Hafta Hafta Gebelik

18 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor? Tüm Detaylar

18 haftalık gebelikte anne karnının iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı dönemlerden biridir. Buna bağlı olarak pek çok anne ve baba 18.hafta gebelikte neler olur için ekstra bir merak hissetmektedir. Çünkü bu dönemde gerek bebeğin hareketleri gerek benimsemiş olduğu rutinleri belirlenmektedir. Üstelik gelişmeye aralıksız olarak devam eden bebekler 18 haftalık gebelikte anne karnının da büyümesine yol açmaktadır. Kadınların geçen haftalarda yaşamaya başladıkları denge bozuklukları bu haftada da görülebilmektedir. Çünkü 18.hafta gebelik görüntüsü karın bölesinde toplanan bir şişliğe dönüşmeye başlamaktadır. Bu da alışkın olunmayan bir durum olduğu için özellikle öne eğilmeler neticesinde sıkıntı yaratabilmektedir.

Bazı kadınlarda baş dönmesinin yaşandığı da bilinenler arasındadır. 18.hafta gebelik görüntüsü için uzmanların değişen hesaplamaları bulunmaktadır. Her kadının vücut kitle endeksi değişim göstermektedir. Bu da bebeklerinin boyutları ve ihtiyaçlarını değiştirmektedir. 18 hafta gebelik kaç aylık için yapılan genel araştırmalar bedensel özelliklerin dikkat edilmesinden sonra uygulamada kendine yer bulmalıdır. Araştırmalar neticesinde farklı işlemler görülecekse uzmanlardan onay alınmasının da beklenmesi şarttır. Yazımızın devamında 18 haftalık gebelikte neler oluyor sorusuna kapsamlı yanıtlar bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 19.Hafta Gebelikte Bebek Hareketleri ve Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

18 Haftalık Gebelikte Düşük Tehlikesi

Gebelik sürecinin ilk dönemlerinde düşük tehlikeleri kendini göstermektedir. Bu neden yüzünden uzmanlar özellikle ilk üç ayda maksimum dikkat istemektedir. Ancak üç aylık dönemin geride kalması demek 18 haftalık gebelikte düşük tehlikesi yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Fakat 18 haftalık gebelikte düşük tehlikesinin kendini gösterme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü bebek ve annenin bedenleri birbirlerine alışmışlardır. Yani fiziksel bir uyum uzun süre öncesinde yakalanmıştır. 18 haftalık gebelikte düşük tehlikesinin ortaya çıkması için olağandışı durumların meydana gelmesi beklenmektedir.

Yine de insan bedeni henüz şifresi çözülmemiş pek çok koddan oluşmaktadır. Bundan kaynaklı olarak hiçbir şey imkânsız değildir. Bundan ötürü annelerin kendilerini korumaya devam etmesi gerekmektedir. 18 haftalık gebelikte düşük tehlikesi oluşmaması için günlük rutinden uzaklaşmak da yanlıştır. Kadınların kendilerini iyi hissettikleri şekilde hareketlerini ayarlamaları önerilmektedir. Son olarak hem ilk haftalarda hem de 18 haftalık gebelikte düşük ihtimali çok yüksek olan kadınlar bulunmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında uzmanlar pek çok önlem almaktadır. Önlemler neticesinde ise anneler maksimum derecede bilgilendirilmektedir. Bunun haricinde kadınların düşük için endişe hissetmeleri yerine hamileliklerinin bu sürecinin tadını ve keyfini yaşamaları önerilmektedir. O halde 18 haftalık gebelikte neler oluyor konusunda ciddi problemlerin oluşabileceği unutulmamalıdır.

18. Hafta Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

18 haftalık gebelikte anne karnı kasıklardan göğüs altına doğru büyümeye başlamaktadır. Bu haftadan sonra artık gebeliklerin neredeyse tamamı dışarıdan bakıldığında anlaşılabilmektedir. Ancak 18 haftalık gebelikte anne karnını kıyafetlerle saklamak halen mümkündür. Özellikle karın iç duvarları geniş olan kadınlarda bu durum daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. 18.hafta gebelikte neler olura bebeklerin boyutları ile yanıt vermeye başlamak yanlış olmayacaktır.

Çünkü bebeklerin boyutları annelerin karın büyümeleri ile eşdeğer tutulabilmektedir. Ortalama olarak 14 cm şeklinde ölçülen bebeklerde büyüme ilerleyen haftalarda oranlarını artıracaktır. Artık kadınların beli esnek olan özel amile kıyafetleri giymeleri önerilmektedir. Böylelikle gün içerisinde rahat hareket edilmesi sağlanabilmektedir. 18.hafta gebelikte kasık ağrısı da rahim büyümesi ile ilişkilendirilebilmektedir. Rahim daha önce hiç büyümemiş olduğu kadar büyümektedir. Özellikle ilk gebeliklerde büyüme miktarları daha çok olmaktadır. Bu da 18.hafta gebelikte kasık ağrısının geçen haftalardaki gibi devam etmesi sonucunu getirmektedir. Ancak 18.hafta gebelikte kasık ağrısının boyutlarının değişmesi ve kanama gibi durumların yaşanması acil müdahale gerektirebilmektedir. Bundan ötürü doktorlarla iletişimde kalmak önemlidir.

18. Hafta Gebelik Kaç Aylık Olur?

18 haftalık gebelikte anne karnının gelişimi kadar 18 hafta gebelik kaç aylık içerikleri de takip edilebilmektedir. Gebelikle aylar ve haftalık gelişimler gün sayısı bakımından birbirlerinden farklı sonuçlar getirebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak haftaların kaç aya tekabül ettiği kontrol edilmelidir. 18 hafta gebelik kaç aylık için 4 ay + 6 gün yanıtı bulunmaktadır. 18 hafta gebelik kaç aylık için alınan yanıtların öncelikle uzmanlara da sorulması gerekmektedir. Çünkü hamilelik zamanlarının değişim göstermesi mümkündür.

Yani 18.haftanın kaç aya tekabül ettiği değişmeyecektir. Ancak siz henüz o haftanın içinde bulunmayabilirsiniz. Bu neden yüzünden 18 haftalık gebelikte anne karnı hakkında yapılan araştırmalardan da alacağınız verim oranı düşecektir. Bebeklerin gelişimleri aylık şekilde takip edildiğinde ortalama değerlere ulaşmak mümkündür. Fakat her bebeğin gelişiminde de farklar ortaya çıkabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak endişe yaşamak yerine yine uzmanlara danışılması gerekmektedir. Uzmanlar annelerin her sorusunu onlara detaylı bilgiler vererek yanıtlamaktadır. Bu nedenle 18 haftalık gebelikte neler oluyor sorusunun yanıtları mutlaka araştırılmalıdır.

18. Hafta Gebelik Ultrasonu

18.hafta gebelikte bebek hareketleri, 18 haftalık gebelikte anne karnına yapılan ultrason muayenesi ile gözlemlenebilmektedir. Üstelik bebeklerin hareket sayıları artık daha fazladır. Ya da önceki haftalarda yinelenen hareketler artık daha belirgin bir şekilde yapılabilmektedir. Bu neden yüzünden 18.hafta gebelikte bebek hareketlerini gözlemlemek daha kolay olarak görülmektedir. 18 haftalık gebelik ultrasonu ile gözlemlenebilen hareketlerde bebeklerin kendilerine has bir düzene sahip oldukları da anlaşılmaktadır. Çünkü gelişim için gerekli olan uyku zamanlarındaki aksaklıklar bebeklere zarar vermektedir.

Anneler fark etmese bile bebekleri kendi alışkanlıklarını oluşturarak uyumaya ve uyanmaya başlamışlardır. Üstelik 18 haftalık gebelik ultrasonu uyanma ya da tam uyku aşamasına denk getirildiğinde esneme gibi hareketlerin görülme olasılığı da büyüktür. Çünkü 18 haftalık gebelikte anne karnında bulunan bebeklerin sık şekilde yaptığı hareketlerden biri de esnemektir. 18 haftalık gebelik ultrasonunda bebeklerin kordonlarını tuttukları da görülebilmektedir. Bu hafta içinde bebeklerin tutma becerilerinin geliştiği bilinmektedir. Tutma becerilerinin gelişmesi için ise kordondan daha güzel bir aracı bulunmamaktadır. 18 haftalık gebelik ultrasonunda bebeklere hareket kazandırmak da mümkün. Öncelikle kulak gelişimlerinden ötürü yüksek seslere tepki olarak tekme attıkları sıklıkla rastlanan bir durum. Fakat bunun rahatça hissedilebilmesi için bir ya da iki hafta daha beklenmesi gerekebilmektedir. Yani 18 haftalık gebelikte neler oluyor sorusunun yanıtları görüldüğü üzere kapsamlıdır.

18 Hafta Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

18 haftalık gebelikte anne karnı büyümeye bağlı olarak pek çok değişim göstermektedir. Dolaşım sistemini de değişimlerden nasibini almaktadır. Bundan ötürü ani baş dönmeleri gibi sorunlar görülebilmektedir. Baş dönmesi de rastlanılan sorunlar arasında bulunmaktadır. Annelerin uzmanların önerdiği 18.hafta gebelikte beslenme rutinine uymaları pek çok sorunları ortadan kaldırmaktadır. Özellikle şeker ve tansiyon bu sorunlardan ilk ikisidir. Üstelik şeker ve tansiyonun kontrol altında tutulması pek çok durumda baş dönmelerinin de ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Hem şeker hem de tansiyon için tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlenmiş gıdalardan ziyade doğal tüketim yollarını tercih etmek önemlidir.

İlgili konumuz: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Peki, 18.hafta gebelikte beslenmesinde şeker hiç mi alınmamalıdır? Bedenin şekere de ihtiyacı vardır. Fakat bu şeker illa ki sütlü ya da çikolatalı tatlılardan alınmak zorunda değildir. Meyveler de çok iyi birere şeker kaynağıdır. Yine de bazı kadınların şekere karşı olan hassasiyetleri değişim gösterebilmektedir. Bu nedenden ötürü tüketim öncesinde uzmanların yaptıkları testlerin sonuçlarının alınmasının beklenmesi önerilmektedir. Ayrıca 18.hafta gebelikte beslenmesinde kilo alımının önüne geçilmesi gibi bir durum yoktur. Sadece kilo alımları sağlıklı ve olması gerektiği sınırlar içinde gerçekleşmelidir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı