Hafta Hafta Gebelik

13 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

13 haftalık gebelik belirtileri sürecinde cinsiyet kesin olarak görülmeye başlanmaktadır. Bunun yanı sıra anne bedeninde de temel farklılıklar artık hissedilebilmektedir. Çünkü beden, doğumu ve doğum sonrasını kolay hale getirebilmek için otomatik şekilde değişimler geçirmektedir. Böylelikle kadınlar gerek fiziksel gerek duygusal olarak doğum için kendilerini şimdiden hazır hissedebilmektedir. Ancak özellikle sona yaklaşıldığında bazı konularda korku hissetmek normaldir. Buna karşın uzman önerilerini dinleyerek bebeğin doğumuna odaklanarak geride kalan ağrılı sürece sabretmek gerekmektedir. 13 haftalık gebelik görüntüleri doğum aşamasının konuşulması için erken bir zaman dilimidir. Ancak anne adayları artık risk oranı yüksek olan ilk üç aylık dönemi geride bırakmalarından kaynaklı olarak kendilerini daha mutlu hissetmektedir. Üstelik 13 haftalık gebelik belirtileri ve hamilelik sürecinin en güzel zamanları da bu hafta ve sonrasıdır.

İlgili yazımız: 14 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür ve Bebek Hareketleri

13.Hafta Gebelik Cinsiyet Belirtileri

13 haftalık gebelik cinsiyet tahminlerinden önce 13 haftalık gebelik kaç aylıktır bilinmesi gerekmektedir. Çünkü cinsiyet tahminleri bebek gelişimlerinin haftalık ve aylık takiplerine göre yapılmaktadır. 13 haftalık gebelik kaç aylıktır, üç ay bir günlük olarak yanıtlanmaktadır. Normal şartlar altında bebeklerin cinsel organları henüz 12.hafta içerisinde oluşmaktadır. Fakat oluşumların başlaması demek ultrasonla anında görülmesi anlamına gelmemektedir. Bu bağlamda uzmanların farklı şekilde cinsiyet tahminlerinde bulundukları da bir gerçektir. Özellikle kalp atışları belirtilerin yorumlanması açısından önemlidir.

13 haftalık gebelik cinsiyet tahminleri de kalp atışı gibi kıstaslarla yapılmaktadır. Lakin kalp atışları artık güçlendiği için tahminlerin tutma olasılıkları 11.haftaya göre daha yüksektir. Üstelik 13 haftalık gebelik belirtileri görüntülerinden bebeğin şekli de anlaşılabilmektedir. Bunlara bağlı olarak uzmanların 13 haftalık gebelik görüntülerinin 16.haftaya gelinmesini bekledikleri de bir gerçektir. 16.hadta ise 4 ay bir gün demektir. Bu süreye gelindiğinde bebek saklamadığı süreçte cinsiyet hakkında kesin verilerin elde edilmesi sağlanmaktadır.

13 Haftalık Gebelik Görüntüleri

13 haftalık gebelik cinsiyet hakkında fikir edinilmesini sağlamaktadır. Ancak görüntülerden yola çıkılarak elde edilen tek şey 13 haftalık gebelik cinsiyeti ile alakalı değildir. bebek gelişimi de bu hafta içerisinde bir hayli ilerlemiş olmaktadır. Öncelikle bebeklerin kafası halen bedenlerine göre daha büyüktür. Bu durum üçte bir olarak tanımlanabilmektedir. Lakin 13.hafta sonrasında beden büyümesi de hız kazanmaya başlamaktadır. Organların gelişimleri ve kemik yapılanması ilerledikçe kafa boyutları ile beden boyutları daha orantılı bir hal alabilmektedir. 13 haftalık gebelik görüntülerinde bebeklerin ortalama boylarının 8 cm olduğu tespit edilebilmektedir. Verilen rakamlar annelere göre birer santim aşağı ve yukarı oynayabilmektedir. Bu durumda genetik özellikleri etkin rol oynamaktadır. Üstelik 13 haftalık gebelik görüntülerinde bebeğin hareketlenmeye başladığı da fark edilmektedir. Fakat anneler henüz bu hareketleri net bir şekilde hissedememektedir.

13 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?

13 haftalık gebelik cinsiyet açısından merak seviyesinin arttığı bir hafta olduğu kadar anne karnının boyutu açısından da merak edilmektedir. Öncelikle 13 haftalık gebelikte anne karnının değişim gösterdiğinin bilinmesi gerekmektedir. Değişimlerde ise belli başlı ana faktörler rol oynamaktadır. 13 haftalık gebelikte karın büyüklüğünün farklı olmasında annelerin kaçıncı gebeliklerini yaşıyor oldukları önemlidir. Genellikle karın büyüklüğü ilk gebeliklerde daha fazladır. 13 haftalık gebelikte karın büyüklüğü hakkında yorum yapabilmek için annelerin fiziksel özelliklerinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu durumda boy, kilo ve sportif bir bedene sahip olunup olunmaması da etkilidir.

Değişkenler çok olmasına karşın 13 haftalık gebelik belirtileri bilgilendirmelerinde olduğu gibi ortalama olarak veri paylaşımının yapılması mümkündür. 13 haftalık gebelik görüntülerine bakıldığında anne rahminin iki katı büyüklüklere ulaştığı fark edilecektir. Bu da karnın hafif bir çıkıntı yapması sonucuna götürmektedir. Ancak 13 haftalık gebelikte anne karnı, karın iç bölümünün genişliğine göre de değişim göstermektedir. Bazı annelerin karınları içe geniş olduğu için dışarıdan bakıldığında bir şey belli olmayabilmektedir.

13 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

13 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin de başladığı bir dönemdir. Hareketler 13 hafta gebelik gelişimine paralel olarak görülmektedir. Annelerin bu hareketleri hissedebilmeleri genellikle 4.ayda mümkün olmaktadır. Ancak 13 haftalık gebelikte bebek hareketleri küçük esnemelerle başlamaktadır. Bebekler uyanık oldukları ya da uyumaya yaklaştıkları anlarda esneyebilmektedir. Bunun yanı sıra tekmelemeler de kendini göstermektedir. 13 haftalık gebelikte bebek hareketlerinden bir diğeri de oluşan parmakların oynamasıdır. Parmaklarını oynatmaya başlayan bebeklerin ilerleyen zamanlarda emme refleksleri çok geliştiğinde onları emmeye başladıkları bilinmektedir. 13 hafta gebelik gelişiminde emme ve yutmaya bağlı olan refleksler henüz ilk aşamada bulunmaktadır. Bu zamana kadar sabit bir şekilde duran bebekler 13 haftalık gebelikte bebek hareketleri kapsamında dönmeye de başlangıç yapmaktadır. Bebeklerin hareketli olup olmadıklarına göre ne kadar tekme atacakları ya da dönecekleri değişim göstermektedir.

13 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı

13 haftalık gebelikte kasık ağrısı bakımından yoğunluk gösteren bir hafta değildir. Kasık ağrıları genellikle ilk üç ayda aralıklarla kendini gösterebilmektedir. Bir de son aylarda doğum hazırlığı kapsamında kasık ağrıları ortaya çıkmaktadır. 13 haftalık gebelikte kasık ağrısı düzenli aralıklarla ya da çok şiddetli şekilde geliyorsa geçmesi beklenmeden uzmanlarla görüşülmelidir. Çünkü kasık ağrısı kanamalarda da olduğu gibi belli sorunlara işaret edebilmektedir. Bu hafta içerisinde kasık bölgesinde ağrıdan farklı bir durum söz konudur. Vücut artık östrojen üretim oranlarını artırmaktadır.

Hormon üretim artışı yüzünden vajinal akıntılar görülebilmektedir. Akıntılarda renk değişikliği varsa bu durum da uzmanlara sorulmalıdır. 13 haftalık gebelik görüntüleri uzmanların bebeklerde bir sıkıntı olup olmadığını söylemelerinde yardımcı olacaktır. Son olarak 13 haftalık gebelik görüntülerinden ziyade annelerin östrojen artışına bağlı olarak libidoları da artmaktadır. Fakat cinsel istekteki artış her kadında aynı şekilde görülmemektedir. Bazı kadınlar eşlerinden soğuyabilmektedir. Bu süreç geçici olduğundan ötürü herhangi bir endişe yaşanması yersizdir. Yine de doğum öncesi kontroller sırasında uzman tavsiyesi almak daha uygundur.

13 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

13 haftalık gebelik cinsiyet tahminleri açısından eğlencelidir. Fakat bazı konular can sıkıcı olabilmektedir. Pek çok annenin gebelikleri süresinde kabızlık sorunları çektikleri bir gerçektir. Hamilelik sürecinin 13.haftasında sindirim sıkıntılarının boyutlarında artış görülebilmektedir. Sindirim konusunda bu haftadan itibaren lifli gıdaların tüketilmeye başlaması gerekmektedir. Fakat hamilelikte beslenme çok önemlidir. Lifli gıda tüketimin maksimum seviyelere çıkarılması farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak çözünebilen ve çözünemeyen lifli gıdalar uzmanların önerilerine göre kullanılmalıdır.

Detaylar: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Doktorlar lif teminlerini günlük meyve tüketimi ile aldırmayı uygun bulmaktadır. Bazı annelerin şeker konusunda hassasiyetleri bulunabilmektedir. Şekeri yüksek ya da düşük olan hamilelerin meyve tüketimlerinde de doktorlarının tavsiyelerine uymaları gereklidir. Ayrıca 13 haftalık gebelik cinsiyet belirtilerinden ziyade beslenmeye özen gösterilmesinin altı bir kez daha çizilmektedir. Örneğin pek çok anne, özellikle kahvaltılarında sağlıklı oldukları için taze portakal suyu tüketmektedir. Bunun yerine tam bir portakal tüketimi gerçekleştirmek daha sağlıklıdır. Üstelik böylelikle lif alımı da mümkün olmaktadır. Çünkü sıkım yapıldığında lif içeren posanın büyük bir bölümü çöpe atılmaktadır. Uzmanlar gerekli gördüklerinde değişik beslenme önerileri de yapmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı