Hafta Hafta Gebelik

16 Haftalık Gebelik Kaç Aylık ve Annedeki Değişiklikler

16 haftalık gebelik kaç aylık ve annede ne gibi değişimler oluyor, anne adaylarının en merak ettiği sorular arasındadır. Öncelikle 16. hafta gebelik gelişimi açısından en verimli haftalardan biridir. Bebekler bu hafta içerisinde neredeyse her an aktif olmaktadır. Kas gelişimlerinin bitmek üzere olmasından kaynaklanan bu aktiflik sayesinde kollar ve bacaklar uyanık olunan dakikalarda hep kıpırdamaktadır. Üstelik bu sayede kaslar olduğundan daha kuvvetli hale gelmektedir. Böylelikle bebekler bir nevi doğumdan sonraki yaşantılarına hazırlık da yapmaktadır. 16 haftalık gebe karnı da iyiden iyiye belli olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda karnın net olarak çıkması beş hatta altı ayı bile bulabilmektedir. Bu durumda karın yapısı ya da boy – kilo durumu gibi etmenler etkilidir. Ayrıca annelerin 16 haftalık gebelik kaç aylık konusu hakkında bilgi sahibi olmaları şarttır. Çünkü bebek gelişiminin en iyi takip edilme şekli haftalık hesaplamaları aya dökmektir. Üstelik pek çok bilimsel kaynakta 16. hafta gebelik gelişimi aya dökülerek anlatılmaktadır. Hafta ve ay dönüşümünü bilmenin gerekli olmasındaki nedenlerden biri de budur.

İlgili konumuz: 17 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri ve Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

16.hafta gebelik cinsiyet açısından da önemli haftalardan biridir. Çünkü 16 hafta gebelik cinsiyet belli olur mu için artık net yanıtlar verilebilmektedir. Bebeklerin genital organları da bu hafta içerisinde oluştuğu için 16.hafta gebelik cinsiyetin kesinleştirildiği haftalardan biri olarak bilinmektedir. Bazı gebeliklerde cinsiyet tahminleri 11.haftadan itibaren yapılabilmektedir. Ancak tahminlerin her gebelikte yapılması mümkün değildir. Annenin ve bebeğin yapısına göre cinsiyet 16.haftaya kadar kesin hale gelmeyebilmektedir. Üstelik bebekler artık oldukça hareketlidir.

Bu gibi durumlarda cinsiyetlerini göstermek istemeyen bebeklerle de karşılaşılmaktadır. 16 haftalık gebe karnında cinsiyetini göstermek istemeyen bebekler bulunması halinde randevular yinelenmektedir. Ya da uzmanlar bebeklerin hareket etmesi için farklı yöntemler deneyebilmektedir. Örneğin çikolata yemek bunlardan biridir. 16 haftalık gebe karnında sadece cinsiyet açısından değişimler görülmemektedir. Bu haftada kadınların büyük bölümlerinde göz kurulukları sorunu ortaya çıkmaktadır. Gözlerin kurumasında anormal bir durum yoktur. Fakat kuruluklara karşı uzmanların önermediği herhangi bir damla ya da ilaç kullanılmamalıdır. Bunun yerine doktorlara ulaşarak tavsiyeler almak yolu tercih edilmelidir.

16 Hafta Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

16 haftalık gebelik kaç aylık bilinmesine bağlı olarak annelerin bebek gelişimlerini de kendi bedenlerindeki gelişimleri de takip etmeleri daha kolay hale gelmektedir. Özellikle ulaşım ya da maddi nedenler yüzünden erken zamanlardan bu yana uzman kontrolüne gidemeyen ce yeteri bilgilendirmeye sahip olamayan anneler de bulunmaktadır. 16 haftalık gebelik kaç aylık bilinmesi bu annelerin araştırmaları için de yararlıdır. 16 haftalık gebelik kaç aylık için 3 ay 22 günlük yanıtı verilebilmektedir. Üstelik 16 haftalık gebelik kaç aylıktan alınan yanıtlar, annelerin de bebeklerin de tehlikeli dönem olan üç ayı oldukça gerilerinde bıraktıklarını göstermektedir. Bundan ötürü artık hamilelik ilk aylara göre oldukça rahat bir şekilde devam etmektedir.

Anneler aynı zamanda 16 haftalık gebelik cinsiyet yanılması konusunda da merak içindedir. Ancak 16 haftalık gebelik cinsiyet yanılması açısından oranların düşük olduğu bir aydır. Çünkü bu hafta içerisinde bebeklerin cinsel organları kesin şekilde görülmeye başlamaktadır. Fakat bebekler duruşlarından ötürü her daim cinsel organlarını göstermeyebilmektedir. Bunun yanı sıra 16 haftalık gebelik cinsiyet yanılması hakkında ancak geçmiş ayların düzeltilmesi şeklinde yanıtlar verilmektedir. Yani geçmiş haftalarda uzmanların cinsiyet tahminleri yanlış çıkabilmektedir. Bu yanılma payları ise 16.hafta içerisinde ortaya çıkarak cinsiyetin kız mı yoksa erkek mi olacağını kesinleştirmektedir.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer?

16. Hafta Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

16 haftalık gebelik kaç aylık olduğuna göre karın büyümeleri de kendini göstermektedir. Öncelikle bebekler gelişimlerini hızlandırdıkları için bu hafta dâhil olmak üzere ilerleyen haftalarda da karın büyümeleri daha hızlı şekilde kendini gösterecektir. 16 haftalık gebelik kaç aylık konusunda bilgi edinen kadınlar karın büyümelerine karşın da hazırlık yapmaktadır. Rahmin üç katına yaklaşmasından ötürü karın gerginliklerinin hissedilmesi normaldir. Bu durum neticesinde pek çok kadın çatlak oluşumundan şikâyet etmektedir. Ancak olası çatlaklara karşın karın ya da bel bölgesinin nem oranlarının yükseltilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için bebe yağlarından özel kremlere kadar pek çok şey kullanılabilmektedir.

16 hafta gebelik görüntüsünde rahim büyümelerinden ötürü kadınların kasıklarında ağrılar hissettikleri de bir gerçektir. Ancak dereceleri yüksek olmayan ya da kanama gibi sıkıntılar içermeyen bu ağrılarda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Rahim, etrafında bulunan kasları ve dokuları esnetmektedir. Böylelikle ilerleyen aylardaki büyümelere hazırlık yapılmaktadır. 16 hafta gebelik görüntüsü pek çok kadında karnın çıkıntısının giderek belli olması anlamına da gelmektedir.

16 Haftalık Gebelik Görüntüsü

16.hafta gebelik cinsiyeti açısından olduğu kadar görünümü açısından da önemlidir. Artık bebekler bir avokado büyüklüğüne erişmişlerdir. Üstelik 16.hafta gebelik cinsiyetinin anlaşılması demek bebeklerin gerçek bir bebek gibi görünmeleri de demektir. Artık bebeklerde beden ve baş orantıları sağlanmaya başlanmaktadır. Bunun yanı sıra ortalama olarak 11.5 cm boyuna da erişmişlerdir. 16 hafta gebelik görüntüsünde uzmanlar bebeklerin aktiflik hızlarının geçen haftalara göre büyük oranda artmış olduğunu da tespit etmektedir. Ayrıca bundan sonraki haftalarda kilo alımının ve boy uzamasının da artacağı söylenmektedir. Sinir sisteminde gelişimlerini sürdüren 16 hafta gebelik görüntüsünde el ve ayak koordinasyonu da sağlanmaktadır.

Bu sayede bebekler kontrol ederek el ve ayaklarını kullanabilmektedir. Ancak 16 hafta gebelik görüntüsünde bebeklerin henüz kullanmayı kontrol edemedikleri refleksleri de bulunmaktadır. Bu refleksler arasında göz kapakları ilk sırayı almaktadır. Geçen haftalarda yapılık olan göz kapakları artık yavaş da olsa hareket edebilmektedir. Fakat hareketlerin kontrol edilebilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç bulunmaktadır.

16. Hafta Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

16 haftalık gebelik beslenmesi sağlıklı kilo alımına yönelik olarak düzenlenmektedir. Pek çok kadının artık mide bulantısı gibi sorunu kalmamaktadır. Bu da başta aşermelere bağlı kilo alımlarını beraberinde getirmektedir. Ancak anne adaylarının doktor önerilerine göre kilo almaları sağlıklı doğumlar için gereklidir. 16 hafta gebelik görüntüsüne erişebilmek için alınan besinlerin kontrol edilmesi istenmektedir. Öncelikle bu haftalarda tatlı isteği pek çok kadında artmaktadır. Tatlı istendiğinde sütlü ya da çikolatalı tatlılar yerine kuru meyveler yenebilmektedir. Ancak 16 haftalık gebelik beslenmesinin tamamen kontrol altında tutularak kadınların kısıtlanması da doğru değildir. Örneğin çok istenmesi halinde porsiyonları abartmamak şartı ile tabii sütlü ve şerbetli olan tatlıların yenmesi mümkündür. 16.hafta gebelik cinsiyetin belli olması beslenme ile alakalı değildir.

İlgili konumuz: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Ancak bebeklerin ve annelerin sağlıklı kalması beslenme ile doğrudan ilişkilidir. 16.hafta gebelik beslenmesinde uzmanların yazmış oldukları vitamin takviyeleri de önemli bir yer tutmaktadır. Bazı kadınlar ilk haftalardan bu yana vitamin takviyesi kullanabilmektedir. Bazıları ise takviyelere sonraki aylarda ihtiyaç duymaktadır. 16.hafta gebelik beslenmesinde de önceki zamanlarda da takviye desteğine doktorlar karar vermektedir. Ayrıca vitamin desteklerinin yemeklere göre kullanımları değişim gösterebildiğinden ötürü kullanımlarla alakalı olarak maksimum bilgi ediniminin talebi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı