Hafta Hafta Gebelik

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Gebelikte sona gelinirken bebeğin gelişimi de tamamlanmak üzeredir. 23. hafta gebelikte bebek kilosunun yanı sıra organlarının gelişmişlik düzeyleri de artmaktadır. Öncelikle bu hafta neticesinde artık kulakları daha iyi duyan bebekler sese karşı daha hızlı tepkiler verebilmektedir. 23 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusuna  göre kolaylıkla takip edilebilen bebek hareketleri neticesinde bu alanda daha iyi sonuçların alınması mümkündür. Ancak bebek hareketlerinin de güçlendiğini ve dikkatli bakıldığında karın yüzeylerinden fark edilebildiklerini söylemek yanış olmayacaktır. 23.hafta gebelik annedeki geçmişine göre değişen karın büyüklükleri olmasına karşın bebeklerin gelişim aşamaları aynı kalmaktadır. Ayrıca uzmanlar doğum öncesindeki muayenelerinde 23.hafta gebelik annedeki geçmişine odaklanarak doğum için bir yol haritası belirlemeye de başlayabilmektedir. Fakat her hamileliğin kişisel olduğu unutulmamalıdır. Bundan ötürü hamilelikte olduğu gibi doğumlar da doğum şekilleri ve süreçleri de birbirine benzemek zorunda değildir.

[irp posts=”1487″ name=”24 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? – 24 Haftalık Gebelikte Bebeğin Pozisyonu”]

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

23 haftalık gebelik kaç aylık olur, annenin vücudunda ortaya çıkan değişiklikler yüzünden geçmişe göre daha çok merak edilmektedir. Öncelikle son aylara yaklaşıldıkça anneler daha ağırlaşmaktadır. Bu ağırlaşma vücudun su toplaması ile de açıklanabilmektedir. Üstelik son ayları yaza denk gelen annelerin vücutları daha şiş olabilmektedir. Fakat bu şişlikler doğumla birlikte ya da sonraki süreçte kaybolacağı için endişe duymaya gerek yoktur. Peki, 23 haftalık gebelik kaç aylık olur? Uzmanların hesaplamamalarına göre bu hafta 5 ay + 11 güne denk gelmektedir. Hamilelik sürecinin yarısından fazlası gittiği için 23 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü de artmış olacaktır. Karın büyüklükleri ve şekilleri genellikle bebeklerin cinsiyetleri ile açıklanmaktadır. Ancak bu durumda annelerin fiziksel yapıları ve özellikleri etkilidir.

23 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü kilo alım derecesi ile de açıklanmaktadır. Fakat karınların halen günlük hareketlere çok engel olacak kadar büyük olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Buna karşın daha sağlıklı bir süreç için çok fazla ayakta kalmamaya ve bedeni yormamaya özen gösterilmelidir. Gebelik süresinde idrar sıklığı belki de en çok şikâyet edilen konulardan biridir. 23 haftalık gebelikte sık idrara çıkma derecesini artırmaktadır. Çünkü gelişip büyüyen bebeklerin idrar torbasına yaptıkları baskılar giderek artmaktadır. Böylece 23 haftalık gebelikte sık idrara çıkma sıkıntısı kendini göstermeye başlamaktadır. İlerleyen haftalarda da idrara çıkılması yoğun bir şekilde görülecektir.

23. Hafta Gebelikte Bebek Kilosu Ne Kadardır?

23 haftalık gebelik kaç aylık olur bilindiğinde bebeklerin kiloları da ortalama olarak tahmin edilebilmektedir. Çünkü 23 haftalık gebelik kaç aylık olura göre ortala değerlerin alınması mümkündür. Fakat bebekler annelerinin beslenme alışkanlıklarına ya da genetik durumlarına göre kilo da belirleyebilmektedir. Bu neden yüzünden kesin sonuçlar için doğum öncesi kontrollerden birinde uzmanlardan yanıt alınmalıdır. Uzmanlar aynı zamanda 23. hafta gebelikte bebek kilosunu geçen muayene ile kıyaslamaktadır. Böylelikle bebeğin gelişim düzeyinin normal seyrinde devam edip etmediğine de karar verilebilmektedir.

23. hafta gebelikte bebek kilosunun standart değerleri yarım kilodur. Yani bebekler bu hafta içinde ortalama olarak 500 gram ağırlığına ulaşmaktadır. Doğuma birkaç ay kalmış olmasına karşın bebeklerin küçük olması bazen anneleri telaşa sokabilmektedir. Fakat bu durumda endişe etmek için hiçbir neden bulunmamaktadır. Çünkü 23. hafta gebelikte bebek kilosu ilerleyen haftalarda kendini hızlı bir şekilde katlayacaktır. Böylelikle normal şartlar altında doğuma kadar bebeklerin üç kiloyu geçmeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca bebeklerin üç kilonun altında doğmaları da sağlıksız oldukları gibi bir anlam ifade etmemektedir. Doğum sonrasında anne sütü desteği alan bebekler kısa süre içinde olması gereken kilolarına kavuşabilmektedir.

23.Hafta Gebelik Bebek Hareketleri

23.hafta gebelik bebek hareketleri bebek gelişiminin ilerlemesi yüzünden artmaktadır. Üstelik 23.hafta gebelik bebek hareketlerinin yanı sıra bebeklerin annelerin hareketlerine ve seslerine tepki verme ihtimalleri de artmaktadır. Ortakulak gelişimleri tamamlanmak üzere olan bebekler sürekli duydukları sesleri artık tanıyabilmektedir. Bu sayede anneler şarkı söylediklerinde hatta dans ettiklerinde tekme ya da yumruk atmak gibi hareketlerde bulunabilmektedir.

Bebeklerin hareketli olmaları demek 23 haftalık gebelikte karın ağrısı çekmek anlamına gelmemektedir. İnsanların derisi oldukça kalındır ve bebeklerin hareket etmeleri 23 haftalık gebelikte karın ağrısına neden olmamaktadır. Ağı farklı nedenler ile açıklanabilmektedir. 23.hafta gebelik bebek hareketlerinden bir diğeri de ellerin kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Bebekler artık motor becerilerini iyiden iyiye geliştirmişlerdir. Bundan kaynaklı olarak kordonlarını rahat bir şekilde tutabilmektedir. Üstelik bu sayede parmaklarını kullanabilme yetenekleri de daha kolay hale gelmektedir. 23.hafta gebelik bebek hareketleri arasında geçtiğimiz haftalarda başlayan parmak emme de devam etmektedir.

23 Haftalık Gebelikte Anne Kaç Kilo Almalı?

23 haftalık gebelik annenin kilosu ilk aylarda olduğu gibi uzmanlar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Çünkü kilonun hem doğum öncesinde hem de sonrasında büyük faydaları vardır. Yani gebelik süresinde çok kilo almak demek daha sağlıklı bir bebeğe kavuşmak demek değildir. 23 haftalık gebelik kaç aylık olura göre alınması gereken kiloların hesaplanabilmesi sağlanmaktadır.

Beş aya on bir gün eklenmesi ile cevaplanan 23 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusu 23 haftalık gebelik annenin kilosunu ortaya çıkarmaktadır. Bu konu hakkında bilinmesi gereken önemli noktalardan biri gebeliğin ilk üç aylık kısmı ile alakalıdır. Uzmanlar annelerin bu dönemde neredeyse hiç kilo almasalar bile sorun çıkmayacağını savunmaktadır. Yine de ilk üç ayda haftada yarımşar kilo alımı normal karşılanmaktadır. Peki, 23 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı? 23. hafta gebelikte bebek kilosu yarım kiloya ulaşmasına karşın anneler 7 kilo ya da bundan daha fazla alabilmektedir. Özellikle ebeliklerinde istediklerini yemek isteyen kadınların 10 kiloya kadar aldıkları da bilinmektedir. Uzmanlar 23 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı için yüksek rakamlar vermemektedir. Çünkü 23 haftalık gebelikte anne kaç kilo almalı yüksek rakamlardan oluştuğunda ilerleyen aylarda daha çok kilo alınacaktır. Bunun nedeni ise hamilelik sonuna gelindikçe kiloya olan meylin artmasıdır.

23 Haftalık Gebe Kaç Aylıktır?

23 haftalık gebelik kaç aylık olur ve 23 haftalık gebe kaç aylıktır gibi sorular annelerin beslenme alışkanlıklarını düzenlemelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca 23 haftalık gebe kaç aylıktır bilinerek gebeliğin nasıl seyrettiği de keşfedilebilmektedir. Öncelikle bu dönemde bebeklerin deri gelişimlerinin hızlı artmaktadır. Bununla birlikte kemik gelişimleri de sürmektedir.

Uzmanlar bu neden yüzünden 23 haftalık gebe kaç aylıktır şeklinde sorular soran annelere verdikleri önerilerde kalsiyum tüketiminin altını çizmektedir. Ancak tüketilen kalsiyum oranlarının abartılmaması ve diğer besin grupları ile dengelenmesi şarttır. Gebelikte her şey abartıya kaçılmadan tüketilmek zorundadır. 23 haftalık gebe kaç aylıktır beş aylık bir süreci göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak annelerin karın büyüklükleri artmaktadır. Üstelik ilerleyen haftalarda bebeklerin kiloları ikiye katlanacağı için arın büyüklükleri biraz daha artacaktır. 23 haftalık gebe kaç aylıktır hakkında bilgi alan annelerin denge sorunları yaşamaları muhtemeldir. Muhtemel sorunların ortadan kalkması için ani hareketlerden kaçınılması tavsiye olarak verilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı