Hafta Hafta Gebelik

2 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Ultrason

Hamilelik sürecinin ilk dönemlerinden biri olan 2.hafta özellikle planlı şekilde çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların neredeyse tümü tarafından fark edilmemektedir. Ancak anne olma süreci her aşamada belli sinyaller verdiği için 2 haftalık gebelik belirtileri de yok değildir. Fakat regl döngüsü dört haftadan meydana geldiği için 2.haftada gebelik açısından bir şeyler söylemek neredeyse imkânsızdır. 2.hafta ultrason görüntüleri için de oldukça erken bir dönemdir. Bu neden yüzünden gebeliğinin ikinci haftasında olduğunu düşünen kadınlar ultrason ve detaylı şekilde muayene olabilmek için bir süre beklemek zorunda kalmaktadır. Ancak 2 haftalık gebelik belirtileri gösterdiğini düşünen kadınların büyük bir bölümü daha öncesinden gebe kalmaktadır. Çünkü uzmanların gebelik tarihi hesaplama zamanı çok farklıdır.

Diğer konumuz: 3 Haftalık Gebelik Nasıl Anlaşılır? 3 Haftalık Hamilelik Belirtileri

2 Haftalık Gebelik Belirtileri

2 haftalık gebelik belirtileri bedende anında kendini belli etmeye başlamamaktadır. Aradan birkaç hafta geçtiğinde ya da regl zamanı geldiğine belirtilerin net bir şekilde görülmesi daha muhtemeldir. Ülkemizde 2 haftalık gebelik belirtilerinden ötürü gebe kaldığını düşünen kadın sayısının oranı çok düşüktür. Pek çok kadın doğal olarak hamileliklerini 5.haftada fark etmektedir. 2 haftalık hamilelik belirtileri genellikle gebelik aşamasına geçişle alakalıdır. Öncelikle her korunmasız ilişki gebelikle sonuçlanmamaktadır. Bazı durumlarda özel günlerin beklenmesi gerekmektedir. Kadınların yumurtlama dönemleri cinsel açıdan isteklerinin de hamile kalma ihtimallerinin de arttığı dönemlerdir. Bu dönemlerde 2 haftalık hamilelik belirtileri olarak da gösterilen değişimler yaşanabilmektedir. Düzenli şekilde regl olan kadınlar genellikle on beşinci ya da onuncu günlerinde yeni yumurtalar üretmektedir. Bu süreci belli testlerle anlamak ya da uzmanlardan yardım alarak hesaplamak mümkündür. Ancak kadınların bedenleri bu konu hakkında pek çok sinyal vermektedir. Örneğin yumurtlama dönemlerinde olan kadınların cinsel dürtüleri oldukça fazla hale gelmektedir. Ya da akıntılarında beyaz veya kırmızı lekelenmeler görülebilmektedir. Sayılan belirtilerin tamamı normaldir.

2 Haftalık Gebelik Belli Olur Mu?

2 haftalık gebelik belirtileri olarak sayılan etmenlerin uzayarak bir liste haline gelmesine karşın aslında bu hafta içerisinde bedende bir bebek oluşumu bulunmamaktadır. Ancak kadınların bedenleri bebek oluşumu için hazırlanmaktadır. Ayrıca bebek doğum tarihlerinin hesaplanmasında ilk bir ya da iki haftanın önemi büyüktür. Bundan ötürü uzmanlar bir bebek oluşumu olmamasına karşın gerek rahim duvarlarının kalınlaşması gerek rahim akıntılarının fazla hale gelmesini birer belirti olarak algılamaktadır. Ancak 2 haftalık gebelik belirtilerinin eczanelerden alınan testlerde çıkması mümkün değildir. Bunun için en azından reglin gecikmesine ya da fiziksel değişimler yaşanmasına kadar beklenmesi gerekmektedir.

2.Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

2.hafta ultrason görüntülerinde herhangi bir şey görülmesi mümkün olmamaktadır. Daha doğru tabirle henüz yumurta, yumurtlama ve döllenme gibi aşamalarda geçilmektedir. Bu neden yüzünden zigot veyahut embriyo görülmesi mümkün olmamaktadır. 2 haftalık hamilelik ultrasondan ziyade kadınların bedenlerinde görülen değişimlerden ya da hislerinden anlaşılabilmektedir. Öncelikle hamileliğin ikinci haftasında döllenme gerçekleşmektedir. Bu neden yüzünden hormonlar çalışmaya başlanmaktadır. 2.hafta ultrason görüntüleri ile yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği anlaşılır hale gelebilmektedir.

aynı şekilde 2.hafta ultrason görüntülerinde döllenmenin olmaması halinde bir dahaki yumurtlama sürecinin beklenmesi gerekmektedir. Öncelikle bu aşamanın en önemli noktalarından biri de aslında bebeklerin cinsiyetlerinin belli olmasıdır. Eğer yumurtayı döllemiş olan spermde X kromozomu varda bebek kız olarak dünyaya gelecektir. Şayet yumurtayı dölleyen spermde Y kromozomu varsa bebek erkek olacaktır. 2 haftalık hamilelik ultrasonu neticesinde bahsedilen aşamalar hakkında bilgi edinimi sağlanmaktadır. Ancak kese ya da embriyo için henüz oldukça erkendir.

2 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı

2.hafta gebelik belirtileri kadınların bedenlerindeki bir takım değişimlerden fark edilebilmektedir. Bu aynı zamanda kadınların cinsel ilişkiye hazır olduğu anlamına da gelmektedir. 2.hafta gebelik belirtilerinden olan kokuların daha iyi algılanması da cinsel birleşmede kadınları daha istekli hale getirmektedir. Kadınların bedenleri belli bir yaşa kadar aylık olarak yenilenmektedir. Adet dönemleri ile yumurtladığı halde kullanılmayan yumurtalar bedenden dışarı atılmaktadır. Ancak döllenme olması halinde regl de kesilmektedir. Bu bağlamda gebelerin bu aşamaya gelebilmesi için 4.haftayı arkalarında bırakmaları gerekmektedir. 2.haftalık gebelikte kasık ağrısı genellikle cinsek istekle ya da zorlama gibi etmenlerden kaynaklanmaktadır. Çünkü ilerleyen dönemlerde embriyonun rahme yerleşmesi için yalanacak olan kasık ağrıları henüz görülmemektedir. 2.haftalık gebelikte kasık ağrısının oluşmasında farklı nedenler de görülebilmektedir. Özellikle duyuları kuvvetli olan kadınlar döllenme zamanlarında ağrı hissedebilmektedir. Ancak 2.haftalık gebelikte kasık ağrısı çok hafiftir.

2 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

2.hafta gebelik belirtileri kadınların bedenlerinde görülen bir takım değişimlerden ileri gelmektedir. Öncelikle bu dönem regl biriminden sonraki on ya da on beş gün içerisinde başlamaktadır. Yumurtlama ya da ovülasyon dönemi olarak adlandırılan süreç içerisinde kadınlar cinsel açıdan daha istekli hale gelmektedir. 2 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında bulunan istek unsuru sayesinde cinsel birleşmeler daha kolay şekilde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra rahimde de belli başlı değişimler hissedilebilmektedir. Örneğin rahim duvarları normale göre daha açık hale gelmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

2 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin hemen hepsi cinsel birleşmeyi kolaylaştırmaktadır. Kadınlar, partnerlerinden onları cezbeden bir koku da duyabilmektedir. Bu da koklama duyularının gelişmesi ile açıklanmaktadır. 2.hafta gebelik belirtileri kadınların tamamında görülmektedir. Hafif kasık ağrıları da bunlar arasındadır. Son olarak bir takım lekelenmeler hem 2 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler hem de yumurtlama dönemindeki kadınlardaki değişiklikler arasında sayılmaktadır. Lekelenmeler iki türlü olabilmektedir. İlki akıntıların içinde beyaz bir sıvı görülmesi ile belirlenmektedir. İkinci görülen lekelenme türünde ise beyaz sıvının yerine kahverengiye benzer kanlanmalar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar oldukça normaldir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı