Hafta Hafta Gebelik

24 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

Hamilelik her anne için farklı ve eşsiz bir süreci içermektedir. 24 haftalık gebelik kaç aylık olduğuna göre bu hafta içinde de hem anne hem de bebek açısından değişik tecrübeler yaşanacaktır. Haftalar ilerledikçe annelerin bebeklerine kavuşma anları yaklaşmaktadır. Bu da kadınların hareketlerinin hamileliğin ilk dönemlerine göre daha yavaşlamasına yol açmaktadır. Ayrıca hareketlerin yavaşlamasında sadece karın bölgesinin şişmesi değil bel bölgesinin kalınlaşmaya başlamasının da etkili olduğu bir gerçektir. Üstelik 24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu da devamlı hareket halindedir. Pozisyonun değişmesi de anneleri yormaktadır. Artık çok fazla ayakta kalmaya ve yorucu işler yapmaya ara verilmelidir. Üstelik aktif bir tempoda çalışma hayatları devam eden annelerin bu süreç içerisinde daha çok yoruldukları bir gerçektir. Çalışma hayatlarını sürdüren annelerin mümkün olduğunca ayaklarını uzatarak dinlenmeleri önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  25 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

24 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

24 haftalık gebelik kaç aylık anneler tarafından takip edilen konuların başında gelmektedir. Çünkü anne ve bebek gelişimi en iyi haftalık olarak takip edilmektedir. Ancak haftalık takiplerin aylık olarak bilinmesi en azından yakın çevreye kaç aylık hamile olmasının açıklanmasını kolay hale getirmektedir. Bunun yanı sıra bazı bilgi kaynaklarında aylık gelişim listesi de yer almaktadır.

Anneler ya da babalar 24 haftalık gebelik kaç aylık bilmeleri halinde bebeklerinin aylık gelişimleri hakkında da fikir sahibi olabilmektedir. 5 ay + 18 gün 24 haftalık gebelik kaç aylık için yanıt niteliği taşımaktadır. Lakin bu alanda da dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Çünkü haftalık tahminler doğru bir şekilde yapılmamışsa 24 haftalık gebelik kaç aylık için alınan yanıtlar annelerin gelişimi ile uyuşmayacaktır. Haftalık tahminler için ise uzman randevuları kaçırılmamalıdır. Günümüzde doktorlar hemen hemen ilk aylarda bebeğin tahmini doğum zamanından kaç haftalık olduğuna kadar detaylı bilgilendirmeler yapabilmektedir. Böylelikle anneler ve babalar 24 haftalık gebelik kaç aylık açıklamalarını kendi bebeklerinin gelişim süreci ile bağdaştırarak takip edebilmektedir.

24 Haftalık Gebelikte Bebeğin Pozisyonu

24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu hakkında tam bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü bebekler daima hareket halindedir. Ancak genellikle baş kısımları yukarıda olacak şekilde bulunmaktadır. Yani annelerin en merak ettiği konulardan biri olan doğum pozisyonuna gelmemişlerdir. Ancak erken doğum ihtimallerinde bu durum görülebilmektedir.

24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu doğum için çok fazla erkendir. Bu neden yüzünden olası erken doğum ihtimalleri keşfedildiğinde uzmanlar, doğumu geciktirecek medikal destekleri vermeye başlamaktadır. Bazen annelerin erken doğum belirtilerini göremedikleri bir gerçektir. Ancak henüz şiddetli sancılar olmamasına karşın vajinal akıntıların artması neticesinde erken doğum gerçekleşme ihtimali kendini göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak bebek gelişimlerinin özellikle bu hafta ve sonrasında daha iyi takip edilmesi gerekmektedir. 24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonunu kadar ilgi çekici olan durumlardan biri de bebeğin anne karnındaki halidir. Çünkü artık bebekler doğumdaki şekillerine benzemeye başlamaktadır. Örneğin pek çok bebeğin bu hafta neticesinde hem kaşları hem de saçları tamamen çıkmış durumdadır. Lakin çıkan tüylerde renk pigmentleri bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak bebekler esmer mi yoksa sarışın mı bilinmesi henüz mümkün değildir.

24. Hafta Gebelik Bebek Kilosu

24 haftalık gebelik kaç aylık sorusu genellikle bebeklerin kilolarının ortalama değerlerde olup olmadığını ölçmek için de sorulmaktadır. Bu konu hakkında bilinmesi gereken şeylerden biri doktorlara güvenilmesi gerektiğidir. Çünkü 24 haftalık gebelik kaç aylık tam olarak bebek kilolarının değerlerini vermemektedir. Annelerin ve bebeklerin kiloları genetik ve fiziksel özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir.

Uzmanlar doğum öncesinde aylık ya da haftalık olarak yineledikleri kontrollerde sadece 24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonunu incelememektedir. Bebek ve annenin kilo ölçümleri de her kontrolde yapılmaktadır. Eğer kilo konusunda aşırı alım ya da az alım gibi sıkıntılar varsa doktorlar zaten anneleri uyarmaktadır. Bazen belli diyetlerin ya da vitamin takviyelerinin önerilmesi de söz konusudur. Bu neden yüzünden 24.hafta gebelik bebek kilosunun ortalama değerlerine girilmiyorsa annelerin sıkıntı ya da stres yaşamalarına gerek yoktur. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre 24.hafta gebelik bebek kilosu standart bir gebelikte en az 540 gram olmalıdır. 24.hafta gebelik bebek kilosunun en yüksek rakamları ise 675 grama kadar çıkabilmektedir. Bahsedildiği üzere bazen annelerin boyları çok uzun ya da çok kısa olabilmektedir. Bu da genetik ve fizyolojik özellikler yüzünden bebeklerin boy ve kilolarını etkilemektedir.

Uzmanlar her anneyi taşıdığı özelliklere göre önceleyerek özel bir ortalama değer sunmaktadır. Eğer uzmanların ortalama değerleri içinde yer alınıyorsa 24.hafta gebelik bebek kilosu hakkında telaş edilecek bir durum yok demektir. Ancak bu hafta e sonrasında bebekler devamlı şekilde kilo almaya başlayacaklardır. Üstelik alınacak olan kilo miktarları eski aylara göre daha fazla olacaktır. Bundan kaynaklı olarak 24 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu yerine alınması gereken ortalama haftalık gram değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede önerilen beslenme şekillerine riayet ederek bebeklerin doğum kilolarına ulaşmasına yardımcı olunabilmektedir.

24 Haftalık Gebelik Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

24 haftalık gebelik anne karnının ne kadar büyümeli ve 24. hafta gebelikte kaç kilo alınmalı konuları birbirlerine eşdeğer yanıtlar içermektedir. Öncelikle karın büyümelerinde de kilo alımlarında da 24.hafta gebelikte beslenme önerilerine uymak çok önemlidir. Annelerin son aylarda iştahlarının çok fazla açıldığı bilinmektedir. Bundan ötürü yemek içme düzenine ayak uydurmak daha zor hale gelebilmektedir.

Buna karşın 24 haftalık gebelik kaç aylık olmasına göre hesaplanan kilo değerlerine sadık kalınması önerilmektedir. 24. hafta gebelikte kaç kilo alınmalı için verilen ortalama değerler minimum altı maksimum yedi ya da yedi buçuk kilodan oluşmaktadır. Ancak kilo değerleri annelerin vücut kitle endekslerine göre değişim gösterebilmektedir. Kilo değerlerinin ve 24 haftalık gebelik anne karnının büyüklüğünün değişim nedenlerinden biri de annelerin kaç kilo iken hamile kaldıklarıdır. Genellikle normal kilodayken hamile kalan annelerin 24 haftalık gebelik anne karnı daha büyük olabilmektedir. Çünkü kadınların böyle hamilelikler alabilecekleri kilo miktarları daha yüksektir. Üstelik 24.hafta gebelikte beslenme bakımından da tüketebilecekleri besin oranları yüksek olabilmektedir.

24 Hafta Gebelik Görüntüsü

24.hafta gebelik bebek kilosu karın bölgesinin yanı sıra belde de kalınlaşma olarak kendini göstermektedir. Belin de kalınlaşmaya başlamasından sonra 24.hafta gebelik bebek kilosu annelerin hareketlerini kısıtlamaya başlamaktadır. 24 hafta gebelik görüntüsü ise rahim durumuna göre ölçülebilmektedir. Standart olarak devam eden gebeliklerde rahim ağzı artık göbek deliğinin üst kısımlarında bulunmaktadır. Ortalama olarak 4’e yakın santimlerden oluşan bu mesafe, anne karınlarının büyümesi sonucunu göstermektedir. 24 hafta gebelik görüntüsü de bundan ötürü aha şiş bir karna neden olmaktadır. Üstelik anneler artık bebeklerinin hareketlerini daha iyi şekilde hissedebilmektedir. Bunun ilk nedeni gebelikleri ilerlediği için bebeklerinin daha güçlü hissetmeleridir. Üstelik 24 hafta gebelik görüntüsünde güçlü tekmeler dışarıdan bakıldığında çıkıntı olarak fark edilebilmektedir. Bebeklerin tekmelerinin şiddetine göre bazı annelerde kaburga acıları hissedilebilmektedir. Ancak bu acılar devamlı değildir.

24 Haftalık Gebe Kaç Aylıktır?

24 haftalık gebe kaç aylıktır beş ay on sekiz gün şeklinde yanıtlanmaktadır. 24 haftalık gebe kaç aylıktır için alınan yanıtlara göre annelerin haftalık gelişimlerinin takip edilmesi kolaylaşmaktadır. Öncelikle artık bebek gelişimlerindeki kilo alım hızı artmaktadır. Bu da annelerin kilolarında hızlı alımlar anlamına gelmektedir. Kilo alım hızları ise günlük hareketlerde biraz daha dikkat edilmesini gerekli kılmaktadır. Üstelik bu hafta neticesinde başta bel ağrısı olmak üzere farklı ağrıların hissedilme oranı artmaktadır. 24.hafta gebelikte kasık ağrısı ve 24 haftalık gebelikte vajina ağrısı anneleri en korkutan ağrı tiplerinden biridir.

Bazı kadınlar bu ağrıları 24 haftalık gebelikte karın ağrısı olarak da tanımlayabilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun 24.hafta gebelikte kasık ağrısının takip edilmesi çok önemlidir. Bebekler artık gelişimlerini tamamladıkları için olumsuz durumlar erken doğumları tetikleyebilmektedir. Kadınların erken doğum belirtilerini bilmeleri halinde duruma müdahale edilmesi şansı yakalanabilmektedir. 24 haftalık gebelikte vajina ağrısında vajinal akıntıların olup olmadığına da bakılmalıdır. Çünkü vajinadan normal de olmayan şekilde akıntı gelmesi erken doğumun habercisi olarak algılanabilmektedir. Aynı şekilde 24 haftalık gebelikte karın ağrısının şiddetinin giderek artması halinde de doktorlarla iletişim kurulması önemlidir. Anneler bu haftalarda bedenlerindeki değişimleri geçtiğimiz haftalara göre daha yakından ve daha ciddi şekilde takip ederek istenmeyen sonuçlardan korunabilmektedir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı