Hafta Hafta Gebelik

17 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri ile şiddeti ve hızı atmaktadır. Bunun yanı sıra bebek plasentası ile neredeyse aynı boyutlara ulaşmıştır. 17 haftalık gebelikte anne karnı büyüme oranı da bebek büyümesine paralel olarak büyümektedir. Ancak bebeklerde henüz yap oluşumları başlamamıştır. Bu durumun temel nedeni insanda yağ depolayan hormonun henüz onlarda oluşmamış olmasıdır. Ancak bu haftadan sonra bebeklerde de yağ oluşmaya başlayacaktır. Çünkü fiziksel açıdan pek çok organı ve uzvu gelişen bebeklerin artık hormonlarının gelişimi de kendini göstermektedir. 17 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin tamamı şiddetli tekmelerden ibaret değildir. Durumun böyle olması bebeklerin aslında motor becerileri açısından küçük hareketler yaptıklarını da göstermektedir. Böylelikle bebekler aslında doğumdan sonra pek çok kabiliyeti elde etmiş olmaktadır. Üstelik bir süre sonra annelerinin kordonları ile oyun oynamaya başlamaları bile görülmektedir. 17 haftalık gebelikte anne karnının normal seviyelerde kalabilmesi açısından uzman tavsiyelerine uygun olarak beslenmenin de öneminin büyük olduğu unutulmamalıdır.

İlgili konumuz: 18 Haftalık Gebelikte Neler Oluyor ve Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

17 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

17 hafta gebelik kaç aylıktır bilindiği hale bebeklerin hareketlerinin sayısının artmasının nedeni de aslında anlaşılabilmektedir. 17 hafta gebelik kaç aylık tam olarak üç ay yirmi dokuz gündür. Bu da bebeğin de anne karnının da büyümesi anlamına gelmektedir. 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri yaşanan gelişimden kaynaklı olarak artık ilk haftalarla kıyaslandığında maksimumlara ulaşmıştır. Öncelikle bebek uzun süreden bu yana anne karnında hareket halindedir. Bazı anneler bu hareketleri çok erken zamanlarda hissedebilmektedir. Ancak hareketlerinin kendini göstermesi kimi gebeliklerde 20.hafta sonrasında da gerçekleşebilmektedir.

Tüm gebelikler farklı bir hikâyeye sahip olduğu için herhangi bir endişe duyulması gerekmemektedir. 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri el ve kol hareketleri ile sürmektedir. Artık etrafında da rahat bir şekilde dönebilen bebekler bu sayede hem el hem de kol kaslarını güçlendirmektedir. 17 haftalık gebelikte anne karnı bebekler için oyun alanına dönüşmeye de başlamaktadır. Üstelik artık kaş ve saç bakımından da yol kat eden bebeklerin çehre oluşumlarının da büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Üstelik bebekler ağızlarını açıp kapamaya da başlamışlardır. Bu sayede her geçen gün büyüyen bebeklerde sindirim ve solunum sistemleri de gelişimlerini sürdürmektedir. 17 haftalık gebelikte anne karnı bebeğin artık plasentaya göre daha hızlı büyümesinden kaynaklı olarak hızlı bir büyüme seyrine de girecektir.

17. Hafta Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

17.hafta gebelik annedeki geçmişine göre karın büyümesini beraberinde getirmektedir. 17.hafta gebelik annedeki geçmişinde daha önce bir gebelik yaşanmışsa karın daha küçük olmaktadır. Ancak ilk gebeliklerde 17 haftalık gebelikte anne karnı büyük olmaktadır. Tabi bu bilgiler ortalamalardan ibarettir. İstisnalar her daim bulunmaktadır. Kadınlar uzmanlarının verdikleri doğrultular neticesinde hareket etmelerinden sonra karın büyüklükleri hakkında daha net veriler elde edebilmektedir. 17 haftalık gebelikte anne karnının büyümesindeki hız, bebek gelişimine bağlı olarak artmaktadır. Artık plasentaya eşdeğer olan bebekler büyüyerek karın çıkıntısının oranını da artırmaktadır.

Bu büyüme 17. hafta gebelikte karın ağrısı ya da 17.hafta gebelikte kasık ağrısı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Ancak karın ya da 17.hafta gebelikte kasık ağrısı gibi sorunlara karşın uzmanlar öncesinde uyarı yapmaktadır. Çünkü bebek gelişimine paralel bir şekilde rahim büyümeye devam etmektedir. Bu neden yüzünden geçen haftalarda olan ağrılar devam edebilmektedir. Fakat bu durumun aralıkları sık değildir. 17. hafta gebelikte karın ağrısı ve 17.hafta gebelikte kasık ağrısının şiddetlerinin de hemen hemen birbirilerine eş olması gerekmektedir. Normale göre daha şiddetlenen ağrıların görülmesi ile birlikte anında doktorlara ulaşılması gerekmektedir. Hamilelikle uzmanlarla devamlı şekilde iletişim halinde kalmak çok önemlidir. Bu yüzden 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri her zaman merak edilen bir konu olmuştur.

17. Hafta Gebelik Annedeki Geçmişi

17 haftalık gebelik görüntüsünde 17.hafta gebelik annedeki geçmişi etkin rol oynamaktadır. Daha öncesinde bahsedildiği üzere kadınların her hamilelikleri aynı değildir. Özellikle ilk hamilelikleri yeni bir tecrübe olduğu için biraz daha zorlu geçebilmektedir. Karın büyüme derecesi ve mide bulantıları da özellikle ilk gebeliklerde orantısal olarak diğer gebeliklere göre daha yüksektir. Doktorlar muayeneleri ve bilgilendirmeleri sırasında 17.hafta gebelik annedeki geçmişi hakkında kesin hikâyeler almaktadır. Buna bağlı olarak yapılan testler neticesinde aylık ya da haftalık çizelgeler oluşturulmaktadır. Böylelikle gebelik sürecinin olabildiğince sağlıklı şekilde geçmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. 17.hafta gebelik annedeki geçmişi diğer haftalarla da kıyas edilebilmektedir. Bu kıyas neticesinde bebeğin gelişimi ile birlikte hareket kapasitesinden görünümüne kadar pek çok fark oluşturduğu görülebilmektedir. Anne adayları için 17 haftalık gebelik görüntüsünde birkaç ufak değişiklik de tespit edilebilmektedir. Özellikle bebeklerin boyları ya da kiloları gibi durumlardaki değişimler sağlığı tehdit etmediği sürece herhangi bir problem olarak algılanmamaktadır.

17. Hafta Gebelik Görüntüsü

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri bebek gelişiminin ilerlediğinin kanıtlarından biridir. Üstelik 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri yapılan muayenelerde de kendini göstermektedir. Öncelikle bebekler artık doğacak olan hallerinin minyatürleri şekline gelmektedir. Bu da annelerin işin büyük bir bölümünü arkalarında bıraktıkları şeklinde yorumlanabilmektedir. Ancak 17 haftalık gebelik ultrason görüntüleri kadar annelerin görüntüleri ve yaşadıkları da önem arz etmektedir. Öncelikle geçen haftalarda başlayan göz kurulukları devam edebilmektedir.  Bu durum karşısında herhangi bir şekilde endişe duyulmasına gerek yoktur. 17 haftalık gebelik görüntüsünde en önemli farkların başında karnın şişkinlik oluşturmaya başlaması bulunmaktadır. Yakın geçmişe kadar orada olmayan şişkinlik bazı kadınlarda denge sorunları yaratabilmektedir. İlerleyen günlerde duruma alışılacaktır. Ancak ilk zamanlarda her ihtimale karşın dikkatli olmak ya da çok topuklu ayakkabılardan uzak kalmak gibi önlemler alınabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri karnın şişmesi karın ve bel bölgelerinde gerginliğe bağlı olarak kaşıntılar oluşturabilmektedir. Bu durumun herhangi bir sağlık sorununa yol açmak ihtimali bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde çatlak oluşumlarının meydana gelmesine yol açtığı bilinmektedir. Çatlak oluşumunu engellemek ve kaşıntıyı gidermek için özel bir takım kremlerin kullanımı mümkündür. Kremlerin kimyasal içermemesi ve uzmanlar tarafından onaylanması gerekmektedir. bu sayede anne bakımı ile birlikte 17 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde anormal şeylerle karşılaşmak ihtimali azalmaktadır.

17 Hafta Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri beslenmeye göre değişim gösterebilmektedir. Pek çok bebek çikolata ya da şeker gibi besinlere duyarlıdır. Ancak bu hareketlenmelerin ilerleyen haftalarda hissedilme derecesi daha yüksektir. 17 haftalık gebelikte beslenmesinde en önemli besin kaynaklarının başında D vitamini yer almaktadır. Herkesin bildiği üzere bu vitamin güneş ışınları sayesinde doğrudan güneşten temin edilebilmektedir. Ancak kış aylarında geçirilen gebeliklerde D vitamini takviye olarak ya da besinlerle birlikte de alabilmektedir.

Doktorlar tekrarlamış oldukları testler kapsamında kan değerlerinden kadınların diğer vitamin ve hormon durumlarını kontrol edebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak 17 haftalık gebelikte beslenme önerileri verilmektedir. 17 haftalık gebelikte beslenmesinde de sağlıklı ürünler çok önemlidir. Kadınların marketlerde paketli olarak satılan hazır gıdalardan olabildiğince uzak kalmaları önerilmektedir. Aynı şekilde ne derece yıkandığı beli olmayan yeşilliklerden ve salatalardan da uzak kalınmalıdır. 17 haftalık gebelikte beslenmesinde yemekler mümkün olduğu müddetçe evde pişmelidir. Bu sayede sağlıklı olduklarından ya da hangi tip yap kullanıldığından emin olarak tüketilebilmektedir.

17 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

17 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin artması ile sınırlı kalan bir hafta değildir. 17 haftalık gebelikte anne karnı da bebek de büyümeye devam etmektedir. Büyümeler neticesinde bebeklerin el ve ayak becerilerini kullanabilme oranları da artmaktadır. Aynı şekilde geçen hata ve aylarla kıyaslandığında 17 haftalık gebelik bebek kilosunun da artmaya başladığı görülecektir. Bebeklerde yap depolayan hormonların gelişimleri ilk haftalarda gerçekleşmediği için kilo alım hızları diğer organ gelişimlerinin altında kalmıştır. Ancak 17 haftalık gebelik bebek kilosu açısından hızlanmaya başlanan bir hafta diliminden meydana gelmektedir. Çünkü bu haftadan sonra doğum sürecine kadar bebeklerin kilo alımları devam edecektir.

Her bebeğin kilosu boyuna ve genetik özellerine göre değişim gösterebilmektedir. Ancak 17 haftalık gebelik bebek kilosu ortalama değerleri 140 ya da 170 gram civarında bulunmaktadır. 17 haftalık gebelik bebek kilosunun artması boyunun da uzaması ile birlikte gerçekleşmektedir. Boy konusunda da ortalama değerler verilmektedir. Bu haftalarda yapılan ölçümlerde bebekler genellikle 13 ya da 14 cm uzunluğa sahiplerdir. Ortalamaların üzerine çıkan ya da altında kalan bebekler de bulunmaktadır. Durum hakkındaki net veriler ancak ultrason muayeneleri ile birlikte alınabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Amniyosentez Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı