Hafta Hafta Gebelik

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

Gebelik süresi boyunca bebeklerin gelişimi hız kesmeden devam etmektedir. Her hafta büyüyen bebekler, annelerde de belli değişimler oluşmasını sağlamaktadır. 14 haftalık gebelikte anne karnı ve 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri de bundan ötürü bir önceki hafta ile kıyaslandığında belli farklar göstermektedir. Öncelikle kadınlar artık kendilerini gerçek manada hamileliğe alışmış hissetmektedir. Bu durumda 14 haftalık gebelikte mide bulantısı oranlarının neredeyse sıfıra inmesinin etkidi büyüktür. İlk aylarda halsizlik ve mide bulantısının oranları yüksek olduğu için kadınların büyük bir bölümü kendilerini hamile yerine hasta hissetmektedir.

Ancak bahsedildiği üzere 14 haftalık gebelikte mide bulantısı da istisnalar olmakla birlikte neredeyse hiç kalmamaktadır. 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri de gelişimlere bağlı olarak artmaktadır. Bu sayede bebekler artık anneleri tarafından hissedilir hale gelmektedir. Ancak tekmelerin ve hareketlerin rahat bir şekilde hissedilebilmesi için 16.haftaya kadar sabredilmesi gerekmektedir. 14 haftalık gebelikte anne karnı da kendini belli etmeye başlamaktadır.

İlgili konumuz: 15 Haftalık Gebelikte Bebek Karnın Neresinde ve Beslenme

14.Hafta Gebelik Cinsiyet Belli Olur mu?

14 haftalık doğum saatlerinin hesaplanması için uzmanların daha net veriler topladığı zamanlardan biridir. Bu neden yüzünden 14 haftalık doğum saatlerindeki yanılma payının azaltılması açısından uzmanların sorularına en doğru şekilde yanıt verilmesi gerekmektedir. 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu ya da 14 haftalık gebelik cinsiyet tahmini için de aynı şekilde uzmanlara güvenilmesi gerekmektedir. Cinsiyetlerin tahmin edilmesinde anne ve baba adaylarının 14 haftalık gebelik kaç aylıktır sorununun yanıtını bilmeleri gerekmektedir.

Çünkü bilimsel verilere göre cinsiyetlerin kesinleşmesi dört ayı bulmaktadır. 14 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusunun net yanıtı ise üç ay sekiz gündür. Yani uzmanların kesin sonuçlar verebilmek için birkaç haftaya daha ihtiyaçları bulunmaktadır. Bundan ötürü pek çok uzman, randevu zamanını 16.haftaya ayarlamaktadır. Ancak 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu için tam anlamı ile olumsuz bir yanıt verilmesi de yanlış olacaktır. Çünkü anne karnındaki bebeğin durumu bir takım cinsiyet ipuçları verebilmektedir. Kalp atışlarının sayısı 14 haftalık gebelik cinsiyet tahmini yapılmasında etkili olan ipuçlarından biridir.

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

14 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin hissedilip hissedilemeyeceği ve 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu ya da kesinleşir mi, ikilisi en çok merak edilenlerdendir. Öncelikle bebeklerin anne karşında oldukça uzun zaman öncesinde hareketlendiği bir gerçektir. Fakat bu hareketlenmeler parmakların oynatılması gibi minik adımlardan oluşmaktadır. Üstelik bebekler de henüz çok küçük olduğu için tekme atmalarında bile hissedilmeleri ihtimal dâhilinde değildir. Ancak 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri pek çok açıdan bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Çünkü kadınların büyük bir kısmı hareketleri hisseder hale gelmektedir. Hareketlerin hissedilme sıklığı ise 16.hatadan sonra derecelerini artırmaktadır.

Öncelikle bebeklerin anne karnı içerisinde uyudukları unutulmamalıdır. Yani her an hareket halinde olmalarını beklemek yanlıştır. Fakat uyumadıkları dönemlerde 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri tekmelerle başlamaktadır. Bebekler bu süre içerisinde karın içinde daha sık olarak dönmektedir. Ayrıca ellerini ve ayaklarını daha iyi kullanabildiği için hareketler de sıklaşmaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken bir diğer husus da gelişimleri aynı olmasına karşın her bebeğin hareketlilik oranının farklı olmasıdır. Yani bebeklerin sık şekilde tekme atmıyor olması onun sağlığında bir sıkıntı olduğu anlamına gelmemektedir. 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu için ise ultrason görüntülerine ve bebeğin durduğu pozisyona göre bir yanıt verilebilmektedir.

14 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

14 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilmektedir. Bu da bebeğin giderek büyüdüğü anlamına gelmektedir. Bebekler normal şartlar altında bu süreç içerisinde 8,5 cm olarak ölçülmektedir. 14 haftalık gebelikte anne karnı da bebeğin büyümesine paralel bir şekilde büyümektedir. Özellikle ilk kez hamile kalan kadınların bu dönemde karınlarının şişkinlik oranı daha fazladır. Lakin her kadının fizyolojik özellikleri farklıdır. Bundan kaynaklı olarak ortalamaların üzerinde ya da altında karnı şişen kadınlar da bulunmaktadır. Uzmanlar karın büyüklüğünü de kontrol ettikleri için yolunda gitmeyen bir durum olduğunda anında müdahale etmektedir. Yani karın büyüklüğü yüzünden stres ya da endişe yaşanmasına gerek yoktur.

14 haftalık gebelikte kasık ağrısı da duruma göre endişe yaşanmaması gereken alanlar arasındadır. Öncelikle gebelik süresince belli anlarda kasıkta ağrılar hissedilmesi normaldir. Bu durum bebeğin gelişmesinden ya da hareketlerinden ileri geldiği düşünülmektedir. Ancak 14 haftalık gebelikte kasık ağrısının şiddetinin artması ve her zamanki yoklamalara göre daha uzun sürmesi farklı konulara işaret edebilmektedir. Bundan ötürü 14 haftalık gebelikte bebek hareketlerine zarar gelmemesi için zaman kaybı yaşanmadan uzmanlara ulaşabilmelidir. 14 haftalık gebelikte anne karnının ultrasonla muayene edilmesi ve yapılan testler neticesinde ağrıların nedeni öğrenilebilmektedir.

14 Haftalık Gebelik Kürtaj Olur Mu?

14 haftalık doğum saatleri belirlemelere göre değişimler gösterebilmektedir. 14 haftalık doğum saatlerinin değişmesine hamileliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği önem arz etmektedir. Sağlıklı ilerlemeyen hamileliklerin ya da anneye zarar veren hamileliklerin kürtaj ile sonlandırılması mümkündür. Üstelik ülkemizde isteğe bağlı kürtaj da yapılabilmektedir. Ancak bunun için yasal bir süre bulunmaktadır. Peki, 14 haftalık gebelik kürtaj olur mu? Bunun için 14 haftalık gebelik kaç aylıktır bilinmesi gerekmektedir.

14 haftalık gebelik kaç aylıktır sorusu üç ay sekiz gün olarak yanıt almaktadır. Türkiye sınırları içerisinde isteğe başlı kürtajlar ise iki ay on güne kadar yapılabilmektedir. Bunun haftalık karşılığı ise on haftadan oluşmaktadır. 14 haftalık gebelik kürtaj olur mu için tam olarak olumsuz yanıtlar verilmemektedir. Lakin isteğe bağlı olarak kürtaj zamanı çoktan geçmiştir. Bazı durumlarda bebekler anne karnında hayatlarını yitirebilmektedir. Ya da annelerin hastalıklarından ötürü hamileliklerini devam ettirebilmeleri mümkün olmamaktadır. Özel nedenlerden ötürü gebelikte yasal süreç geçmesine karın kürtaj olunması mümkündür. Bunun için uzman onayı şarttır.

14 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

14 haftalık gebelikte bebek hareketleri artmaktadır. Bunun yanı sıra 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu için net yanıt verebilme oranı da artmaktadır. Çünkü genital organlar tamamlanmamış olmasına karşın 14.haftada erkek bebeklerde prostat oluşmaktadır. Kız bebeklerin ise yumurtalıkları yine bu hafta içerisinde kendini göstermektedir. Ancak 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri yüzünden uzmanların ultrasonla görüntü elde etmeleri her daman kolay olmamaktadır. Bazı durumlarda bebekler inatçı çıkabilmektedir. Ancak işler yolunda giderse 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu için olumlu yanıtlar verilmektedir. Fakat öncesinde de altı çizildiği üzere cinsel organlar açısından 16.haftanın beklenmesi %100 oranında net ve kesin yanıtların alınmasını sağlayacaktır. Bu konu hakkında en geçerli ve doğru açıklamaları uzmanlar yapmaktadır.

14 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

14 haftalık doğum saatleri ya da 14 haftalık gebe karnı açısından belirleyici haftalardan biridir. Öncelikle kadınlar bulantı gibi sıkıntıları arkalarında bırakmalarından kaynaklı olarak kendilerini daha rahat hissetmektedir. Üstelik zaman geçtikçe 14 haftalık gebelik kaç aylıktır veyahut 14 haftalık doğum saatleri hakkında daha bilinçli hale gelinmektedir. Bu da hamilelik sürecini kolaylaştırmaktadır. 14 haftalık gebelikte beslenmeye olan dikkatin derecesi azalmamaktadır.

Aksine bu durumda artış gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü 14 haftalık gebe karnı artık giderek şişmeye başlamaktadır. Sağlıklı bir hamilelik için 14 haftalık gebelikte beslenmesinde midenin yorulmaması şarttır. Az yağlı olarak beslenmek ise 14 haftalık gebelikte anne karnını olması gereken sevilere çıkaracaktır. Ayrıca 14 haftalık gebelikte beslenme önerileri arasında lifli gıdalar önemli bir yeri kaplamaktadır. Yağ bakımından az olmasına karşın besin değerleri yüksek olan gıdalar 14 haftalık gebelikte beslenme rutinine uzmanlarca eklenmektedir. Bu sayede gebelikte şeker, tansiyon ya da kabızlık gibi sorunların önüne daha kolay bir şekilde geçilebilmektedir. O halde 14 haftalık gebelikte bebek hareketleri özet olarak bu şekilde sunulabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı