Hafta Hafta Gebelik

22 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri ve Bebek Kilosu

Hamilelik sürecinde hem anneler hem de bebekler açısından önemli olan ortalama süreler bulunmaktadır bu sürelere bağlı olarak ilerlemelerin ortalama olup olmadığı tespit edilebilmektedir. 22 haftalık gebelikte bebek hareketleri konusunda de 22.hafta gebelikte bebek kilosunda da ortalama değerler bakımından önemli bir eşik vardır. Bu döneme kadar bebeklerin gelişim hızları standart bir şekilde ilerlemiştir. Ancak artık doğum yaklaşmaktadır. Yaklaşan doğum ise bebeklerde bir hazırlık süreci oluşmasına yol açmaktadır. Buna bağlı olarak artık bebekler ilk dönemlerle kıyaslandığında daha hızlı uzayıp kilo alacaklardır. Güçlenmeleri ise 22 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin anneler tarafından daha net şekilde hissedilebilmesine imkân tanıyacaktır.

[irp posts=”1484″ name=”23 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur? 23.Hafta Gebelik Bebek Kilosu”]

22 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

22 haftalık gebelikte bebek hareketleri giderek gücünü artırmaktadır. Bu durumda organların neredeyse tamamının oluşum aşamasının sonlanmış olmasının etkisi büyüktür. Oluşum aşamaları tamamlanmış olan organlar artık doğuma kadar geçen süreç içerisinde büyümelerini tamamlayacaktır. 22 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin hissedilmesinde bebeklerin motor becerilerinin gelişmesi de bir hayli etkilidir. Üstelik hareket halindeki bebekler tekme ya da yumruk atarak bir yandan kas gelişimlerini de sürdürmektedir.

Bilindiği üzere bebeklerin kaç ve saçları geçtiğimiz haftalar içerisinde oluşmaya başlamıştır. Ancak oluşumlar bu hafta içinde iyice belirgin hale gelmektedir. Üstelik bebeklerin hareket alanları boyutlarına göre halen geniştir. Bu sayede herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamdan tekme ve yumruğun yan sıra etraflarında da dönebilmeleri mümkün olmaktadır. 22.hafta gebelik kaç aylık sorusu da bebek hareketlerinin derecesinin ne kadar yükseldiğinin anlaşılmasına etkili olmaktadır. Çünkü 5 ay 4 günlük olan 22.hafta gebelik kaç aylık sorusunun yanıtı hamilelik sürecinin çok az bir kısmının kaldığını göstermektedir. Böylece bebekler giderek dış yaşama daha hazır hale gelmektedir.

22. Hafta Gebelikte Bebek Kilosu

22 haftalık gebelikte bebek hareketleri artık annelere tepki olarak da verilebilmektedir. Çünkü bilimsel araştırmalar bebeklerin duyma yetilerinin bu hafta içerisinde daha iyi hal aldığını göstermektedir. Artık annelerinin ya da babalarının seslerini tanıyan bebekler sakinleşmek için de onların seslerinden faydalanabilmektedir. 22 haftalık gebelikte bebek hareketleri ve ses tepkileri kapsamında anne ve bebek arasındaki bağın bir derece daha yükseldiği düşünülmektedir.

Bunun yanı sıra yükselen diğer etmenlerden biri de 22.hafta gebelikte bebek kilosudur. Anneler artık bebeklerinin de kendilerinin de daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlayacaklarını bilmelidir. Çünkü bebekler doğum yaklaştıkça gelişimleri için ihtiyaç duydukları enerji miktarlarını artırmaktadır. Bu da annelerin daha çok yemesine yol açmaktadır. Ancak annelerin her yedikleri bebeklere besin olarak gitmemektedir. 22.hafta gebelikte bebek kilosunun ortalama değerleri 450 gram civarındadır. Çok küçük gibi görülmesine karşın bebekler artık yarım kiloya yaklaşmışlardır. Bu da doğuma kadar bir üç kilo daha alabileceklerini göstermektedir. Kilo alım ortalamalarına bakıldığında son düzlükteki hız da kendini net bir şekilde ortaya koymaktadır. 22.hafta gebelikte bebek kilosunun bebeğin boyu ile de ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bebeklerde de boy ve kilo oranı önemlidir. Aynı kiloya sahip olan bebekler boy farklarından ötürü zayıf ya da şişman olarak nitelendirilebilmektedir. Bu haftada olması gereken ortalama boy uzunluğu ise 27 cm’dir.

22 Hafta Gebelik Görüntüleri

22 hafta gebelik görüntüleri hamileliğin en keyif verici zamanlarına işaret etmektedir. Çünkü bu haftada karınlar büyümesine karşın annelerin günlük yaşamlarına etki etmemektedir. Üstelik günler 22 haftalık gebelikte bebek hareketleri sayesinde daha eğlenceli ve heyecan verici hale gelmektedir. Bu konuda unutulmaması gereken şey 22 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin her gün aynı yoğunlukta hissedilmeyeceğidir. Bazı günlerde bebeklerin daha durgun olabilmesi muhtemeldir. Ayrıca 22 hafta gebelik görüntüleri annelerin beslenme alışkanlıklarına göre değişim gösterebilmektedir. Normal şartlar altında annelerin yürümede ya da oturup kalkmada herhangi bir sıkıntı yaşamamaları gerekmektedir. Ancak bu durum hamile kadınların standartlarına göre hesaplanmaktadır. Gebelik öncesi kadar rahat hareket etmek elbette ki mümkün olmayacaktır. 22 hafta gebelikte beslenme önerilerine uymayan kadınların kilo alım hızları daha fazladır. Kilo alım hızının yüksek olmasına hamilelik de eklendiğinde hareketlerin bu ayda da biraz kısıtlanması söz konusu hale gelebilmektedir. Bundan ötürü 22 hafta gebelikte beslenme diğer haftalarda olduğu kadar özenli şekilde devam ettirilmelidir.

22 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Yanılması

22 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması açısından payların çok düşük olduğunun altı çizilmelidir. Çünkü bebeklerin cinsiyetlerinin gelişimi henüz 10.haftadan sonra bile başlayabilmektedir. Bu gelişimler cinsel organların ortaya çıkması olarak algılanmamalıdır. Ancak uzmanların cinsiye tahminlerini kalp atışlarından bile yapmaları mümkündür. Ancak yapılan tahminler için belli yanılma payları verilmektedir. Zaten muayenelerde uzmanlar yanılma paylarını yüzdelik bir biçimde bildirmektedir.

Bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda testis ya da yumurtalık oluşumları da başlamaktadır. Özellikle 16.haftada pek çok bebeğin cinsiyetinin bilinmesi muhtemeldir. Fakat istisnaların olduğu da unutulmamalıdır. Organ oluşumları 20.hafaya geldiğinde bebeklerin duruşlarına göre net tahminleri yaptırmaktadır. Üstelik kız çocukların artık yumurta oluşumlarına bile başlamaktadır. 22 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması daha öncesinde tahmin yapılmamışsa, bebeğin duruşu yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Bazen bebekler sırtları dönük durabilmektedir. Bunun haricinde 22 haftalık gebelikte cinsiyet yanılması olma ihtimallerinin çok düşük oluğunun altı çizilmektedir. 22 hafta ikiz gebelik için de yanılma paylarının düşük olduğu dönemlerdendir. Bebeklerin ikiz ya da tek olmaları gelişim süreçlerinde herhangi bir fark oluşturmamaktadır. Bundan ötürü 22 hafta ikiz gebeliklerde de cinsiyet kolaylıkla tahmin edilebilmektedir. İkiz gebeliklerde rahim iki bebek tarafından paylaşıldığı için sadece bebeklerin boy ve kilolarında bir fark olduğu bilinmektedir.

22 Haftalık Gebelik Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

22.hafta gebelikte bebek kilosunun yarım kilolara yaklaştığı bilinmektedir. Bu bağlamda annelerin karınları da geçen haftalara göre daha büyücektir. Bu dönemde bebekler Hindistan cevizi boyutundadır. 22 hafta gebelik görüntülerinde anneler ise 7 kilo kadar alabilmektedir. Ortalama kilo alım değerleri bu hafta için minimum değer olarak 5’i göstermektedir. 22 haftalık gebelik anne karnının büyüklüğü her kadın için farklıdır. Farkın nedeni annelerin beslenme ve spor alışkanlıklarından sağlıklı beslenip beslenmediklerine göre değişim gösterebilmektedir. 22 haftalık gebelik anne karnının büyüklüğündeki etmenlerden biri de genetik yapıdır. Bazı kadınların karşın bölgelerinin iç kısımlarının büyük olduğu bilinmektedir.

Karın iç bölgesinin büyük olması halinde dışarıdan görülen büyüklük daha küçük olmaktadır. Aynı şekilde kilosu boyuna göre yüksek olan kadınlarda da 22 haftalık gebelik anne karnı kendini olması gerektiği kadar belli etmemektedir. Annelerin ilk ya da ikinci çocuklarına hamile oluşları da karın büyüklüklerinin değişim gösterip göstermemesinde etkilidir. İkinci ya da sonraki hamileliklerde karın daha az şişmektedir. Ancak kaçıncı gebelik olduğu fark etmeksizin 22 hafta gebelikte kanama çok önemlidir. Çok görülmemesine karşın 22 hafta gebelikte kanama olması halinde zaman kaybı yaşanmadan doktora gidilmesi şarttır. Son olarak 22 hafta gebelik görüntülerinin ortalama üzerinde olması halinde yeme içme düzenleri belli besinlerden kesilerek yapılmamalıdır. Bunun yerine organik ve sağlıklı beslenerek şeker ve tuz oranlarında ayarlamalar yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı