Hafta Hafta Gebelik

19 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

19 haftalık gebelikte bebek hareketleri anne karnının içinde giderek artmaktadır. Bunun yanı sıra artan tek şey elbette hareketlerle sınırlı değildir. Giderek büyüyen ceninde kiloda artış boyda ise uzamalar görülmektedir. Bu artış ve uzamalar ise 19 haftalık gebelikte anne karnının büyümesine neden olmaktadır. Büyümelerin derecelerinde önemli noktalar bulunmaktadır. Ancak kadınlar bilmelidir ki her doğum süreci kendine özeldir. Bundan kaynaklı olarak kilo alımları da karın büyüme oranları da ortalamaların biraz üzerine çıkıp altına düşebilmektedir. Gebelik boyunca sıklığı değişmekle birlikte doğum öncesi kontrol ve muayeneleri yapılmaktadır. Gerçekleştirilen muayenelerde 19 haftalık gebelikte anne karnında ya da bebekte bir sıkıntı tespit edilirse uzmanlar zaten gerekli müdahaleleri yapmaktadır. Ya da karın büyüklüğü veyahut bebeğin gelişimi açısından sorun teşkil eden bir durumla karşılaşıldığında anında anne ve baba adayları uyarılmaktadır. Bundan ötürü herhangi bir durumda endişe yaşamak yerine 19.hafta gebelikte bebek hareketlerine odaklanılmalıdır. Çünkü bu dönemde bebekler hissedilebilir hareketler göstermeye başlamaktadır.

[irp posts=”1475″ name=”20 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor ve 20. Haftada ki Tüm Gelişmeler”]

19. Hafta Gebelikte Bebek Hareketleri

19.hafta gebelikte neler olura verilen yanıtlardan biri de bebeklerdeki hareketlenme oranlarının artmasıdır. Öncelikle 19 haftalık gebelikte bebek hareketleri istemli ve istemsiz olmak üzere iki grupta yer almaktadır. Bebekler kas kontrollerini uzun zaman öncesinde kazanmış olmalarına karşın geliştirmekte oldukları bazı reflekslerini halen kontrol edememektedir. Hareketlerin iki gruptan meydana gelmesinin temel nedeni de budur. 19.hafta gebelik görüntüsüne erişildiğinde kadınların bu hareketleri ultrasonla görmeleri mümkündür. İstemsiz olan hareketler arasında irkilme ya da kafa oynatma gibi hareketler bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra akciğer gelişimine bağlı olarak hıçkırmalar da görülebilmektedir. Ancak bu tip hareketlerin anneler tarafından hissedilebilmesi için henüz çok erkendir. 19 haftalık gebelik ultrasonu istemsiz bebek hareketlerinin izlenmesinde daha etkin rol oynamaktadır. Bebekler halen esnemeye de devam ettikleri için geçen haftalarda esnemeyi görememiş olan anne ve babalar bu 19 haftalık gebelik ultrasonunda da esnemeyi yakalayabilmektedir. Bebeklerin haftalık gelişimlerine göre yeni hareketler benimsedikleri bilinmektedir. 19.hafta gebelikte bebek hareketleri arasında en çok rastlananlardan biri de parmak emmedir. Buradan da motor becerilerinin gelişmesinden ötürü bebeklerin parmaklarını daha rahat bir şekilde kullanabildikleri sonucu ortaya çıkmaktadır. 19.hafta gebelik görüntüsüne erişildiği hale halen bebeklerinin hareketlerini hissedemeyen annelerin olduğu da bir gerçektir. Bu durum bazı kadınları korkutmamaktadır. Ancak korku yersizdir. Çünkü anlatıldığı üzere her hamilelik süreci farklıdır. Bazı kadınların hareketleri hissetmeleri 20.haftayı da bulabilmektedir. Üstelik bebeklerin bacak kasları güçlendiği için annelerin tekmeleri hissetme olasılıkları artık daha fazladır.

19. Hafta Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

19.hafta gebelikte bebek hareketleri giderek gelişim göstermesi anne karnının da gelişmesine yol açmaktadır. Üstelik 19 haftalık gebelikte anne karnı artık hamile olunduğunu saklamayı neredeyse imkânsız hale getirmektedir. Bunun nedeni ise 19.hafta gebelikte neler olurun yanıtında gizlenmektedir. Öncelikle kadınlar rahimlerini tam olarak göbeklerinin alt kısmında hissetmeye başlamaktadır. Rahim boyutları ise ilk zamanların birkaç katına ulaşmış ve artık 1.3 cm büyüklüğüne gelmiştir. Bu da rahmin tepe noktasında değişimlere yol açacaktır. Değişimler arasında özellikle rahimlerin tepe noktaları dikkat çekmektedir. Çünkü tele noktaları giderek göbek deliğine yaklaşmaktadır. 19 haftalık gebelikte anne karnının rahim tepe noktasının göbek deliğine yaklaşmasından ötürü saklanmasının mümkün olması zor hale gelmektedir. 19 haftalık gebelikte anne karnının bu şekilde büyümesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Üstelik büyüklükler neticesinde 19 haftalık gebelikte bebek hareketleri daha iyi bir şekilde yapabilmektedir. Ancak büyümeler kapsamında bir takım rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bazı kadınlar kasık ağrısını bu ay kapsamında görmeye başlamaktadır.

Bazılarında ise ağrılar önceki haftalarda da görülmektedir. 19.hafta gebelikte kasık ağrısı görülmesi özellikle ilk kez hamile kalan kadınlarda düşük korkusu yaratmaktadır. Fakat 19.hafta gebelikte kasık ağrısının rahim büyümesi ile alakası bulunmaktadır. Büyüyen rahim karın içindeki baskısını artırmaktadır. Bu baskının bir kısmı da doğal olarak kasıklarda yer almaktadır. Böylece 19.hafta gebelikte kasık ağrısı görülebilmektedir. Kasık ağrılarının aralıklı ve ortalama olarak ayı şiddetlerde gelmesinde bir sakınca görülmemektedir.

19. Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

19 haftalık gebelikte anne karnının gelişimini uzmanlarla birlikte anneler de takip etmektedir. bu sayede bebeklerin gelişimi hakkında da fikir edinimi elde edilmesi mümkün olmaktadır. Üstelik haftalık olarak yapılan takipler neticesinde o haftanın daha güzel geçmesi sağlanabilmektedir. Takipler için 19. hafta gebelik kaç aylık olurun net bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Yoksa önceki ya da sonraki haftaların takip edilmesi durumunda annelerin kendilerine eksiklikler ya da fazlalıklar aramaları muhtemeldir. Peki, 19 hafta gebelik kaç aylık? 19 hafta gebelik kaç aylıktır hakkında 4 ay 13 günlük cevapları verilmektedir. Bu da hamileliğin oldukça keyifli zamanları demektir. Ayrıca 19 hafta gebelik kaç aylık olduğuna dair gün hesabı yapılması da mümkündür. İş gün hesabına döküldüğünde ise 133 gündür hamile olunduğu sonucu çıkmaktadır. Bilindiği üzere gebelik süreçleri belli aşamalara bölünmüştür. Bu aşamalar ise “Trimester” olarak isimlendirilmektedir. 19 hafta gebelik kaç aylıktır için yanıtların bu şekilde tıbbi olarak verilmesi de mümkündür. Kadınlar hamileliklerinin 19.haftası içinde olduklarında 5.aylarında ve 2.trimesterlerinde olduklarını da söyleyebilmektedir.

19 Hafta Gebelik Bebek Kilosu

19.hafta gebelikte bebek hareketlerinde olduğu gibi kilosunda da değişimler olmaktadır. Ancak bebek doğumuna kadar kilo almaya devam edecektir. Bundan ötürü her dönemde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. 19 haftalık gebelikte bebek hareketleri kapsamında kilo değişimi söz konusu değildir. Yani hareketleri az olan bebeklerin kilolarının fazla olduğu düşünülmemelidir. Bunun yanı sıra bebeklerin ortalama bir ağırlığa ulaştıkları da bir gerçektir. 19 hafta gebelik bebek kilosunun ortalama değerleri 200 gramdan başlayabilmektedir. Anne ve babanın genetik özelliklerine göre ortalama değerler 225 grama kadar artış gösterebilmektedir. 19 hafta gebelik bebek kilosuna etki eden farklı nedenler de bulunmaktadır.

Bu nedenler arasında annelerin sağlık durumları ilk sıradadır. Pek çok anne sağlıklı beslenmeye dikkat etmedikleri durumlarda kendileri kilo alırken bebekleri beslenememektedir. Ülkemizdeki doğru bilinen yanlışlar bu duruma neden olmaktadır. Örneğin hamile kadınların hemen her şeyi yemeleri çok yanlıştır. Aynı şekilde porsiyonların artırılması ya da iki kişilik beslenme durumu da yanlıştır. Aksine gebelikle porsiyonlar düşürülmeli ve öğün sayısı artırılmalıdır. Diğer durumlarda mide şişkinliklerinden hazımsızlıklara kadar pek çok sorun kendini gösterebilmektedir. Üstelik beslenme alışkanlıklarında doğal olmayanlardan yana tercihlerin yapılması halinde bebek gelişimi istenen şekilde gerçekleşmeyebilmektedir. Pek çok annenim gebeliklerinde otuz kilodan fazla almalarına karşın bebeklerinin zayıf olmasının nedeni de budur. 19 hafta gebelik bebek kilosunun ortalama değerlerin çok üzerinde ya da çok altında olması halinde doktorlar gereken uyarıları yapmaktadır. Bu sayede ilerleyen haftalara yönelik önlemlerin alınması mümkün hale gelmektedir.

19 Hafta Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

19.hafta gebelikte beslenme kilo kontrolüne yönelik değildir. Her haftada olduğu gibi bu hafta içinde de bebeklerin en iyi besin kaynaklarını temin etmeleri için beslenme listeleri hazırlanmaktadır. Ancak bu kapsamda beslenme sıklıklarına özen gösterilmelidir. Çünkü uzmanlar yemek sıklıklarının artırılarak porsiyonların küçük tutulmasını istemektedir. Bu sayede yavaş çalışan sindirim mekanizması içerisinden bebeklerin ihtiyaç duydukları vitamin ve mineral kaynaklarına erişim sağlamaları daha kolay hale gelmektedir. 19.hafta gebelikte bebek hareketlerini artırmak için bebeklerin tepki verdikleri yiyeceklere yönelmek gibi bir alışkanlık oluşması muhtemeldir.

Özellikle kız çocuklarının tatlı gıdalara kısa süre içinde tepki verdikleri bir gerçektir. 19.hafta gebelikte bebek hareketlerini gözlemlemek adına bu şekilde alışkanlıkların kazanılması uzun vadede istenemeyen kilo alımlarına neden olabilmektedir. 19.hafta gebelikte beslenmeye bağlı kilo alımlarının sağlıklı gıdalardan elde edilmesi çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeye dikkat ederek kadınların kilo alımları otomatik şekilde kontrol altına da girmektedir. 19 haftalık gebelik ultrasonu sırasında. Öncesine ya da sonrasında o haftaki beslenme detaylarına muhakkak değinilmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıklı beslenmek adına pek çok kadın bitkisel çaylara yönelmektedir. Ancak gebelik bambaşka bir durumdur ve normalde faydalı olan çaylar kötü sonuçlar elde edilmesine neden olabilmektedir. 19 haftalık gebelik ultrasonu ile birlikte elde edilen veriler kapsamında beslenmede kalsiyum ve protein alımı da dengeye sokulmalıdır. Dengeli alımlar için en azından haftanın belli günlerini belli besin gruplarına ayırmak önerilmektedir. 19.hafta gebelikte beslenmesi için paketli olarak satışa sunulan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Bu gereklilik gebelik süresinde de emzirme döneminde de sürmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı