Hafta Hafta Gebelik

12 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

Gebelikte 12.hafta oldukça önemlidir. Bu durumun temel nedeni ise anne ve bebeklerin ilk üç aylık hassas dönemi geride bırakmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak bu dönemin geride kalması demek annelerin artık dikkat etmemeleri anlamına gelmemektedir. Gebelik sonlanana kadar hem günlük hareketlere hem de beslenmeye maksimum düzeyde dikkat edilmesi şarttır. 12 haftadaki gebelik belirtileri ve 12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü bu dönemin en merak edilen konularından biridir. Bunun yanı sıra kadınlar 12.haftada bedenlerinde farklı değişimler hissetmeye başlamaktadır. 12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında anneleri en mutlu eden şey ise kesinlikle mide bulantılarının birden ortadan yok olmasıdır. Bazı anneler aralıklı olarak mide bulantısı yaşamalarına karşın ilk üç aylık sürece göre sayılar yok denecek kadar aza inmektedir. 12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsünde ise henüz bir erik büyüklüğünde olan bebeğin yüzü elleri ve ayakları iyice belirginleşmeye başlamıştır.

İlgili konumuz: 13.Hafta Gebelik Cinsiyet Belirtileri – 13 Haftalık Hamilelik

12 Haftalık Gebelik Belirtileri

12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü konusunun yanı sıra belirtileri ile de konuşulan bir dönemdir. Bu haftada pek çok anne mide ekşimesi yaşamaktadır. Bulantılar kadar yorucu olmasa da 12 haftalık gebelik belirtileri arasında anneleri zorlayanlardan biri ekşimlerdir. Özellikle yatar pozisyonda iken mide asidi yemek borusuna çıkabilmektedir. Rahmin genişlemeye başlamasından da ileri gelen bu durum aslında bebeklerin büyüdüğünü de göstermektedir.

Ayrıca birkaç ipucu sayesinde mide ekşimelerini olabildiğinde kontrol altına almak da mümkündür. Bu dönemde mideyi yorup ekşimelerin sayısını artırmamak için porsiyonları küçültmek iyi olacaktır. ancak porsiyonları küçültmek az beslenmek olarak algılanmamalıdır. Çünkü küçük porsiyonlar öğün sayısının artması ile telafi edilmelidir. 12 haftalık gebelik belirtilerinden olan mide ekşimelerinin verdiği rahatsızlığı önlemek için daha büyük bir yastığın tercih edilmesi de mümkündür.

Böylelikle mide asidinin yemek borusuna çıkma ihtimali de ortadan kaldırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki belirtilerin tümü her gebelikte kendini göstermemektedir. İlk hamilelik olup olmadığı, yaş ve genetik özellikler belirtilerin görülüp görülmeyeceğini de derecesinin ne kadar olacağını da etkilemektedir. Bu neden yüzünden 12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü alınması için ya da aylık muayenelerde o ay içinde yaşanan durumlar doktorlarla paylaşılmalıdır. Gebelikte anneleri zorlayan belirtilerin genellikle kolay çözümleri bulunmaktadır. Uzmanlar önerileri sayesinde anne adaylarının hamilelik süreçlerini daha iyi ve daha kolay bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.

12 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü – Ultrason Görüntüsü

12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü alabilmek için doktora giden çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Hamileliğin en heyecan verici anlardan biri olarak gösterilen 12 haftalık gebelik cinsiyet tahmini için farklı görüşler bulunmaktadır. Özellikle ilk hamileliklerde kadınların karnı hafif belli olmaya başlamaktadır. Bu da gerek karın bölgesine bakılarak gerek yediği şeylere bakılarak cinsiyeti tahmini yapma çalışmalarına yol açmaktadır. Ancak bilimsel olarak 12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü alınabilmesi için oldukça erkendir. Cinsiyet görüntüsünün henüz alınamaması ise bebeğin cinsel organlarının oluşmaması anlamına gelmemektedir. Çünkü 12.hafta içinde cinsel organların oluşumu tamamlanmaktadır. Lakin ultrason muayenelerinde kullanılan cihazlar henüz cinsiyetleri görebilmek için yeterinde gelişmemiştir. Doktorlar ancak 12 haftalık gebelik cinsiyet tahmini yapabilmektedir. Kesin sonuçların alınabilmesi için en az 16.haftanın beklenmesi önerilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

12 Haftalık Gebelikte Kanama

12 haftalık gebelik ultrason görüntüleri bu haftanın en heyecanlı olaylarından biridir. Ancak özellikle 12.hafta tamamlanana kadar dikkati elden bırakmamak gerekmektedir. 12 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusu tedbiri neden elden bırakmamak gerektiğine de yanıt vermektedir. Bilindiği üzere gebelikle düşük riski en çok ilk üç ay içindedir. 12 haftalık gebelik kaç aylık olur da 3.ayı kapsayan bir sorudur. Bundan kaynaklı olarak annelerin ilk iki ay boyunca dinlenmeye fazla ayakta kalmamaya özen göstermeleri bu hafta içerisinde de devam etmelidir. 12 haftalık gebelikte kanama riski vardır.

Lakin bu risk illa ki kanamaların olacağı gibi bir anlam da içermemektedir. Pek çok anne adayı herhangi bir kanama yaşamadan bu haftayı arkalarında bırakmaktadır. Artık bebeğin boyutu 6 cm kadardır. Kanamalar bebeğin rahme alışıp yerleşmeye çalışmasından da ileri gelebilmektedir. Bundan ötürü 12 haftalık gebelikte kanamanın yanı sıra kanamanın yoğunluğu ve miktarına bakılması gerekmektedir. Lekelenme boyunda ya da kahverengi olanlar uzmanları genellikle korkutmamaktadır. Normal karşılanmasının yanı sıra annelerin bu durumdan uzmanları haberdar etmesi gerekmektedir. Çünkü uzmanlar herhangi bir düşük şüphesine karşın muayene isteyebilmektedir. Ayrıca uzmanların muayeneleri sonrasında medikal destek alımı ile birlikte düşük riskinin minimuma indirilmesi de mümkündür.

İlgili konumuz: Riskli Gebelik Takibi ve Riskli Gebelik Belirtileri

12. Hafta Annedeki Değişiklikler

12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü alınıp alınmayacağına dair heyecanlı olan annelerin bedenleri değişmeye devam etmektedir. Daha önce de bahsedildiği üzere bu hafta pek çok anne adayının mide bulantıları geçmektedir. Mide bulantıları ve koku hassasiyeti hafiflediği için iştahlar da açılmaya başlamaktadır. Unutulmaması gereken şey iştahın açılması hemen her şeyin yenebilmesi gibi bir anlama da gelmemektedir. Çünkü ara sıra yapılan kaçamaklar ve aşermeler normal karşılanmasına karşın uyulması gereken bir beslenme düzeni bulunmaktadır. Ayrıca anne değişimleri ne olursa olsun 12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü kesinlik kazanmamaktadır. Uzmanlar bu aşamada ancak içinde “benziyor” kelimesi kullanarak cinsiyete dair ipuçları vermektedir. 12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler arasında dişetlerinin kanaması ya da daha hassas hale gelmesi de bulunmaktadır. Anne bedenleri, bebeklerini beslenmek için halen normale göre daha çok çalışmaktadır. Kan üretimi de fazla olduğu için dişlerin fırçalanması esnasında hafif kanamalar kendini gösterebilmektedir. Bu durum normal olarak karşılanmaktadır. Üstelik 12.hafta içinde bebeklerin sütdişlerinin yerleri de belli olmaktadır. Dişeti kanamalarının olması demek dişlerin daha az fırçalanması anlamına gelmemektedir. Bu durumda daha yumuşak fırçaların tercih edilmesi önerilmektedir. Dişlerin fırçalanmaması özellikle hamilelik süresinde dişlerin daha hızlı şekilde çürümesine yol açmaktadır.

12 Haftalık Gebelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

12 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde artık bebekler bebek gibi görünmeye başlamışlardır. Henüz halen çok küçük olmalarına karşın bu haftadan sonra annelerinin iştahlarını bir hayli açarlar. Ancak bu hafta ve sonrasında annelerin iradeli olması çok önemlidir. Ülkemizde doğru bilinen yanlışların en büyüyü olan iki kişilik beslenme yoluna asla girilmemelidir. Fakat bu diyet yapmak ya da kilo alımını engellemek olarak da anlaşılmamaktadır. 12 haftalık gebelikte beslenmenin en doğru şekli uzmanların önerilerini dinlemektedir.

Her doktor, anne adaylarının tahlillerini ve kan değerlerini kontrol etmelerinin ardından yemesi ve yememesi gereken şeyleri söylemektedir. Uzmanların önerilerini dinlemek gebelikte tansiyon ya da şeker gibi yemeye bağlı olarak gelişebilen rahatsızlıkların da önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu hafta içerisinde özellikle kalsiyum ağırlıklı beslenilmesi önerilmektedir. Lakin hala pastörize ürünlerden uzak kalınması gerekmektedir. 12 haftalık gebelikte beslenme rutinlerinde et ve et ürünlerinin iyice pişirilme kuralı devam etmektedir. Üstelik sucuk, salam ya da sosis gibi işlenmiş etlerin tüketimine de gebelik süresinde ara verilmesi faydalıdır. Doktorlar vitamin ve mineral takviyesi vermişse, önerilen biçimde kullanımı sürdürülmelidir. Bu tip takviyeler uzmanlar önermediği sürece alınmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı