Hafta Hafta Gebelik

15 Haftalık Gebelik Süreci – Bebek Karnın Neresinde?

15 haftalık gebelikte bebek karnın neresinde meraklarının oluştuğu bir dönemdir. Öncelikle anne adayları artık her hafta bedenlerindeki değişimleri fark etmeye başlamaktadır. Bebek gelişimlerinin oldukça hızlı şekilde yaşanmaya başlaması bu durumun temel nedenidir. Üstelik 15.haftada bebeğin gelişimine hareketlerinde hızlanma gibi bir durum da eklenmektedir. Böylece kadınlar bebeklerinin hareketlerini duyumsamak konusunda diğer haftaya göre daha hassas hale gelmektedir. Üstelik karnında bebeklerinin hareketlerini hisseden annelerin psikolojik açıdan da mutlu oldukları bir gerçektir. 15 haftalık gebelik cinsiyet tahmininin kesinleşme oranının arttığı bir dönem olarak da kabul edilmektedir. Çünkü yine geçtiğimiz hafta içerisinde organ oluşumları kapsamında yumurtalıklar ve prostat oluşumları gerçekleşmeye başlamıştır. Bu da 15 haftalık gebelik süreci cinsiyet tahmininin doğru çıkabilme yüzdesini artırmaktadır.

İlgili konumuz: 16 Haftalık Gebelik Kaç Aylık ve Annedeki Değişiklikler -Gebelik Görüntüsü

15 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresinde

15 haftalık gebelik süreci bebek karnın neresinde konusu annelerin ilgilerini çeken konular arasındadır. Bu durumun nedeni pek çok kadının kasıklarında ağrı hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle ilk gebeliklerde bu dönemde kasık ağrılarının olması yüzünden kadınlar belli endişeler yaşayabilmektedir. Ancak ağrılar 15 haftalık gebelikte bebek karnın neresinde olması ile alakalı olduğu gibi büyüme ile de alakalıdır. Bu hafta içinde bebek kasıklara yakın olmakla birlikte daha çok midenin alt bölümünde yer almaktadır. Özellikle sağlıklı şekilde ilerleyen gebeliklerde bebeklerin kasıklara yakın olması bir sorun teşkil etmemektedir.

Ancak uzmanlar doğum öncesinde yapmış oldukları kontrollerde bebeğin duruşu ile alakalı olarak bir sorun tespit edebilmektedir. Sorunların tespit edilmesinden sonra gereken önemler alınarak olası düşüklere karşın korunmak mümkün hale gelmektedir. Üstelik 12 haftadan sonra düşük yapma oranları da çok fazla değildir. Anneler çocuklarının gelişimlerini aylık olarak takip etmeyi de sevmektedir. Peki, 15 hafta gebelik kaç aylıktır? Bu sorununun net yanıtının bilinmemesi haline gelişimlerin takibi istenen seviyelerde olmayacaktır. 15 hafta gebelik kaç aylık için üç ay + on beş günlük yanıtı gelmektedir. Annelerin artık üç aylık sürecin üzerine on beş gün daha geçirmelerinden ötürü hamileliklerinin en rahat dönemlerini yaşadıkları kabul edilmektedir.

15 Haftalık Gebelikte Oluşan Ağrılar

15 haftalık gebelik süreci bebek karnın neresinde olduğu ile alakası olmayan bir takım ağrı duyumlarının hissedilmesi olasıdır. Ancak 15 haftalık gebelikte bebek karnın neresinde olmasına bağlantılı olan ağrılar da görülebilmektedir. Bundan ötürü ağrı veya kanamaların her türlüsü muhakkak doktorlara bildirilmelidir. Çünkü günümüzdeki tıp gelişimlerine bağlı olarak pek çok durumun önüne geçilebilmektedir. Ancak bunun için erken müdahale ve teşhis gerekmektedir. 15. hafta gebelikte karın ağrısının tehlikesiz olanının temel nedeni rahimle alakalıdır. Rahim hamilelik süresi boyunca gelişmeye devam etmektedir. Bu neden yüzünden 15. hafta gebelikte karın ağrısı hissedebilmektedir.

Kadınların rahimlerinin dış kısımlarında hem kaslar hem de bazı dokular yer almaktadır. rahimin genişlemesine yardımcı olmak için bebek gelişimine orantılı şekilde bu dokular da kasılarak genişlemeye başlamaktadır. Küçük kasılmalar ise 15. hafta gebelikte kasık ağrısı şeklinde kendini göstermektedir. Ancak bu kasılmalar bebekte herhangi bir düşük tehlikesine yol açan kasılmalardan değildir. Sağlığa da herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. 15 haftalık gebelikte bebek hareketlerine bağlı olmayan kasılmalar için bir ilaç kullanımı da önerilmemektedir. Fakat ağrıların boyutlarının çok yüksek olmasına bağlı olarak dayanılmaz hale gelmeleri bir takım müdahaleleri gerektirebilmektedir. 15. hafta gebelikte kasık ağrısının şiddeti arttığında uzmanlara danışılmalıdır. Nadir ve kısa aralıklı şekilde gelişen ağrılar ise 15 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin gözlemlendiği muayenede danışılabilmektedir.

15. Hafta Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

15 haftalık gebelik görüntüsü diğer aylara göre daha çok merak uyandırmaktadır. Çünkü artık kadınların karınları hamile olduklarını belli edecek derecede büyümektedir. Ancak halen kıyafetlerle bu durumun gizlenmesi de mümkündür. 15 haftalık gebelik görüntüsünde özellikle normalde giyilen düğmeli kotlar ya da etekler artık giyilemeyecektir. Çünkü rahim büyümesi karnın alt kısımlarında bir şişme olarak kendini belli etmeye başlayacaktır. Rahat edilmesi için bu aylardan başlayarak bel kısımlarında lastik olan alt kıyafetlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Görüntünün nasıl olduğundan sonra 15 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu hakkındaki meraklar hat safhalara ulaşmaktadır. Bebeklerin cinsel organları 16.hafta içinde oluşmaktadır. Ancak cinsel organları hakkında tahminlerde bulunmak imkânsız değildir. Özellikle geçtiğimiz haftalarda erkek bebeklerde prostat kız bebeklerde ise yumurtalık oluşumları başlamıştır. Bundan kaynaklı olarak 15 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu için mümkün cevabı verilebilmektedir. Ancak tahminler bebeklerin hareketlerine de bağlıdır. Uzmanlar ultrason muayenesi sırasında o günkü duruma ve gelişime göre net yanıtlar verebilmektedir.

15 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

15 haftalık gebelik görüntüsü artık fetüslerin bir bebek gibi hissedilmesini sağlamaktadır. Bundan kaynaklı olarak 15 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu için tamamen olumsuz yanıtlar verilmemektedir. Üstelik bebekler uyanık oldukları zamanlarda devamlı hareket halindedir.15 haftalık gebelik görüntüsü bakımından hem kaşlarının hem de saçlarının çıkmaya başladığını söylemek mümkün. Bunun yanı sıra gelişimler göz ve kulak yapıları ile de devam ediyor. Ayrıca gelişimler sadece görünümü ile de sınırlı kalmamaktadır. Bebekler günden güne hareket özgürlüklerini de kazanmaktadır.

15 haftalık gebelikte bebek hareketleri arasında atılan tekmelerin bir önceli haftaya göre daha kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bu da bebeklerin kas yapılarının geliştirdiğinin temel göstergelerinden biridir. Ancak her halükarda o hala çok küçüktür. bundan ötürü anneler atılan tekmeleri şiddetli bir şekilde hissetmemektedir. Buna karşın hareketlerin hissedilmesi imkânsız da değildir. Üstelik 15.haftanın sonunda ellerini daha iyi kullanacak olan bebeklerin yumruk yapma gibi becerileri de olacaktır. 15 haftalık gebelikte bebek hareketleri bu hafta parmak kullanımlarının artması ile sınırlıdır. Pek çok bebek bu dönemde parmaklarını emektedir. Emme reflekslerinin gelişmesi aynı zamanda yutma reflekslerinin de gelişmesini sağlamaktadır.

15 Hafta Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

15 haftalık gebelikte beslenme çok önemlidir. Öncelikle ceninin büyümesi ihtiyaçlarının artmasına da yol açmaktadır. Bundan ötürü annenin yeteri kadar besin alması şarttır. Fakat bu durum annelerin porsiyonlarını iki katına çıkarmaları gerektiği anlamına gelmemektedir. Kadınlar aylık ya da haftalık kontrollerinde kan testleri yaptırmaktadır. Doktorlar test sonuçlarına ve bebek gelişimlerine göre günlük kalori alım sınırı koymaktadır. Bu sınır aşılmadan 15 haftalık gebelikte beslenme yapıldığında sağlıklı sonuçlara ulaşılması mümkündür. Ayrıca hangi ürünlerle beslenildiği de çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

Karbonhidrat, yağ, tuz ve şekerin aşırı oranlarda alınması önerilmemektedir. Özellikle paketli olarak satılan ürünler yerine tazelerinin tüketilmesi gerekmektedir. Gebelikte beslenmenin sağlıklı şekilde devam etmesi organik yiyecek ve içeceklere dönülmesi anlamına da gelmektedir. 15 haftalık gebelikte beslenmesinde önceki haftalarda da olduğu gibi kafein tüketimine özen gösterilmelidir. Zaten bu hafta içinde ya da sonrasında uyku problemleri yaşanabilmektedir. 15 haftalık gebelikte beslenmenin yanlış şekilde yapılması ise uyku problemlerinin derecesinin artmasına neden olacaktır. Beslenmede porsiyon ayarlarının iyi bir şekilde yapılması da önemlidir. Uzmanlar porsiyonları az tutarak öğün sayısını artırarak sindirim sistemi ve mideyi rahatlatacak çözüm önerileri sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı