Hafta Hafta Gebelik

20 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

Gebelikte zamanın ilerlemesi ile birlikte belirgin değişimler kendini göstermektedir. 20.hafta artık hem annenin hem de bebeğin doğuma hazır hale gelmesindeki önemli haftalardan biridir. Bu neden yüzünden 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor ya da hafta içinde neler yaşanacak bilinmesi önemlidir. Pek çok kadın doğum uzmanı bu haftayı gebeliğin yarısının sona ermesi olarak yorumlamaktadır. Bu da kadınların bebeklerine kavuşmalarına az bir zaman kaldığını göstermektedir. Üstelik 20.hafta gebelik görüntüsü gelişimlerin büyük bir bölümünün gerçekleşmesinden ötürü normal bir bebek haline gelmiştir. Ayrıca bu dönem itibari ile annelerin kilo alımlarında geçen haftalara göre belirin farklılıklar oluşmaya başlayacaktır. Çünkü bebekler son dörtlükte daha hızlı kilo alıp doğuma hazır hale gelmektedir. Peki, 20.hafta gebelikte kaç kilo alınmalı ya da ne kadar kilo alımı normal? İlerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarını bulacağınız gibi boy ve genetik özeliklerin de kilo alımına olan etkilerini öğrenebileceksiniz. Ayrıca 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sorusunun yanıtları da yazımızın devamında…

İlgili konumuz: 21.Hafta Gebelik Bebek Kilosu ve 21 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

20 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

20 hafta gebelik ultrason görüntüleri bebeklerin gelişimlerinin ve hareketlerinin gözlemlenmesini sağlamaktadır. Ancak anne adayları hafta içinde neler yaşayacaklarını detaylı bir şekilde araştırmak istemektedir. Bu sayede hemen her şeye hazırlıklı olmak da bilinçli şekilde hareket etmek de mümkün hale gelmektedir. Ancak hazırlıkların yapılabilmesi için 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor bilinmesi gerekmektedir. 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor bilinmesi için bir diğer neden de çevreden gelen sorulardır. Çünkü normal şartlar altında ülkemizde kaç haftalık hamile olunduğu sorulmamaktadır.

Genellikle gebelikler aylar üzerinden hesaplanmaktadır. 4 ay 19 gün 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor için verilen bir yanıttır. Ya da 4.ayın içindeyim, şeklinde yanıtlar verilmesi mümkündür. Aslen bu dönem beşinci aya oldukça yakın olduğu için verilecek olan yanıtlar bu şekilde de olabilmektedir. Gebeliklerin haftalık olarak takiplerinin yapılmasının olumsuz bir yanı bulunmaktadır. Öncellikle pek çok kadın araştırmalarında elde ettikleri verileri kendilerinde aramaktadır. Bunlar bebek hareketlerinden alınan kilo miktarına kadar değişim gösterebilmektedir. Lakin hamilelikler özel süreçlerdir. Hatta bir kadının geçirdiği iki hamilelik bile birbirini tutmayabilmektedir. Bu neden yüzünden 20 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıl değişiyorsa kadınların bebeklerin durumları da değişim gösterebilmektedir. Doktor kontrollerinde herhangi bir sorun tespit edilmediği süre boyunca sıkıntı yaşamaya gerek yoktur.

20. Hafta Gebelik Görüntüsü

20 haftalık gebelik kaç aylık ve 20 haftalık gebelik yorumları ortalama olarak aynı kapıya çıkmaktadır. Çünkü 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor araştırmaları neticesinde kadınlar o ay içinde görünüp görünmediklerini kontrol etmektedir. Öncelikle bu hafta içinde rahim ağzı artık göbek deliği ile aynı hizaya gelmiş olmaktadır. Bu da karnın daha şişkin görünmesine yol açmaktadır. Karın daha şiş olduğundan ötürü gerginlik hissi geçen haftalara göre artmaktadır. Kadınlar bu hissin derecesini azaltmak ve olası çatlaklardan kurtulmak için yağ ya da krem tedavilerine devam etmelidir. Artık bel oyuntusu da yavan yavaş dolduğu için kremler o kısımlara da sürülebilmektedir. Ani hareketlerden kaçınılması da unutulmamalıdır.

Bele sürülen kremlerde bundan ötürü eşlerden yardım alınması önerilmektedir. 20.hafta gebelik görüntüsü ile annelerin görüntüsü eş zamanlı olarak büyümektedir. Annelerin 20.hafta gebelik görüntüsüne erişim sağlamalarından sonraki rahim büyüme oranları da normal şartlar altında bir düzene girmiş olmalıdır. Genellikle rahimde haftalık istenen büyüme miktarı 1 cm olarak açıklanmıştır. Bunun altında ya da üzerinde olan büyüme oranları belli sorunlara yol açabilmektedir. Sorun olduğunun tespiti neticesinde uzmanlar gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. 20 haftalık gebelik yorumları da çok takip edilmemelidir. Çünkü olumsuz içerikler moral bozuklukları ve strese yol açabilmektedir. 20.hafta gebelikte kasık ağrılarının hafiften artış gösterebileceği bir dönemdir. Ancak 20.hafta gebelikte kasık ağrıları yine de günlük hayatı etkileyecek ve çok can yakacak boyutlarda değildir ve nadir şekilde görülmektedir.

20. Hafta Gebelik Bebek Kilosu

20.hafta gebelik görüntüsü ve 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor içerikleri kadar bebeğin nasıl göründüğü ve ne boyutlarda olduğu da merak edilmektedir. Bu kapsamda yine her bebeğin aynı şekilde büyümediği unutulmamalıdır. Ancak ortalama olarak elde edilen veriler kapsamında bu hafta içinde bebeklerinin bir muz boyutuna ulaştıklarını söylemek mümkündür. 20.hafta gebelik görüntüsü normal bir bebek şeklindedir. Artık yolun yarısına gelindiğinden ötürü bu haftadan sonra iç organların gelişimleri ya da farklı reflekslerin oluşumları tamamlanmaktadır. 20.hafta gebelik bebek kilosu da boyu da bahsedildiği üzere belirgin nedenler yüzünden değişmektedir. Ancak 260 gram, normal şartlar altında 20.hafta gebelik bebek kilosu olarak kabul edilmektedir.

20.hafta gebelik bebek kilosunun normali 260 gram iken boyu ise 14 ya da 16 cm arasında değişim gösterebilmektedir. Bazı bebekleri bazılarına göre uzun ya da kısa olabilmektedir. Sağlıklı gelişimin tamamlanması gerçekleşiyorsa bu durum çok önem arz etmemektedir. 20.hafta gebelikte kaç kilo alınmalı isse tamamen farklı bir konudur. Bilindiği üzere 20.hafta gebelik bebek kilosu annenin aldığı kilolardan oldukça azdır. Anne bedeni sağlıklı şekilde kilo alırken bebekler ilk samanlarda mg sonrasında ise gr şeklinde kilo alımı gerçekleştirmektedir. Ancak bu durumda da kontrollü olunduğunda korkulacak herhangi bir şey yoktur. Kadınlar gebeliklerinin bu haftası içinde genel olarak 4 ila 5 kilo arasında alabilmektedir.

20. Hafta Gebelik Bebek Hareketleri

Anneler için 20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor çok önemlidir. Bu sayede bebeklerinin gelişimlerini eşzamanlı bir şekilde takip etmeleri mümkün olmaktadır. Bebeklerin anne karnındaki hareketleri ise haftalık olarak değişim göstermektedir. Anneler zaman geçtikçe hareketlerin ne kadarını ne derece hissettiklerini de aylık şekilde takip edebilmektedir. 20.hafta gebelik bebek hareketleri için en elverişli haftalardan biridir.

Bazı kadınlar bebeklerini daha erken zamanlarda hissetmelerine karşın bazılarının hareketleri bu hafta içinde hissetmeleri mümkün olmaktadır. Bebeklerin karın içinde aslında geniş bir alanları bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak 20.hafta gebelik bebek hareketlerinin başlında dönme gelmektedir. Parende atan bebekler bunun için ayaklarından da yardım almaktadır. üstelik hareketler ultrason muayeneleri sırasında çoğunlukla görülebilmektedir. 20.hafta gebelikte beslenme durumu da bebeklerin bir anda hareketlenmesini sağlayabilmektedir.

Hareketlenme için 20.hafta gebelikte beslenmenin dışında sesler de kullanılabilmektedir. Geçen hafta içinde başlayan kulak gelişimleri bu hafta bir derece daha ileri gitmiştir. Bundan ötürü tekme ya da yumruk gibi hareketler sese bağlı tepki şeklinde de verilebilmektedir. 20.hafta gebelik bebek hareketleri arasında en çok rastlanılanlarından biri de kıvrılmaktır. Bunun yanı sıra bebekler parmaklarını emmeye, kordonlarına tutunmaya ya da kafalarını hareket ettirmeye de devam etmektedir.

20. Hafta Gebelikte Annedeki Geçmişi

20.hafta gebelikte annedeki geçmişinin bilinmesi kapsamında annelerin gösterdikleri hamilelik belirtilerinin yorumlanması sağlanabilmektedir. Gebelikte ilk ve ikinci gebelik açısından belirgin farklar bulunabilmektedir. Bu neden yüzünden uzmanlar 20.hafta gebelikte annedeki geçmişini almaktadır. Öncelikle bu dönem kapsamında dolaşım sistemleri gelişmeye devam etmektedir. Genel olarak yorucu bir süreç olduğu için tansiyon değerleri aşağılarda seyretmektedir. Üstelik 20.hafta gebelikte annedeki geçmişi beslenmeye göre de değişim gösterebilmektedir. Uzmanlar beslenme konusunda her dönem maksimum özen göstermektedir. Bu durumun 20.hafta gebelikte annedeki geçmişi ile alakası olmamasına karşın önemi büyüktür.

Kadınlar özellikle bu dönem sonrasında şeker tüketimlerini daha çok kontrol etmelidir. Unutulmamalıdır ki bebeklerin çikolata ya da şerbetli tatlılardan alınan şekere ihtiyaçları yoktur. Fazla şeker tüketimi kiloya ya da hamilelik şekeri gibi istenmeyen sorunlar yol açmaktadır. 20 haftalık gebelik kaç aylık bilinmesine göre beslenme düzenlerinin oluşturulması ve 20 haftalık gebelik kaç aylık için olan beslenme düzenine uyulması çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

20 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

20 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sorusuna bağlı olarak 20 haftalık gebelik kaç aylık cevaplarının alınmasından sonra bebek gelişimlerini takip etmek daha kolay hale gelmektedir. Bu kapsamda anneler en çok 20.hafta gebelik bebek kilosusun normal olup olmadığını merak etmektedir. Kilo ve boy oranı annelerin sağlıklı ve önerilen şekilde beslenmeleri halinde genellikle herhangi bir sıkıntıya yol açmamaktadır. 20 haftalık gebelikte bebek gelişiminde değinilmesi gereken noktalardan biri de bebeklerdeki cildin durumudur. Bebeklerin bu haftaya kadar cilt kalınlıkları çok aşırı değildir. Ancak 20 haftalık gebelikte bebek gelişimi kapsamında deri de kalınlaşmaya başlamaktadır. Aynı şekilde 20 haftalık gebelikte bebek gelişimi tırnakların oluşmasını da sağlamaktadır. Böylelikle bebekler giderek doğmaya ve yaşama hazır hale gelmede biraz daha yaklaşmaktadır.

Göz atabilirsiniz: 19 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı