarak devam etmesinde 26 haftalık gebelikte bebek kilosu aslında çok önemlidir. Artık taşınması gereken yük miktarı daha fazladır. Bundan kaynaklı olarak çok yorucu işlerden kaçınmak ve bol miktarda dinlenmek önerilmektedir. 26 hafta gebelikte annedeki geçmişinde dinlenme oranları az olmasına karşın artık dereceleri artırılmalıdır. Henüz farkına varılmasa da doğum çok yorucu bir eylemdir. Kadınlar, öncesinde kendilerini ne kadar dinlendirip güçlendirirse o kadar rahat edeceklerdir. Ancak sağlık sorunları yoksa devamlı yatarak dinlenmek de tavsiye edilen uygulamalar arasında bulunmamaktadır.

26 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

26 haftalık gebelik annenin kilosunun bebek gelişimi ile birlikte arttığını kabul etmek gerekmektedir. Bebek gelişimleri artık hissedilen hareketlerin şiddetinin artması ile d fark edilmektedir. Üstelik 26 haftalık gebelik annenin kilosu bebeklerin hareketlerine herhangi bir etkide bulunmamaktadır.

Bebekler adeta bir koza içerisinde gelişimlerini devam ettirmektedir. 26 haftalık gebelik bebek hareketleri artık ışığa karşı da tepki verir hale gelecektir. Bu durumun temel nedeni ise artık görebilmeleridir. Fakat saçlarda olduğu gibi gözlerde de renk pigmentleri henüz oluşum aşamasındadır. Bu neden yüzünden görebilmeleri göz renklerinin oluştuğu anlamına gelmemektedir. 26 haftalık gebelik bebek hareketleri anneler tarafından daha çok hissedilmektedir.

Bu duruma neden olan etmenlerden bir diğeri de bebeklerin ışığa olan tepkilerinin yanı sıra sese karşı tepkileridir. Artık kulak gelişimleri gelişen bebeklerin sese tepki vermesi için seslerin aşırı yüksek olmasına da gerek yoktur. Bebekler özellikle anne ya da babasının sesleri gibi devamlı duydukları seslere hareket ederek tepki vermektedir. 26 haftalık gebelik bebek hareketleri standart hareketlerin daha iyi yapılması anlamı taşımaktadır. Bebekler; parmak oynatma, tekme ve yumruk atma, dönme gibi hareketleri yapabilmektedir.

26 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketlerinin Azalması

26 haftalık gebelik bebek hareketlerinin takibi hem anneler hem de babalar tarafından büyük bir neşe kaynağı haline gelmektedir. Üstelik hareketlerin dikkatli bir şekilde takip edilmeleri halinde belli bir düzene sahip oldukları da fark edilebilmektedir. Çünkü bu hata sonrasında bebeklerin belli bir uyku saatleri de oluşmaktadır. Aslında uyku saat oluşumu uzun süre öncesinde başlamış olmasına karşın artık anneler bebeklerinin uyduklarını hareket etmemelerinden anlayabilmektedir.

26 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması anne adaylarının belli süre endişe yaşamalarına yol açmaktadır. Ancak bu konuda endişe yaşanması için henüz çok erkendir. Normal şartlar altında insanların bile günleri diğer günlerini tutmamaktadır. Bebekler de bir gün çok hareket halinde iken bir gün hareket etmek istemeyebilmektedir. 26 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması bundan ötürü normal karşılanmaktadır. 26 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalmasına karşın kontrol edilemeyen hareketler kendini göstermeye devam edecektir. Örneğin bebeklerin akciğer gelişimleri kapsamında sıklıkla hıçkırmaları söz konusudur. Tekme ya da yumruk kadar olmamasına karşın hıçkırıklar da anneler tarafından hissedilebilmektedir.

26 Haftalık Gebelikte Vajinada Ağrı

26 haftalık gebelik annenin kilosunun artması sadece vücutlarında yap birikimi olması olarak algılanmamalıdır. Çünkü 26 haftalık gebelik annenin kilosunun ölçümünde plasenta içerisindeki sıvıların, vücut sıvılarının ve bebeğin kilosunun artması da neden olarak gösterilmektedir. Üstelik vücuttaki sıvı birikimleri artık 26 hafta gebelikte annedeki geçmişine göre daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu da rahim büyümelerinin artması demektir. Kadınlar karınları büyüdükçe daha gerdin olduklarını hissetmektedir.

26 haftalık gebelik anne karnının büyümesine karşın yapılacak en iyi şey uzmanların önerdikleri yağlar ve kremleri gergin olan bölgelere uygulamaktan ibarettir. Ancak bu işin bir de farklı yönü bulunmaktadır. Çünkü karın şiştikçe içerisindeki baskı da artmaktadır. Böylelikle 26 haftalık gebelikte vajinada ağrıları hissedilebilmektedir. 26 haftalık gebelikte vajinada ağrının normal karşılanması gerekmektedir. İlk ağrılar geçen haftalardaki ağrılara göre bir derece daha fazla da olabilmektedir. Ancak 26 haftalık gebelikte vajinada ağrı kesinlikle 26.hafta gebelikte kanamayla birlikte gelmemelidir. 26.hafta gebelikte kanama da görülüyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeli ve kanamanın neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı